Jump to content

2 8αρια νευτωνια.....


blackholesun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, αυτό θα είναι το πρώτο μου θεμα εδω στο mastrovox

πιστευω αυτο που εχω σκεφτει ειναι πολυ καλη ιδεα,και μαλιστα αυτες τις μερες σκεφτομαι να το υλοποιησω... σκεφτοντας φυσικα παντοτε το buget του πειραματος.....(εαν δεν θυσιασεις η δεν ρισκαρεις σε καποια πραγματα δεν προκειται να δεις (φως) λεω εγω)

 

Λοιπον σκεφτομαι να αγορασω την Heq6 και 2 skywatcher 8 ιντσων !! Ναι δυο sκywatcher 8αρια, (μακαρι το πλανηταριο να μου δωσει μονο τους σωληνες χωρις τους ερευνητες για να μου ερθει λιγο πιο φθηνα..)

Μια λαμα για να φτιαξω βαση πανω στην heq6 στην οποια να πατανε και τα δυο νευτωνια. και τελος εναν ερευνητη λειζερ.

 

Αυτο που δεν μπορω καθολου και δεν το εχω συνηθισει μεχρι τωρα και ουτε θα συνηθίσω είναι η παρατηρησει με το ένα ματι.. γι αυτο εκατσα σκεφτηκα και είπα : γιατι με την αγορα ενος 8ριου δεν παιρνω και ενα καλό δυοφθάλμιο ??

 

ύστερα όμως διαπύστωσα απο αλλους που ειχαν μια εμπειρια στα δυοφθάλμια μου ειπαν οτι αν εχω ενα 8 ιντων τοτε με δυοφθάλμιο θα γινει περίπου σαν 6 ιντσων και αν ειναι 6 περιπου 4 και παει λεγοντας....

μέχρι που απέκτησα ενα δυοφθάλμιο και το εβαλα σε ενα 5 που έχω, το αποτέλεσμα = σκοταδη και μονο σκοταδη, εκτος βεβαια μονο απο την σελήνη.

μια μερα εκατσα και ανοιξα το δυοφθάλμιο και εβγαλα τα κρυσταλα απλα να τα δω... ηταν πολυ σκουρα ,γι αυτο εκοβαν τοσο πολυ φως ,εξαλου η λογικη ειναι 100% φως 1=οφθαλμος . 2οφθαλμοι 50% φως απλα μαθηματικα !!!

Εξάλου ειμαι της γνώμης το φως πρεπει μονο να αντανακλαται το πολυ σε 2 η 3 σημεια ,δηλαδη κατοπτρο δευτερευον προσοφθαλμιο ! αυτο ειναι το φυσικο !!! φανταστειτε την διαδικασια με δυοφθαλμιο ? = κατοπτρο δευτερευον διοφθαλμιο (εσωτερικα εχει 2 ανακλασεις !!) και μετα προσοφθάλμιο.. δηλαδη σε 5 σημεία !! φανταστειτε να βάλετε και φιλτρα...

 

γι αυτο εκατσα και σκεφτηκα αυτό το απλό πραγματάκι =>

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σκεφτηκα να αγορασω λοιπον 2 8ρια και να τα ενωσω καπως ετσι....

 

Μειονεκτηματα = αρκετο βαρος στην στηριξει (ξεχναμε την αστροφωτογραφιση) για παρατηρησει ομως !!!!!!

 

Πλεονεκτηματα 1για αυτα που θα δουμε θα πρεπει να ειχαμε τουλαχιστον 10ρι και πανω ...αρα μικροτερο μεγεθος.

 

 

Στην εικονα 1 υπαρχει περιπτωσει να εχουν αυτη την αποκλιση οι οφθαλμοι λογο πολυ μεγαλεις διαμέτρου των σωληνων, εαν δεν υπαρχει πρόβλημα στο μάτι τοτε οκ αλλα αμα υπάρχει παμε στο 2

 

στο 2 πινακα θα πρεπει να κάνω χοντρή πατέντα για να φερω λίγο πιο κοντά τους σωλήνες ωστε να ευθιγραμιστουν οι οφθαλμοι, αλλα πρεπει να παω σε τορναδορο κ.τ.λ ωστε το 1/5 της στρογγυλαδας του σωλήνα να ερθει σε ευθεία.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και πιστευω πως και αισθητικα θα φαίνετε πολύ ωραιο, καπως ετσι

απλα πρεπει να δωθει ιδιαιτερη προσοχη στην βαση που θα φτιαχτει και στο κολημμα μεταξι των δύο νευτωνιων μεταξυ τους (μαλλον με αλενοβιδες)

2.jpg.f7726f6f6ae148db6c7c73b301b20308.jpg

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελος πιστεύω οτι γλυτώνω αρκετο χώρο , εχω κατι το πολυ ξεχωριστο γιατι θα φτιαξω κατι τελειος δικου μου, και πανω απο όλα θα βλεπω με τους δυο οφθαλμους χωρις να κοβει κατι απο της 8 ιντσες !! κατι πολυ σημαντικο!!

Φυσικα με αυτο το ειδος της πατέντας ξεχναμε την φωτογραφιση!! εγω το θελω μόνο για παρατήρησει, φωτογραφιση δεν εχω ασχοληθει ουτε θα ασχοληθω, με αγγιζει μονο η παρατηρησει.

 

Αυτες τις μέρες μαλλον θα αρχισω να κάνω το PROJECT...ειδη μπορει απο αυριο να εχω ενα 8 διαθεσιμο θελω αλλο ενα και για την βαση σιγα σιγα ...αν πετυχει κατευθειαν αγορα εστω και με δοσεις \:D/

 

Της γνώμες σας.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο σοβαρο προβλημα πιστευω ειναι οτι το καθε ενα θα εχει την δικη του ευθυγραμμιση. Εννοω οτι οταν θα κοιτας και με τα δυο ματια, ισως να μην εχεις το πιο καθαρο πεδιο, γιατι παντα οσο και να το ευθυγραμμισεις (στην πραξη) θα εχεις λιγο διαφορετικο collimation.

 

Ας μιλησουν και οι λοιποι.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σωστη η παρατηρησει φιλε μου...

οτι θελει αυστηρη ευθυγραμμιση ναι θελει, αλλα δεν πιστευω οτι θα εχει προβλημα. μαλιστα ειμαι βεβαιος γι αυτο.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα σου πρότεινα να το κάνεις με νευτώνεια αυτό, λόγω της θέσης του προσοφθαλμίου. Διότι πώς θα γυρνάς τους σωλήνες πάνω στην eq6 όπως αλλάζεις στόχο. Το έχουν κάνει και άλλοι στο εξωτερικό αλλά με διοπτρικά και ιδιοκατασκευές διοπτρικά που έχουν το προσοφθάλμιο πίσω και όλο το σύστημα των 2 προσοφθαλμίων γυρνάει όπως στα διοπτρικά ξεχωριστά.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται κ με Νευτώνεια.Θα χρειαστείς δύο διαγώνιους.Κοίτα εδώ τι έχει φτιάξει ο άνθρωπος.

Κ εδώ που τα έτριβε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται κ με Νευτώνεια.Θα χρειαστείς δύο διαγώνιους.Κοίτα εδώ τι έχει φτιάξει ο άνθρωπος.

Κ εδώ που τα έτριβε.

 

H JMI φτιάχνει τέτοια τηλεσκόπια.

http://www.jimsmobile.com/

http://www.jimsmobile.com/product_overview.htm

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τώρα τελευταία πατάω κατα λάθος το κουμπί "παράθεση" αντί για "επεξεργασία". ](*,) ](*,) ](*,)

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ καλη η ιδεα αλλα νομηζω οτι πρεπει να ειναι σε βαση τυπου dobson (οπως του Κυριου ποιο πανω ) σε ισημερινη θα ειναι πολυ δυσκολη η παρατηριση εως ακατορθοτη ,

 

 

 

εδω εγω ενα σωληνα εχωσε ισημερινη και το προσοθφαλμιο ερχεται σε κατι θεσεις αναποδες !!!! αντε πες ξεσφιγκεις τα δαχτυλιδια και το φερνεις εκει που το θες , οταν ειναι ομως μαζι ενωμενα;;;;;;;;;;;;;;;; ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efstathie μου, σευχαριστω για το ενδιαφερον σου για το θεμα που αναπτυξα, αλλα δυστυχως το εχω σκεφτει και αυτο (δηλ με 2 διοπτρικα)

αλλα το buget ξεπερναει κατα πολυ, και αποτελεσμα δεν θα εχουν τις 8 ιντες !!!!

αυτο που με προβληματιζει ειναι η βαση , το πως θα γυρναει... πρεπει να βρω καποια αλλη λυση.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν το μεταξυ δεν ηξερα οτι το εχουν κανει και αλλοι αυτη την πατεντα!!! και ολοκληρες εταιρειες επισης!!!!

κριμα νομιζα οτι αυτη η ιδεα ηταν δικη μου και μονο

 

:( :(

Δεν πειραζει

θα πω αυτο που λεει και ο ΜΠΑΤΜΑΝ!!!

γιατι πεφτουμε ?

Για να μαθουμε να σηκωνομαστε......

 

κατι αλλο θα βρω καποια στιγμη, και οταν το βρω θα το γραψω εδω παλι, θα το μοιραστω μαζι σας.

 

Τσιαγκα μου δεν μου ειπες τελικα το pcocular της brezzer που σου εδωσα εμεινες ικανοποιημενος ?........ :lol:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα μετα απο πολυ σκεψη μαλλον η δουλεια θα γινει με δυο ΟΤΑ 150/750 διοπτρικα και μια heq5.

Και ο λογος επειδη τα προοφθαλμια ειναι μπροστα και οχι πανω, σιγουρα με τα νευτωνια θα υπηρχε προβλημα..και μεγαλο.

 

Υπαρχει ενα προβλημα αλλο ομως.....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ !!!!! θα πρεπει να μαζεψω ..... \:D/ \:D/ :-({|=

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα μετα απο πολυ σκεψη μαλλον η δουλεια θα γινει με δυο ΟΤΑ 150/750 διοπτρικα και μια heq5.

Και ο λογος επειδη τα προοφθαλμια ειναι μπροστα και οχι πανω, σιγουρα με τα νευτωνια θα υπηρχε προβλημα..και μεγαλο.

 

Υπαρχει ενα προβλημα αλλο ομως.....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ !!!!! θα πρεπει να μαζεψω ..... \:D/ \:D/ :-({|=

Θα είναι πολύ άβολα πάνω σε ισημερινή.Γιατί δεν φτιάχνεις κάτι σαν αυτό που έχει φτιάξει ο τύπος?Αν θες απλά να ακολουθεί τον στόχο φτιάξε ή αγόρασε μία πλατφόρμα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ blackholesun,

Είναι αδύνατο να φτιαχτεί κάτι τέτοιο (αρχική φωτογραφία) γιατί οι δύο εστιαστές και οι προσοφθάλμιοι πρέπει:

1) να είναι απολύτως παράλληλοι αλλιώς τα μάτια σου θα έπρεπε να αποκλίνουν (αλληθωρίζουν) σε τερατώδη βαθμό. Επιπλέον αν ο ένας εστιαστής έχει διαφορετικό προσανατολισμό από των άλλο, οι εικόνες θα έχουν επίσης διαφορετικό προσανατολισμό μεταξύ τους (θα έχουν περιστραφεί και θα είναι ασύμβατες))

2) τα κέντρα τους να έχουν μέγιστη απόσταση μεταξύ τους όσο η απόσταση μεταξύ των ματιών σου δηλ. περίπου π.χ. 60-70mm

 

Αυτά σε περιορίζουν σε οπτικούς σωλήνες διαμέτρου 60mm ή σε πολύ ειδικές και δύσκολες κατασκευές για τις οποίες μπορείς να βρεις πληροφορίες ψάχνοντας στο google "binocular telescope" ως ενιαία φράση. Ψάξε με τον ίδιο όρο και στις εικόνες για να δεις πως είναι αυτά τα τηλεσκόπια. Να ξέρεις ότι δύο τυχαίοι ίδιοι οπτικοί σωλήνες δεν μπορούν να συνεργαστούν (ιδίως αν είναι νευτώνειοι) γιατί σπάνια έχουν ακριβώς ίδια πραγματική εστιακή απόσταση με την ονομαστική τους εστιακή απόσταση. Έτσι μεταξύ πχ. πέντε όμοιων νευτώνειων με ονομαστική εστιακή απόσταση F=1200mm, οι πραγματικές εστιακές αποστάσεις μπορεί να είναι πχ. 1182, 1223, 1201, 1194, 1214. Κανένας δεν θα μπορούσε να συνεργαστεί με τον άλλον για τη δουλειά που θέλεις. Τα κάτοπτρα πρέπει να παραγγελθούν με ακριβώς ίδια εστιακή απόσταση. Επιπλέον η απαραίτητη ευθυγράμμιση μεταξύ των δύο σωλήνων απαιτεί πολύ πιό σύνθετη και βαριά κατασκευή από μια κοινή λάμα που τα στηρίζει μαζί, αλλιώς δεν πρόκειται να έχεις ταύτιση των δύο εικόνων σε καμία περίπτωση.

Στο forum υπάρχουν πολλές αναφορές και εντυπώσεις από την χρήση των δυοφθαλμίων (binoviewer). Τα καλύτερα απ' αυτά μπορούν να δώσουν απίστευτες εικόνες με ένα τηλεσκόπιο τουλάχιστον 8" ή μεγαλύτερο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης