Jump to content

LX 200 10''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλειται το παρακατω τηλεσκοπιο, στην κατασταση που φαινεται (!) και με επιδειξη καλης λειτουργιας.Το dew shield δεν συμπεριλαμβανεται, ουτε ο ερευνητης.(θα τοποθετηθει ο εργοστασιακος ο οποιος υπαρχει φυσικα, και γενικα, με οτι εξοπλιζοταν απο το εργοστασιο,και οπως επωλειτο απο την αντιπροσωπια).

Εχει ακριβεστατο go-to, και παρακολουθηση.

Τιμη...1500€.

Δινεται λογω μη χρησης, και λογω "επενδυσεων" σε αλλο εξοπλισμο(πρωτοτυπο ε?).

LX-200-GPS.thumb.jpg.f70b12e4f26536bf25fff87e19ed9fc2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως πολυ φθηνα......γιατι ετσι?
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφορμη της πωλησης ειναι η συζητηση που ειχα με φιλους περι χρησεως των τηλεσκοπιων.Εφαγα λοιπον την φλασια και χωρις πολυ σκεψη αποφασισα να το εκθεσω.

Τα 1500€ τα προτεινω,γιατι ακομα και σε αυτην την τιμη, αμφιβαλλω αν φυγει.

Αντικειμενικα ειναι φθηνο, αλλα οπως λεει και ο Νικος παραπανω, δεν "ξυπναει καποιος μια μερα" λεγοντας "σημερα θα ξοδεψω ξαφνικα 1500€".

Αν πεφτω στην περιπτωση που καποιος φιλος σκεπτεται να παρει ενα τετοιο τηλεσκοπιο αυτην την εποχη, ισως εχω πιθανοτητες και τον δελεασω.

Τα γραφω λιγο "χυμα", γιατι αφ ενος δεν το πουλαω απο αναγκη ,αφ εταιρου προκειται να ξενιτευτει στο εξοχικο μου στην Ανδρο, αν δεν πωληθει, οποτε δεν με χαλαει καθολου.Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ξερω αν πρεπει να αποχωριστω αυτο το τηλεσκοπιο-οροσημο στο χωρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας.

Επισης ειναι ευνοητο οτι οποιαδηποτε "προσφορα" κατω των 1500€ δεν θα συζητηθει.

 

Ουτως η αλλως, τα νεα αποκτηματα δρομολογουνται, γιατι παντα προηγειται ο καταναλωτισμος!!!!

:mrgreen: .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα μισα λεφτα απο καινουργιο .αχ τυχερος αυτος που θα το παρει .Φτου δεν τα χω .

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ομολογω οτι το δικο μου 8" LX200 MEADE GPS με διαγωνιο δυο ιντσων, δυο φιλτρα lumicon rear cell UHC και OIII, dew cup και συστημα προστασιας απο την υγρασια kendrick, κατω απο 2300 ευρω δεν το εδινα με τιποτα!!!

Η τιμη των 1500 ευρω για το 10" ειναι πραγματι ευκαιρια κατα τη γνωμη μου...

 

Δημητρης Σουσαμλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μοναδικός λόγος που θα πούλαγα αυτό το τηλεσκόπιο 1500 ευρώ, θα ήταν μόνο αν τα είχαν "παίξει" τα ηλεκτρονικά του κι έπρεπε να σταλεί εκτός Ελλάδος για να φτιαχτεί.

Διαφορετικά, θα προτιμούσα να κόψω ΚΑΙ τα δυο μου χέρια :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα, σου ευχομαι να μην ερθει η ωρα να το πουλησεις τοτε!

Θα συνειδητοποιησεις τι εστι....απογοητευση.

Εχω αγορασει μεχρι στιγμης...(για να σκεφτω)....14 τηλεσκοπια(δεν τα εχω κρατησει ολα εννοειται),και αυτη τη στιγμη περιμενω ενα να ερθει .

Μια συμβουλη προς ολους (την οποια τηρω αυστηρα)...

"επειδη κανενα τηλεσκοπιο δεν ειναι το "τελευταιο" :mrgreen: αγοραζουμε "ασφαλως" ωστε να μην ειναι επωδυνη η πωληση.

Το τηλεσκοπιο το αγορασα μεταχειρισμενο (καινουργιο στην ουσια) με 2000€

με ενα σωρο αξεσουαρ, τα οποια θα διαθεσω στον υποψηφιο αγοραστη (ή σε αλλον) σε ακρως δελεαστικη προσφορα.Μπορω λοιπον να το δωσω σε αυτη την τιμη,χωρις να ...... ](*,) .

Αν εχει καποιος 10'' αντιστοιχο τηλεσκοπιο, ισως καποια στιγμη το προικισει με ομορφα και χρησιμα πραγματακια!!!

(Επισης ξερω οτι αν χρειαστω στο μελλον καταδιοπτρικο (μονο σωληνα) αντιστοιχης διαμετρου, θα τα χωσω χοντρα, και με ρισκο μεταχειρισμενου απο εξωτερικο:? )

Γι αυτο με βλεπεις τοσο χαλαρο, και...προσγειωμενο :D

(οποτε και να μην φυγει....δεν θα προβληματιστω καθολου).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(Κατερινα, αν μισουσα καποιον πολυ, θα του χαριζα ενα τετοιο τηλεσκοπιο χαλασμενο....απο τη μια να το κοιταει χαλασμενο, και απο την αλλη να σκεφτεται τι εχει να τραβηξει, και τι εχει να πληρωσει για να το επισκευασει, δεδομενης της "τεχνικης υποστηριξης" που παρεχει η εταιρια πανευρωπαικα).

Ρε τον κακομοιρη...τι θα τραβαγε!!! ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε αφηστε τις κουβεντες και παρτε το λουλουδι τσαμπα το δινει ο ανθρωπος.κανενας τολμηρος !!!!!!!!!!!!!!!!!.ΦΤΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως λουλούδι και υπεράριστο. Περιμένω ένα σωλήνα αλλιώς..... θα το αγόραζα..... Η τιμή είναι ΥΠΕΡΕΥΚΑΙΡΙΑ.......... Πάρτε το πριν το μετανοιώσει ο Κώστας και το στείλει Άνδρο σε μόνιμη εγκατάσταση.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντε...αλλαζω την τιμη σε 1600€ μπας και πουληθει!

(η ιστορια διδασκει οτι ετσι καποιος εκανε δημοφιλεις τις πατατες στη χωρα μας :mrgreen: :mrgreen: ).

Αλλα βλεπω οτι εχει αναγνωστει ηδη 511 φορες.Σιγουρα εχει κυκλοφορησει η "ειδηση" και δεν ειχε ανταποκριση, οποτε.....αποσυρεται η πωληση,και ετοιμαζεται για σκοτεινους ουρανους).

Τηλεσκοπιακι μου..συγγνωμη που πηγα να σε....σκοτωσω :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! παντως αν ειμαστε καλα μεχρι το τελος του καλοκαιριου το αγοραζω εγω!!!!!!!!!

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να βάλουμε κάτω τα σχέδια για παρατηρητήρια..... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανταλλασω με το .... δικο μου!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..και εμένα το ίδιο.

Ξεκίνα ότι έχεις ξεκινήσει και θα το πετύχεις... :-s

Ο Thomas Edison προσπάθησε 24.999 φορές για να κάνει την πρώτη εν λειτουργία μπαταρία, τι θα έλεγες λοιπόν εάν είχες για κάθε μπαταρία που υπάρχει από 0.1 Ευρώ? :mrgreen:

 

www.carbon-aramid.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
και η τιμη αποχωρισμου;;
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα ελπιζω ο νεος ιδιοκτητης να το χαρει και να το προσεχει!!!

(ποιος ειναι ομως;; )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η τιμη ηταν η αναγραφομενη.

Ο νεος κατοχος ειναι τοσο "εξω καρδια" τυπος, και ειμαι σιγουρος οτι θα χαρει το νεο του τηλεσκοπιο, οπως χαιρεται τη ζωη γενικοτερα!

=D> =D> =D>

(Γιαννη, ξεχασα να σε ευχαριστησω για τα παραδοσιακα γλυκα που κουβαλησες απο τις Σερρες!!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα τα λευτα που δίνουμε Αστρόφιλοι,απο την στηγμη που δεν τα αξιοποιούμε και στην συνέχεια μετα απο καιρό τα πουλάμε,Έστω και αν τα χροισιμοποιήσουμε στο έπαρκο σε παρατηρήσεις και φωτογραφήσεις πάλι κρίμα είναι, να δώσεις το τηλεσκόπιο φθηνά και να το αποχωριστής

Σίγουρα 1 μόνο παρατήρηση αρκει για να αφήσει την δική του εικόνα απο ένα νεφέλωμα ,Σμήνος,Γαλλαξία.Και να σε γεμίσει με μία όμορφη Βραδια,κάτω απο τον έναστρο Ουρανό,Στο βουνό με φίλους των άστρων.

Χρήστος Παζαρένκας,Μία Σκέψη.

Δεν Πειράζει όμως Καλορίζικο!Στον Νέο του Ιδιωκτήτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης