Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Κίνα 22/7/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένας από τους εκπληκτικούς εκλειπτικούς Έλληνες που βρέθηκαμε στη Σανγκάη δεν θα μπορέσει να σας περιγράψει αυτό που ζήσαμε!

Δεν μπορείς να περιγράψεις ότι ακόμα και με τόση συννεφιά το φαινόμενο παραμένει μια συγκλονιστική εμπειρία!

Δεν μπορείς να περιγράψεις το απόκοσμο φως όπως μιας δυνατής αστραπής στο σκοτεινό ουρανό πριν την καταιγίδα, που όμως διαρκεί πάνω από πέντε λεπτά!

Όσοι άκουσαν τη φωνή της λογικής που έλεγε “Κοίτα ψηλά” η “Δεν είναι η ώρα για να μάθεις το σωστό f” σίγουρα ήταν οι πιο τυχεροί!

Τα μάτια μας και τα κιάλια αποδείχτηκαν για ακόμη μια φορά τα απόλυτα όργανα παρατήρησης του φαινομένου της έκλειψης.

 

Οι φωτογραφίες και τα βίντεο στα πρώτα λεπτά της ολικότητας δείχνουν το απόλυτο μαύρο αφού οι ρυθμίσεις μας

για το φυσικό φίλτρο “Altocumulus No4” της γνωστής φίρμας NatureGreat, ήταν σκέτη αποτυχία!

Ευτυχώς η μεγάλη διάρκεια μας έδωσε την ευκαιρία να διορθώσουμε τις ρυθμίσεις έκθεσης μετά από δύο λεπτά και να καταγράψουμε

τουλάχιστον το μικρής διαμέτρου στέμμα και το εκπληκτικό δεύτερο διαμαντένιο δακτυλίδι!

 

Αυτό και αν ήταν “βίωμα της μεθέξεως φυσικού φαινομένου” κύριοι!

Σύμφωνα με τις μετεωρολογικές προβλέψεις θα έπρεπε να είχαμε μείνει στο ξενοδοχείο και να βλέπαμε την ανταπόκριση απο το cnn!

Αλλά...

Ξεκινήσαμε στις 5 το πρωί για το μέρος παρατήρησης, ογδόντα χλμ. μακριά, κόντρα στις δυσοίωνες προβλέψεις για καταιγίδα και βροχή!

Ποιές προβλέψεις δηλαδή που στις 7, φτάνοντας στη λίμνη, δεν υπήρχε καμιά ένδειξη ότι ο Ήλιος είχε ήδη ανατείλει.

Στήσαμε τον εξοπλισμό μας κάτω από τον συννεφιασμένο ουρανό περιμένοντας υπομονετικά κάτι να αλλάξει μέχρι την δεύτερη επαφή.

Και δύο λεπτά πριν τη δεύτερη επαφή, οι 28 επιμένοντες, πήραμε την ανταμοιβή μας!

(Ηλία λυπάμαι που δεν κατάφερες να έρθεις)

Ειλικρινά χάρηκα που δεν απογοητεύθηκαν όσοι ταξίδεψαν τόσο μακριά για την πρώτη τους έκλειψη.

Ευτυχώς γιατί η επόμενη είναι ακόμα πιο μακριά!

 

Αισθάνομαι τυχερός που βρέθηκα εκεί και έζησα με όλες μου τις αισθήσεις παρέα με υπέροχους εκλειπτικούς, αυτή την τόσο σκοτεινή και διαφορετική έκλειψη.

Μιας έκλειψης που έγινε αφορμή να πραγματοποιηθεί και ένα άλλο παιδικό όνειρο για αρκετούς από εμάς.

Να περπατήσουμε στο Σινικό Τείχος!

 

Συγχαρητήρια στα μέλη της παρέας για τις υπέροχες φωτογραφίες!

Συγχαρητήρια και στην ομάδα του ΟΦΑ που και για εκείνους όλα πήγαν καλά!

 

 

*Ευτυχώς γκρινιάξαμε μόνο για τη λιτότητα του πρωινού που μας έδωσε το ξενοδοχείο σε χάρτινο σακουλάκι για το εκλειπτικό δεκατιανό.

Αυγουλάκι, ψωμάκι, κεκάκι, μπανάνα και γιαούρτι νερουλό για να το πιούμε με καλαμάκι που όμως έλειπε, όπως και τα κρουασάν! :-$

 

Βασίλη,

Πολλές οι ατυχίες σου αλλά η συνάντηση στο Shanghai World Financial Center, στα 474 μέτρα ύψος, θα μείνει αξέχαστη!:lol:

 

Happy_Faces-rvl_22-7-09.thumb.jpg.f3e31840206e8e9a3220b58ad499b693.jpg

Πως να μη χαμογελάς μετά από αυτό;

(το δακτυλίδι στο κέντρο είναι μόνο ένα καρέ από το μόλις δύο λεπτών βίντεο που τράβηξα)

Μου έλειπε και ο τελευταίος Αυτοκράτορας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ακολουθεί ένα βιντεάκι που τράβηξα για να καταγράψω τις αντιδράσεις του κοινού στην ολικότητα. Δυστυχώς όλα έγιναν βιαστικά, μιας και σχεδόν το είχαμε εγκαταλείψει λόγω συννέφων, και δεν πρόλαβα να ρυθμίσω τη φωτογραφική στο manual focus με τα εμφανή αποτελέσματα. Ωστόσο, το ηχητικό ντοκουμέντο καταγράφει πλήρως το τι συναισθήματα επικράτησαν :)

 

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολουθεί ένα βιντεάκι που τράβηξα για να καταγράψω τις αντιδράσεις του κοινού στην ολικότητα. Δυστυχώς όλα έγιναν βιαστικά, μιας και σχεδόν το είχαμε εγκαταλείψει λόγω συννέφων, και δεν πρόλαβα να ρυθμίσω τη φωτογραφική στο manual focus με τα εμφανή αποτελέσματα. Ωστόσο, το ηχητικό ντοκουμέντο καταγράφει πλήρως το τι συναισθήματα επικράτησαν :)

 

 

 

:mrgreen: :mrgreen: =D> =D> =D> =D> =D>

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας κι από μένα!

Γυρίσαμε από το μεγάλο ταξίδι, κουρασμένοι, αλλά και ευτυχισμένοι που οι ελπίδες και οι προσδοκίες μας ευοδώθηκαν, όλοι με ένα μεγάλο χαμόγελο χαράς, ανακούφισης, και για κάποιους, ίσως και… λύτρωσης! Αυτό φίλοι μου, δεν ήταν άλλη μια έκλειψη (συγχωρέστε με) της «σειράς». Ήταν ένα «θρίλερ», μια «τραγωδία», που η φύση δεν επέτρεψε να ολοκληρωθεί, γιατί είχε άλλα σχέδια…!!! Ήταν πραγματικά ένα «θαύμα»!

 

Γιατί πως αλλιώς εξηγείται, να ξυπνάμε με ένα πέπλο από ομοιόμορφα σύννεφα σε όλη την έκταση του ουρανού, να μην μπορούμε να προσδιορίσουμε οπτικά ούτε καν την θέση του ηλίου (!) καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, καθ’ όλη τη διάρκεια της έκλειψης, παρά μόνο κατά την ώρα της πρώτης επαφής, και βέβαια, κατά την διάρκεια της ολικότητας?!!! Κάποιοι σχολιάζοντας μετά, μίλησαν για μικροκλίμα λόγω της έκλειψης, δεν ξέρω, ίσως και να έχουν δίκιο. Όπου κι αν οφείλεται, το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχο, εξωπραγματικό και – τουλάχιστον για μένα – συγκινητικό.

 

Μόλις τελείωσε, έμεινα βουβός πάνω στον εξοπλισμό μου, προσπαθώντας να μαζέψω τις σκέψεις μου, τα συναισθήματα μου, να εκλογικεύσω την εμπειρία που μόλις είχα βιώσει και δυσκολευόμουνα να συνειδητοποιήσω… Κάποιοι δάκρυσαν, κάποιοι γύριζαν νευρικά γύρω – γύρω, έτσι στα χαζά, κάποιοι φώναζαν ή γέλαγαν σαν μικρά παιδιά, και κάποιοι αγκαλιάζονταν. Ήμασταν οι μοναδικοί ερασιτέχνες από την ευρύτερη περιοχή της Σαγκάης, που είδαμε την έκλειψη!

 

Κατά τα λοιπά, η Κίνα είναι πράγματι ένας αξιόλογος ταξιδιωτικός προορισμός. Η έκλειψη μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τους εντυπωσιακούς ουρανοξύστες της Σαγκάης, τους ξεχωριστούς κήπους του Σουτζού και τις πανέμορφες παγόδες του Πεκίνου.

 

Συγχαρητήρια στο Δημήτρη Καπετανάκη και σε όσους τον συνέδραμαν για τη διοργάνωση και την πραγματοποίηση της εκδρομής, ευχαριστίες σε όλα τα παιδιά για την ξεχωριστή παρουσία τους και την συντροφικότητα που επέδειξαν.

 

Καλές εκλείψεις στο μέλλον!

PapGeo

…………

Υ.Γ.: Δημοσιεύω μια ομαδική φωτογραφία των παιδιών από την Αθήνα, που τυχαίνει να έχω στο αρχείο μου. Όποιος έχει την συνολική ομαδική, καλό θα ήταν να τη δημοσιεύσει.

 

1869277548_Happy_Faces22-7-20092.thumb.JPG.3da8e3b12f51f1c8e8c80bdc62a99feb.JPG

«Μια φωτογραφία αξίζει όσο χίλιες... εκλείψεις!!!»

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις...ήρθαμε κι εμείς από την μακρινή Κίνα (χθες βράδυ δηλαδή)

Ακόμα νοιώθω το jetlag...

 

Η εμπειρία από το ταξίδι ήταν απίστευτη! Ακόμα δεν εχω συνειδητοποιήσει το ΤΙ είδαμε! σιγά σιγά αρχίζουμε να τα "αισθανόμαστε" και να κατανοούμε το ΤΙ είδαμε (κάτι σαν το Κόκκινο Κρασί - θέλει το χρόνο του για να ωριμάσει μας δώσει την το πιο ωραίο άρωμα του και την απίστευτη γεύση του)

 

Αυτα για τώρα... Εχω να ετοιμαστώ για άλλη μια πτηση... Προς το "νησί των βουρλισμένων"

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ υπήρξα άτυχος γιατί δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τους υπολοίπους και έμεινα στο ξενοδοχείο (Γιάννη σε ευχαριστώ). Έτσι, είδα μόνο τον συννεφιασμένο ουρανό να σκοτεινιάζει και τίποτα άλλο. Αν και τραγικό, ήταν ενδιαφέρον!

Πάντως, έχω μείνει άναυδος με ένα βίντεο που τραβήχτηκε από κρουαζιερόπλοιο στον Ειρηνικό, το βλέπω και το ξαναβλέπω και έχω τρελλαθεί! Δεν με ενοχλούν ούτε οι πολυλογίες, ούτε οι εκστατικές κραυγές της δημοσιογράφου. Το ονειρεμένο λυκόφως και οι σκοτεινές αντανακλάσεις των μακρινών καταιγίδων στον ορίζοντα, όπως και η χαοτική όψη του ουρανού δημιουργούν μία εντελώς ειδυλλιακή αίσθηση:

http://www.youtube.com/watch?v=MTuu2EqGb2Q

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αποστολή του Ωρίωνα έγινε θέμα στην τοπική εφημερίδα "Πελοπόννησος". Σας επισυνάπτω το δημοσίευμα.

eclipse-china-peloponnisos.pdf

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Giannh, ti sugkinhtikh fwtografia einai ayth!

Pwpw, panemorfh!

 

Dystyxws den mporw na dw ta video sas... exei pesei logokrisia gia ta gnwsta gegonota sto Vorra...

 

Polla filia se ola ta paidia apo to grafiko Lijiang :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρισα και εγω απο το θαυμα του <σαρος 136 το αναγνωσμα>κατα το γνωστο εκλειπτικο ευαγγελιο.

Τα ειπαν θαυμασια τα αλλα παιδια,μην σας κουραζω.

Επιμενω,ιδιως για τα νεα παιδια,δειτε εστω και μια ολικη εκλειψη ηλιου.

Οτι και να κανετε στη ζωη σας,θα σας μεινει αξεχαστη.

Κατερινα,καλη συνεχεια.Θυμασαι που ειδαμε ξαφνικα την λιμνη να φωτιζεται,ενω ειχαμε ακομη ολικοτητα? :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπράβο σας και χαίρομαι με την χαρά σας και την ανατριχίλα σας!

Μωρέ να τρέχετε στην "άκρη" του κόσμου για την ολικότητα, άψογοι :-)

Ζηλεύω με την καλή έννοια.

Εγώ έχω την τύχη να δω δυο ολικότητες:

1. Αύγουστο 1999 στην βόρεια Βουλγαρία

2. μαζί σας στο Καστελλόριζο

Το θέαμα είναι τόσο συγκλονιστικό που αξίζει να τρέχεις έως ... Σαγκάη

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε μερικές ακόμα περιγραφικές φωτογραφίες, κατά χρονολογική σειρά:

 

IMG_4467.thumb.JPG.b4e7558fef6f78c16bc68aefa95cd409.JPG

Η λίμνη που είχαμε μπροστά μας.

 

IMG_4465.thumb.JPG.1c2daef7e03752fa5a88a32b393aa7d2.JPG

Λεπτομέρεια του μνημείου στο κέντρο της λίμνης. Είναι τρελοί αυτοί οι κινέζοι! Τεραστίων διαστάσεων κατασκευές στη μέση του πουθενά!

 

IMG_4464.thumb.JPG.2f1f9679184ca0701cccd31af93ce7af.JPG

Το τοπικό στοιχείο παρακολουθεί με ενδιαφέρον τις εξελίξεις!

 

IMG_4484.thumb.JPG.c84922d2ce1899343e18daedac5911d1.JPG

Λίγα λεπτά πριν την ολικότητα, ο καθένας... στον κόσμο του, ασχολείται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την έκλειψη, αφού ο ήλιος είναι εξαφανισμένος!

 

IMG_4486.thumb.JPG.b1f881f3921b7e5b3119438b5eb8679a.JPG

Αλλά να! Κάτι φαίνεται να αλλάζει στο σκηνικό! Λήψη από τα πρώτα εκείνα δευτερόλεπτα, πριν τον συναγερμό που ακολούθησε!

 

IMG_4487.thumb.JPG.4a32e3df0be8648e3decb86db36c73c4.JPG

Τα πρώτα σημάδια της αναπάντεχης αποκάλυψης του ηλιακού δίσκου!

 

IMG_4537.thumb.JPG.deff003a1d125064595ccb721161f65c.JPG

Το σκοτάδι πέφτει βαθύ, περισσότερο συγκριτικά με την έκλειψη στο Καστελλόριζο, ίσως και λόγω της νέφωσης.

 

IMG_4542.thumb.JPG.1d8835ea79947af37484d8bc77f2532d.JPG

Ολικότητα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ομαδα του ΟΦΑ στο μερος παρατηρησης της Ολικης Εκλειψης Ηλιου, λιμνη Tianhuangping :mrgreen:

 

 

 

 

Tianhuangping

30°28'23.33"Β

119°35'31.71"Α

http://www.youtube.com/results?search_query=Total+Solar+Eclipse+of+2009+Tianhuangping&search_type=&aq=f

 

DSC00022.thumb.JPG.e50f877e6f50de58137b7098ab20f36c.JPG

ΟΦΑ @ Tianhuangping

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπαμε .... δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ...

:shock: Ας βάλω και εγώ μερικές φωτογραφίες.

Μια κατά την διάρκεια της ολικής φάσης με "ολική" βροχή και μια μετά το πέρας της ολικότητας - τότε σταμάτησε η βροχή ](*,)

 

Έκλειψη με βροχή είδατε ? ](*,) Παρακάτω θα δείτε !

Πάντως κατά την διάρκεια της ολικής φάσης, δεν θυμάμαι να άκουγα τι λένε οι υπόλοιποι γύρω μου. Ευτυχώς υπάρχει κάπου και ένα βίντεο.

Άντε με υγεία και στην επόμενη.

 

 

ΥΓ. Έλληνες είδαμε :

α) την αποστολή Ωρίωνα + Αθηναίοι +λοιποί (πχ Αγγειοπλάστη (ΣΕΑΘ)) στην Σαγκάη την προηγούμενη μέρα της έκλειψης

β) στις 24/7 στο πρωϊνό του Sofitel στο Χαντζόου (Στρίκης και Πιζάνιας)

 

20090722_269.thumb.jpg.35b2d5ce3dcdeb74c652b9bed8f725b6.jpg

2 μέλη του ΣΕΑΘ + 2 σύζυγοι καθώς και οι υπόλοιποι 14 του group μαζί με το κινέζο συνοδό και την ξεναγό μας.

 

20090722_264.jpg.c1f8fd09b86bea7692565ee2a80bf2b1.jpg

βροχή και σκοτάδι στην Σαγκάη - εύκολα μπορούσε να καταλάβει κάποιος ότι κάτι συμβαίνει πάνω από τα σύννεφα. Το σκοτάδι ήταν έντονο και η σκιά ... ήρθε γρήγορα.

 

20090724_060.jpg.caccd18eb69f8cb0886b59ca026cda23.jpg

με Ιάκωβο Στρίκη και Μάριο Πιζάνια (φωτο στο αεροδρόμιο αναχώρησης από την Σαγκάη)

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nihau και από έναν μεμονωμένο ταξιδιώτη. Ξεκίνησα να ενταχθώ στην αποστολή του ΟΦΑ, αλλά τελικά ταξίδεψα με standard εκδρομή που δεν έγινε με σκοπό την έκλειψη.

Τετάρτη πρωϊ ήμασταν στο Hangzhou, στην λίμνη Xi Hu. Συννεφιασμένος ουρανός, μοιάζεις με την καρδιά μου... Ο μηνίσκος μόνο εν μέσω νεφών...

Αλλά στο παρά 10', άνοιξε κάπως ο ουρανός, και ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΑ! Diamond ring, Κορώνα, και ξανά diamond ring, το οποίο ήταν Α-ΝΕ-ΠΑ-ΝΑ-ΛΗ-ΠΤΟ !!

Να τονίσω το σκανδαλώδες "διαυγές" παράθυρο στον ουρανό μεταξύ 09.25' και 09.55'. Πριν βαρειά συνεφιά, μετά βαρύτατη συνεφιά και βροχή :shock: :shock:

Δεν πολυασχολήθηκα με την απαθανάτιση. Το διαδίκτυο βρίθει από εικόνες και φιλμάκια, ενώ το Live δεν θα το ξαναζήσεις (για την συγκεκριμένη έκλειψη), οπότε, τα μάτια στον ουρανό, και όχι στις οθόνες.

Ενω στο Καστελλόριζο ήμουν μεταξύ "συν-πυροβολημένων", στην Κίνα ήμασταν (εγω και η γυναίκα μου) μεταξύ αστρονομικώς ασχέτων, που όχι μόνο δεν ταξίδεψαν για την έκλειψη, αλλά ούτε είχαν καν ακούσει για αυτήν!! :shock: :shock: Συμπτωματικά, είχαν την τύχη άλλης μιας "δραστηριότητας", και εντυπωσιάστηκαν από την έκλειψη, με την αθωότητα του αδαούς. Πλάκα είχε.

Οπως και το Καστελλόριζο, η διαδρομή από την 3η προς την 4η επαφή, είναι σχετικά έως απόλυτα αδιάφορη, αφού έχεις δει την ολικότητα.

Το βράδυ που είχαμε φτάσει Shangai, συναντήσαμε στο Holiday Inn μέλη της ομάδας του Ωρίωνα (Την καλησπέρα μου!)

Κλείνω λέγοντας πως η μαρτυρία μιας ολικής ηλιακής έκλειψης δικαίως βρίσκεται στα "100 things you 've got to do before you die".

 

DSCN1359.thumb.jpg.37b52472dedc1e3b05bce5243ce47096.jpg

Γεμάτα τα κορφοβούνια γύρω από το Hangzhou

Crop από φωτό με zoom 650mm (35mm equiv)

 

DSCN1358.thumb.jpg.e6939acfccbe896caed7cc2eb24c4c2a.jpg

Κινέζοι παρατηρητές στις όχθες της λίμνης Xi Hu

 

DSCN1391.thumb.jpg.30862768f166fbd0ce7480cf22140c94.jpg

η λίμνη Xi Hu και η Lei feng Pagoda κατά την ολικότητα (Νύχτα, αλλά 2'' έκθεση και f=2.8)

 

DSCN1390.thumb.jpg.c676e61465b2dfa72acad1f073a61e76.jpg

η Lei feng Pagoda φωτισμένη κατά την ολικότητα

 

DSCN1387.thumb.jpg.c46b3c76b7b8a20a8ded781563597387.jpg

Ολικότητα

 

DSCN1370.thumb.jpg.57ec566a48c9b0eb4840636778bfa946.jpg

Μηνίσκος εν μέσω νεφών

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρασε κιόλας μια βδομάδα. Μέρα με τη μέρα γίνομαι και περισσότερο χαρούμενος. Ο λόγος προφανής: Συνειδητοποιώ σιγά σιγά αυτό που είδαμε εκεί. Μέχρι την 22/7 δεν είχε περάσει διάστημα μεγαλύτερο μερικών μόνο ωρών χωρίς να φέρω στο μυαλό μου τον λόγο που είμασταν όλα αυτά τα άτομα στην άλλη άκρη της Κίνας. Οι υπεβολικές δηλώσεις από μέρους μου δεν έλειπαν, σχετικά με τις δραστηριότητες που είχαμε πριν την 22/7. Ο Γιάννης ξέρει πολύ καλά τι λέω. 3 μέρες πριν, η σκέψη μου ήταν αποκλειστικά στις προγνώσεις. Δεν έδινα μεγάλη σημασία στους τόπους επισκέψεων, με εξαίρερη το Shanghai World Financial Center όπου είχαμε την χαρά να γνωρίσουμε από κοντά τον Bασίλη! Σίγουρα ήταν από τις πιο ευχάριστες στιγμές στην Σαγκάη.

 

2 μέρες πριν, ο Βαγγέλης και εγώ θελήσαμε να επισκευτούμε την Dishoui Lake, για μια αναγνώριση του χώρου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να κάνω ένα ταξίδι 1,5 ωρών μόνο για να δω ένα χώρο που ήδη ξέραμε πως ήταν νεόχτιστος και να θυσιάσω πολύτιμες ώρες σε άλλα μέρη της Σαγκάης. Δεν σας κρύβω όμως ότι είχα μια κρυφή ανησυχία μέσα μου, σχετικά με την προσβασιμότητα του χώρου, διότι είχα διαβάσει ότι εκεί ήδη χτίζεται μια "νέα πόλη", η λεγόμενη "Lingang New City". Δε ξέρω, αλλά αυτό με είχε κάνει να ανησυχήσω μήπως και συναντούσαμε παντού γιαπιά και φορτηγά.. Η απάντηση της κινέζας οδηγού μας ότι δεν έχει ξαναπάει στο σημείο εκείνο, με έκανε να συμμεριστώ την αγωνία του Βαγγέλη και τελικά να πάμε να δούμε τι παίζει.... 82 χιλιόμετρα από το ξενοδοχείο και 1,5 ώρα ταξίδι. Φτάσαμε νύχτα, αλλά μπορούσα να αναγνωρίσω αρκετά σημεία που είχα δει από το Google Earth. Εκείνη την στιγμή άρχισα να συνειδητοποιώ πόσο κοντά πλέον είχαμε φτάσει στο όνειρο. Απείχαμε λιγότερο από 36 ώρες...

 

Την επόμενη νύχτα χτυπά την πόρτα του δωματίου ο Αντώνης. Δεν είχε το γνωστό και αμίμητο χιουμοριστικό ύφος! Μου φάνηκε αρκετά νευρικός, ανήσυχος...κάπως... "Η Σαγκάη αποκλείεται να δει έκλειψη. Έχονται καταιγίδες από τα βόρεια, και αφήνουν την δυτική περιοχή σχετικά καθαρή, με πιο "καθαρή" πόλη, την Wuhan! Όλη η εδώ περιοχή, και τα νοτιότερα θα σκεπαστούν. Μόνη λύση, η μετακίνηση με οποιοδήποτε μέσο προς τα δυτικά"! Τά'χασα! Έπρεπε να μάθουμε πότε ήταν η γρηγορότερη πτήση για Wuhan και στη συνέχεια να ετοιμαστεί όλη η ομάδα μας να μετακινηθεί από την Σαγκάη το γρηγορότερο. Αλλά μάταια! Η αμέσως επόμενη πτηση για Wuhan ήταν σε 50 λεπτά και δεν είχε καν ενημερωθεί το γκρουπ ! Έσχατη λύση ήταν να καλέσουμε αμέσως την Lin για να μας στείλει το λεωφορείο μας και να μεταβούμε εκεί οδικώς με ολονύχτιο ταξίδι! Η απάντηση της Lin, μετά από συνεννόησή της με τον οδηγό, ήταν αποκαρδιωτική: Το ταξίδι θα διαρκούσε 18 ώρες!!! Ήταν προφανές ότι δεν προλαβαίναμε! Μετά από αλλεπάληλα τηλεφωνήματα, της προτείναμε να κατευθυνθούμε δυτικά για 7 ώρες και όπου μας βγάλει. Αρκούσε να απομακρυνθούμε από τη Σαγκάη και την ευρύτερη περιοχή!! Η απάντησή της ήταν πάλι αναπάντεχη: Δεν υπήρχε κανένας διαθέσιμος οδηγός να κάνει ένα τόσο μακρινό ταξίδι εκείνη την ώρα!

Δε μας έμενε άλλη επιλογή παρά να συνεχίσουμε το πρόγραμμα ως είχε. Ειλικρινά δε ξέρω αν κάποιος από την ομάδα διατήρησε τις ελπίδες του μετά από αυτές τις προσπάθειες που έγιναν για μετακίνηση. Εγώ τις διατήρησα πάντως. Έπρεπε να κοιμηθούμε νωρίς. Όλη μέρα ήμασταν στο πόδι και δεν είχαμε κοιμηθεί καθόλου. Δυστυχώς όμως από τις 00:30 δεν κατάφερα να κλείσω μάτι.

 

Το ξημέρωμα της 22/7 μας βρήκε όλους έτοιμους στο πούλμαν για την λίμνη. 5πμ ξεκινήσαμε. Το πρωινό που μας δώθηκε στο χέρι, αφού το εστιατόριο δεν είχε ανοίξει ακόμα, ήταν σχεδόν αστείο, αλλά με άφησε αδιάφορο. Αλλού κοιτούσα εγώ... Μπήκα στο πούλμαν και αμέσως το βλέμμα μου καρφώθηκε ψηλά.. Μια ασπρίλα, μια μουντίλα ομοιόμορφη που δε ξεχώριζες τίποτα... Έμεινα σιωπηλός. Λίγα λεπτά αργότερα ηρέμησα και κοιμήθηκα..

 

Όταν φτάσαμε στη λίμνη, ο ουρανός είχε απλώς φωτίσει περισσότερο, χωρίς καν να μπορούμε να καταλάβουμε πού ήταν ο ήλιος! Στο σημείο παρατήρησης, οι περισσότεροι ξεκίνησαν να στήνουν τον εξοπλισμό τους. "Πώς μπορούν να στήνουν με αυτό το χάλι από πάνω τους..." σκέφτηκα. Τους κοιτούσα και απορούσα με όλους. Εγώ είχα μόνο ένα τρίποδο και μια κάμερα, κι όμως δεν είχα την παραμικρή διάθεση να τα στήσω. Έβλεπα απλώς πόσο τεράστια ήταν αυτή η τεχνητή λίμνη και προσπάθησα να απολαύσω λίγο την ησυχία που επικρατούσε εκεί. Η ώρα είχε πάει 8 και επιτέλους αποφάσισα να στήσω τον λιτό εξοπλισμό μου. Τώρα που τα θυμάμαι, ειλικρινά μετανιώνω για την συμπεριφορά μου αυτή, όχι γιατί τελικά είδαμε την έκλειψη, αλλά γιατί όποια και να ήταν η έκβαση, θα ήταν άδικο να μην ζούσα εκείνες τις στιγμές όπως πραγματικά τους άξιζε. Είχαμε ταξιδέψει τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, με τόσες στερήσεις και κόπους και όφειλα να ζήσω τις στιγμές με όλα τα παιδιά, έστω κι αν δεν βλέπαμε ούτε στιγμή απ’το φαινόμενο. Αν απλώς είχα προσπαθήσει να συλλογιστώ σε ποιο σημείο της Γης βρισκόμασταν όλοι εμείς εκεί, θα είχα λογικευτεί. Τώρα πρέπει να συλλέξω υλικό των ετοιμασιών από άλλους φίλους, επειδή εγώ δεν έχω τραβήξει ούτε μισή φωτογραφία! Λάθος, λάθος, λάθος!!!

Το ρολόι του Βαγγέλη σήμανε το C1, αλλά δεν βλέπαμε τίποτα. Δεν έβγαζα άχνα. Δεν ήθελα, ούτε μπορούσα να πω τίποτα. Ο Βαγγέλης όμως είχε την δύναμη, το χιούμορ, δε ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω, και να πει, σαρκάζοντας την στιγμή: "Βλέπετε όλοι την πρώτη επαφή;;;;" Έσκασα ένα πικρό χαμόγελο, απορώντας για άλλη μια φορά... Κάποια στιγμή, λίγα λεπτά αργότερα, τα σύννεφα αραίωσαν και αποκάλυψαν επιτέλους τον εκλειπτόμενο Ήλιο!! "Φαίνεται! Φαίνεται!! Ώρα 12:30." Φόρεσα τα γυαλιά και η πρώτη επαφή με το όνειρο ήταν ορατή!!! Δεν ήταν ολόκληρος ο ηλιακός δίσκος!! Ήταν η Σελήνη που σκέπαζε ένα μικρό μέρος του. Έπρεπε να πιστέψω επιτέλους σε ένα θαύμα. Ανάμεικτα συναισθήματα. Δεν ήξερα αν έπρεπε να ελπίζω για την τελική έκβαση. Τα γκρίζα σύννεφα που κινούνταν από τα βόρεια δεν άφηναν περιθώρια αισιοδοξίας. Είπα σε κάποιον (δε θυμάμαι σε ποιον) : "θα ξανακλείσει. Κοίτα τι έρχεται από βόρεια. Ακριβώς όπως και στις προγνώσεις". Και πράγματι, ξανάκλεισε...... Και έκλεισε πολύ! Με γκρίζα, σκουρότερα σύννεφα…

 

Πολλοί είχαν ήδη απομακρυνθεί από τον εξοπλισμό τους. Δεν άργησα να το κάνω και εγώ, με έντονη την πεποίθηση ότι θα την χάσουμε. Είχαμε μαζευτεί γύρω από τον Ευφραιμίδη και αρχίσαμε τις πλάκες. «Τουλάχιστον θα δούμε το σκοτάδι», λέγαμε. Είχα ξαπλώσει κάτω και έβλεπα τα σύννεφα να περνάνε από πάνω μας, χωρίς πλέον να περιμένω τίποτα. Τα αστεία έδιναν κι έπαιρναν! «Παιδιά, προσέχτε μη βρέξει κιόλας!», είπα. Πράγματι όμως το σκοτάδι ήταν έντονο πλέον. Κάτι δε πήγαινε καλά εκεί πάνω!! Τα σύννεφα ήταν πολλά, αλλά όχι τόσο πυκνά, ώστε να δικαιολογούν τόσο σκοτάδι παντού!! Οι συνήθεις εικόνες που έχουμε για τα σύννεφα, όταν υπάρχει τόσο σκοτάδι γύρω μας, δεν έχουν είχαν θέση εκεί! Κάτι άλλο συσκοτίζει τα πάντα! Και ο αέρας. Δυνάμωνε! Μπορούσαμε πλέον να νοιώσουμε την θερμοκρασία να έχει πέσει τουλάχιστον 10 βαθμούς! Η εικόνα των κυμάτων στο νερό της λίμνης, μέσα στο ημίφως θα μου μείνει αξέχαστη!

Δύο λεπτά πριν την ολικότητα μας βρήκαν να κοιτάμε όλοι ψηλά. Γνώριμες φωνές από παντού, από όλο των γύρω χώρο, από όπου είχαμε σκορπιστεί: «Ανοίγει, ανοίγει», «ο μηνίσκος, φαίνεται ο μηνίσκος»! Δε θυμάμαι πώς , από ξαπλωμένος, βρέθηκα ξανά δίπλα στη μηχανή μου! Έπρεπε να τα κάνω όλα από την αρχή! Καδράρισμα, εστίαση, ρυθμίσεις. Μονολογούσα μέσα στο σκοτάδι, διάφραγμα τόσο, και το C2 πλησίαζε και θα φαινόταν! Εστιακή τόση, και το C2 πλησίαζε και θα φαινόταν! ISO τόσο, και το C2 πλησίαζε και θα φαινόταν! Bracketing τόσο, και το C2 πλησίαζε και θα φαινόταν! Πάτημα κλείστρου!! 10 δευτερόλεπτα χρονοκαθυστέρηση και μετά το μαγικό κλικ!!! 9, 8, 7…. Άντε γαμώτο σου τελείωνε, σκεφτόμουν….5, 4…. Το βλέμμα μου καρφωμένο ψηλά! Η στιγμή του πρώτου diamond ring!!! Δεν φάνηκε καλά, λόγω νεφών, αλλά το μυαλό μου στη μηχανή: 2, 1…. Κλικ!!! «Φτουουουουου»!! Δε το πρόλαβα!! Είχα ξαναδεί πολλές εκλείψεις στο παρελθόν και έπρεπε να προλάβω να σετάρω την μηχανή, διότι έπρεπε να την φωτογραφίσω και ΟΧΙ να την δω!! Λάθη, λάθη, λάθη!! Το σκοτάδι είχε πέσει παντού βαθύ!!! Κοίταξα γύρω μου!! Οι γερανοί των οικοδομών ξεχώριζαν πλεόν μόνο από τα φώτα τους! Μη χάσουν οι Κινέζοι και μείνει η δουλειά του πίσω!!! Το ταραγμένο νερό στη λίμνη!!! Πιο σκούρο, πιο απόκοσμο!! «Μα, πώς σκοτείνιασε έτσι ο ουρανός, πώς είναι έτσι το νερό;» Θα ρωτούσε κάποιος! Μόνο αν κοιτούσε ψηλά, θα έπαιρνε απάντηση. Εγώ έπρεπε να εστιάσω πάλι όμως!! Προσπάθησα να εστιάσω αυτόματα. Μάταια! Τόσο το σκοτάδι, που η μηχανή δε τα κατάφερε. Liveview και 10Χ!! Και τα δευτερόλεπτα περνούσαν! Εστιάζω χειροκίνητα. Κλείστρο! Καθυστέρηση 10 δευτερολέπτων! «Μέτρα όσο θες», είπα. Ξανακοιτάζω γύρω μου, πίσω μου, πάνω μου! Είδα το στέμμα με γυμνό μάτι και όλο το σκηνικό μαζί! Πάλι την λίμνη, τους φωτισμένους γερανούς. Στράφηκα πάλι στην μηχανή. Κόλλησα το μάτι μου στο φύλλο που είχα για τις ρυθμίσεις της μηχανής: Δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα. Διάβαζα το κείμενο σχεδόν γράμμα-γράμμα! Και τα δευτερόλεπτα περνούσαν!! Το ρολόι μου σήμανε το κέντρο της ολικότητας. «Είμαστε στο κέντρο», φώναξα! Ακούστηκα τόσο αδύναμος… Δε ξέρω γιατί.. Οι φωνές, η ένταση των στιγμών… «Θα σας πω για το C3, 2 λεπτά πριν», είπε ο Βαγγέλης! Έπρεπε να περάσω τις ρυθμίσεις στη μηχανή για το C3! Τά’χασα! Δεν έβλεπα τίποτα.. Κολλημένο το μάτι στο χαρτί..Και τα δευτερόλεπτα περνούσαν! Ώσπου το παράτησα.. Έπρεπε να θαυμάσω το δεύτερο ring, με κάθε «τίμημα»! Η μεγάλη στιγμή είχε σχεδόν φτάσει! Τα Bailey's Beads ήταν εμφανή σαν μια αμυδρή ροζ γραμμή που ακολουθούσε το περίγραμμα της Σελήνης. Ώσπου το δεύτερο diamond ring κάνει την φαντασμαγορική εμφάνισή του! Εδώ τα λόγια τελειώνουν φίλοι μου! Στέμμα, diamond ring, Bailey’s Beads, όλα ορατά σε έναν άνευ περιγραφής καμβά χρωμάτων και λάμψεων!! Δεν έχω ξαναδεί διαμαντένιο δακτυλίδι, αλλά έχω λόγο να πιστεύω ότι αυτό εξελίχθηκε πολύ αργά!! Για άλλη μια φορά δεν έβγαζα λέξη. Δεν αντέδρασα καθόλου. Ήταν από τις στιγμές που σου κόβεται η ανάσα, η μιλιά, απλά δεν αντιδράς. Τα μάτια «φωτογραφίζουν» τις μοναδικές αυτές στιγμές και αυτό αρκεί! Η επόμενη κίνησή μου ήταν να κοιτάξω πίσω και αριστερά μου. Κοιτούσα σαν χαζός τα παιδιά με τα καναρινί μπλουζάκια να αγκαλιάζονται μέσα σε κραυγές ενθουσιασμού και ξαναφόρεσα να γυαλιά μου να δω την Σελήνη να ΄χει απομακρυνθεί κι άλλο. Ξανακοίταξα γύρω μου. Παντού κραυγές και αγκαλιές! Ξαφνικά ένοιωσα κάποιον να με αγκαλιάζει, να με φιλάει και να μου λέει: «Ήταν απίστευτο, ήταν ατέλειωτο. Το κοιτούσα και δεν τελείωνε!» Ήταν ο Λεωνίδας. Ήταν δακρυσμένος. Έκατσα κάτω και προσπάθησα να μαζέψω όλες αυτές τις εικόνες και τα συναισθήματα που με κυρίευαν όταν φτάσαμε στη λίμνη.. Τα συναισθήματα που είχα καθ’ όλη την εξέλιξη του φαινομένου… Δεν ήταν εύκολο. Δεν άργησα να δακρύσω και εγώ… Λίγο αργότερα, ο ουρανός έκανε αυτό που ήθελε, αλλά ανέβαλλε, ίσως γιατί μας λυπήθηκε: Έριξε μια βροχή που απλά την απολαύσαμε!! Έτσι... Για το άχτι!!!

 

Λυπήθηκα μόνο για τον Ηλία, που έμεινε στη Σαγκάη! Στιγμή όμως δεν έχασε το χιούμορ του. Αν ήμουν στη θέση του, δε ξέρω τι θα έκανα!! Ηλία να είσαι καλά!

 

Το ταξίδι αυτό ήταν όνειρο ζωής για μένα. Μπορεί να μην είδαμε την έκλειψη έτσι όπως θα την θέλαμε, αλλά την ζήσαμε σε όλο της το μεγαλείο! Βασικά, χάσαμε τους πλανήτες, το χρώμα του ουρανού και κάποιο μέρος του στέμματος. Όλα τα άλλα, ήταν εκεί!! Ήταν εκεί και μας έλεγαν «Θαυμάστε με την ψυχή σας αυτό για το οποίο κοπιάσατε τόσο, αυτό το οποίο ονειρευόσασταν»! Εγώ θα ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή. Και θα ζήσω την επόμενη έκλειψη με όλες τις στιγμές της.

 

 

Γιάννη, Λεωνίδα, Βαγγέλη, Αντώνη, Στέλλα, Κυριακή, Νίκο, Κίμωνα, Γιώργο, Χριστίνα, Ηλία και όλα τα υπόλοιπα μέλη της παρέας, σας ευχαριστώ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eίναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις και να ακούς αναμνήσεις για ένα τόσο σημαντικό γεγονός!!! :mrgreen: :mrgreen: Είναι πολύ ωραίο κλίμα!! :cheesy: :cheesy:

 

Πραγματικά εύχομαι και εγω να παραβρίσκομαι στις επόμενες!! :cheesy:

Και πολύ ωραιες φωτογραφίες!! =D> :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη η περιγραφη σου ηταν απιστευτη!! Μου σηκωθηκε η τριχα!!!

=D> =D> =D> =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αγαπητός Δημήτρης ..... τα κατάφερε =D> και μας "αναστάτωσε" σε σημείο που να σκεφτόμαστε ...."ρε συ λες να ήμουν εκεί, δίπλα του και να μην το ξέρω;"

 

Προτείνω να μας οργανώσει ένα ταξίδι στα νησιά Cook ή κάπου εκεί κοντά.

Τώρα που φάγαμε 12 ώρες σε αεροπλάνο μπορούμε και άλλες 5-6 ακόμα.

Του το ανέφερα σε πμ λίγες ώρες πριν. Το ξαναδιάβασα για να το απολαύσω το μήνυμά του.

Βασίλη και εγώ το ίδιο ένιωσα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας έστειλες με τη Νολίμιτς περιγραφή σου! =D>

 

Και όσο σκέφτομαι τι θα έγραφες πέρσι!

Αλήθεια πως αντέχεις και βλέπεις αυτή τη γκραβούρα στο τοίχο; :roll:

Κομματάκια θα την είχα κάνει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, οι πολύ δυνατές και έντονες στιγμές που περιγράφεις, ειδικά αυτές αμέσως μετά την έκλειψη, έχουν αποτυπωθεί με ψηφιακό τρόπο και θα μπούν στο βίντεο που παλεύω να φτιάξω. Υπάρχουν γκρο-πλαν από όλους μας, και από μαύρα και από κανιρινί μπλουζάκια.

Α, είσαι κι εσύ!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ,

Την έκλειψη την είδαμε όπως σου είχα εξ αρχής υποσχεθεί και εγγυηθεί.

Δεν ξέρω εάν το κατάλαβες αλλά η όλη ιστορία με τα σύννεφα ήταν μόνο για το σασπένς . :lol:

Το Σαββάτο το απόγευμα στο Mauna θα ξαναζήσουμε αυτές τις στιγμές με τις φωτογραφίες και τα video όλης της ομάδας. Δυστυχώς δεν θα δούμε το video Νίκου γιατί την Δευτέρα του έκλεψαν από το αυτοκίνητο μαζί με πολλά άλλα την βιντεοκάμερα με τις κασέτες της έκλειψης... (Νίκο μην στεναχωριέσαι εμείς να είμαστε καλά και θα βιντεοσκοπήσουμε πολλές εκλείψεις ακόμα)

 

Τέλος σας παραθέτω link από το site της Α.Ε.Σ. με το χρονικό της έκλειψης αν και ο Δημήτρης μας υπερκάλυψε !!!

http://www.spartastronomy.gr/astroteams/eclipse

 

aaa.thumb.jpg.be827300f7c27d32b8d22892c03900a0.jpg

Τίποτα δεν μας σταματά. Η στήριξη από το Βresser έσπασε στην ορθή αναφορά και λειτουργούσε μόνο η απόκλιση. Αφού την δέσαμε με ταινία βάλαμε το τρίποδο σε επικλινή στάση ώστε να λειτουργεί η απόκλιση ως RA (Παντέντα Τρεμούλης). Την τσάντα με τα νερά τα έβ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παρτε και μια γευση απο ....Κινα με τα ματια του ΟΦΑ!!!

 

http://picasaweb.google.com/omilos.filon.astronomias/China2009#slideshow/5364203074713893826

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε!! Μετά από μία εβδομάδα επιτέλους ξαναμπήκα ίντερνετ! Χαίρομαι που οι περισσότερες ελληνικές ομάδες τα κατάφεραν. Συγκινήθηκα ακούγοντας μας στο βίντεο που ανέβασε ο Ανδρέας και από την περιγραφή του Δημήτρη! Άντε πάμε για την επόμενη (προσωπικά με κόβω για το 2017 αλλά ποτέ δεν ξέρεις)! Παιδιά ανεβάστε κάποιος την αναμνηστική που είμαστε όλοι της αποστολής στη Dishui!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κι άλλη μία να μην έχεις παράπονο:

1415430200_aftereclipse.jpg.ab7e837fc33bf55192f3e9cc132e39ba.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης