Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2 και 3 Αυγούστου, αν δεν κάνω λάθος οι περισσότεροι θα βρίσκονται στη Ρωσία για την έκλειψη Ηλίου.

...

 

Είναι μια μεγάλη ευκαιρία - καλή τύχη στους φίλους που πηγαίνουν .. =D>

 

Στις 16 Αυγούστου τουλάχιστον θα δούμε το Total Lunar Eclipse από την Ελλάδα.

 

Θα ανοίξω νέο θέμα "Πάρνωνα 1,2,3 Αυγούστου" έτσι μπορούμε να δούμε πόσοι ενδιαφέρονται.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ναι αλλα εμεις θα παμε την παρασκευη και θα φυγουμε την κυριακη χο χα χι χο χα χο χο γι'αυτο ολοι μαζι βουυρρρ για παρασκευη ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας.

Μιας και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τον Πάρνωνα τόσο από μέλη, όσο και από μη-μέλη της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ), θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε μερικά σημαντικά σημεία:

 

1. Όχι μόνο η ηθική ικανοποίηση για τη διοργάνωση μιας υπέροχης αστροεξόρμησης, όπως πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, αλλά και η ευθύνη και ο αντίκτυπος για ο,τιδήποτε αρνητικό συμβεί, ανήκει στην ΕΑΕ και τα μέλη της. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει τονιστεί τόσες φορές η ανάγκη σύμπλευσης με τους κανόνες της ΕΑΕ.

2. Αυστηρή προσοχή στο θέμα της πυρασφάλειας και στο θέμα της καθαριότητας του περιβάλλοντος. Εδώ δε χωράνε αστεία.

3. Θα παρακαλούσαμε όποιος φτάνει πάνω, να συναντήσει εμένα ή το Λεωνίδα Παπασωτηρίου, για να δηλώσει το παρών. Θα κρατάμε τα στοιχεία όλων, μελών ΕΑΕ και μη: ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, εξοπλισμός, διαμονή στο καταφύγιο ή σε σκηνή, για να ξέρουμε ακριβώς ποιοί ήταν παρόντες στο χώρο και ποιες ημερομηνίες.

4. Η διάταξη των τηλεσκοπίων και των αυτοκινήτων δε γίνεται τυχαία, αλλά με βάση ένα απλό και λειτουργικό σχέδιο: Αυτοκίνητα και τηλεσκόπια διατάσσονται σε παράλληλους στοίχους, όπως στο σχεδιάγραμμα που παραθέτω πιο κάτω. Οι οπτικοί παρατηρητές δεξιά, οι αστροφωτογράφοι και χρήστες laptop αριστερά, σε κάποια απόσταση, για να μην ενοχλούν οι οθόνες των DSLR και laptop. Παρακαλούμε να το σεβαστείτε.

5. Αν κάποιος επιθυμεί να έρθει και δεν έχει ακόμα ειδοποιήσει την ΕΑΕ, παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Καταλαβαίνετε ότι σε μια τέτοια αστροσυγκέντρωση, οφείλουμε όλοι να συνεισφέρουμε για να απολαύσουμε τον έναστρο ουρανό.

Περισσότερες πληροφορίες: http://astronomia.org.gr/tips.php και http://www.astronomia.org.gr/wordpress/?p=32

 

Βαγγέλης Τσάμης,

Συντονιστής Εξορμήσεων

ΕΑΕ.

 

2625111680_2a354cdb82_o.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι βέβαιος ότι πρωτίστως με σεβασμό στο περιβάλλον και σε άλλους απλούς κανόνες, θα περάσουμε υπέροχα. :cheesy:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι η πρώτη μου φορά και είμαι σίγουρος ότι θα περάσουμε ωραία!

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος τις συντεταγμένες του Πάρνωνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eιναι μεγαλη ευκαιρεια να αποδειξουμε οτι οι ερασιτεχνες αστρονομοι μπορουμε να συνυπαρχουμε αρμονικα με το φυσικο περιβαλλον και να συμμετεχουμε σε ομαδικες παρατηρησεις.Πρεπει να βοηθησουμε ολοι να ειναι η παρατηρηση στον Παρνωνα μια μεγαλη γιορτη.

Μερικοι απο εμας,ως υπευθυνοι παρατηρησεων της ΕΑΕ θα διαθεσουμε χρονο και κοπο ωστε ολα να πανε καλα.Ομως μονο με την βοηθεια ολων θα μας δικαιωσει το αποτελεσμα.

Χαιρομαι που θα ξαναδω πολλους παλιους φιλους.:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ομαδικές εξορμήσεις της ΕΑΕ στον Πάρνωνα είναι

από τις μοναδικές εμπειρίες που μπορούμε να έχουμε

όσοι αγαπάμε την ερασιτεχνική αστρονομία!

Με λίγη προσπάθεια δεν είναι δύσκολο να πειθαρχίσουμε

σε κανόνες που σκοπό έχουν τον σεβασμό στο βουνό και στη

φύση αλλά και στους συμπαρατηρητές μας!

 

Εφοδιαστείτε λοιπόν με κόκκινους φακούς και ζελατίνες για τα

φώτα στα πορτμπαγκάζ, βεβαιωθείτε ότι έχετε κλείσει τα φώτα του

αυτοκινήτου σας, βάλτε νεκρά και όχι όπισθεν στη θέση

στάθμευσης (την πάτησα εγώ) και προσέξτε τα καλώδια τροφοδοσίας

όταν περπατάτε δίπλα σε τηλεσκόπια!

Αν χαμηλώσουμε τον φωτισμό και ήχο του κινητού μας θα είναι

ακόμα καλύτερα.

Μη μου πείτε ότι είναι δύσκολα αυτά για να απολαύσουμε όλοι

τον καταπληκτικό ουρανό του Πάρνωνα;

 

Σημαντικό: Ενημερώστε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας

τον Συντονιστή Εξορμήσεων της ΕΑΕ, Βαγγέλη Τσάμη.

 

Καθαρούς Ουρανούς σε όλους μας :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

σήμερα γύρισα από Πάρνωνα, έμεινα μόνο ένα βράδυ διότι έχω και τον μπέμπη 4 μόλις μηνών, ( Ο Αλτινάκης καταλαβαίνει... :wink: ) και πραγματικά ήταν εντυπωσιακή η πρώτη μου φορά και ούτε τη φανταζόμουν έτσι για να είμαι ειλικρινής.

Γνώρισα πολλούς από σας εδώ μέσα και χάρηκα ιδιαίτερως, και ευχαριστώ πολύ τα παιδιά απ την Κόρινθο, (Κεχαγιάς, Δημήτρης και Γιώργος), τον Φιλιατρά και φυσικά το Θέμη γιατί όλη την ώρα, όλοι αυτοί, μου απαντούσαν σε ότι ρωτούσα!!!!!

Ο ουρανός ήταν σαν πλανητάριο, πραγματικά σοκαρίστηκα! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ουρανό και ο καιρός μας έκανε το χατήρι χθες.

 

 

Με λίγα λόγια.. ο Πάρνωνας απέκτησε άλλον έναν θαμώνα...!!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή τη φορά οι συνθήκες στον Πάρνωνα ήταν από τις καλύτερες. Καθόλου κρύο και υγρασία, καλή διαύγεια και αρκετά καλό seeing (για τα δεδομένα του Πάρνωνα) στις προχωρημένες ώρες του Σαββάτου προς Κυριακή. Κι όλα τα καλά παιδιά εκεί. O:) Η ομάδα των τεσσάρων Ιρλανδών που ήρθε στην Ελλάδα ειδικά για να απολαύσει την παρατήρηση στον Πάρνωνα, έδωσε έναν διαφορετικό χρώμα στο τριήμερο. Ήταν όλοι πολύ χαρούμενοι που ήρθαν γιατί στη χώρα τους είναι πολύ σπάνιες οι νύχτες που προσφέρονται για παρατήρηση (πράγμα όμως που δεν τους εμποδίζει να κατέχουν και 20ιντσα Obsession!) Στο επανιδείν Έλληνες και ξένοι...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αλλη μια φορα η εξορμηση στον Παρνωνα ηταν μια μεγαλη ευκαιρια να φανει η δυναμικη της αστρονομιας στην Ελλαδα.Πανω απο 45 τηλεσκοπια,60-70 ατομα,θαυμασιος καιρος και ουρανος.Πλεον οι πιο μακρινοι επισκεπτες του Παρνωνα ερχονται απο 3500 χιλιομετρα αποσταση.Ειναι εκπληκτικο πως κανεις καινουργιους φιλους με την αστρονομια.

Ευχαριστω ολους εσας που ηρθατε για την αψογη συμπεριφορα σας και την τηρηση των κανονων,κατι που μας επετρεψε να απολαυσουμε ολοι αυτο το μαγικο τριημερο. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πραγματικά χάρηκα πολύ που είδα ότι είχαμε μια απόλυτα επιτυχημένη εξόρμηση και το γεγονός της τόσο μεγάλης συμμετοχής, καθιστά την όλη οργάνωση άξια συγχαρητηρίων!

 

Το μεγαλύτερο μπράβο και ένα μεγάλο ευχαριστώ αξίζει σε όλους τους συμμετέχοντες.

Καλή μας συνέχεια. =D>

 

Στο "επιχειρησιακό σκέλος", έχω να δηλώσω: Καλός ο ουρανός την Παρασκευή, καλός ο ουρανός και το Σάββατο, αλλά:

Παρατήρηση όπως αυτή που κάναμε τα 5 άτομα που είχαμε μείνει την Κυριακή το βράδυ, δεν έχω ξανακάνει!!!! Μιλάμε για την απόλυτη εμπειρία, χωρίς υπερβολή!!! Θα ακολουθήσει ειδικό θέμα!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικά ήταν. Απτους καλύτερους ουρανούς που έχω δει. Ωραία παρέα. Για άλλη μια φορά μάθαμε ένα σωρό πράγματα από τους πιο έμπειρους :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φοβερός ο Πάρνωνας όπως πάντα.

αλλα αυτή τη φορά δεν κατάφερα να κάτσω μέχρι τα ξημερώματα.

είδα στόχους που απο άλλες τοποθεσίες μόνο φαντάζομαι, μου άρεσε ιδιαίτερα το iridium που ακούστηκε ενα μονοκόματο "Ωωωω!" απο πολλούς, η κηλίδα του Δια, πολλά messier που δεν τα είχα ξαναδεί απο πέρυσι, και το σμήνος στην ουρά του Σκορπιού που έκατσα κάποιο τέταρτο και το κοίταγα με τα κυάλια!

ιδέα μου όμως, ή η φωτορύπανση προς την Σπάρτη μεγάλωσε? :|

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν μια απο τις καλύτερες εξορμήσεις που έχω ζήσει.

 

Εξαιρετικός ουρανός, καταπληκτική παρέα κι ούτε κούραση φάνηκε ούτε τίποτα.

 

Το γεγονός όμως της εξόρμησης αυτής για μένα ήταν η δοκιμή του προσοφθαλμίου Ethos που ευγενικά μου δάνεισε για λίγη ώρα :-note η Κατερίνα την οποία κι ευχαριστώ πολύ.

 

Κατερίνα μη σε χάσουμε απο τον επόμενο Πάρνωνα :cheesy:

 

Όπως καταλαβαίνετε εντυπωσιάστηκα απο το Ethos.

ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ προσοφθάλμιο. Αν κι είχε λίγο χαμηλότερη μεγέθυνση στο δικό μου τηλεσκόπιο απ'όση θα ήθελα, η γενικότερη αίσθησή του ήταν φανταστική.

Τι πεδίο ήταν αυτό παιδιά? Απίστευτο θέαμα.

 

Βλέπω τον ξάδελφο απ το New Jersey να μου φέρνει ένα αλλά μάλλον θα πάω για το καινούριο 8άρι μιας και μου δίνει πιο χρήσιμη μεγέθυνση.

I'm sold!!!

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, ο πιτσιρικάς σου έκλεψε την παράσταση! Εύχομαι του χρόνου να έχει συντροφιά... :)

 

Κατά τα λοιπά, ήμασταν όλοι μια όμορφη παρέα, που με την υπεύθυνη στάση μας δώσαμε το στίγμα και καθορίσαμε το επίπεδο των επόμενων συναντήσεών μας. Ο καιρός πολύ καλός, με ήπιες θερμοκρασίες ακόμα και το βράδυ (!) και με την υγρασία κατά κανόνα απούσα! Λέτε να έχουν παρέλθει εκείνες οι εποχές που μαζεύαμε - κατακαλόκαιρο - το νερό με τον κουβά? Αν ναι, υποθέτω όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε, πού μπορεί να οφείλεται αυτό… Το απεύχομαι.

 

Συγχαρητήρια σε όλους

 

PapGeo

----------

Υ.Γ.: Πολύ καλά παιδιά οι Ιρλανδοί! Επιβεβαίωσαν με την παρουσία τους την επικρατούσα άποψη ότι εμείς, οι - όπου γης - ερασιτέχνες αστρονόμοι, είμαστε ξεχωριστοί άνθρωποι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση στον Πάρνωνα είχε απόλυτη επιτυχία. Η οργάνωση ήταν άψογη και πιστεύω πως όλοι όσοι βρέθηκαν εκεί να έχουν μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Για μένα το μεγάλο σουξέ του star party ήταν η επιβλητική παρουσία του 20ιντσου τηλεσκοπίου του Γιώργου Νικολιδάκη.

Μέχρι και το πρόσφατο παρελθόν είχε τύχει να παρατηρήσω μέσα από αρκετά μεγάλα τηλεσκόπια με το μεγαλύτερο να είναι 18ιντσο. Ποτέ όμως με ένα 20ιντσο.

 

Η θέαση, μέσα από τον προσοφθάλμιο, του σμήνους γαλαξιών Abell 2151 στον Αστερισμό του Ηρακλή, μοναδική! Παντού γαλαξίες!!!

 

Το υπέροχο Μ27, η άνετη παρατήρηση του συνοδού του Αντάρη, η χωρίς καμιά δυσκολία, σχεδόν με ευθεία όραση, παρατήρηση του κεντρικού αστέρα στο πλανητικό νεφέλωμα Μ57, ήταν μερικά από τα εντυπωσιακά highlights.

Επίσης στη θέαση, μέσα από τον προσοφθάλμιο, του Stephan’s Quintet ήταν λες κι έβλεπες ασπρόμαυρη φωτογραφία του DSS!

Συγχαρητήρια για την υπέροχη κατασκευή Γιώργο!

 

Εάν θέλετε να έχετε την αίσθηση ενός ταξιδιού στο διάστημα θα πρέπει να κοιτάξετε μέσα από το φινιστρίνι ενός διαστημοπλοίου. Ακριβώς αυτή την αίσθηση έχει κάποιος που παρατηρεί μέσα από έναν προσοφθάλμιο Ethos. Η απόλυτη παρατήρηση! Ποιότητα για oscar, eye relief που σε βάζει σε πειρασμό να προσαρμόσεις και τα δύο μάτια πάνω στον προσοφθάλμιο, πεδίο ατέλειωτο!

Έτυχε να παρατηρήσω αρκετά αντικείμενα με τον Ethos τόσο από το τηλεσκόπιο της Κατερίνας όσο και από άλλα. Είναι, με πολύ μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους, ο κορυφαίος προσοφθάλμιος. Σπουδαία επένδυση Κατερίνα!

 

 

 

Καλές παρατηρήσεις!

Θανάσης

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ πολύ Θανάση μου :D

Δεν σου κρύβω πως από τότε που απέκτησα τον ethos, έχω "παραγκωνίσει" όλους τους άλλους προσοφθάλμιους και χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτόν για d.s.o... :?

 

Στον Πάρνωνα ήταν για άλλη μια φορά υπέροχα! Εκείνο που δεν σταματά να με εντυπωσιάζει στις εξορμήσεις, είναι ο ανεπτυγμένος βαθμός αλληλοβοήθειας μεταξύ των παρατηρητών αλλά και η βοήθεια που μας δίνουν οι παλαιότεροι με τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους.

Να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τους δύο "γείτονες" και συμπαρατηρητές μου για εκείνα τα 2 βράδυα, που με ανέχτηκαν δείχνοντας ιώβεια υπομονή και με βοήθησαν σε ό,τι κι αν τους ζήτησα. Πιο συγκεκριμένα τον φίλτατο "αμάν με τον αναπτήρα σου", αγαπητότατο Φιλιατρά, που του κατέστρεψα ίσα με 850 φορές την περιφερική όραση :P , ανάβοντας το ένα τσιγάρο μετά το άλλο (στο τέλος αναγκάστηκε να μου χαρίσει αντιανεμικό αναπτήρα :mrgreen: )... και τον γλυκύτατο Θανάση, που τον φώναζα κάθε 3 και λίγο για βοήθεια και επιβεβαίωση των αντικειμένων.

Να στε καλά παιδιά, σας ευχαριστώ μέσα απ την καρδιά μου :D

 

Υ.Γ: Παναγιώτη κρίμα που θα λείπεις τον Αυγουστο, για να με θαυμάσεις με το νέο μου... αντιανεμικό αναπτήρα! :P

Υ.Γ: Μετά από αυτά που γράφω, αναρωτιέμαι αν θα δεχτεί κανείς να ξαναστήσω δίπλα του... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα αν μου δανείσεις για λίγο τον ethos, δέχομαι να εχεις και προβολέα για να διαβάζεις τους χάρτες δίπλα μου όλο το βράδυ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης