Jump to content

Οινόπνευμα + προσοφθάλμιοι = Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ...είχα την φαεινή ιδέα να καθαρίσω μια δακτυλιά που είχα κάνει στον baader zoom 8-24 με μπαμπάκι και οινόπνευμα 95ο ....το αποτέλεσμα φαίνεται στην εικόνα που επισυνάπτω ](*,) ](*,)

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να διορθώσω την γκάφα μου; είναι πολύ σοβαρή η ζημιά;

293380311_Picture020-small.jpg.369b768028864fde9c862eb1fa9f50f4.jpg

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οινόπνευμα σίγουρα δεν ενδείκνυται για καθαρισμό προσοφθαλμίων. Αναρωτιέμαι όμως αν δικαιολογείται τέτοια φθορά, και αναφέρομαι στην ποιότητα των επιστρώσεων. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά ούτε ρώσικες να ήταν...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οινόπνευμα + προσοφθάλμιοι = Μεγάλη Πατάτα :!: Πέρασε απο πάνω κοινό υγρό καθαριστικό φακών ξανακαθαρίζωντας την επιφάνεια του γυαλιού, και κάνε την προσευχή σου να μην έχουν φύγει οι επιστρώσεις! #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά όπως είπε και o Nick πήγαινε σε φωτογραφικά είδη και πάρε ένα σετ καθαρισμού φακών.Μέσα έχει ένα υγρό και κάτι χαρτάκια ειδικά, πιστεύω ότι μπορεί να φύγει με το υγρό αυτό!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τώρα του έκανα μια δοκιμή και μου φάνηκε σαν να έχει χάσει λίγο απο την φωτεινότητα του..κοίταγα τον κρόνο εναλάξ με αυτόν στα 10mm (ενδιάμεσα των 8 και 12) και με το μαμήσιο 10άρι προσοφθάλμιο του SW dob μου και με το μαμήσιο ήταν πιο εύκολο να διακρίνω του δορυφόρους του.. βέβαια δεν είχα κάνει παρόμοια σύγκριση στο παρελθόν οπότε δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός. Δεν παρατήρησα πάντος αισθητές απώλειες στην ευκρίνεια ούτε καμια δημιουργία ειδώλων όπως φοβόμουν.

 

Αυριο θα πεταχτώ να αγοράσω αυτα που μου προτείνετε. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, παθαίνω και μαθαίνω :)

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, παθαίνω και μαθαίνω :)

 

Φρόντισε την επόμενη φορά όμως να μάθεις χωρίς πρώτα να πάθεις :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελει τωρα... αγαπη και.... Προδερμ!!!!

 

ΥΓ: Και λιγο ταλκ για το συγκαμα!!!

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρνούμε να απαντήσω αλλά δε μπορώ...Ρε παιδιά!!!!Χίλιες φορές το έχουμε πει και υπάρχουν ακόμα άτομα που κάνουν ό,τι θέλουν...Ας το κλείσουμε καλύτερα και να μη ξαναδώσουμε συμβουλές αφού πάνε στον βρόντο...έμα πια!!!!!Η ρημάδα η αναζήτηση γιατί σκ*** υπάρχει;;;;κουράστηκα....
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που δεν καταλαβα εγω isab:

Φυγαν πραγματικα οι επιστρωσεις ή αυτο που φαινεται στη φωτο ειναι λεκες απο το οινοπνευμα??

Αν ειναι μονο λεκες τοτε οκ ολα καλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κανει το οινοπνευμα τοση ζυμια!!!!!!!!! τι στο διαολο ποια! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρνούμε να απαντήσω αλλά δε μπορώ...Ρε παιδιά!!!!Χίλιες φορές το έχουμε πει και υπάρχουν ακόμα άτομα που κάνουν ό,τι θέλουν...

 

+1 Παναγιώτη! Και εγώ αρνούμαι να απαντήσω! Φτάνει πια! Πρώτα ρωτάμε εδώ και μετά δοκιμάζουμε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) ](*,) aouch

Τουλαχιστον δεν το εριξες οινοπνευμα στο κατοπτρο =; ...αρα λιγο το κακο :lol:

Πως λεμε... οινοπνευμα και Οδηγηση δεν πανε.....εε το ιδιο υσχηει και στην Αστρονομια!!!

 

Οσο για το προσοφθαλμιο δοκιμασε λιγο απιονισμενο νερο...και δες αν καθαριζει ο "λεκες".

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το απιονισμένο (απεσταγμένο) νερό συμφωνώ και εγω..

99% αν το τρίψεις (οχι δυνατά..) θα φύγει ο λεκές, ο οποίος πιθανότατα είναι βρωμιές που το οινόπνευμα έφερε στην επιφάνεια.

το είχα πάθει και εγω με ισοπροπυλική αλκοόλη (99.99% καθαρότητα) και ψιλοχ#$@#$ πάνω μου, αλλα μετά απο λίγο στεγνό τρίψιμο όλα ΟΚ!

 

Κάνε ενα κόπο και ψάξε για θέματα στο forum, που έχουν να κάνουν με καθαρισμό προσοφθαλμίων.

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τελειωνουμε:

http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/more-accessories/reinigungszubehoer/optical-wonder-reinigungs-fluessigkeit-of-baader-planetarium

 

Ισοπροπυλικη αλκοολη, απιονισμενο νερο, αγιασμα...

Αλχημιστες ειστε???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τελειωνουμε:

http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/more-accessories/reinigungszubehoer/optical-wonder-reinigungs-fluessigkeit-of-baader-planetarium

 

Ισοπροπυλικη αλκοολη, απιονισμενο νερο, αγιασμα...

Αλχημιστες ειστε???

:lol: :lol: :lol:

 

 

 

Τι παραπανω εχει απο το απιονισμενο νερο;;;

 

 

 

edit:

Νονιζω Οτι στα <Περιεχόμενα> της Κεντρικης σελιδας Πρεπει να μπει ενα Θεμα Καθαρισμου Οπτικων [-( [-(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, τοτε να πλενομαστε με απιονισμενο νερο, μια που το απορυπαντικο δεν εχει καμια αξια...

Ναι αλλα... [-X [-X

Εγω πλενομαι με βιολογικο "απορυπαντικο" το οποιο δεν περιεχει χημικα, τα αλλα του εμποριου εχουν ενα σορο καρκινογονα μεσα τους!!!(αλλα κανεις δεν δινει σημασια στο τι εχουν μεσα τους!!!)

 

Ποιος μου λεει οτι ενα "καθαριστικο" για τους "φακους" δεν περιεχει Χημικα που βλαπτουν τους φακους!!! Τουλαχιστων ξερω <απο δοκιμες> οτι το απιονισμενο νερο κανει τους Φακους Super!!

 

Sorry που αμφιβαλω αλλα ναμιζω οτι ειναι καλύτερα να μην βαζουμε χημικα πανω στους φακους!! =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χρησιμοποιόντας το υγρό με το εντυπωσιακό όνομα και τρίβωντας ελαφρά με τα πανάκια για φακούς ο λεκές έφυγε και οι επιστρώσεις δεν φαίνεται να έχουν πάθει ζημιά #-o , ελπίζω τα σύννεφα που μαζέυονται την τελευταία ώρα εδώ στον πειραιά να με αφήσουν να το δώ και στην πράξη.
I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χρησιμοποιόντας το υγρό με το εντυπωσιακό όνομα και τρίβωντας ελαφρά με τα πανάκια για φακούς ο λεκές έφυγε και οι επιστρώσεις δεν φαίνεται να έχουν πάθει ζημιά , ελπίζω τα σύννεφα που μαζέυονται την τελευταία ώρα εδώ στον πειραιά να με αφήσουν να το δώ και στην πράξη.

 

Ευτυχως!!!

Ειδες?

Απλος λεκες ηταν!

Παλι καλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα...

Εγω πλενομαι με βιολογικο "απορυπαντικο" το οποιο δεν περιεχει χημικα, τα αλλα του εμποριου εχουν ενα σορο καρκινογονα μεσα τους!!!(αλλα κανεις δεν δινει σημασια στο τι εχουν μεσα τους!!!)

 

Εγω πλενομαι με καραβακι Παπουτσανης και χρησιμοποιω ενα σαπουνι καθε φορα.

Οχι, δεν το πεταω!

Απλα τελειωνει :shock:

 

Ποιος μου λεει οτι ενα "καθαριστικο" για τους "φακους" δεν περιεχει Χημικα που βλαπτουν τους φακους!!! Τουλαχιστων ξερω <απο δοκιμες> οτι το απιονισμενο νερο κανει τους Φακους Super!!

 

Sorry που αμφιβαλω αλλα ναμιζω οτι ειναι καλύτερα να μην βαζουμε χημικα πανω στους φακους!!

 

Και εγω συμφωνω για αγνωστης ταυτοτητα χημικα, πχ αυτα που ειναι σε σετ με πανακια, πανινα αρκουδακια, κτλ...

Μακρια απλα!

 

Αλλα!

 

Κοιταξτε και ψαξτε παρακατω με τι καθαριζει η astrophysics τους ριφρακτορες της:

http://www.astro-physics.com/prices/prices.htm#250

 

Απλα αν κανει για αυτους, τοτε σιγουρα κανει και για ολους εμας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χρησιμοποιόντας το υγρό με το εντυπωσιακό όνομα και τρίβωντας ελαφρά με τα πανάκια για φακούς ο λεκές έφυγε και οι επιστρώσεις δεν φαίνεται να έχουν πάθει ζημιά #-o , ελπίζω τα σύννεφα που μαζέυονται την τελευταία ώρα εδώ στον πειραιά να με αφήσουν να το δώ και στην πράξη.
Ευτυχως, αντε να βγαλει καλο καιρο να το δοκιμασεις να μας πεις!! 8)

 

 

 

 

Και να Θυμαστε ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το κλασικό μίγμα με ισοπροπυλική αλκοόλη και αποσταγμένο νερό δουλεύει εξαιρετικά χρόνια τώρα :)

Φίλε IsAB, αν δεν το έχεις υπόψη σου, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.arksky.org/asoclean.htm

Περιγράφει λεπτομερέστατα τη διαδικασία για να φτιάξεις μόνος σου το μίγμα καθώς και τον τρόπο καθαρισμού. Δεν έχω καλή γνώμη για το υγρό της baader, το οποίο είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή και άφηνε πάντα ίχνη. Αντίθετα, το κλασικό μείγμα με ι.α. εξαφανίζεται χωρίς ίχνη με τρόπο σχεδόν "μαγικό".

Αν και προσοφθάλμια/διαγώνιοι θέλουν πιο συχνό καθάρισμα, θυμήσου ότι στα τηλεσκόπια και στα οπτικά γενικότερα η καθαριότητα ...δεν είναι μισή αρχοντιά. Λίγη έως πολύ σκόνη δεν βλάπτει :cheesy:

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

IsAB, μην μασας καθολου.

 

Οι εταιρειες επιμενουν να λενε οτι οι επιστρωσεις ειναι αρκετα ανθεκτικες και οτι δεν διαβρωνονται τοσο ευκολα.

 

Αν εριξες οπως ειπες το οινοπνευμα - και προσεξε - δεν το ΕΤΡΙΨΕΣ τον φακο, απλα εκανες μια καποια κηλιδα η οποια να επεδρασε ελαχιστα επανω στη εργοστασιακη επιστρωση (coating) του προσοφθαλμιου.

 

Αν τον καθαρισες με απιονισμενο (για να μειωθει ετσι η συγκεντρωση αλλα και να μαλακωσει η στρωση του οινοπνευματος) ή καποιο αλλο ηπιο υγρο και δεν το ετριβες με μανια, θα εισαι σιγουρα μια χαρα εσυ και ο φακος σου.

 

Αν σου φαινεται καπως ο φακος, μην ξεχνας και τον ψυχολογικο τομεα που τοσο επηρεαζει αρνητικα τις ζωες μας καθημερινα.

 

Οποτε αν εκανες ολα αυτα, εν ολιγοις, No harm done!!! :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Αρνούμε να απαντήσω αλλά δε μπορώ...Ρε παιδιά!!!!Χίλιες φορές το έχουμε πει και υπάρχουν ακόμα άτομα που κάνουν ό,τι θέλουν...Ας το κλείσουμε καλύτερα και να μη ξαναδώσουμε συμβουλές αφού πάνε στον βρόντο...έμα πια!!!!!Η ρημάδα η αναζήτηση γιατί σκ*** υπάρχει;;;;κουράστηκα....

 

καλημέρα...

καλά... μη φωνάζεις...

εγώ απο το πρωί προσπαθώ να εντοπίσω πληροφορίες για το καθάρισμα των προσοφθάλμιων με την αναζήτηση...

 

με τις λέξεις: "καθάρισμα φακών" επιστρέφει 152 θέματα

με τις λέξεις: "καθαρισμα φακων" επιστρέφει 62 θέματα

με τις λέξεις: "καθάρισμα προσοφθάλμιων" επιστρέφει 95 θέματα...

 

όπως αντιλαμβάνεσαι... δεν είναι και τόσο εύκολο να εντοπίσεις το θέμα που έχει συγκεντρωμένη την πληροφορία... (ειδικά αν είσαι καινούργιος στο φόρουμ...)

 

 

 

:D

Jeanneau Sun Odyssey 45' "ELPIDA"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης