Jump to content

Κατασκευή - (ανακατασκευή) τηλεσκοπίου.


sheliak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη με τον καιρο το dob 8'' που εχω αρχιζει και ''σκονιζεται'' καθ'οτι δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου..σκεφτηκα το εξης:

 

Θα το ''καταστρεψω'' και θα κρατησω απο αυτο το πρωτευον, το δευτερευον, την αραχνη, τον εστιαστη και την βαση του ερευνητη.

 

Με τα υλικα αυτα, για να μειωσω στον μεγαλυτερο βαθμο τα εξοδα, θα ξεκινησω την κατασκευη ενος truss tube 8'' f/6.

 

Θελω να δοκιμασω κατι τετοιο γιατι με ενδιαφερει πολυ η κατασκευαστικη πλευρα της υποθεσης και κυριως η κατασκευη του mirror cell.

 

Κανονικα θα ξεκινουσα την διαδικασια μετα τον αυγουστο με τις νεες αφιξεις, αλλα δεν κρατιεμαι και μαλλον θα ξεκινησω συντομα.Προς το παρον ''μαζευω'' πληροφοριες.

 

Ελπιζω να τα καταφερω - καταφερουμε γιατι ελπιζω να εχω και συνεργο στην ολη διαδικασια( :-note ) ..

 

Καμια συμβουλη??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπα και χθες η ιδέα σου είναι καταπληκτική και χαίρομαι που θα συμμετέχω στη κατασκευή όσο είναι δυνατόν \:D/

Αυτές τις μέρες ξεκινάω και εγώ το ψάξιμο και το διάβασμα.

Ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρεις (-ουμε) κ θα βγει καλό αποτέλεσμα!

 

Όσοι έχετε ασχοληθεί με ένα τέτοιο εγχείρημα, αναφέρετε τι πρέπει να προσέξουμε...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο!!! πολυ καλη ιδεα !!! η εξασκηση στην κατασκευη ενος νεου τηλεσκοποιου απο τα χερακια σας,

 

αυτο θα βοηθεισει και αν αργοτερα θελησετε να κανετε ενα πολυ μεγαλητερο 16'ή 20΄ με αγωρασμενα τα mirror φυσικα

 

 

 

ΥΓ) το καϊμενο το 8'' ( σαν να το ακουω : οχιιιι!!! μηηηηη!!! τι πας να κανεις!!! βοηθειαααααα δεν με ακουει κανενας;;;;;;!!!!!) :mrgreen: :mrgreen:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
εαν αγορασεισ τα amateur telescope making 1,2 to 3 ειναι πολυ εξειδικευμενο και" πιανπουν τα χερια σου και εχεις και χρονο υπομονη εργαλια δεν ειναι τιποτα!!!!!!!!!!

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω ενα σωληνα αλουμινιου (για παραδειγμα ενα με μηκος περιπου 1m και εσωτερικη διαμετρο περιπου 200mm και βαρος περιπου 3 κιλα..).

 

Εχω ενα καταστημα στα υπ'οψιν στην νεα ιωνια αλλα λεω μηπως το εχει ψαξει κανεις και γνωριζει και κοστος..

 

Μου μπηκε μια φοβερη ιδεα στο μυαλο..

 

Υ.Γ. θα με ενδιαφερε και ενας σωληνας ανρθακονηματων.. απο κοστος ποσο να πηγαινε κατι τετοιο αραγε..?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
DSC01644 για δες αυτο το στιλ κατασκευης που ειναι πολυ ευκολο ( το τηλεσκοπιο στην εικονα ειναι 16''

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις..zantespear κατι τετοιο θα μου ερχοταν κουτι!

 

ianosjoker οντως πολυ καλη ιδεα την ειχα δει και παλαιοτερα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια αν και τυγχανω ολιγον ασχετος με την κατασκευη νευτωνειου αλλα η παρακατω κατασκευη δν ειναι λιγο...ευαλωτη στον αερα στην υγρασια ,στην σκονη?με καθε μικρη ή μεγαλη ριπη του αερα το ειδωλο θα πηγαινει βολτα...

1028592742_df04c1aa62_o.thumb.jpg.be789248131300798e0a2c455e4df2ce.jpg

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι μόνο από τον αέρα, τη σκόνη και την υγρασία, αλλά και από το επιπλέον φώς καθώς θα είχε χαμηλό κοντράστ, λόγω του ανύπαρκτου σωλήνα που θα το προστατεύε (από τυχών πλάγιο φώς!).

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εν λογω τηλεσκοπιο εχει βραβευθει απο την Stellafane με το βραβειο Astronomer's Choice κατι θα ξερουν ΚΑΙ αυτοι!!!!!!!!!!!!!!!1 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πολύ ωραίο και απλό σχέδιο.

Το truss pole είναι από γραφίτη. Πιθανότατα είναι off axis design.

 

Συμφωνώ με τον ptolemaio ότι πιθανόν να έχει προβλήματα με το contrast.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης