Jump to content

Αφαιρεση IR φιλτρου απο Canon 400d?


arcadian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει αφαιρεσει κανει το IR φιλτρο της canon του (eos400d) και να το αντικαταστησει με το αντιστοιχο της baader (ή καποιο αλλο?)

 

αφου δεν υπαρχουν χρηματα για ccd σκεφτομαι μηπως το κανω, τι λετε? :cry: :?:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα το κανω αυτη την βδομαδα..πρεπει να βοηθαει αρκετα σε συγκεκριμενους στοχους, θα μειωσεις τους χρονους (ή καλυτερα σε ιδιο χρονικο διαστημα θα εχεις περισσοτερη πληροφορια), θα εχεις μεγαλυτερη ευαισθησια στο κοκκινο, αλλα θα καταγραφεις το υπερυθρο ακομα και σε στοχους που δεν θες πχ γαλαξιες(αυτο διορθωνεται με επεξεργασια)

 

Τα πρωτα αποτελεσματα σε δυο βδομαδες..θα κανω μια συγκριση στο dumbell πριν και μετα την αφαιρεση..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@sheliak κανενα νεο?

 

Δεν ξερω εαν γνωριζεις την πατεντα της Astronomik, με τα φιλτρα που βαζεις μπροστα απο τον αισθητηρα. αλλα και για το φιλτρο που θα βγει καποτε στο μελλον (λενε στις 30.09.08 και 130 ευρω περιπου) που μπορεις να βαλεις μπροστα απο τον αισθητηρα για να μπορεις/μπορουμε να χρησιμοποιουμε την καμερα και για τις καθημερινες μας φωτογραφιες!

Σχετικοι συνδεσμοι,

 

http://www.astronomik.com/english/eng_eos_filter_clip_system.html

 

αλλα και εδω με τα φιλτρα και τις τιμες τους,

http://www.telescope-service.com/filters/start/filtersstart.html

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστα μην το αναφερεις καν το θεμα, με τετοια στραβη που εφαγα........η διαδικασια παρουσιασε επιπλοκη...........πρωτα αποτελεσματα στην καλυτερη μεσα σεπτεμβρη (αν και δεν το βλεπω).....και το χειροτερο ειναι οτι βιαστικα να την δωσω και τωρα χανω πολλα καλοκαιρινα αντικειμενα που θα ηθελα να φωτογραφησω αντε περιμενε παλι μεχρι του χρονου...

 

Εχω φαει χοντρο ξενρωμα..το ριχνουμε προς το παρον στην παρατηρηση και κανουμε υπομονη..

 

Υ.Γ. και το κακο ειναι οτι λογω διακοπων αυγουστου θα μαθω ποιος φταιει μετα τις 25 αυγουστου...καταλαβαινεις τωρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και το κακο ειναι οτι λογω διακοπων αυγουστου θα μαθω ποιος φταιει μετα τις 25 αυγουστου...καταλαβαινεις τωρα...

 

Αχ ρε Σταμάτη...τέτοιες δουλειές δεν τις κάνουνε μέσα στο κατακαλόκαιρο..που όλοι την κάνουνε για άλλες παραλίες.. :-k :-k

 

Δεν πειράζει όμως, όταν με το καλό στη φέρουνε ελπίζω να ανταμοιφθείς για το ζόρι που τράβηξες.

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Η διαδικασια προχοραει με αργους ρυθμους...μαλλον ημουν υπερβολιακα ατυχος.. στο τελος του μηνα ελπζω να την εχω στα χερια μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι ετοιμος κυριοι μολις εφτιαξα την canon μου με το to φιλτρο της baader.

Η διαδικασια ηταν απλη (για εμενα τουλαχιστον) σε 1-2 ωρες ειχα ξεμπερδεψει.

(εβγαλα και αλλη μια με το white balance sto custom και ηταν μια χαρα το κοκκινο)

οριστε και μια φωτο.

 

img1128da0.th.jpgthpix.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι ετοιμος κυριοι μολις εφτιαξα την canon μου με το to φιλτρο της baader.

Η διαδικασια ηταν απλη (για εμενα τουλαχιστον) σε 1-2 ωρες ειχα ξεμπερδεψει.

(εβγαλα και αλλη μια με το white balance sto custom και ηταν μια χαρα το κοκκινο)

οριστε και μια φωτο.

 

img1128da0.th.jpgthpix.gif

 

Μπράβο. Ωραίος! Εγώ θα το επιχειρήσω απόψε με μια Canon 350D. Το μόνο σημείο που με προβληματίζει λίγο, είναι η αφαίρεση και επανασυγκόλληση της μεταλλικής πλάκας.(βλ. attachment) Έχω ένα κολλητήρι και πήρα επίσης και αυτό το φυτίλι που ρουφάει την κόλληση. Εσένα σε δυσκόλεψε? Κάποια συμβουλή?

IMG_5303.JPG.f63cb65e663a5f3d92c65a5faea483a1.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ειναι πολυ απλο απλα να κρατησεις το κολλητηρι σου επανω στο σημειο που θες και θα βγει αμεσως σε συνδιασμο με ενα μικρο ισιο κατσαβιδι το οποιο θα σπρωχνεις το σασι απο κατω προς τα πανω κοντρα.

Υ.Γ.Φτιαξε ενα σχεδιαγραμμα τις βιδες οπως τις βγαζεις για να μην ξεχασεις καμια απ'εξω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ειναι πολυ απλο απλα να κρατησεις το κολλητηρι σου επανω στο σημειο που θες και θα βγει αμεσως σε συνδιασμο με ενα μικρο ισιο κατσαβιδι το οποιο θα σπρωχνεις το σασι απο κατω προς τα πανω κοντρα.

Υ.Γ.Φτιαξε ενα σχεδιαγραμμα τις βιδες οπως τις βγαζεις για να μην ξεχασεις καμια απ'εξω.

 

Μπράβο =D> ,με τόν καιρό μπορείς νά κάνεις κάτι; [-o<

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Αγγελε!!

=D> =D>

 

Και να σε ρωτησω, η αυτοματη εστιαση λειτουργει κανονικα? και το ρυθμισμενο WB βγαζει μια χαρα φωτογραφιες???? :?:

 

 

και τελικα πηρες και τα ειδικα φιλτρακια? εντυπωσεις?

αντε, περιμενουμε και αλλες φωτογραφιες σου!!

 

Και παλι μπραβο!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που τραβηξα με χυμα ρυθμισεις στο WB

 

img1129uq4.jpg

img1129uq4.f6290c9095.jpg

 

Δουλευει μια χαρα η εστιαση οπως και πριν.

Θελω να παρω και το Ηα clip filter μεσα στο μηνα για καλυτερα αποτελεσματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Άγγελε με τις "πατ - κιουτ " επεμβάσεις σου και τις "χύμα" ρυθμίσεις σου.

 

Σου εύχομαι ουρανούς "ΤΖΑΜΙ"

 

ΜΠΡΑΒΟ =D> =D> =D>

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος αστρονομικής DSLR κάμερας! Το έβαλα το φίλτρο, αν και πρέπει να ομολογήσω ότι μου έβγαλε το λάδι...

Χωρίς τα σωστά εργαλεία είναι πολύ κουραστικό ενώ η ζημιά μπορεί να γίνει εύκολα. Δεν θα παρουσιάσω τα βήματα αναλυτικά, καθώς αυτό γίνεται πολύ καλά σε αυτό το site:

http://astro.ai-software.com/articles/mod_350D/mod_350D.html

 

Θα επισημάνω όμως κάποια σημεία που χρειάζεται προσοχή:

 

IMG_01.JPG

Ο... πάγκος εργασίας μου. Στα αριστερά το σχεδιάγραμμα για τις βίδες. Ακόμα πιο αριστερά, το σώμα του καλοριφέρ. Σε όλη την διάρκεια του εγχειρήματος, ακούμπαγα με το πόδι το καλοριφέρ για να είμαι γειωμένος, προς αποφυγή δημιουργίας στατικού ηλεκτρισμού που θα μπορούσε να βλάψει τα κυκλώματα.

 

IMG_02.JPG

Το μέγεθος μιας μικρής βίδας. Οι περισσότερες πιάνονταν μόνο με τσιμπίδα και κάποιες ήταν σε δυσπρόσιτα σημεία. Με τις βίδες αντιμετώπισα το μεγαλύτερο πρόβλημα. Ήταν πολύ σφιχτά βιδωμένες και τα κατσαβιδάκια που είχα δεν ήταν καλής ποιότητας. Συχνά αναγκαζόμουν να βάζω πολύ δύναμη στο ξεβίδωμα με αποτέλεσμα να λιώνει η κεφαλή της βίδας και να βάζω και την κάμερα σε κίνδυνο. Συμβουλή για όσους θέλουν να το επιχειρήσουν: Προμηθευθείτε ποιοτικά κατσαβιδάκια που να ταιριάζουν ακριβώς στις βίδες και επίσης να έχουν καλή λαβή για δυνατό ξεβίδωμα.

 

IMG_03.JPG

Η κάμερα, κομμάτια...

 

IMG_04.JPG

Ο αισθητήρας με το νέο φίλτρο.

 

IMG_05.JPG

Άλλη μια συμβουλή. Κατά την επανατοποθέτηση αυτών των περίεργων ευθραύστων ταινιών στις επίσης πολύ εύθραυστες υποδοχές τους, σε κάποιες περιπτώσεις, το μόνο σημείο από το οποίο μπορείς να τις πιάσεις είναι από μια μικρή τρύπα λίγο πριν την άκρη τους. Εγώ τα έπιασα με ένα πάρα πολύ λεπτό κατσαβιδάκι. Προσοχή όμως! Ακριβώς κάτω από αυτές τις ταινίες, βρίσκονται μικροσκοπικά κυκλώματα που δεν θέλετε να τα γδάρετε με το κατσαβίδι...

 

IMG_06.JPG

Η επανατοποθέτηση του μεταλλικού καλύματος. Επειδή γίνεται με κόλληση, προσοχή για να μην ψήσετε κανένα κύκλωμα.

 

IMG_07.JPG

Και ναι! Το αποτέλεσμα: Η κουζίνα μου σε απόχρωση του ροζ!

\:D/

IMG_01.JPG.f13ca22a89fbab5e806e170dcf1e1e59.JPG

IMG_02.JPG.2434b75957f6a009a72d91b7f6ce1d89.JPG

IMG_03.JPG.ebdabe02478aa85ecc0627bb81b5ed0c.JPG

IMG_04.JPG.103524b82b980afc9ab0acf1aab2dc49.JPG

IMG_05.JPG.cf3fce98e1245d6ff07bc89201159d26.JPG

IMG_06.JPG.9dc53ca208720883578bc2b8eb8b9352.JPG

IMG_07.JPG.b2c42313ae303191447caa4965f188c8.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά για την υπομονή σας και για το ρίσκο που πήρατε!! :shock:

Σήμερα το απόγευμα δεν έχω κανονίσει κάτι... Λέω να βάλω και εγώ ένα τέτοιο φίλτρο στην 450, έτσι να περάσει η ώρα... Βρε δε γίνομαι αστροναύτης καλύτερα..... :-({|=

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως και εγω το αλλαξα μονος μου σε μια 350d και οταν εφτασα στο χαλκινο πλαισιο που συγκρατει το φιλτρο και το αισθητηρα οι βιδες που το κρατανε δεν ξεβιδωναν με τιποτε και αυτοσχεδιασα για να αντικαταστησω το φιλτρο xωρις να μπορω να αφαιρεσω τις βιδες με μεγαλο ρισκο.Γι αυτο ποιοτικα κατσαβιδια με ακριβη μεγεθη για τις συγκεκριμενες βιδες.
Η κατανοηση των αρχων της κοσμογονιας και του αεναου ταξειδιου μας στο πνευματικο κοσμο επιβαλλει την ταυτοχρονη υλικη και πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης