Jump to content

Έτοιμο το 20ιντσο της Orion Optics;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είδα σήμερα το πολυαναμενόμενο 20ιντσο dobsonian της Orion Optics. Η εταιρία λέει πως είναι semi truss tube αλλά στη φωτογραφία φαίνεται πως είναι κλειστού σωλήνα και δεν λέει και πόση εστιακή έχει.

 

Τελικά πώς θα είναι ο σωλήνας; Είναι δυνατόν να είναι κλειστός; 20 ίντσες; Θα μας τρελάνουν; ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε και καλως μας ηρθε! :D

Εχω ακουσει οτι οντως θα ειναι semi truss tube.

Αυτο που δειχνει η φωτογραφια παντως δεν ειναι με τιποτα το 20αρι. Ειναι αρκετα μικροτερο (μαλλον 14αρι)!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο οπως θα δεις στο site της orion optics δεν εχουν βαλει ακομη φωτο του 20"inch ....http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonionod500.html

Οποτε μαλλον η telescopeplanet.co.uk εβαλε μια φωτο "κοντα" στο 20" για να μην αφησει "κενη" την σελιδα!!

 

Το τηλε στην φωτο πρεπει να ειναι αυτο http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonian400delu.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, απ' ό,τι φαίνεται δεν είναι αυτή η φωτογραφία του 20ιντσου. Το θέμα είναι πώς θα είναι; Αναμένουμε λοιπόν...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο τώρα που το θυμήθηκα, είχα στείλει ένα mail στην OO για να μου έστελναν μια φωτό από το 20'' αλλά ποτέ δεν πήρα απάντηση. Οπότε δύο είναι τα τινά: ή δεν έχουν φωτογραφία ή δεν έχουν φτιάξει ακόμη το τηλεσκόπιο και περιμένουν παραγγελία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο τώρα που το θυμήθηκα, είχα στείλει ένα mail στην OO για να μου έστελναν μια φωτό από το 20'' αλλά ποτέ δεν πήρα απάντηση. Οπότε δύο είναι τα τινά: ή δεν έχουν φωτογραφία ή δεν έχουν φτιάξει ακόμη το τηλεσκόπιο και περιμένουν παραγγελία.

 

Δεν ειναι τοσο ακριβό ..... ωστε να μην φτιάξουν εστω ενα για την βιτρινα .....μετα πάλι να μην εχουν βγάλει μια φωτο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν αγορασω το 16αρι Lightbridge ειχα στειλει στην Orion e-mail γιατι σκοπευα να αγορασω αυτο μιας και ειναι ενα παρα πολυ προσιτο 20αρι τηλεσκοπιο. Πηρα απαντηση που μου ειπαν πως θα ειδοποιησουν οταν θα ειναι ετοιμο και μαλιστα πως ακομα (εκεινη την περιοδο) ηταν στα πρωτα σταδια κατασκευης. Ολα αυτα γινανε το Μαρτιο του 2008. Απο κει και περα τιποτα απολυτως. Μου ειχαν πει να περιμενω γυρω στο 2μηνο αλλα και παλι τιποτα. Αργοτερα ακουσα πως το 20αρι τελικα δε θα βγει μαλλον γιατι αντιεμτωπιζουν προβληματα στη κατασκευη του. Μπορει να ειναι ραδιο αρβιλα αλλα δε μπορω να γνωριζω.

 

Το εικονιζομενο ειναι το 16αρι deluxe.

 

Mακαρι να βγει το 20αρι γιατι με το που βγει εχω δωσει κατευθειαν το 16αρι μου και θα αγορασω το νεο dob της Οrion.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλειστο 20αρι? :o :o =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.ουπς λαθος

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργοτερα ακουσα πως το 20αρι τελικα δε θα βγει μαλλον γιατι αντιεμτωπιζουν προβληματα στη κατασκευη του. Μπορει να ειναι ραδιο αρβιλα αλλα δε μπορω να γνωριζω.
Κοίτα αυτό ακούγετε λογικό, γιατί αν είναι semi truss μπορεί να είναι όπως τα Skywatcher τα collapsible, οπότε αν είναι για 20 ίντσες τίθεται θέμα σταθερότητας. Πάντως και κλειστού σωλήνα να είναι, θα χρειάζεσαι ένα ρυμουλκό για να το μεταφέρεις. Στο αυτοκίνητο δε θα μπαίνει με τίποτα. Άσε που θα είναι ασήκωτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι δυνατο να φτιαχτει κλειστο 20αρι. Θα ειναι το λιγοτερο ανοητο απο πλευρας της Orion να βγαλει κατι τετοιο. Και φυσικα ουτε εγω προκειται να το αγορασω αν προκειται για κατι τετοιο μιας και ειναι ακατορθωτο να το μεταφερεις. Εδω 16αρι truss και ειναι δυσκολο και βαρυ. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ξεκαθαρισμενο για τι ακριβως κατασκευη προκειται και αυτο ειναι που ηθελα να τονισω. Ειχα παρει τηλεφωνο στην ΑΚΤΙΣ και η απαντηση που πηρα ηταν οτι θα ειναι δυο σωληνες (πρωτευοντος κατοπτρου-δευτερευοντος κατοπτρου) που θα ενωνονται με "βεργες", κατι που σημαινει δηλαδη truss tube. Το semi truss tube ομως οπως αναφερει επισημα το site ειναι δυο σωληνες κολλημενοι. Νοημα ακομα δεν εχω βγαλει!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να φτιαχτεί τηλεσκόπιο μεγαλύτερο από 14’ με σχεδίαση κλειστού σωλήνα σίγουρα είναι εφικτό (kots) αλλά για τα σημερινά δεδομένα σε αυτήν τη περίπτωση εκτός από τα πρακτικά θέματα - προβλήματα ( μεταφορά , στήσιμο , μέση , νεφρά, κλπ) όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος του τηλεσκοπίου εκθετικά θα είναι περισσότερη και η διατροφή που θα πληρώσεις στην τέως που θα σε πλακώσει στις ……….. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Βέβαια αν είσαι νιόπαντρος ( Παναγιώτη, f.......) πιθανά να έχεις και μια περίοδο χάριτος. :-({|= :-({|= :-({|=

 

Όμως γενικά πιστεύω πως οι 14’ είναι περίπου το όριο για ένα τηλεσκόπιο κλειστού σωλήνα με όχι μόνιμη εγκατάσταση.

 

Φιλικά

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης