Jump to content

Καμπύλωση χωροχρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! (Αν και ακομα δεν εχω το γνωστικο υποβαθρο να τις κατανοησω πληρως. :( )

 

Γενικά πάντως το Sci. Il. δεν θα το εμπιστευόμουν ως απόλυτα αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης σε επιστημονικά θέματα. Δεν ξέρω δηλαδή αν οι συντάκτες των άρθρων έχουν το γνωστικό υπόβαθρο για κάποια από τα πράγματα με τα οποία ασχολούνται.

Γνωριζεις αν υπαρχει καποιο ελληνογλωσσο περιοδικο που ασχολειται σοβαρα με θεματα φυσικης-κοσμολογιας?

Σε οσα περιπτερα εχω κοιταξει δεν εχω βρει κατι αξιολογο..

 

Δυστυχώς τέτοια περιοδικά δεν είναι αρκετά "εμπορικά" για να επιβιώσουν στην Ελλάδα...

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για κάποια συνδρομή σε περιοδικά του εξωτερικού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όλα ξεκινούν από την ασυμβατότητα ανάμεσα στη γενική θεωρία της σχετικότητας που είναι μια "κλασική " θεωρία και στην κβαντομηχανική που είναι μια θεωρία πιθανοτήτων και απροσδιοριστίας.

Οι παραπάνω θεωρίες έχουν, η κάθε μια ξεχωριστά, ένα τεράστιο πλήθος πειραματικών επαληθεύσεων όμως δεν αποτελούν ένα ενιαίο και συνεκτικό θεωρητικό σύνολο.

 

Να υπενθυμίσουμε ότι η αντίθεση ανάμεσα στη γενική θεωρία της σχετικότητας και την κβαντομηχανική προσπαθεί να ξεπεραστεί με την θεωρία των υπερχορδών.

Χαρακτηριστικό των υπερχορδών είναι ότι τα σωματίδια της ύλης αλλά και τα σωματίδια φορείς των διαφόρων δυνάμεων στην "πραγματικότητα" είναι μικροσκοπικές χορδές που πάλλονται σε διάφορες συχνότητες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης