Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα το παρακάτω site

 

http://www.2006solareclipse.com/index.htm

 

δείτε αν δεν σας κάνει κόπο να γελάσετε η να κλάψετε!!!!

 

Είναι αφιερωμένο εξαιρετικά σε αυτούς που δεν πιστεύουν ότι η γείτωνoς χώρα είχε πολιτισμό κάποτε. Είναι από την Κλασική περίοδο τον Σελτζούκων.

 

Πέστε μου και εσείς αν δεν πικραίνεστε βλέποντας τι μέσα χρησιμοποιούν οι φίλοι μας δεν είδα κάτι αντίστοιχο από εμάς. Καλά κάνουν και χρησιμοποιούν όλα τα μέσα ακόμη και αυτά που σαν Ιστορία δεν τους ανήκουν, με μας τα έχω και όχι με αυτούς. Γι'αυτό λέω πάντα η Ελλάδα να φοβάται από τον κακό της εαυτό. ](*,) ](*,) ](*,) Θα φάω κράξιμο αλλά να με συγχωρέστε πικράθηκα που είδα τους ναούς μας τα αρχαία θέατρα μας και την Καππαδοκία μας!!! Να τα εκμεταλλεύονται για να φέρουν τουρισμό για την έκλειψη το γεγονός αυτό βέβαια είναι συνέχεια, αν πάτε προς Τρία λένε πώς ο Πρίαμος ήταν Τουρκικής καταγωγής και φυσικά οι κακή Έλληνες ήρθαν και τους σκοτώσανε και κάψανε. Για αυτό θέλω όσοι πάτε εκεί να βγάλετε τις καλύτερες φωτογραφίες και να δημοσιευθούν στα μεγάλα περιοδικά του κόσμου και να δω να λέει GREECE The Best Image of Total Eclipse of SuN 29 Mar. 2006 !!!!

In Castelorizo a little Greece island.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...αν πάτε προς Τρία λένε πώς ο Πρίαμος ήταν Τουρκικής καταγωγής και φυσικά οι κακή Έλληνες ήρθαν και τους σκοτώσανε και κάψανε.

 

Δεν θέλω να εμπλακώ σε τέτοιου είδους συζητήσεις, αν μη τι άλλο είναι off-topic... Απλά, το ότι οι Έλληνες πήγαν στην Τροία και κάψαν και ρημάξαν δεν είναι και πολύ ψέμα... Κάποτε ήμασταν η USA της περιοχής και το μόνο που κάναμε ήταν επεκτατική πολιτική...! Ασχέτως που μας τα είπαν αλλιώς στο σχολείο! :)

 

Φιλικά πάντα...

 

ΥΓ Μην το κάνετε flame το νήμα, πρόκειται για την έκλειψη και όχι για πολιτική...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά όμως για την Ιστορία οι Τρώες ήταν Ελληνικά φύλλα και μάλιστα μιλούσαν Ελληνική γλώσσα!!! ήταν δηλαδή ένας εμφύλιος πόλεμος. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία να εκμεταλλεύεσαι την Ιστορία ενός άλλου λαού? Σε αυτό που λες όντως ήμασταν κάποτε η USA.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά όμως για την Ιστορία οι Τρώες ήταν Ελληνικά φύλλα και μάλιστα μιλούσαν Ελληνική γλώσσα!!! ήταν δηλαδή ένας εμφύλιος πόλεμος. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία να εκμεταλλεύεσαι την Ιστορία ενός άλλου λαού? Σε αυτό που λες όντως ήμασταν κάποτε η USA.

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Το πιο θεικό είναι που είχαν βγάλει ένα βιβλίο με αρχαιολογικά ευρήματα με τίτλο '' Turkey 2000ΒC-today'' . Μπορεί να έλεγε και 6000ΒC δε θυμάμαι καλά.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και σταματώ!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίσω στο θέμα μας, φτιάχνω από το μεσημέρι αυτοσχέδια γυαλάκια με το astrosolar που περίσσεψε... Γενικά όμως αυτά τα χάρτινα δε βολεύουν για πολύωρη παρατήρηση... Έχει σκεφτεί κανεις καμιά πατέντα για αποσπώμενη κατασκευούλα, πάνω σε κανονικά γυαλιά οράσεως;;

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως αντί για το χαρτί που έχει για να κάθονται στα αυτιά μας να έβαζες λάστιχό? :-k για να γίνουν όπως τα γυαλιά που βάζουν οι κολυμβητές!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως έχω βάλει και τα δύο... Απλά ψάχνω κάτι σαν αυτά που μπαίνουν πάνω απο τα γυαλιά μυωπίας και έχουν σκούρους φακούς... Αν βρώ κανα παλιό τέτοιο να καταστρέψω, καλά θα είναι!! :D

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτό θέλω όσοι πάτε εκεί να βγάλετε τις καλύτερες φωτογραφίες και να δημοσιευθούν στα μεγάλα περιοδικά του κόσμου και να δω να λέει GREECE The Best Image of Total Eclipse of SuN 29 Mar. 2006 !!!! In Castelorizo a little Greece island.

Γιωργο,

 

Δωσε μου 2,5 ωρες ΚΑΛΟ ουρανο για την εκλειψη και τα υπολοιπα ειναι δικια μου δουλεια και ευθυνη (και υποχρεωση). Θα βαρεθεις να διαβαζεις "From Kastelorizo, Greece" και "From Kastelorizo, Greece" και "From Kastelorizo, Greece" ....! :wink:

 

Ενας φιλος απο την Νορβηγια με παρακαλεσε να του στειλω μηνυμα SMS στο κινητο του για να την κανει απο την Τουρκια αν ο καιρος μας ειναι τελειος και ασχετα πως ειναι εκει. Ετσι και αλλιως, η προβολη μετα την εκλειψη εχει μεγαλη αξια και σημασια και επιμενω να μιλανε για την "εκλειψη του Καστελοριζου". :!: :!: :!:

 

Οπως ειπα, καλο καιρο για μονο 2,5 ωρες και τιποτα αλλο!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε όλοι σίγουροι πως, δοθέντος του καλού καιρού, τα πράγματα θα γίνουν ακριβώς έτσι...

 

Βέβαια, θα προτιμούσα οι Έλληνες και Τούρκοι ερασιτέχνες αστρονόμοι να συναντιόταν σε κάποιο κοινό σημείο και να έκαναν την αστρονομία μια γέφυρα ευγενούς άμιλλας και συμφιλίωσης, γιατί τα έχω βαρεθεί πια όλα αυτα.

 

Αυτά, από μια ψύχραιμη και οπτιμιστική σκοπιά...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να' μαι και 'γω! :D :D :D

Με ετχ70,

κιαλια 10χ50,

φωτογραφικη Nikon F801S,

φακο Nikon 70-300,

και sony βιντεοκάμερα για να καταγράφει όλους μας εκείνες τις στιγμές, τα συναισθηματα, τα επιφωνήματα, χαρες κλπ. Πιστευώ θα βγεί καλό DVD.

Φτανω Ροδο 28/3 απόγευμα και αναχωρω για Καστελλοριζο στις 29/3 07:30.

Ο καιρός θα είναι μαζί μας!!

\:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Δωσε μου 2,5 ωρες ΚΑΛΟ ουρανο για την εκλειψη και τα υπολοιπα ειναι δικια μου δουλεια και ευθυνη (και υποχρεωση). Θα βαρεθεις να διαβαζεις "From Kastelorizo, Greece" και "From Kastelorizo, Greece" και "From Kastelorizo, Greece" ....! :wink:

 

Ενας φιλος απο την Νορβηγια με παρακαλεσε να του στειλω μηνυμα SMS στο κινητο του για να την κανει απο την Τουρκια αν ο καιρος μας ειναι τελειος και ασχετα πως ειναι εκει. Ετσι και αλλιως, η προβολη μετα την εκλειψη εχει μεγαλη αξια και σημασια και επιμενω να μιλανε για την "εκλειψη του Καστελοριζου". :!: :!: :!:

 

Οπως ειπα, καλο καιρο για μονο 2,5 ωρες και τιποτα αλλο!

 

Σε εσάς υπολογίζω κ. Αντώνη!!! καλές επιτυχίες βέβαια και σε όλους τους φίλους εδώ. Τώρα για φιλίες με τους Τούρκους δεν έχω πρόβλημα εξάλλου εάν δείτε που μένω θα καταλάβετε!!!! το πρόβλημα δεν είναι οι απλή πολίτες αλλά αυτοί που ελέγχουν τους απλούς πολίτες και δυστυχώς η μάζα τους είναι φτωχοί και αγράμματοι άρα εύκολα ελεγχόμενοι. Αν πάς Τουρκία θα δεις όταν ακούν ότι είσαι Έλληνας οι περισσότεροι σε κοιτούν με χαρά βέβαια λόγο του ότι τους αφήνουμε πολύ χρήμα, γιατί αν κάνεις το λάθος και μιλήσεις για την Κύπρο αρχίζουν και αγριοκοίτανε!!!! Και αν το διαβατήριο σου έχει να φαίνετε πως έχεις πάει Κύπρο την π………!!!! θα κάνεις μια μέρα για να βγεις από το τελωνείο. Αυτά για τους φίλους που θέλουν φιλίες.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια, θα προτιμούσα οι Έλληνες και Τούρκοι ερασιτέχνες αστρονόμοι να συναντιόταν σε κάποιο κοινό σημείο και να έκαναν την αστρονομία μια γέφυρα ευγενούς άμιλλας και συμφιλίωσης, γιατί τα έχω βαρεθεί πια όλα αυτα.

χε,χε ακόμα και στην αστρονομία μερικές φορές, σε τέτοιες περιπτώσεις, παίζονται διάφορα πολιτικά και άλλα συμφέροντα που το αποτρέπουν να συμβεί αυτό.

Βλέπε κυρίως τουρισμός και προβολή της εκάστοτε χώρας.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Αμερικάνικα, όσο και τα Ελληνικά μοντέλα πρόγνωσης δίνουν πιθανότητα 80% ηλιοφάνειας για 29/03/2006 12:00 UT στο Καστελλόριζο.

 

Ας προσευχηθούμε όλοι να βγούνε σωστά.[-o< [-o< [-o< Πόσο έξω μπορούν να πέσουν?

 

 

Υ.Γ. Δεν γίνεται καν λόγος για σκόνη από Σαχάρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό λέω, πως τουλάχιστον οι αστρονόμοι θα έπρεπε να κρατήσουν την αστρονομία ως επιστήμη, και πρώτοι αυτοί να αποτρέψουν να γίνει όργανο κάποιων συμφερόντων...

 

Ειπαμε οτι έληξε, αλλα μάταια...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και sony βιντεοκάμερα για να καταγράφει όλους μας εκείνες τις στιγμές, τα συναισθηματα, τα επιφωνήματα, χαρες κλπ. Πιστευώ θα βγεί καλό DVD.

 

\:D/ \:D/ \:D/

Πιστεύω το "ιερό" 2,5λεπτο της ολικής να μην τη κρατάς στο χέρι αλλά ν'απαθανατίζει τις στιγμές από ένα τριποδάκι.Το χρωστάς στον εαυτό σου.

Καλή αντάμωση

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. Δεν γίνεται καν λόγος για σκόνη από Σαχάρα.

Αργυρη,

 

Ας εχουμε εμεις καλο καιρο για την εκλειψη και δεν εχει σημασια πως ειναι τα πραγματα αλλου. Ετσι και αλλιως, μιλαμε για "εκλειψη α λα καστελοριζο". :D

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω το "ιερό" 2,5λεπτο της ολικής να μην τη κρατάς στο χέρι αλλά ν'απαθανατίζει τις στιγμές από ένα τριποδάκι.Το χρωστάς στον εαυτό σου.

Νικο,

 

Συμφωνω μαζι σου απολυτα μονο και μονο επειδη ειναι η μοναδικη ελληνικη εκλειψη για εδω και πολλα χρονια. Αν επιθυμουμε για οπτικες αναμηνυσεις, θα υπαρχουν ευκαιριες αλλου (πχ. 2008).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω το "ιερό" 2,5λεπτο της ολικής να μην τη κρατάς στο χέρι αλλά ν'απαθανατίζει τις στιγμές από ένα τριποδάκι.Το χρωστάς στον εαυτό σου.

Καλή αντάμωση

Νικο, θα πάρω πλανα απο ολους μας πριν και μετα την ολικοτητα, αυτοσχεδιες συνεντευξεις και τετοια. Λιγο πριν την ολικοτητα και λιγο μετα, η καμερα θα ειναι στημενη σε τριποδο, θα καταγραφει σε γενικο πλανο ο,τι γινεται εκεινη την στιγμη (δεν θα κοιταει ηλιο). Κατα την ολικοτητα θελω να τρελαθει το φωτομετρο της, να "προσπαθει" να βρει φωτισμο και ταυτοχρονα να καταγραφονται επιφωνηματα...

Τα λέμε Ροδο Τριτη βραδυ :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είμαι Ρόδο Τρίτη βρλαδυ με πτήση Aegean (από Αθήνα 20:15).

Αναχωρώ για Καστελλόριζο 7 το πρωί με το Πρωτέας.

Ενδιαφέρεται κανείς για κοινή διανυκτέρευση στην Ρόδο το βράδυ σε ένα δίκλινο; Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Επίσης πολύ βασικό είναι να έχουμε μια πρόγνωση καιρού, όσο πλησιάζουν οι μέρες.

 

Φιλικά, Γιώργος

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης