Jump to content

Αστρο-Ιστορία στο Παρίσι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκα στο Παρίσι, όπου αφού έκανα τον τυπικό τουρισμό αποφάσισα να ασχοληθώ και λίγο με το χόμπυ που μας ενώνει εδώ μέσα, όχι με αγορές αλλά μέσα απο την αναζήτηση δυο θεμελιωτών της Αστρονομίας, που δυστυχώς δεν είναι πια ζωντανοί....

 

Το να βρώ τον εικονιζόμενο ,στις πρώτες τρείς φωτογραφίες, τάφο δεν ήταν εύκολο...Έμαθα ψάχνοντας στο Internet οτι είναι κάπου στο Pere Lachaise, κοιμητήριο πολύ σημαντικών προσωπικοτήων απο τον Μολιέρο και τον Oscar Wilde, μέχρι την Edith Piaf και τον Jim Morisson...Το πρόβλημα είναι οτι το νεκροταφείο αυτό είναι τεράστιο! Μέσα απο το Ιντερνετ πάλι έμαθα σε ποιο τομέα του κοιμητηρίου βρίσκεται, αλλα και πάλι το πεδίο ερεύνης ήταν μεγάλο και χαώδες...Μετά απο μια ώρα ψάξιμο και την στιγμή που έχασα την υπομονή μου ανακάλυψα οτι το βλέμμα μου ασυνείδητα διάβαζε "...CHARLES M..." αναμεσα σε διάφορα εμπόδια του οπτικού μου πεδίου...Προχώρησα λίγο και τον βρήκα "CHARLES MESSIER"...Μπορείτε να τον δείτε στην πρώτη φωτογραφία... Δυστυχώς ο Messier δεν περιλαμβάνεται στη λίστα των μεγάλων προσωπικοτήτων που μοιράζουν στην είσοδο του νεκροταφείου...Τώρα το αν έχει προσφέρει περισσότερα στην ανθρωπότητα ο Messier ή ο Jim Morisson θα μου το πείτε εσεις...

Τον τάφο τον έψαξα γιατι ήμουν πολύ περίεργος για τα αναγραφόμενα σε αυτόν...Όπως θα δείτε στην φωτογραφία είναι κατι λιγότερο απο λιτός, και δυστυχώς η μοναδική επιγραφή πάνω του (πέραν του ονόματος) έχει σβήσει απο το πέρασμα των 191 ετών.... (φωτογραφία 3)

O Charles Messier (1730-1817) είναι όπως όλοι ξέρετε ο συγγραφέας του Messier Catalog...

 

 

 

Ο δεύτερος ήταν επίσης δύσκολος (φωτογραφία 3), καθώς απαιτήθηκαν συνεννοήσεις με τα φτωχά γαλλικά μου... Στη εκκλησία Saint Jacques de Haut Pas βρίσκεται (μαζί με άλλους) ο 296 ετών τάφος του Jean-Dominique Cassini (1625-1712) (αρχικά Giovanni Domenico Cassini) που ήταν ο ιδρυτής του Observatoire de Paris, και ο πρώτος που είδε την Great Red Spot στον Δία (1665), που πρόσθεσε τέσσερις απο τους δορυφόρους του Κρόνου στον πρώτο (Titan) που είχε βρεί ο Huygens. Ο Cassini εντόπισε το χάσμα ανάμεσα στα δαχτυλίδια του Κρόνου (1675) εξ'ού και το σημερινό του όνομα (χάσμα/χώρισμα Cassini), καθώς και μελέτησε την περίεργη κίνηση της ατμόσφαιρας του Δία...

Επίσης Μαζί με τον Jean Richer, ο Cassini απο το Παρίσι kai o Richer απο την γαλλική Γουιάνα, παρατήρησαν ταυτόχρονο τον Άρη και βρήκαν την απόσταση του, οι πρώτοι που υπολόγισαν τις διαστάσεις του Ηλιακού συστήματος...

Στην τελευταία φωτογραφία βλέπεται έναν δρόμο στο Παρίσι που έχει πάρει το όνομα του...

 

 

Ιστορικές Πληροφορίες απο wikipedia.org

Φωτογραφίες εμού του ιδίου

 

1.thumb.jpg.ef4ca9cb43b14d80791e17dd55cb95a1.jpg

Ο λιτός τάφος, λιτός πάντα σε σύγκριση με άλλους υπερπολυτελείς του Pere Lachaise...

 

2.thumb.jpg.a7d894e3f98837914f69960f7fb39fbf.jpg

Η μοναδική αναγνώσιμη επιγραφή στον τάφο, το όνομα

 

3.thumb.jpg.419fc47028132f94dfd01e2b8c42e0d0.jpg

Η μη αναγνώσιμη επιγραφή στον τάφο, με αυξημένο λίγο το contrast μήπως καταφέρει κανείς να καταλάβει τίποτα!

 

4.thumb.jpg.31c55adcfd3058e4210a11bfb823f1f5.jpg

Ο τάφος του Cassini (1625-1712)

 

5.thumb.jpg.9d708232b6f604eff2de856b172fd2ce.jpg

Οδός Cassini

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα ωραίες φωτό!!!

 

Ήμουν στο Παρίσι πριν ένα μήνα περίπου και είδα μια προτομή του Cassini στις Βερσαλλίες!!

 

Την επόμενη φορά θα ψάξω και στο συγκεκριμένο κοιμητήριο πάντως γιατί είχα ακούσει πολλά αλλά δεν πρόλαβα...

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα Αχιλλέα! Πολύ ωραίο το θέμα σου! Είμαι περήφανος που σε γνώρισα! (έχασες μπυροκατάνυξη με την Κατερίνα και τον Αργύρη αλλά άξιζε τον κόπο γιά ότι έκανες εκεί που ήσουν!)

Εγω εκλεισα Παρισι για τον Γενάρη. Θελω πληροφοριες! Θα σε παρω να μου πεις!

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν διάβασα το όνομα του Messier, αισθάνθηκα ένα κατιτίς.. Κάτι λίγο πριν από αυτό που λέμε "δέος". Πόσο μάλλον αν βρισκόμουν στη θέση σου..

 

Μόλις πρόσθεσες ένα λόγο παραπάνω ανάμεσα στους πολλούς που θέλω να πάω στο Παρίσι! Ευχαριστούμε!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους...

 

KOMIS απαιτώ επανάληψη της μπυροκατάνυξης!!!

 

alepohori το αίσθημα ήταν ανεπανάληπτο έχεις δίκιο...Να ξέρεις οτι βρίσκεται ακριβώς απο κάτω σου...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ρε....δεν το γνωριζα οτι ο Messier εχει ταφη στο Παρισι...

 

 

Πολυ καλη ξεναγιση μας εκανες....

 

....την επομενη φορα που θα παω απο εκει θα το εχω κατα νου :wink:

 

Thankss

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πoλυ ωραια η περιηγηση.Μπραβο Achilleas =D> =D>

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Achilleas,

 

Very informative article you have there. I have never had the good fortune to visit Paris-as of yet. Besides the art galleries and other points of interest in Paris, I would like to visit the astronomical places that it has to offer too.

 

Thanks again,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γύρισες κιόλας από το Παρίσι;;; :P

(Ο.κ, είχα καιρό να διαβάσω το φόρουμ, το παραδέχομαι ! )

Ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη η ξενάγησή σου. Για κάποιους ίσως φαίνεται βαρετό να επισκεφτούν το Παρίσι και να ψάχνουν σ ένα κοιμητήριο τον τάφο ενός αστρονόμου. Προσωπικά το βρίσκω must!

Kαλές οι τουριστικόβολτες στον πύργο του Έιφελ, τη Μονμάρτη, το χάζι και τα ψώνια στο La Maison de l'astronomie, αλλά αυτό είναι κάτι ιδιαίτερο για μυημένους αστροτουρίστες!

:cheesy:

 

Υ.Γ : Δεν ήταν μπυροκατάνυξη, μπιφτεκοκατάνυξη ήταν :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε μου για την υπομονή και την επιμονή σου!

Έδωσες μια διαφορετική διασταση στην επίσκεψή σου στην πόλη του φωτός.

Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης