Jump to content

Πτώση αντικειμένου στην Κρήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι μου φιλοι, μπορει να εχω καιρο να γραψω στο astrovox αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω συζητησεις και φυσικα τον ουρανο.

Ο,τι ακολου8ει ειναι 100% αληθινο και περιμενω επιβεβαιωση απο παρατηρητες οπουδηποτε στην Κρητη.

 

Την Παρασκευη ( 22/8 ) ημουν καλεσμενος σε ενα γλεντι στην Παναγια Πεδιαδος νομου Ηρακλειου. Εκει που διασκεδαζαμε φωναζει ενας φιλος μου "κοιταξτε στον ουρανο". γυριζω το βλεμμα μου και βλεπω εναν μετεωριτη τυλιγμενο με γαλαζοπρασινες και κιτρινες φλογες να διαγραφει τον ουρανο (για 60 μοιρες περιπου η 5 με 6 δευερολεπτα) και να ΣΚΑΕΙ (ναι καλα διαβασατε) ΝΑ ΣΚΑΕΙ στην πλαγια του βουνου. Τι βα σας πω? το ακουσμα της εκρηξης? το μανιταρακι που δημιουργηθηκε? παιδια εμεινα σαν στηλη αλατος! ειχα ανατριχιασει τοσο πολυ που δακρυσα!!!! μακαρι να υπηρχε βιντεο η φωτογραφια να σας το δειξω!

η ωρα ηταν περιπου 00:00 με 01:00. Ακομα και τωρα που ερχεται η εικονα στο μυαλο μου ανατριχιαζω!! η εστια φωτιας ηταν σχετικα μικρη και εσβησε σε 15 λεπτα. δεν υπαρχει προσβαση στο σημειο αλλα ο κρατηρας πρεπει να φαινεται.

 

Οπως ειπα ειναι κατι πολυ σπανιο και 8α η8ελα επιβεβαιωση αν καποιος ειδε τον συγκεκριμενο μετεωριτη.

Δεκτη κα8ε ερωτηση και διευκρινηση.....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ !!!!!!!!!!!

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά και πως δεν πάτε να δείτε; Δεν το ανέφεραν τα ΜΜΕ; Με τόσους μάρτυρες; Η πτώση μετεωρίτη είναι φαινόμενο σημαντικότατο! Το αναφέρατε στο Εθνικό Αστεροσκοπείο;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω Πω!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: \:D/ \:D/

Δεν μας στελ΄νεις καμια φωτογραφια απο το βουνο?? Να δουμε τον "κρατηρα"!!

 

Για διαβασε και αυτο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92224#92224 - Τρελά φωτεινη βολιδα!!!

(μηπως ειναι το ιδιο συμβαν;; )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο απο τα 200 περιπου ατομα ο μονος που ασχολειται με αστρονομια ημουν εγω. ενταξει, σε χωριο εισαι. Αναγκαστικα πρεπει να τους εξηγησεις καποια πραγματα...(καταλαβαινεις τι εννοω).

και ποιος να κανει τον κοπο να το πει στα ΜΜΕ? αφπυ κανεις δεν ξερει. μονο αν φτασει απο στομα σε στομα....

Το astrovox ειναι το πρωτο "ΜΜΕ" που το λεω....

Πως να το αναφερω στο αστεροσκοπειο? καμια προταση?

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω Πω!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: \:D/ \:D/

Δεν μας στελ΄νεις καμια φωτογραφια απο το βουνο?? Να δουμε τον "κρατηρα"!!

 

Για διαβασε και αυτο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92224#92224 - Τρελά φωτεινη βολιδα!!!

(μηπως ειναι το ιδιο συμβαν;; )

 

Αυτό σκέφτηκα κ' γω...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ξαναλεω...δεν υπαρχει δρομος που να οδηγει στο σημειο προσκρουσης.

ειναι δυσβατο οποτε αναγκαστικα πεζοπορια...

τι λετε?

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω στην θεση σου θα ειχα παει απο την πρωτη κιολας στιγμη στο Groud-Zero :cheesy: :cheesy: ....που ξερεις μπορει να βρεις τιποτα.... :cheesy:

 

Βασικα αν μπορεις να μας στειλεις μια φωτο απο το βουνο για να παρουμε μια ιδεα (εστω και απο μακρια... O:) )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ρε παιδια. Στη Ροδο απλα το ειδαν....Εμεις το ειδαμε να ΣΚΑΕΙ πανω στο βουνο.

Φωτο 8α σας στειλω. Και απο το χωριο που μενω εγω και απο το χωριο που το ειδα....

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να πας ελα σε επαφη με καποιον γνωστοσου κυνηγο οπου θα ξερει την περιοχη αλλα και τους κυνδινους που κρυβει ενα βουνο

 

( αυτα τα προτινω ως κυνηγος και περιπατιτης δυσβατων περιοχων το βουνο κρυβει πολους κυνδινους κυριος αν ειναι βραχοδες )

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχω εναν φιλο που ειναι κυνηγος. καλη ιδεα....

8α του προτεινω να επισκεφτουμε το σημειο αυτο το σαββατοκυριακο.

ελπιζω να μπορει....

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και αυτο με τον ορειβατικο ειναι καλη ιδεα αλλα και παλι αν ειναι καποιος φιλος σου ορειβατης , γιατη μονο οι φιλοι κανουν τετοιου ειδους χαρες
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως να το αναφερω στο αστεροσκοπειο? καμια προταση?

 

Τηλέφωνο ή/και ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Το θέμα δεν είναι να το μαζέψεις αλλά να ερευνηθεί επιστημονικά το θέμα. Υπάρχει και το αστεροσκοπείο του Σκίνακα στην Κρήτη ήρθες σε επαφή με κάποιον από εκεί; Κατά τη γνώμη μου κακώς το αναφέρεις εδώ πρώτα! Μπορεί οποιοσδήποτε άσχετος να πάει και να τον πάρει το μετεωρίτη! Το astrovox είναι ένα απλό φόρουμ! Ούτε αρχή ούτε επιστημονικός οργανισμός!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν θα είσαι ο μόνος που το είδε μαζί με όσους βρίσκονταν γύρω σου, θα υπάρχουν κ άλλοι από άλλα χωριά που θα το είδαν, οπότε μην το αργείς...Πήγαινε γρήγορα, πάντα με ασφάλεια!! http://www.noa.gr/ κάνε ένα τηλέφωνο...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, πάνω που έλεγα να κατέβω Πάρνωνα για το Σαββατοκύριακο, τελικά… μάλλον θα τιμήσω εκείνη την πρόσκληση φίλης μου από το Ηράκλειο για φιλοξενία, που μου έχει κάνει εδώ και αρκετό καιρό. :mrgreen:

 

Αγαπητέ Crux, δεν ανεβάζεις και καμία φωτό του βουνού με το σημείο πρόσκρουσης, έτσι για την ιστορία? O:) :-note

 

PapGeo

---------

Υ.Γ.: Καλά, μιλάμε για εμπειρία ζωής…! Σε ζηλεύω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Papgeo ετοιμαζομαι για "εκδρομη" το σαββατοκυριακο στο σημειο

προσκρουσης.....

Για ο,τι νεοτερο (με αποδειξεις) 8α εχετε απο βδομαδα....

Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναμενουμε :D

 

Ευχαριστουμε για τη πληροφορια . Κι απο Σμαο και Ροδο παρατηρηθηκαν αποχρωσεις προς το πορτοκαλι ,μετα κιτρινο και τελος σμαραγδι πρασινο .Μαλλον θα ειχε μεταλλα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ιδια μερα ενας πυραυλος διαλυθηκε στα πρωτα 20 λεπτα μετα την εκτοξευσητου .

Εχετε το νου σας μηπως δειτε τιποτα σχετικο !Ποτε δε ξερεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα. παιδια επειδη ειδα παραπανω να μιλατε για Σαμο εγω ειμαι απο Συμη οχι Σαμο.

μαλλον ειναι το ιδιο αντικειμενο αλλο ισως καποιο κομματι του γιατι πανω απο την Συμη εγινε εκρηξη και εσπασε σε πολλα κομματια με το μεγαλυτερο να κατευθυνεται δυτικα με 10-15 μοιρες βορεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ!

 

Απο την ημερομηνία και την ώρα νομίζω ότι πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο του θέματος : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92670#92670

 

Crux είμαι κρήτη και εγώ...Αν θες πάμε παρέα μαζί εκει. Είμαι διαθέσιμος όποτε θες αν και νομίζω ότι ήδη έπρεπε να πας από την πρώτη στιγμή !!

 

θα επικοινωνήσουμε με πμ.

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα τι εγινε??Εχω αγωνια :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακαρι να ημουν εκει.................

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να ήμουν κι εγώ...

Απο ότι έγω καταλάβει όλα τα περιστατικά μιλάν για το ίδιο αντικείμενο όμως αυτό που με εξέπλιξε είναι οτι γνωστοί μου,μου είπαν ότι είδαν (από τη νότια Χίο) μια βολίδα και απ'ότι κατάλαβα πρέπει να ήταν αυτός ο μετεωρίτης κι άλαζε χρώμματα (πορτοκαλο...) Λοιπόν αν ξεκίνησε να είναι ορατός από τη Χίο κι έφτασε ως τη Κρήτη μιλάμε για πολύ σπάνιο περιστατικό :shock: . Όσο για την πρώτη περιγραφή "ΝΑ ΣΚΑΕΙ" κ.τ.λ. ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με περιγραφές από την πασίγνωστη περίπτωση μετεωρίτη της περιοχής(λίμνη νομίζω) Tungusskii στη Ρωσία πριν 100 χρόνια... :shock:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΤΕΩΡΙΤΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ...

Ότι νεότερο δημοσιεύτετο εδώ...!

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης