Jump to content

Πάρνωνας 29/30 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την φορά αποφάσισα να αψηφήσω τα μετεωρολογικά δελτία και ενάντια σε όλες τις μετεωρολογικές προβλέψεις πού μιλούσαν για βροχές και καταιγίδες ξεκίνησα την Παρασκευή 29/8 για Πάρνωνα.

Να πω εδώ για όσους δεν παρευρέθηκαν, ότι κατά τις 9:00 το βράδυ της παρασκευής, είχαν πλακώσει κάτι απειλητικά μαύρα σύννεφα και να έχει κλείσει από παντού ο ουρανός , πράγμα που με ανάγκασε να ξεστήσω και να ξαναβάλω μέσα το 20άρι (Δεν είναι και το απλούστερο στον κόσμο ..), άντε να βάζω ρόδες άντε να κατεβάζω ράμπες !!..

Με το που το βάζω λοιπόν στο αυτοκίνητο ως δια μαγείας ο από μηχανής θεός του καλού αστρονόμου έκανε το θαύμα του και μέσα σε 10 λεπτά φύγανε τα σύννεφα και ξανακατέβασα και ξαναέστεισα και κάτσαμε μέχρι τις 5 το πρωί απολαμβάνοντας ένα ουρανό, με παραδόξως πολύ καλό seeing (δέχομαι προτάσεις για ελληνική μετάφραση ..) αλά με λίγο κακή διαφάνεια ..

Εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στα άλλα Arp, Abell, Hickson κλπ αντικείμενα από το τσίρκουλο των αντικειμένων που είχα φτιάξει και που δεν έχει και πολύ νόημα να αναφέρω εδώ γιατί προς το παρόν απολαμβάνω την μοναξιά του 20άρη( άντε ρε παιδιά ας φτιάξει κανείς κάνα ακόμα νάχουμε να λέμε !!) σε ορισμένα λοιπόν από αυτά φαίνεται ότι ήμουν πολύ αισιόδοξος όπως το Abell 84 στην Κασσιόπη όπου απέτυχα παταγωδώς!!.

Οι λίστες μου λοιπόν ανάμεσα στα άλλα έλεγαν για το G1 στην Ανδρομέδα !!(χε χε η γλυκιά εκδίκηση του αστρονόμου).

Αυτή τη φορά πήγα προετοιμασμένος εκτός του ότι είχα περάσει τις συντεταγμένες του στο ARGONAVIS, είχα κατεβάσει και χάρτες της περιοχής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Λοιπόν το G1 βρίσκεται εξαιρετικά κοντά σε δύο αστέρια και αν το seeing δεν είναι καλό δεν διαχωρίζεται και τα βλέπεις όλα ένα πράγμα.

Αυτή τη φορά με τον 7mm Nagler που μου έδινε μια μεγέθυνση 326Χ το G1 ήταν εντελώς διαχωρισμένο και φαινόταν σαφώς σαν μια μικρή θαμπή θολούρα με ένα πολύ αστρικό πυρήνα και κάτι σαν άλως που το έκανε να ξεχωρίζει σαφώς από τα άλλα δύο αστεράκια στο πλάι του και να σε κάνει να σκεφτείς ότι πράγματι κάτι διαφορετικό υπάρχει εκεί πέρα.

Και πρίν τελειώσω..

Αφού την Κυριακή έριξε τα καρεκλοπόδαρά του και το βράδυ είχαμε μαζευτεί στο καταφύγιο, με τζάκι και παρέα κάποιος μπαίνει μέσα και λέει ότι και καλά έξω ξαστέρωσε και ναι ώ του θαύματος σε μισή ώρα είχαμε κατέβει στο γήπεδο και είχαμε στήσει, αλά να μην σας πω καλύτερα τι παρατήρηση κάναμε!!.

Μάλλον περισσότερο ως συλλέκτες υγρασίας παρά ως συλλέκτες φωτός λειτούργησαν τα τηλεσκόπιά μας.

Εν πάση περιπτώσει για να μην είμαστε και αχάριστοι δεν ήταν καθόλου άσχημο διήμερο με βάσει και τις προβλέψεις βέβαια !..

Άντε λοιπόν καλό χειμώνα και του χρόνου καλύτερα..

Γιώργος Νικολιδάκης

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την παρατήρηση και για το 20''!

Ο επιμένων νικά... :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο, το abell 84 στην κασσιοπη το εχω δει με το 18αρι, σε λιγοτερο σκοτεινο ουρανο, οποτε καποιο λαθος εγινε και δεν μπορεσες να το δεις με το δικο σου τηλεσκοπιο.

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος καλό, όλα καλά. Και τί δεν είχε αυτό το διήμερο (για κάποιους τυχερούς τριήμερο) στον Πάρνωνα! Είχε (παρά τις αντικρουόμενες μετεωρολογικές προβλέψεις) μια αποδοτικότατη παρατήρηση (Παρασκευή) και βροχές με συνοδεία κεραυνών (Σάββατο μεσημέρι – βράδυ), οι οποίες όμως στάθηκαν αφορμή για μια θαυμάσια μάζωξη στο καταφύγιο του συνόλου των ερασιτεχνών (ενοίκων του καταφυγίου και σκηνιτών), οι οποίοι είχαν την ευκαιρία, μεταξύ άλλων, να παρακολουθήσουν το σίγουρα ατμοσφαιρικό βίντεο από την τελευταία έκλειψη ηλίου του Γιάννη Ευφραιμίδη, πολλές φωτογραφίες από την αποστολή αυτή στη Ρωσία άλλου μέλους της ΕΑΕ (συγνώμη, αλλά μου διαφεύγει το όνομά του, παρακαλώ συμπληρώστε με) και μια άκρως ενδιαφέρουσα παρουσίαση – ανάλυση σε PowerPoint του τρόπου με τον οποίo προκύπτουν οι εκλείψεις (Ηλίου και Σελήνης) από τον Νίκο Τρεμούλη!

 

Για την παρατήρηση του Σαββάτου δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Τα είπε όλα ο Γιώργος παραπάνω.

 

Έχω την εντύπωση ότι ο James, o νέος μας επισκέπτης – ερασιτέχνης από την Ιρλανδία, πρέπει να γοητεύθηκε από τα όσα, ουράνια και επίγεια, είδε.

 

Καλό φθινόπωρο παιδιά, με καθαρούς ουρανούς!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σίγουρα και μετά απο τις δικές σου υποδείξεις θα ξαναδοκιμάσω

στην επόμενη έξοδο να δούμε τι θα πιάσω.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να μας αναφέρεις ποια Hickson είδες; Επειδή είχα δει κάποια από αυτά και θα ήθελα να έχω μια τέτοια περιγραφή. Όχι ότι θέλω να συγκρίνω το 20'' με το 12'' αλλά περισσότερο για να έχουμε μια αίσθηση για το πως μπορεί να φαίνονται αυτά τα αντικείμενα από ένα τέτοιο όργανο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Πατρίδα.

Λοιπόν τις σημειωσεις τις έχω στα αγγλικά και μόλις τις μετέφρασα στα ελληνικά

Εχω συνηθίσει και μου είναι πιο εύκολο να κρατώ περιγραφές στα αγγλικά και πως να μεταφράσεις δηλαδή το "small non stellar sign" τέλως πάντων παραθέτω τις σημειώσεις.

 

 

Hickson 85 Stephan’s quintet 29/8/2008

190X

Α. NGC 7320 φωτεινός επίμηκες με άλως, λαμπρό πυρήνα και ένα αστέρι κοντά στο πυρήνα μοιάζει με διπλό πυρήνα γαλαξία

Β. NGC7318 Φωτεινός με άλως και φωτεινό πυρήνα.

Γ. NGC7318A Ο Αμυδρότερος των πέντε αλλά σαφώς ορατός με μικρό πυρήνα

Δ. NGC7319 πολύ κοντά στο Β φωτεινός με λαμπρό πυρήνα

Ε. NGC 7317 Φωτεινός στρογγυλός με λαμπρό πυρήνα. Και πάλι ένα αστέρι πολύ κοντά στον πυρήνα μοιάζει με διπλό πυρήνα γαλαξία.

 

Hickson 82 2/8/2008

330 X

Α. NGC 6162 πολύ αμυδρός πολύ μικρός χωρίς λεπτομέρειες

Β. NGC 6163 αμυδρός μικρός επιμήκης

Γ. NGC6161 αμυδρός μικρός επιμήκης

Δ. Πολύ αμυδρός σαν αστέρι με πλάγια όραση και όχι πάντα παρών

 

Hickson 79 seyfert Sextet 2/8/2008

330 X

Α. NGC 6027A πολύ αμυδρός μη αστρική λάμψη.

Β. NGC6027E αμυδρός μικρός επιμήκης

Γ. NGC 6027B πολύ αμυδρός μη αστρική λάμψη

Δ. NGC6027C δεν κατάφερα να τον αναγνωρίσω

Ε. NGC6027D πολύ αμυδρός μικρός με πλάγια όραση

 

Hickson 93 2/8/2008

190 X

Α. NGC7550 λαμπρός ελλειπτικός με στρογγυλό λαμπρό πυρήνα και άλως

Β. NGC7549 δίπλα σε λαμπρό αστέρι με 330X έντονος πυρήνας και δομή σαν σπιράλ.

Γ. NGC7547 φωτεινός επίμηκες

Δ. CGCD454-015 Αμυδρός μη αστρικό σημάδι.

Ε. Μικρός αμυδρός μη αστρικό σημάδι.

 

Hercules cluster Abell 2151

1/8/2008

Mε 103X η περιοχή είναι γεμάτη από μικρές αμυδρές λάμψεις γαλαξιών ένα πανέμορφο ευρύ πεδίο στον 22μμ Nagler.

με 320X με star hop από το φωτεινό αστέρι SAO101900 κατά σειρά:

NGC6040A μικρός λαμπρός επιμήκης.

NGC6940B ο δεύτερος σύντροφος στο πανέμορφο διπλό σύστημα είναι ένα λαμπρό μικρό μη αστρικό σημάδι.

NGC6041A εύκολος μικρός μια μη αστρική λάμψη.

NGC6041B Αμυδρός μικρός μη αστρική λάμψη.

NGC6042 αμυδρός, αλλά με σαφή ένδειξη μιας αμυδρής μη αστρικής λάμψης.

NGC6043A φωτεινός μικρός μη αστρική λάμψη

NGC6045 φωτεινός edge on φαίνεται σχετικά ιδιόμορφος στα άκρα

NGC6047 λαμπρός πυρήνας στρογγυλός λίγο άλως.

NGC6050 αμυδρός στρογγυλός

NGC6054 αμυδρός μικρός στρογγυλός μη αστρική λάμψη

IC1182 μικρός στρογγυλός λαμπρότερο από NGC6054

IC1185 μικρός στρογγυλός ίδιος με IC1182

 

Αυτά χαιρετισμούς στην Κρήτη

Γιώργος Νικολιδάκης

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια. Τι άλλο να πω. Νομίζω είσαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που μπορεί να κάνει τέτοιου επιπέδου παρατηρήσεις.

 

Πως θα γίνει να κατέβεις Κρήτη με το τηλεσκόπιο; :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια!! Μην ανυσηχεις! Σε λιγο καιρο οντςσ δε θα εισαι ο μονος με 20αρι! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Μανούσο λιγάκι δύσκολο να κατέβει Κρήτη ...

KOTS πολύ όμορφα πες μας δυο λόγια παραπάνω σκοπεύεις σε κάτι έτοιμο ?

ή θα το κατασκευάσεις εσύ ?

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geonik

 

Από τις σημειώσεις της βραδιάς που δημοσίευσες (που είναι απίθανες =D> =D> ) φαίνεται περίπου και η οργάνωση της.

 

Αν βρεις χρόνο νομίζω πως θα είχε ιδιαίτερη αξία να δημοσίευες τον τρόπο που οργανώνεις μια παρατήρηση.

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω το χρονο να ασχοληθω για να το φτιαξω μονος μου. Και φυσικα τις απαραιτητες γνωσεις. Και σιγουρα εαν πας να φτιαξεις ενα τηλεσκοπιο μονος σου αυτο δε θα πρεπει τη πρωτη φορα να ειναι 20 ιντσες.

 

Σκεφτομαι κατι ετοιμο. Ζαχαρωνα εδω και καιρο ενα OBSESSION 20αρι και ειναι καλη ευκαιρια τωρα που εχει πεσει αρκετα το δολαριο, το οποιο παρεπιπτοντως δε βλεπω να πεφτει κι αλλο πιο κατω. Το μονο σιγουρο οσον αφορα το 20αρι ειναι οτι για να το παιρνεις μαζι σου χρειαζεσαι και καποια εξτρα στο αμαξι. Επισης αλλη μια λυση που σκεφτομαι ειναι το νεο 20αρι Orion Optics.

 

Οπως ανεφερα και σε ενα προηγουμενο post το 16αρι ειναι ενα καλο τηλεσκοπιο το οποιο εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα και εκα μεγαλο μειονεκτημα. Ειναι μεν 16 ιντσες αλλα η ποιοτητα των οπτικων ειναι πολυ μετρια. Και αυτο με ενοχλει πολυ. Οταν τεσταρα το ζ του Υδροχοου δεν εμεινα ευχαριστημενος! Παρ ολα αυτα σαν εισαγωγικο τηλεσκοπιο σε ενα ακομα μεγαλυτερο ειναι οτι τελειοτερο θα μπορουσα να εχω αυτο το καιρο! Το ευχαριστιεμαι παρα πολυ!

 

Οτι κινηση ομως κανω θα τη κανω προς το τελος του χειμωνα παλι. Μεσα στο χειμωνα τα κεφαλια μεσα!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 20" της Obssesion είναι μια καλή επιλογή όμως να έχεις υπόψη σου ότι θα χρειαστείς 3-4 σκαλοπάτια ανάλογα με το ύψος σου.

Τώρα από ότι κατάλαβα έχεις ένα 16" το οποίο είναι ένα μεγάλο τηλεσκόπιο και μπορείς να κάνεις εξαιρετικές παρατηρήσεις.

Η εμπειρία μου με το 20άρι είναι ότι πράγματι απολαμβάνεις την παρατήρηση και ενθαρρύνω όποιον έχει κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το μέγεθος και άλλα που μπορείς να ακούσεις.

Πρέπει βέβαια να λύσει κανείς προβλήματα μεταφοράς, δηλαδή ένα αυτοκίνητο που να μπορεί να το ανεβάζει με ρόδες και να χωράει μέσα.

Και επίσης αν μένει σε πολυκατοικία όπως εγώ να χωρά στο ασανσέρ.

Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα θεωρώ ασήμαντα.

Θέλω εδώ να σημειώσω για να μην υπάρχει παρεξήγηση ότι και με το 8” και με το 12” που είχα απολάμβανα την παρατήρηση το ίδιο όπως και τώρα, απλά τώρα άλλαξε ας πούμε το εύρος των αντικειμένων που μπορώ να παρατηρήσω.

Ας πούμε με το 8” δεν πήγαινα να παρατηρήσω το Staphan’s Quintet … όχι ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το δώ απλά δεν θα το απολάμβανα όσο τώρα …αλά αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

Γιώργος Νικολιδάκης

Για τον Μανούσο νομίζω ότι είναι ένα πράγματι ένα ενδιαφέρων θέμα να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς οργανώνουμε τις παρατηρήσεις μας και τι ψάχνουμε όταν παρατηρούμε ένα αντικείμενο.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης