Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Κίνα 22/7/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαρία, εγώ απογοητεύτηκα οικτρά [-X

Περίμενα κάτι τέτοιο :D

 

Γιώργο ελπίζω να χαμογελάσατε!

Sun_hands.jpg.defe968c4a2588689bbcfdae035d000d.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μπραβο Μαρια,

 

Συγχαρητηρια και απο εμενα! Εννοειτε οτι τα αξιζεις!!!

...και βεβαια συγχαρητηρια και σε ολες τις αλλες γυναικες/κοπελες που ακολουθουν εμας τους "τρελους/πωρωμένους" ερ.αστρονομους σε καθε εξορμιση πανω στα βουνα αλλα και στα ταξιδια στην αλλη ακρη του κοσμου για την παρατηρηση της Ολικης Εκλειψης Ηλιου!!! =D> =D>

 

 

Πολυ καλη η φωτογραφια =D> =D>

 

 

 

ΥΣ

Γιωργο δεν ειναι 5 μηνες.....αλλα 5 και 4/5....ουτε μισος Χρονος Δηλαδη :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

 

Αντε παιδια και του Χρονου... και αν δεν ειναι και του Χρονου...και του Κανγκουροχρονου τοτε

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ Γιώργο μπορώ να σε δικαιολογήσω. Τόσους μήνες περίμενες να κατασταλλάξουν οι εικόνες στη μνήμη σου και δεν ήθελες να δεις καμία φωτογραφία! Ήθελες να μείνεις με την οπτική εικόνα του όλου σκηνικού κατά την ολικότητα! :^o :^o :^o

 

Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος, Μαράκι! Και μπράβο για την πάρα πολύ όμορφη φωτογραφία σου. Θυμίζει την δική μου, με τη διαφορά ότι εσύ δεν έψαχνες να διαβάσεις τις ρυθμίσεις μέσα στα σκοτάδια... :roll: :roll:

 

Και στην επόμενη!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>>>>>> Μήνυμα από τη Μαρία: <<<<<<

 

Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά, το περσινό ταξίδι στη Κίνα και η εμπειρία που βίωσα με την παρέα όλων εσάς των αστρονόμων, ήταν από κάθε άποψη μοναδική! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Και μεταξύ μας τώρα ……………σουττττττττττττ :-$ :-$ :-$ …… μη με ακούσει ο Γιώργος ……………θα σας πω τι τράβηξα για να αναρτηθεί η φωτογραφία μου στο site σας:

 

Λοιπόν, όταν γυρίσαμε με το καλό στην Αθήνα του είχε μείνει ένα μικρό κουσούρι. Φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι εννοώ…… Του έλεγα και του ξανάλεγα κατά καιρούς για την φωτογραφία μου και αυτός μου το έπαιζε… «ΚΙΝΕΖΟΣ»! Όπως βλέπετε, του πήρε αρκετούς μήνες για να επανέλθει στα ευρωπαϊκά πρότυπα!

 

Δημήτρη, το αποτέλεσμα μετράει! Καθένας αντιμετώπισε τα προβληματάκια του την ώρα της έκλειψης. Κι εγώ, μην έχοντας τρίποδο, έψαχνα στήριγμα για να φωτογραφήσω – άσε που έτρεμαν τα χέρια μου από την πολύ χαρά που βλέπαμε την έκλειψη!

 

Βαγγέλη, τα χέρια είναι δικά σου ή της Κικής?!!! :lol: (φιλάκια Κική!)

Όποιου κι αν είναι, ένα έχω να πω: Χάρις εσένα αναβαθμίστηκε η φωτογραφία μου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Χαιρετισμούς σε όλους

 

Μαρία

IMG_5640A.thumb.JPG.2af28e6e3400d130ee8547c92ac0aa2c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!

 

Μαρία συγχαρητήρια για την φωτό. Είναι πολύ όμορφη.

 

Άντε να σε δούμε και στον Πάρνωνα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρία,

Μας θύμισες το θαύμα!

Η φωτογραφία σου είναι όντως εξαιρετική και υπερπολύτιμη δεδομένων των συνθηκών και των προγνώσεων που είχαμε να αντιμετωπίσουμε, και πρέπει να είσαι υπερήφανη. Πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!

Τα χέρια είναι ιντερνετικά (google-ίστικα).

Χαίρομαι που έχεις σταθερή αισθητική άποψη για τη φωτογράφιση αγαπημένων προσώπων (και αντικειμένων) και την υπερασπίζεσαι με πάθος.

Έχεις κάνει σχολή! http://www.spartastronomy.gr/astrophotos/moon/moonphotos2/kin2_.jpg?attredirects=0

 

Σου μεταφέρω επί λέξει τηλεφωνικό μύνημα-απάντηση της Κικής, η οποία είναι αυτή τη στιγμή στα πάτρια εδάφη:

"Πολλά χαιρετίσματα! :D ! Άντε και στην ΕΠΟΜΕΝΗ ! "

 

Σόρυ Γιάννη, είναι η αυθεντική απάντηση!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη για εμάς όχι για τον Ήλιο ,

που να τρέχεις εκεί κάτω μαύρα χάλια όλο αμμουδιές, παραλίες με πράσινα

νερά ζέστη .... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Αχ Μαρία τι μας έκανες φωτιές μας άναψες ...

bora34b.jpg.32a3f06f763a3df0914f57dbb639a2e5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη για εμάς όχι για τον Ήλιο ,

που να τρέχεις εκεί κάτω μαύρα χάλια όλο αμμουδιές, παραλίες με πράσινα

νερά ζέστη .... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Αχ Μαρία τι μας έκανες φωτιές μας άναψες ...

Ασε ρε συ...και που να κοιμασε μες στα καλυβια, Ασε που μπορει να σε φαει και κανενας καρχαριας!!

Που να τρεχεις τωρα εκει κατω...

 

 

Κοιτα που κοιματε ο κοσμος....πω-πω στα καλυβια

bora-bora-island-tahiti-french-polynesia.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά... Είναι ανίατη η περίπτωσή σας...

Άντε να βρουμε υποκατάστατο τώρα...

Να το πω; Άντε, να το πω.

Γιγαντοοθόνη θα έχουμε.

Κοινό θα έχουμε (την επόμενη μέρα έχουμε συμμάζεμα γαρ...)

Θα είναι ώρα Ελλ. κάπου στις 21:30;

Εάν βρούμε και μια σύνδεση internet, καλύπτεστε;

ΣΣ: Αρκεί να πέσει στο ημίχρονο, αλλιώς δεν υπόσχομαι τίποτα!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Μαρία μας θύμισε το θαύμα και εγώ να σας θυμίσω το άλλο θαύμα :mrgreen:

 

Σε όσους ήταν εκείνο το πρωινό του Σαββάτου εκεί!

Η επόμενη που λέτε θα έχει παρόμοιο βίντεο αλλά με ...καγκουρώ \:D/

 

http://www.youtube.com/watch?v=5pfyNj_o4Kk

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Μαρία μας θύμισε το θαύμα και εγώ να σας θυμίσω το άλλο θαύμα :mrgreen:

 

Σε όσους ήταν εκείνο το πρωινό του Σαββάτου εκεί!

Η επόμενη που λέτε θα έχει παρόμοιο βίντεο αλλά με ...καγκουρώ \:D/

 

http://www.youtube.com/watch?v=5pfyNj_o4Kk

 

Πες μου οτι αυτό το βίντεο το τράβηξες στον ζωολογικό με τα πάντα! :lol: :lol: :lol:

 

Πανέμορφο το μέρος πάντως.Αν έχεις τα χρήματα αξίζει να πας χωρίς δεύτερη σκέψη για την έκλειψη.

your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ευχαριστούμε και πάλι για τα καλά λόγια.

 

Όμορφα κι εξωτικά τα τιρκουάζ νερά (έχουμε πάντως κι εδώ). Όμως, όπως κι εσείς καλά γνωρίζετε, πάνω απ'όλα μετράει η καλή παρέα. Στην χειρότερη γωνιά του κόσμου να βρεθούμε, είμαι σίγουρος ότι θα περάσουμε υπέροχα!

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

επέτειος!

 

 

Ομάδες από όλο τον κόσμο έχουν συγκεντρωθεί εδώ στη Σαγκάη σήμερα 22/7/2009 για να παρατηρήσουν την ολική ηλιακή έκλειψη με τη μεγαλύτερη διάρκεια 6:30 λεπτά. Ο καιρός πάντως δε φαίνεται συνεργάσιμος και είναι εμφανής ο φόβος στα μάτια των αποστολών ότι θα γυρίσουν με άδεια χέρια. «Ο εξοπλισμός είναι έτοιμος και ελπίζουμε να ανοίξει ο ουρανός» λένε οι φωτογράφοι. Την ώρα που θα διαβάζετε αυτές τις γραμμές, η έκλειψη θα είναι στη φάση της ολικότητας, αν και ολόκληρη η Κίνα είναι σκεπασμένη με βαριά σύννεφα. Εύχομαι ο μετεωρολόγος μας να τα καταφέρει και να απολαύσετε την έκλειψη!

 

 

Με απίστευτη αγωνία εχθές 22/7/2009 εδώ στη Σαγκάη, οι μακρινοί ταξιδιώτες από όλο τον κόσμο παρακολούθησαν τη μεγαλύτερη ολική έκλειψη ηλίου του αιώνα πίσω από βαριά σύννεφα. «Άνοιξε μια τρύπα στα σύννεφα και την είδαμε!» λένε χαρούμενοι πια οι επισκέπτες παρά τη λαχτάρα που περάσανε. «Η εικονοληψία πήγε θαυμάσια, με μικρές διορθώσεις σε ASA και διάφραγμα» λένε ικανοποιημένοι οι εικονολήπτες. «Με τέτοια ομάδα ήταν αδύνατο να μη την πετύχουμε!» αναφωνούν όλοι…

 

Αποσπάσματα από δημοσιεύματα…

 

Να ο μηνίσκος! Βλέπω το μηνίσκο, εκεί !

Ναι το σύννεφο ανοίγει!

Υπάρχει θεός!

Στις κάμερες!

Δε βλέπω τίποτα!

Γιώργο άλλαξε τις ρυθμίσεις!

Ουάου!

Βλέπω προεξοχές!

Καλά είναι πολύ μεγάλη!

Δεν περίμενα να κρατάει τόσο πολύ!

Που έβαλα τα κιάλια ;

 

Αποσπάσματα από τη ζωντανή σύνδεση…

 

Στη λίμνη ξημερώνει μια βαριά συννεφιασμένη μέρα. Αεικίνητες λιβελούλες κάνουν την πρωινή τους βόλτα.

Πάνω από τα σύννεφα ο Δράκος παραμονεύει κρυμμένος πίσω από τη Βασίλισσα της νύχτας. Ο Κατιών έχει πάρει θέση. Η Βασίλισσα πλησιάζει.

Ο Ήλιος σέρνει το άρμα του από την ανατολή.

Η λίμνη δε μπορεί να δεχθεί τις ακτίνες του. Τα σύννεφα αποφάσισαν να κάνουν παρέλαση, απαγορεύοντας τη διέλευση.

Οι επισκέπτες της λίμνης μετά από ολονύκτιες διαβουλεύσεις για αλλαγή τοποθεσίας με αεροπλάνο, τρένο, βαπόρι, αερόστατο, οτιδήποτε τελωσπάντων μπορούσε να τους πάρει μακριά από τα σύννεφα, βρίσκονται στημένοι στη λίμνη εναγώνια ελπίζοντας να τελειώσει η παρέλαση των νεφών. Αυτά έχουν αντίθετη γνώμη: πυκνώνουν, βαραίνουν, μαυρίζουν.

Η επαπειλούμενη απειλή μήπως η ευκαιρία τους χαθεί, παραλύει τους επισκέπτες. Τα κορμιά πέφτουν στο έδαφος. Οι μηχανές σε νάρκη. Μόνο τα τρίποδα στέκουν όρθια, στο ύψος των περιστάσεων. Στα χείλη όλων ένα πικρό χαμόγελο: απογοήτευση ανάμεικτη με ελπίδα. Το ρολόι χτυπάει: επαφή πρώτη. Δε φαίνεται τίποτα! Επαφή δεύτερη. Καταχνιά…

«Μηνίσκος! Φαίνεται ο μηνίσκος!» βροντοφωνάζει κάποια στιγμή ο Βαγγέλης.

Πράγματι τα σύννεφα πάνω από τη λίμνη άρχισαν να διαλύονται. Η έκλειψη παρουσιάστηκε μεγαλοπρεπής, οι φωτογράφοι τράβηξαν τις φωτογραφίες τους, όλοι ήταν κατενθουσιασμένοι. Μόλις τελείωσε η ολικότητα, έβρεξε!

 

Για να περιγράψω τι ακολούθησε, προφανώς χρειάζομαι 1000^ν λέξεις και εσείς θα χρειαστείτε (1000^ν /α*β) ώρες ανάγνωσης, όπου α=ο ρυθμός ανάγνωσης λέξεων ανά ώρα και β= η όρεξη που έχετε για διάβασμα με πεδίο τιμών 0<β<1

 

Απόσπασμα από το επιστημονικό μυθιστόρημα…

 

λίγες φωτο

Σαγκάη http://eurigonios.blogspot.com/2009/07/shanghai-china.html

Πεκίνο http://eurigonios.blogspot.com/2009/07/badaaling-great-wall-china.html

Σούτζοου http://eurigonios.blogspot.com/2009/07/soutzoou-china.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επέτειος! Να'σε καλα Νικο

 

Ενας χρόνος πέρασε αλλά στο μυαλό μας και στις καρδιές μας είναι σαν χθες, απίστευτες εμπειρίες σε ένα ταξίδι ζωης!! (μακάρι να μπορούσαμε να το κάναμε συχνά)

 

Αντε και στην επόμενη με τα Καγκουρό :wink: :mrgreen:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=9334

Ruby__Baily__Diamond___22_________09__________________.jpg.73409bc7499665c894975b15ccf0588b.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παλιόπαιδα, με προλάβατε! Και ήμουν σίγουρος ότι ο Τρεμούλης κάτι ετοίμαζε. Άντε τώρα να γράψω εγώ συμπλήρωμα στο κείμενό του. Θα πρέπει να κινείται σε επίπεδο Λυρικής Σκηνής τουλάχιστον!

 

Λοιπόν, μπορεί να χάσαμε την έκλειψη στο νησί του Πάσχα, αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι στα επόμενα χρόνια θα ακολουθήσουν και άλλες εξορμήσεις! Ήδη κάποιοι εδώ μέσα, μετά τα panda, έχουν αρχίσει να ονειρεύονται… κανγκουρώ! – Παρένθεση: Ξέρετε πως βγήκε η ονομασία των κανγκουρώ? Διαβάστε: Όταν οι πρώτοι εξερευνητές έφθασαν στην Αυστραλία, ο επικεφαλής εξερευνητής (δεν θυμάμαι το όνομά του) ρώταγε διαρκώς τον επικεφαλής ιθαγενή πώς ονομάζεται αυτό το περίεργο ζώο που χοροπηδούσε με τεράστια άλματα, κι εκείνος του απαντούσε «καν-γκα-ρου», «καν-γκα-ρου», που στην τοπική γλώσσα σήμαινε «Δεν καταλαβαίνω τι λες»! :lol:

 

Τώρα, τι λέτε, μήπως νιώθετε κι εσείς ότι η αυστραλιανή ήπειρος ήρθε λίγο πιο κοντά σας?!!! :wink:

 

Χρόνια μας Πολλά, Χρόνια μας Καλά!!! =D> =D> =D>

1614422471_the-2d2d20kangaroo-2d2d20hop-2d2d2c-2d2d20australia-2d2dsmall1.jpg.35f34bdad97612b2946f4a41efbefd09.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παλιόπαιδα, με προλάβατε! Και ήμουν σίγουρος ότι ο Τρεμούλης κάτι ετοίμαζε. Άντε τώρα να γράψω εγώ συμπλήρωμα στο κείμενό του. Θα πρέπει να κινείται σε επίπεδο Λυρικής Σκηνής τουλάχιστον!

 

Λοιπόν, μπορεί να χάσαμε την έκλειψη στο νησί του Πάσχα, αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι στα επόμενα χρόνια θα ακολουθήσουν και άλλες εξορμήσεις! Ήδη κάποιοι εδώ μέσα, μετά τα panda, έχουν αρχίσει να ονειρεύονται… κανγκουρώ! – Παρένθεση: Ξέρετε πως βγήκε η ονομασία των κανγκουρώ? Διαβάστε: Όταν οι πρώτοι εξερευνητές έφθασαν στην Αυστραλία, ο επικεφαλής εξερευνητής (δεν θυμάμαι το όνομά του) ρώταγε διαρκώς τον επικεφαλής ιθαγενή πώς ονομάζεται αυτό το περίεργο ζώο που χοροπηδούσε με τεράστια άλματα, κι εκείνος του απαντούσε «καν-γκα-ρου», «καν-γκα-ρου», που στην τοπική γλώσσα σήμαινε «Δεν καταλαβαίνω τι λες»! :lol:

 

Τώρα, τι λέτε, μήπως νιώθετε κι εσείς ότι η αυστραλιανή ήπειρος ήρθε λίγο πιο κοντά σας?!!! :wink:

 

Χρόνια μας Πολλά, Χρόνια μας Καλά!!! =D> =D> =D>

Έτσι, έτσι.... Μήπως να αρχίσουμε να ψάχνουμε το τόπο; Έτσι, να μπούμε σίγα σιγά στο κλίμα... !

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης