Jump to content

Ζητειται Ορθοσκοπικος Baader Ortho Genuine 6mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητειται ο εν λογω ορθοσκοπικος, ο Baader Ortho Genuine 6mm.

 

Να ειναι οσο το δυνατον σε καλη κατασταση και σε λογικη τιμη.

 

Αν υπαρχει προς πωληση αν γινεται ας δοθει και μια φωτο του.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί να μην πάει; Εγώ με το 8" f/4.5 dob μου χρησιμοποιώ τον 4mm orthoscopic της Kasai (ίδιος με τον Univeristy Optics) που δίνει παραπάνω μεγέθυνση (228x) όταν οι ατμοσφαιρική διαταραχή το επιτρέπει και είναι μια χαρά! Πάντως προτιμώ τους κλασσικούς orthoscopic θα τους βρεις και φτηνότερα!

Πάρε άφοβα 6mm!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω πάλι για το 8άρι, προτίμησα τον 7mm (170X), με τηνπροοπτική να μπαίνει και με τον barlow μερικές φορές (340X).

 

αν μπορούσα βέβαια θα έπαιρνα δυο διαφορετικούς, π.χ. 6mm και 4mm για να αποφεύγω το πρόσθετο γυαλί του barlow..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω πάρει εδώ και κάνα 2 βδομάδες είναι φοβερό προσοφθάλμιο δεν αξίζει να το πάρεις μεταχειρισμένο 67€ έχει από ακτιστάρ!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, παιδακια ενα πραγμα δεν θα παρω για αυτο το τηλεσκοπιο και αυτο ειναι ο BARLOW. Το τηλεσκοπιο εχει τοοσο μεγαλη εστιακη αποσταση (FL=2000mm) που ειναι κριμα να παρεμβαλω και αλλα οπτικα + το γεγονος οτι ο Barlow κοστιζει και δεν ειναι δωρεαν.

 

Ετσι λοιπον σκεφτομαι να εχω εναν ορθοσκοπικο με αρκετη μεγενθυνση (πανω απο 200χ) ωστε για πλανητες να εχω οσο το δυνατον καθαροτερο ειδωλο αλλα και μεγενθυνση. Τωρα για τον 8mm δεν εχω αντιρρηση αλλα και ο 6mm λογω τιμης (βλεπε Ακτισταρ στα 67 ευρω) ειναι σημαντικο.

 

Αυτα για αρχη με την πλανητικη.

 

Το 26mm των 68ο μοιρων που εχει το τηλεσκοπιο (77x) ειναι καλο για αρχη για DSO αλλα θα χρειαστω πρωτα σιγουρα ενα φιλτρο (βλεπε Moon & Skyglow ή OIII ή UHCS). Μετα θα ερθει και ενας καλος Ζoom 8-24mm (παλι!!)

 

Σκεφτομαι να κοιταξω και για μεταχειρισμενα κομματια ωστε να μπορω να αγορασω πιο γρηγορα οχι πιο φτηνα.

 

Οσοι πιστοι προσελθετε! :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο κ ο 9mm είναι καλή περίπτωση.Θα σου δίνει 220Χ κ κοστίζει κ αυτός 67 ευρώ.Γενικά αν θέλεις να κάνεις πλανητική παρατήρηση ένας προσοφθάλμιος δεν σε φτάνει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, παιδακια ενα πραγμα δεν θα παρω για αυτο το τηλεσκοπιο και αυτο ειναι ο BARLOW. Το τηλεσκοπιο εχει τοοσο μεγαλη εστιακη αποσταση (FL=2000mm) που ειναι κριμα να παρεμβαλω και αλλα οπτικα + το γεγονος οτι ο Barlow κοστιζει και δεν ειναι δωρεαν.

 

Barlow & εγώ τον βλέπω μάλλον περιττό, Reducer Όμως;

 

Ετσι λοιπον σκεφτομαι να εχω εναν ορθοσκοπικο με αρκετη μεγενθυνση (πανω απο 200Χ) ωστε για πλανητες να εχω οσο το δυνατον καθαροτερο ειδωλο αλλα και μεγενθυνση. Τωρα για τον 8mm δεν εχω αντιρρηση αλλα και ο 6mm λογω τιμης (βλεπε Ακτισταρ στα 67 ευρω) ειναι σημαντικο.

 

Μάλλον για μικρότερο από 6 mm πρέπει να πας, γιατί 2000/5=400Χ το όριο του τηλεσκοπίου σου περίπου για πολύ καλές συνθήκες.

Και σκοπεύοντας σε έναν 8-24 δηλαδή 84-250Χ

Αυτα για αρχη με την πλανητικη.

Το 26mm των 68ο μοιρων που εχει το τηλεσκοπιο (77x) ειναι καλο για αρχη για DSO αλλα θα χρειαστω πρωτα σιγουρα ενα φιλτρο (βλεπε Moon & Skyglow ή OIII ή UHCS). Μετα θα ερθει και ενας καλος Ζoom 8-24mm (παλι!!)

Για αργότερα θα έβλεπα ένα 33mm ή 40mm SWAN 72 μοιρών.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α κ ξέχασα.Τον μπάρλοου δεν τον θέλουμε τόσο για να ανεβαίνουμε ψηλά σε μεγέθυνση, αλλά για να διπλασιάζουμε τα υπάρχοντα προσοφθάλμια.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α κ ξέχασα.Τον μπάρλοου δεν τον θέλουμε τόσο για να ανεβαίνουμε ψηλά σε μεγέθυνση, αλλά για να διπλασιάζουμε τα υπάρχοντα προσοφθάλμια.

 

Ναι & να μειώσουμε ακόμα το πεδίο που δεν έχουμε.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

babgia, εχεις απολυτο δικιο.

 

Ο focal reducer ειναι κατι πιο απομακρυσμενο (για αστροφωτογραφηση κτλ).

 

Για παρατηρηση δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο απο 1-2 ορθοσκοπικα. Ουτε ευρος πεδιου ουτε τιποτα.

 

9mm δεν θα παρω γιατι αν παρω τον 8-24 θα με καλυπτει εκεινος, καταλαβες?

 

 

Αυτα παιδακια!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα συμφωνήσω με KOSTAKIS και λοιπούς. θα είναι ελάχιστες οι φορές που θα τον χρησιμοποιήσεις και θα έχεις αξιοπρεπή πλανητικά είδωλα. Εκτός αυτού όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές ένας ζουμ σε καμμία περίπτωση δεν υποκαθιστά τους άλλους προσοφθάλμιους. Ειδικά κοντά στα 8 με 10mm η εικόνα που δίνουν οι ζουμ είναι μετριότατη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα, τα ξερουμες αυτα.

 

Αλλα καθομουν ρε παιδια και σκεφτομουν γενικα ποσο πολυ επηρεαζομαστε πολλες φορες για απειροελαχιστα πραγματα και ενδιδουμε σε διαφημιστικες ή προσωπικες αποψεις και ξοδευουμε χρηματα πολλα για μικρες εως και ασημαντες πολλες φορες βελτιωσεις. Και φυσικα αυτα τα βαζω παντα με γνωμονα τον οικονομικο παραγοντα.

 

Ειναι οπως τα αυτοκινητα. Ενω ολα δουλευουν το ιδιο, οι εταιρειες ξαναβγαζουν ενα νεο αυτοκινητο (4 ροδες, τιμονι κτλ) αλλα με νεο σουλουπι και υποτιθεμενες αλλαγες. Και εσυ καλεισαι να αγορασεις πλεον το νεο μοντελο είτε γιατι εχει "παλιωσει" το δικο σου είτε γιατι επηρεαστηκες απο την διαφημιση για ενα συγκεκριμενο χαρακτηριστικο.

 

Ετσι ειναι κ αι εδω.

 

Πολλες φορες λεμε οτι ενας ζοομ (πχ ο 8-24) εχει "χασιμο" στα 8-11mm αλλα πραγματικα αυτο το χασιμο ποσο τραγικο και σοβαρο μπορει να ειναι οταν στο 80-85% κανει τιμια την δουλεια του? Και ποιος νομιζει ποσο σοβαρο μπορει να ειναι αυτο για το συνολο ολων των χρηστων;

 

Υπαρχουν πολλοι ηλικιωμενοι, καποια με λιγοτερη προσοχη κτλ.

 

Μπορει ενα μικρο ποσοστο να ειναι οντως ικανοι σωματικα να καταλαβουν απειροελαχιστες διαφορες. Αλλα το θεμα ειναι αυτο αξιζει πραγματικα;

 

 

Κατερινα, δεν αντιτιθομαι σε αυτα που λες απλα κανω μια απλοικη σκεψη για ολα τα πραγματα, ενταξει;

 

Φιλικα,

 

Αλτινακης Γεωργιος

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τον 7αρι θα τον χρειαστεις(αν τον χρειαστεις) σε πολυ καλες και σταθερες συνθηκες ατμοσφαιρας.

Ειναι κριμα να μην εχεις προσοφθαλμιο για τις περισσοτερες φορες που θα παρατηρεις.

Υπαρχουν και περιπτωσεις που η βραδια θα ειναι πολυ απλοχερη μαζι σου.

Σχετικα προσφατα με τον Ηλια2004, παρατηρουσαμε (Αρη παρακαλω!) και το 11αρι του στις >600Χ!!!!!,και ειχαμε σαφες ειδωλο ,οχι θολουρα.

Δυστυχως αυτες οι συνθηκες ειναι κατι παραπανω απο σπανιες :?

Με τον 9αρι θα εχεις πλανητες ευκολοτερα,και ομορφες επιδοσεις σε σφαιρωτα/Σεληνη/διπλους.

Οσο για την αυξηση στο φαινομενο "μεγεθος" της εικονας του πλανητη (απο 9αρι σε 7αρι),μην νομιζεις οτι ειναι κατι ιδιαιτερα αντιληπτο.

Αντιθετα,η ποιοτητα της εικονας ειναι σαφως καλυτερη.

Η εμπειρια μου σε καταδιοπτρικα (ως κατοχος) ειναι (1) 5ιντσο, (2) 8ιντσα, ,και (1) 10ιντσο.

Απο πλανητικα προσοφθαλμια χρησιμοποιω τη σειρα UO HD orthos (ιδια με αυτο που θες να παρεις σε εστιακες αποστασεις 5,6,7,9,12,18).

Μακρια απο ζουμ για της ωρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για του λογου το αληθες συμπληρωνω με μια αποψη καποιου αγνωστου, την δικη του μαρτυρια.

 

"I had a UHTC and Non_UHTC 10: side by side, I felt the UHTC showed more nebulosity in M42 from my light polluted backyard, but that could have also been my brain trying subconsciously to justify the more expensive scope. "

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, Kostakis, καταλαβα, το θεμα ειναι να υπαρχει και μια λογικη που να βασιζεται και σε οικονομοτεχνικα κριτηρια και οχι οτι μας πασαρουν πολλες φορες.

 

Πιστευω οτι αυτα που λες βασιζονται στις δικες σου (και ισως σωστες κατα την γνωμη μου) παρατηρησεις και ειναι απολυτα θεμιτες.

 

Σχετικα με το 9mm ειναι και αυτο υπο σκεψη.

 

Για την UO θα την ψαξω και για αυτα... Ευχαριστω!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nομίζω πως ο λόγος που καταθέτουμε την άποψη μας (και μάλιστα σε ένα θέμα που ανοίχτηκε στις αγγελίες) είναι γιατί είμαστε "καμένοι" από άστοχες ή περιττές αγορές.

Ο καημενούλης μου ο 6.4 πλοσλ, δεν είχε ποτέ τη χαρά μέσα σε 5 χρόνια να έχει ένα πολύ καλό πλανητικό είδωλο από το καταδιοπτρικό τηλεσκόπιο.

Από την άλλη, πέρυσι στον Πάρνωνα, είδα έναν πανάθλιο Δία (τεράστιο μεν αλλά χωρίς λεπτομέρειες δε) σε κάποιου άλλου το τηλεσκόπιο.

Ο φίλος που του ανήκε το τηλεσκόπιο ήταν κατενθουσιασμένος με το είδωλο, για το λόγο ό,τι "γέμιζε" το μάτι του από Δία (όπως χαρακτηριστικά σχολίασε).

Με άλλα λόγια, αν νομίζεις πως σε καλύπτει ο συγκεκριμένος φακός, εμάς μας φτάνει και μας περισσεύει. Καλή αγορά :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιλογη ενος προσοφθαλμιου ειναι για τον καθενα μας "προσωπικη υποθεση". Ετσι κατι που εμας μας ενοχλει, καποιος αλλον τον αφηνει αδιαφορο. Ή και το αντιθετο, ετσι?

 

Απλα, να μην βαζουμε ολους τους ανθρωπους στα ιδια καλουπια. Πολλοι για καποιο λογο εχουμε αλλα "αισθητηρια" και υπολογιζουν τα πραγματα λιγακι διαφορετικα.

 

Δεν αναφερομαι σε εμενα και σε σενα, γενικα μιλαω ετσι?

 

Η γνωμη σου μετραει, οπως μετραει και ολων των αλλων. Δεν απορριπτω καμια προσωπικα, ολες εχουν ενα νοημα. Σιγα σιγα, χτιζεται μεσα μας μια πιο ολοκληρωμενη εικονα και τοτε και μονο τοτε ειναι σωστο να αποφασιζουμε για το τι θα παρουμε.

 

Συμφωνουμε νομιζω ολοι σε αυτο, ετσι δεν ειναι;

 

Αυτα παιδια και προς θεου δεν ξεκινησα την κουβεντα με αρνητικη διαθεση, καθε αλλο, με βοηθατε με οτι μου λετε.

 

Φιλια! (ειδικα στην Κατερινα!) :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης