Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο με την αστρονομία.... αλλα εδωπέρα υπάρχουν δεκάδες μέλη που βγαίνουν με τις ώρες στο νυχτερινό ουρανό για παρατήρηση.

 

Βλέποντας τώρα την εκπομπή του Χαρδαβέλλα ...είπα να ρωτήσω μία "ηλήθια" ερώτηση:

 

Εγώ γιατί δεν βλέπω Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα (ΑΤΙΑ)?

Τόσοι ανθρώποι βγαίννουν στις τηλεοράσεις και λένε ότι βλέπουνε εκτυφλωτικές λάμψεις,

λαμπερά αντικείμενα να κινούνται στον ουρανό, είτε για δίσκους είτε για λαμπερές σφαίρες κλπ κλπ κλπ...

Εσείς που βγαίνετε τόσες ώρες τις νύχτες για αστρο-παρατήρηση... είδατε ποτέ στην ζωή σας τήποτα?

Σε εμένα γιατί δεν εμφανίζεται τήποτα? :-k :)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Γιατί πολοί πιστεύουν ότι η Αφροδίτη τους ακολουθάει από τον καθρέφτη του αυτοκινήτου...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ακολουθησεις τη μεθοδο Sky-Walker.

(Τηλεσκοπιο sky Watcher + ουισκι Johnnie Walker)

Οι ιντσες του πρωτου και η ποσοτητα του δευτερου θα καθορισουν τι θα δεις , και ποσο μεγαλο θα το δεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα παρατηρήσει και εγώ παλιότερα: οι αυτόπτεις μάρτυρες των UFO δεν είχαν σχέση με το νυχτερινό ουρανό. Μάλλον, πρώτα είχα αντιληφθεί το αντίστροφο, ότι οι ερασιτέχνες ατρονόμοι, αυτοί δηλαδή που περνάνε βεβαιωμένα τον περισσότερο χρόνο κάτω από τα άστρα, ενώ θα έπρεπε (εφόσον τα UFO υποτίθεται ότι είναι όντως αληθινά διαστημόπλοια εξωγήινων) να βλέπουν περισσότερα, με ποσότητες ανάλογες του χρόνου που ξοδεύουν σε παρατήρηση, απεναντίας δεν τα βλέπουν ποτέ. Και τότε αντιλήφθηκα ότι όλες οι αναφορές θέασης UFO έγιναν από ανθρώπους που δε γνώριζαν για τον ουρανό ούτε τα στοιχειώδη. Οπότε νομίζω η απάντηση στο όλο ζήτημα των UFO είναι προφανής.

 

Υ.Γ. Αν δεν το γνωρίζετε, το τόσο συχνό μπέρδεμα της Αφροδίτις για UFO οφείλεται σε δύο πράγματα: πρώτον, είναι τόσο λαμπρή, που μπορεί να συγκονιστείς (η λέξη δεν είναι υπερβολική). Ακόμα κι εγώ αιφνιδιάζομαι. Μετά, κάθεσαι και την κοιτάς προβληματισμένος "έιναι δυνατό να υπάρχει τόσο λαμπρό άστρο; ". Και τότε αναλαμβάνει το δεύτερο. Αν κοιτάς ένα λαμπρό άστρο σχετικά χαμηλά στον ορίζοντα για κάμποση ώρα (ένα ή δύο λεπτά αρκούν) τα μάτια λειτουργούν με τέτοιο τρόπο ώστε σου δημιουργούν την ψευδαίσθηση ότι ανεβαίνει αργά και δεν είναι σταθερό. Φυσικά για τον αδαή ένα υπερβολικά λαμπρό άστρο που κινείται δεν είναι άστρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα θα ήθελα να διορθώσω τον KOSTAKIS

Δεν είναι sky-Walker

αλλά Johnnie Watcher

με σλόγκαν το

Keep Watching

 

Τώρα στο θέμα

εδώ και 15 μέρες περίπου δίνω σε έναν φίλο μου που σαν εθνοφύλακας βαράει σκοπιές (με μια υποτυπώδη αμοιβή) σε ένα στρατόπεδο της περιοχής, και ο οποίος είναι άσχετος με την παρατήρηση του νυχτερινού ουρανου, στοιχέια για τις εκλάμψεις των iridium που παίρνω από το heavens-above.com, (συνηθως του δίνω τις κατευθύνσεις όσων θα εμφανιστουν ανατολικά κατά τις ώρες 3-6 το πρωϊ που είναι και οι ώρες που φυλάει συνήθως).

Και όταν μου περιγράφει την επομένη τι είδε μου λέει συνήθως κατι ασυναρτησίες του στύλ:

 

Ήταν ένα στρογυλό φωτεινό οράγμα και αφού έκανε μια στροφή, πηγε λιγο προς τα δεξιά και μετα έφυγε προς τα εκεί....κλπ, κλπ...

 

ΑΝ αυτή η περιγραφή γινόταν στον Χαρδαβέλα αυτός θα ήταν σίγουρος ότι του περιγράφουν ένα ΑΤΙΑ.

 

Κι όμως το φιλαράκι που σας λέω βλέπει τις εκλάμψεις των irididium (και μένει εντυπωσιασμένος, γιαυτό και συνεχίζει καθημερινα να με ζαλίζει, ρωτώντας έχει τίποτα για σήμερα και τι ώρα).

 

Γιαυτό όλες αυτές οι αναφορές για μένα είναι πέρα για πέρα αναξιόπισρες.

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως τραβουσα τα μαλλια μου οταν εβλεπα μια συζητηση σε ενα αλλο φορουμ...Τα μελη συζητουσαν για ενα υποπτο,φωτεινο αντικειμενο που στεκοταν επιμονα καθε μερα την ιδια ωρα εκεινη την εποχη πανω απο την ακροπολη.....Ποιο να ηταν αραγε,αρχιζει απο αφρο- και τελειωνει σε -διτη :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To περίμενα ότι θα πάρω τέτιες απαντήσεις :cheesy:

η απορία μου είναι απορία όλων....///πώς γίνεται εμείς να μην βλέπουμε τήποτα --- εκτός και αν είμαστε τόσο "άτυχοι" και εκείνοι οι "τυχεροί":)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες, ο Χαρδαβέλλας είναι πανέξυπνος τύπος, και επιλέγει προσεχτικά τους μαϊντανούς που θα φέρει στο κανάλι του. Ο μόνος αξιόλογος εκεί μέσα, ήτανε ο Γούδης, όπου νομίζω ότι ουδείς αμφιβάλλει για το νοητικό και το μορφωτικό του επίπεδο. Εμένα, μου την έσπασε απίστευτα αυτή η κάργια η μούμια η συγγραφέας που ήτανε εκεί, και ήτανε κολλημένη στις απόψεις της. Αυτό δείχνει ότι κάτι τέτοιοι τύποι είναι τα ούφα. Όπως επίσης και αυτός ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας, που όποτε τον έβλεπα, μου θύμιζε σαλταρισμένο μπαμπουίνο. Ποιος ξέρει πόσα τάλιρα σκάνε σε αυτούς τους ραδικόμυαλους βλακεπίβλακες, για να πουν ότι είδανε "κάτι στρογγυλό που γύριζε - σφύριζε - γυάλιζε - στροβιλιζόταν - εξαφανιζοταν - καθόταν ακίνητο και "γένναγε" μικρές και μεγάλες μπίλιες, που δορυφορίζονταν γύρω από το μητρικό σκάφος - φθόριζαν - κατέβαιναν από τη σελήνη - το ένα έπεσε και κάηκε και τα άλλα θυγατρικά πεντάμπαλα κατέβηκαν κάτω και δεν αφησαν να καούνε οι γύρω καλαμιές - που φωτιά να τους κάψει αυτούς που "τα βλέπουν" αυτά.

Άντε βγάλε άκρη. Είπαμε, δεν αποκλείουμε την περίπτωση κάάάάάάάπου στο υπερπέραν να υπάρχει ζωή, αλλά με τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα, θα έρθουνε αυτά τα ούφα που βλέπουνε ούφα, να μας πούνε ότι είδανε και τίποτα μικρά ανθρώπια τρίχερα, τετραμούτσουνα, δίουρα μονοπόδαρα και μονόφθαλμα και τους έπιασαν την πάρλα, μη μας πούνε κιόλας ότι τους έβαλαν και στα σκάφη τους!!!!! ](*,) ](*,) ] :twisted: :twisted: (*,) :twisted: :twisted: :twisted:

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ γιατί δεν βλέπω Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα (ΑΤΙΑ)?

 

Γιατί δεν μπορείς να δεις κάτι που δεν υπάρχει αγαπητέ φίλε :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ γιατί δεν βλέπω Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα (ΑΤΙΑ)?

Ανοιξε την Τηλεοραση ](*,) θα δεις πολλα.

 

 

Δυστυχως ζουμε σε μια κοινωνια οπου ο κοσμος δεν εχει βουληση, δεν εχει ικανοτητα ερευνας, δεν ξεχωριζει την πραγματικοτητα απο την ουτοπια.

 

Ζουν σε ενα τηλεουτοπικο κοσμο και το μονο που κανουν ειναι να αποδεχονται τηλεοπτικα σκουπιδια.

 

Μορφωμενα ατομα γινονται Ζομπι της παραπληροφορισης, της παραφιλολογιας και ανιαρης της καθημερινοτητας τους.

 

Ερμαια τον παρουσιαστων, που νομιζουν οτι επειδη ο λογος τους ακουγετε σε ολη την χωρα ειναι και πιο εξυπνοι απο εμας που τον ακουν μονο οι γυρω μας.

 

 

Δυστυχως οι κοινωνια μας δεν εχει μαθει να σκεφτεται ουτε να διαβαζει, παρα μονο να ακουει, και να ζει σε μια ουτοπια παραφιλολογιας απο ανιδεους (παρα)φιλολογους-(παρα)επιστημονες, που μονο σκοπο εχουν το χρημα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ γιατί δεν βλέπω Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα (ΑΤΙΑ)?

 

Προσωπικά δεν θεωρώ τόσο ηλίθια την ερώτηση σου από τοτε που στα τόσα δημοσιεύματα και εκπομπές στη τηλεόραση δεν δίνουν τη σωστή προσσέγγιση στο θέμα αλλα παραφιλολογούν σε ανόητες ''μαρτυρίες'΄..του δήθεν..Φυσικά και δεν έχει δει κανένας ΑΤΙΑ..αυτό που βλέπουν μάλλον θα είναι πιο πιθανόν η Αφροδίτη που συνήθως έτσι γίνεται.Το πανεπιστήμιο του Κολούμπια είχε κάνει μια έρευνα πάνω στο θέμα όπου κάλεσαν πολλούς από αυτούς που υποστήριζαν πώς είδαν κάποιο ΑΤΙΑ ή είχαν πέσει θύματα απαγωγής από εξωγήινους..και κανένας από αυτούς δεν δέχτηκε και δεν συμμετείχε στην έρευνα..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης όπως είχα διαβάσει και σε ένα site με ιατρικά θέματα,η φαντασίωση κάποιου ότι έχει απαχθεί από εξωγήινους οφείλεται σε κάποια ασθένεια του νευρικού συστήματος όπου προκαλέι τέτοιου είδους παραισθήσεις.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφέρεσαι σε μια μορφή Σχιζοφρένειας.

 

Όχι ακριβώς.Απλά οι ασθενείς παρουσιάζουν παραισθήσεις και συγκεκριμένα νομίζουν πως είτε έχουν απαχθεί από εξωγήινους είτε τους παρακολουθούν οι εξωγήινοι.Δεν παρουσιάζουν βίαιη συμπεριφορά ή κάτι τέτοιο,όπως σε κάποιες μορφές σχιζοφρένειας,απλά έχουν την παραίσθηση και την αίσθηση ότι έχουν γίνει ''αντικέιμενο μελέτης'' εξωγήινων.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα βλέπουμε UFO κάθε μέρα, απλά είναι επίγεια!

 

:cheesy: :cheesy:

 

Δεν θα το έλεγα!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια συνήθης μορφή σχιζοφρένειας είναι η "μανία καταδίωξης" από παραφυσικά όντα.

Γνωρίζω ένα τέτοιο περιστατικό και ο ασθενής νομίζει ότι καταδιώκεται και μελετάται από ΑΤΙΑ.

Δεν παρουσιάζουν όλες οι μορφές σχιζοφρένειας βίαιη συμπεριφορά.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια συνήθης μορφή σχιζοφρένειας είναι η "μανία καταδίωξης" από παραφυσικά όντα.

Γνωρίζω ένα τέτοιο περιστατικό και ο ασθενής νομίζει ότι καταδιώκεται και μελετάται από ΑΤΙΑ.

Δεν παρουσιάζουν όλες οι μορφές σχιζοφρένειας βίαιη συμπεριφορά.

 

Μα δεν είπα ότι όλες οι μορφές σχιζοφρένειας παρουσιάζουν βίαιη συμπεριφορά..τέτοιες μανίες παρουσιάζονται λόγω υπερβολικής προσήλωσης πάνω σε θέματα από εξωγήινους και κυρίως επηρεάζονται μικρά παιδιά από την υπερβολική προβολή αυτών των θεμάτω απο τα ΜΜΕ

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν διαφώνησα μαζί σου! :roll:

Απλά είπα να συνεισφέρω στην συζήτηση.

 

 

Υ.Γ. Σταματάω εδώ γιατί φοβάμαι να γίνω εξωγήινος (βλ. αριθμός πόστ) :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν διαφώνησα μαζί σου! :roll:

Απλά είπα να συνεισφέρω στην συζήτηση.

 

 

Υ.Γ. Σταματάω εδώ γιατί φοβάμαι να γίνω εξωγήινος (βλ. αριθμός πόστ) :mrgreen:

 

Όχι δεν μην με παρεξηγείς δεν το είπα κάποια πρόθεση!!! :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης