Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Κίνα 22/7/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το παρακολουθω ηδη αυτο αλλα δεν εχει εικονα

θελει καποιo add on που σου το βγαζει για set up αυτοματα

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μολις μιλησα με τον Εμμανουηλίδη. Την ειδαν την εκλειψη αν και ειχε λίγα συννεφα. Η κορωνα ειχε πεσμενη φωτεινοτητα αλλα φαινόταν. Ο Ιτσιος ειπε οτι δεν ειδαν την κορωνα.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα και εγώ λίγο, live την έκλειψη Ήλιου από μια ιστοσελίδα του πανεπιστημίου της Dakota.Η αλήθεια είναι ότι δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου η κορώνα. :-k Ίσως φταίει το παρατεταμένο ελάχιστο που έχει ο ήλιος λόγω έλλειψης ηλιακών κηλίδων. :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Ας κάνει τουλάχιστον ένα μικρό άνοιγμα την κατάλληλη στιγμή!
Αυτό ακριβώς έγινε! Και την είδανε! =D> =D>

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Έκλειψη ήταν απλά ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ!

Το φαινόμενο δεν περιγράφεται!!

Απλά ΦΟΒΕΡΌ!

 

Δυστυχώς η κορόνα δεν φαινόταν καλά με γυμνό μάτι (λόγω ελαφρού πέπλου συννεφων) αλλά με τα κιάλια ήταν απίστευτη!!! Τρομερή! Αφού όλοι τρεμαμε κατά την ολικότητα!

 

Το δεύτερο διαμαντένο δακτυλίδι ήταν απίστευτο!!!! Όλα τα λεφτά!!!

 

 

 

 

Υ.Σ

Το κακό της όλης ιστορίας είναι ότι από την δεύτερη μέρα μου χάλασε η βίντεο κάμερα :( οπότε δεν μπορούσα να γράφω σε βίντεο το όλο γεγονός.

Από την Κυριακή 19.07.09 μου χάλασε η μικρή η olympus η φωτογραφική οπότε δεν μπορούσε η κοπέλα μου να μας βγάλει φωτογραφίες εμάς την ώρα της εκλειψης.

Την Δευτέρα 20.07.09 χάλασε ο φακός την canon (17-85 is usm) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω τοπία!

Σήμερα την ώρα που στήναμε τον εξοπλισμό τα έπαιξε και η Canon (eos 40d) και στις ρυθμίσεις κάνει σχεδόν ότι θέλει....

Συν ότι το λαπτοπ έκανε και αυτό τα δικα του....

 

:cry: :cry:

 

 

Αυτα για τώρα...-γιατί γράφω από το Κινητό....το οποίο είναι το μόνο που δεν χάλασε!(ακόμα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που έγινε στην ομάδα που παρατήρησε από τη λίμνη Dishui έξω από τη Σαγκάη ήταν φοβερό! Η συννεφιά και ο κακός καιρός υποχώρησαν μόλις δύο λεπτά πριν την ολικότητα, με τη μορφή ενός μικρού φωτεινού μηνίσκου που μετά από λίγο έδωσε τη θέση του σε ένα πανέμορφο στέμμα. Η ομάδα ήταν απογοητευμένη μέχρι τη στιγμή εκείνη αλλά μετά ακολούθησε έντονη χαρά καθώς παρατηρήσαμε όλη την ολικότητα και φυσικά το υπέροχο δεύτερο διαμαντένιο δαχτυλίδι. Είκοσι λεπτά μετά το τέλος της ολικότητας άρχισε και η βροχή αλλά κανένας δε νοιάστηκε καθώς ο στόχος είχε μόλις επιτευχθεί. Τα λεπτά σύννεφα που είχαν απομείνει στην ολικότητα έκαναν τη φωτογράφιση πολύ πιο δύσκολη αλλά στο μάτι όλα φάνηκαν όπως θα έπρεπε! Πολλούς χαιρετισμούς από όλους μας, σύντομα και άλλη ανταπόκριση!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Tianhuangping η εκλείψη επίσης απίστευτη!!! Το πρωί ο καιρός δεν ξεκίνησε καλά και μας ανησύχησε αλλα τελικά όλα τέλεια.. Βέβαια υπήρχε το αραιό συννέφιασμα που δυσκόλεψε τις φωτογραφήσεις κλπ. Τα φασματοσκοπικά πειράματα της ομάδας πήγαν εξαιρετικά και τα δύο eclipse orchestrator τρέξανε σωστά και συγχρονισμένα..

 

Τα λέμε στην πατρίδα...

 

Η ελληνική αποστολή απο το ΑΠΘ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...μου χάλασε η βίντεο κάμερα...μου χάλασε η μικρή η olympus η φωτογραφική ... χάλασε ο φακός την canon (17-85 is usm) ... τα έπαιξε και η Canon (eos 40d) ... το λαπτοπ έκανε και αυτό τα δικα του....

 

Δεν γυρνάς καλύτερα με πούλμαν??? :D

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και εγω τον καϊμό μου, που βρεθηκα κατα τυχη σημερα Κορεα (για αλλους λογους), αλλα δεν φαινοτανε τιποτα λογω εντονης συννεφιας ; :( ](*,) :evil: ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

Υ.Σ

Το κακό της όλης ιστορίας είναι ότι από την δεύτερη μέρα μου χάλασε η βίντεο κάμερα :( οπότε δεν μπορούσα να γράφω σε βίντεο το όλο γεγονός.

Από την Κυριακή 19.07.09 μου χάλασε η μικρή η olympus η φωτογραφική οπότε δεν μπορούσε η κοπέλα μου να μας βγάλει φωτογραφίες εμάς την ώρα της εκλειψης.

Την Δευτέρα 20.07.09 χάλασε ο φακός την canon (17-85 is usm) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω τοπία!

Σήμερα την ώρα που στήναμε τον εξοπλισμό τα έπαιξε και η Canon (eos 40d) και στις ρυθμίσεις κάνει σχεδόν ότι θέλει....

Συν ότι το λαπτοπ έκανε και αυτό τα δικα του....

 

:cry: :cry:

 

 

Αυτα για τώρα...-γιατί γράφω από το Κινητό....το οποίο είναι το μόνο που δεν χάλασε!(ακόμα)

 

 

και ήθελα να σου πω, όταν με πήρες τηλέφωνο....για όλα αυτά που σου συνέβησαν,..κάνε-κάντε το σταυρό σας ,τουλάχιστο να δείτε το φαινόμενο και ας μη φωτογραφίζατε...

Τις είδες τις προεξοχές που είχε πάνω ? Με τα κυάλια θα πρέπει να φαινόντουσαν...

Καλή επιστροφή.

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που μπορεσατε να παρακολουθησετε την εκλειψη!!!!!! :cheesy: :cheesy: Με το καλο ολοι να γυρισετε πισω στην πατριδα,κι ευχομαι στην επομενη να ειμαι κι εγω;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγκλονιστική εμπειρία! Όντως ήταν η έκλειψη του αιώνα! Dishui lake! νότια της Σαγκάης.

Το τελευταίο λεπτό έσπασε καρδιές. Απίστευτο κι όμως αληθινό. Το στέμμα υπέροχο. Προεξοχή ώρα 11, η Κυριακή την είδε με γυμνό μάτι. Φωνές, γέλια, κλάματα, φωτογραφες, βιντεο, ολικότητα, ευτυχισμένα πρόσωπα.

 

Το 2ο Diamont Ring δεν ήταν διαμαντόπετρα, ήταν ΔIAMANTOKOTPΩNA!

 

Λίγη ώρα μετά, ενώ βγάζαμε αναμνηστικές, άρχισε να βρέχει. Πολύ. Στη διαδρομή 100μ μέχρι το πουλμαν, όσοι δεν κρατούσαμε ομπρέλα γίναμε παπιά.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά. Σας ζηλεύουμε... =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Έκλειψη ήταν απλά ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ!

Το φαινόμενο δεν περιγράφεται!!

Απλά ΦΟΒΕΡΌ!

 

Δυστυχώς η κορόνα δεν φαινόταν καλά με γυμνό μάτι (λόγω ελαφρού πέπλου συννεφων) αλλά με τα κιάλια ήταν απίστευτη!!! Τρομερή! Αφού όλοι τρεμαμε κατά την ολικότητα!

 

Το δεύτερο διαμαντένο δακτυλίδι ήταν απίστευτο!!!! Όλα τα λεφτά!!!

 

 

Βασίλη η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντάς σας ένιωσα τo ίδιο τρέμουλο και δέος όταν 3 χρόνια πριν πήγαμε στην Αίγυπτο να δούμε την έκλειψη με τα παιδιά από την Αστρονομική Εταιρεία της Κέρκυρας.

Μας ταξιδεύετε... :P και προσωπικά στεναχωρέθηκα πάρα πολύ που δεν μπόρεσα να είμαι εκεί :(

Περιμένουμε υλικό... :P παρά τις αντιξοότητες

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ και εγώ από Σαγκάη!!! Ότι και και να πω για τα συναισθήματά από το πρωινό στη λίμνη Ντισούι θα είναι λίγο! Έπρεπε να δείτε τα πρόσωπά μας το τελευταίο τέταρτο πριν την ολικότητα, απογοήτευση και αποδοχή ότι δεν θα δούμε το φαινόμενο λόγω της συννεφιάς. Είχαμε κάτσει όλοι έχοντας παρατήσει τους εξοπλισμούς μας και περιμέναμε.. μέχρι που ακούστηκε ότι "φαίνεται ο μηνίσκος" και όλοι αρχίσαμε να τρέχουμε στα τηλεσκόπια/κάμερες μας! Χάσαμε το πρώτο δαχτυλίδι αλλά ξαφνικά σκοτείνιασε εντελώς και εμφανίστηκε ο μεγαλόπρεπος σκοτεινός δίσκος της σελήνης.. η χαρά δεν περιγράφεται, ειδικά όταν είδαμε προεξοχές και το καταπληκτικό δαχτυλίδι, η φωτογράφηση δύσκολη αλλά αποζημίωση οπτικά (αν και διαμέσου σύννεφων), ενώ όλα τα λεφτά είναι το βίντεο όπου ακουγόμαστε κατά τη διάρκεια αλλά και τις αντιδράσεις μετά το τέλος! Ήμασταν τυχεροί.. άντε και στην επόμενη!!! :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι πολύ που τελικά μπορέσατε και είδατε το φαινόμενο.

Θα ήταν πραγματικά κρίμα να κάνετε όλο αυτό το ταξίδι τσάμπα.

 

Ελπίζω κάποτε να τα καταφέρω κι εγώ να δώ μια ολική έκλειψη ηλίου.

 

Μέχρι τότε θα διαβάζω τις περιγραφές σας και θα...ζηλεύω!!!

 

Άντε με το καλό να επιστρέψετε.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ομάδα του Ωρίωνα. Χαρούμενα πρόσωπα λίγο μετά την παρατήρηση της ολικότητας!

omadiki_oriona_ekleipsi.thumb.JPG.919350bc2bcc7a30692897202bac8884.JPG

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερη η ομαδα του ωριωνα.....κριμα να μην μπορουσα να ειμαι μεσα :cry: :cry: :cry: :frown: :evil:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Shanghai: Foberi broxi !!

 

Eidame .... tin foberi skoteinia pou erxotan - eftase apo pano mas kai efige. H ginaika mou trabikse vinteo olo to skiniko, ebgala mia anaminstiki apo ta 16 atoma tou group, kathos kai merikes apo tin perioxi kata tin oliki fasi.

Ta fota tis Shanghais eixan anapsei arketi ora prin - anthropoi kremontan apo gefires san tsampia kai koitousan ... ton ourano.

Sinaisthimata ... anamikta, kalo taxidi se olous - kali antamosi.

 

Xairomai pou yparxoun kai alles omades erasitexnon pou eidan tin eklipsi an kai tous zileuo. Den peirazei den mporeis na ta exeis ola se ena taksidi.

Tha iparxoun kai merikes akoma ekleipseis gia na kinigisoume ! H Ithaki einai makria akoma. To mono parigoritiko mesa se liges meres akoma 12 anthropoi apoktisan endiaferon gia tin astronomia.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pano pou pou eixa grapsei areto keimeno....epathe kapoio kolima to laptop.... :( ( 8a prospa8isw na to xanagrapsw....alla oxi twra)

 

Tilemaxe eimastan merika metra makria!!! (alla telika den ta eipame, den peirazei omws stin epomeni)

 

 

Dimitri simasia exei i Odyssia oxi i Ithaki, sto taxidi 8a apokriseis empeiries poy sigoura 8a einai politimes! Nomizw oti to gegonos opou den eidate thn ekeipsi sas dinei kinitra gia thn Epomeni Ekleipsi ('i tn methepomeni) :wink:

 

 

YS

sorry gia t greekglish to laptop epathe kolima

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιστρέψαμε στην πατρίδα. Ακολουθούν φωτογραφίες από το χώρο της παρατήρησης και τις ομάδες από Πάτρα και Αθήνα.

IMG_0703.jpg.2a002c7324984a9efa518663d0058361.jpg

IMG_0704.jpg.efae208735cb24e7a0516ce6b9d9793b.jpg

IMG_0706.jpg.dc120e3d9e4aa3121c122b83d84b744d.jpg

IMG_0707.thumb.jpg.1144aa5da73faae954ba129721c74c75.jpg

IMG_0709.thumb.jpg.8a5d366201d168d7400a19b8a7aeab85.jpg

IMG_0710.thumb.jpg.e1ac9902632147dfcca3233a34764c86.jpg

IMG_0711.thumb.jpg.61d3731f618ccca3d2c65719094d26ec.jpg

IMG_0712.thumb.jpg.16f012a5cbf60aee0c4b0aa0a18abbe1.jpg

IMG_0713.thumb.jpg.a9750bd0927a6145ad58546aee61f004.jpg

IMG_0714.thumb.jpg.7b9dda08c19c3ff3fb16507f02fc4c35.jpg

IMG_0715.thumb.jpg.82912453ca78d4827f885993906a0253.jpg

IMG_0718.thumb.jpg.491ce3dd5738118cc23f78c663262be6.jpg

IMG_0719.thumb.jpg.815f03649d6ba55ec12e2ae04a3bd936.jpg

IMG_0720.thumb.jpg.305f7b828981b6884b7e7a2ff1f6ca44.jpg

IMG_0721.thumb.jpg.7f514fbdff61d5082ea9dbd871341142.jpg

IMG_0722.thumb.jpg.94be4fca56270d9e822a0378db3accf8.jpg

IMG_0723.thumb.jpg.7a2b44d7e198c0c02a6add3ad8d69932.jpg

IMG_0724.jpg.6a70eb1fd5ccaf94570c34789c1fbad8.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης