Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! και κάτι ακόμα!

Άκουσα το βράδυ στα Δελτία Ειδήσεων 2-3 διαφορετικών τηλεοπτικών σταθμών (ΝΕΤ, ΡΙΚ, ...) ότι το Καστελόριζο ήταν το μόνο σημείο του κόσμου (!) από όπου το φαινόμενο ήταν κατά 100% ορατό!!!

Τι συνέβει? Ξέρει κανείς?

 

Δημοσιογραφική μπαρούφα μου ακούγεται. Μάλλον θέλλανε να πούνε "το μόνο σημείο στην Ελλάδα όπου το φαινόμενο ήταν 100% ορατό".

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nikfoe έγραψε:

 

Α και μία σηματική ερώτηση

ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ???

Πάει εθίστηκα..

 

Ραντεβου σε 20 χρονια για κρουαζιερα στον Νείλο το 2027.

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEatlas/SEatlas3/SEatlas2021.GIF

:D :D :D :D :D :D :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Βήμα, στο

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14722&m=H01&aa=1

περιλαμβάνει και ενα ενημερωτικό JPG

http://tovima.dolnet.gr/data/D2006/D0325/1reh1c.jpg

Το κουίζ είναι να βρείτε πόσες και ποιές ανακρίβειες εντοπίζετε.

Ο νικητής κερδίζει ζεύγος γιαλιών astrosolar, ή τζαμάκι οξυγονοκολλητή εφάμιλλης αποτελεσματικότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τόποι που βρίσκονται έξω από τη ζώνη, αλλά σε μικρή απόσταση από αυτήν, παρατηρούν την έκλειψη ως μερική, δηλαδή βλέπουν να καλύπτεται μόνο ένα τμήμα του ηλιακού δίσκου

Βρήκα μια.

Η παρασκιά της Σελήνης εκτείνεται χιλιάδες χιλιόμετρα από την κεντρική ζώνη. Άρα μονό "μικρή απόσταση" δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

 

Κι'άλλη μία :mrgreen: ...

ο Ηλιος θα αρχίσει σιγά σιγά να καλύπτεται από έναν μαύρο δίσκο, που είναι η πίσω, σκοτεινή, πλευρά της Σελήνης.

Φυσικά δεν είναι η πίσω. Η εμπρός πλευρά της Σελήνης είναι αυτή που ΠΑΝΤΑ βλέπουμε από τη Γη.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nikfoe έγραψε:

 

Α και μία σηματική ερώτηση

ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ???

Πάει εθίστηκα..

 

Ραντεβου σε 20 χρονια για κρουαζιερα στον Νείλο το 2027.

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEatlas/SEatlas3/SEatlas2021.GIF

:D :D :D :D :D :D :D

 

 

Σε 20 χρονια? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: Νομιζω πως χρωστας ενα ταξιδακι στη γυναικα σου στην Κινα το 2009 \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ .

Εγω της το υποσχεθηκα απο τωρα κ σε πληροφορω πως ειναι πολυ ενθουσιασμενη που θα δει το σινικο τειχος :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που θα γράψω τώρα είναι ότι είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε έναν "φτερωτό ήλιο" όπως τον απεικόνιζαν στην αρχαία Αίγυπτο. Νομίζω ότι το μήκος του στέμματος ήταν ιδιαίτερα μεγάλο.

Winged_sun_sharpe.jpg.677b50431e953995268d33a3cd76044c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις φτασαμε Πατρα,πρωτη επαφη με το Astrovox(επιτελους!!!),

 

αν αρχισω να λεω δε θα τελειωσω ποτε.

Μολις καταλαβω και εγω τι ηταν αυτο που εβλεπαν τα ματακια μου

(αλλα κ φωτογραφησε η μηχανη :wink: θα τα ξαναπουμε!!! )

 

Ενα εχω να πω:

 

Εεε οοο ειδαμε την εκλειψη στο Καστελοριζο,

 

Εεε οοο ειδαμε την εκλειψη στο Καστελοριζο,

 

Εεε οοο ειδαμε την εκλειψη στο Καστελοριζο!!!!!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Γραφω εν πλω απο το Blue Star 2 που μας φερνει πισω στον Πειραια... Η εκλειψη ηλιου στο Καστελλοριζο περασε στο παρελθον αλλα δεν θα ξεχαστει ποτε απο οσους ειχαμε την τυχη να ειμαστε εκει.

Δεν θα κανω περιγραφες που ηδη εκαναν πολλοι φιλοι... απλως θα πω πως ενοιωσα δεος και θαυμασμο για το πιο μεγαλοπρεπο ισως φαινομενο

που μπορει να παρουσιασει η φυση. Θα μεινει σιγουρα χαραγμενο στην μνημη ολων μας και σιγουρα θα περασει σαν σημειο αναφορας στην ιστορια του ομορφου ακριτικου Καστελλοριζου.

Θεωρω τον εαυτο μου εξαιρετικα τυχερο που μπορεσα να ειμαι εκει!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι

ο ένας εκστασιασμένος μετά τον άλλον...

Μας έχετε παλαβώσει....

Μπράβο φίλοι Ηλία, Νίκο και Γιώργο.

Μπράβο σε όλους σας, κατ'αρχήν για το δώρο που κάνατε στον εαυτό σας.

Εύχομαι πάντα τέτοια, αγαπητοί φίλοι. Το έχω ξαναγράψει και απ'ότι φαίνεται θα το γράψω πολλές φορές ακόμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nikfoe έγραψε:

 

Α και μία σηματική ερώτηση

ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ???

Πάει εθίστηκα..

 

Ραντεβου σε 20 χρονια για κρουαζιερα στον Νείλο το 2027.

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEatlas/SEatlas3/SEatlas2021.GIF

:D :D :D :D :D :D :D

 

 

Την έχω ματιάσει από τώρα τη συγκεκριμένη!

Αλλά υπάρχουν τόοοοοσες άλλες μέχρι τότε.

2017, 2024 στις ΗΠΑ. πολλά υποσχόμενες.

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις φτασαμε Πατρα,πρωτη επαφη με το Astrovox(επιτελους!!!)

 

Να μαι κ εγω..στην πρωτη επαφη με το αγαπημενο μας φορουμ μετα απο την απιστευτη εμπειρια στο Καστελοριζο!! Παιδια..δεν εχω λογια να περιγραψω αυτο που ζησαμε..μονο εαν το δεις live μπορεις να το πιστεψεις κ να το νιωσεις. Πραγματικα πιστευω οτι ειναι το πιο εντυπωσιακο και μεγαλοπρεπες φαινομενο που μπορει ανθρωπος να δει πανω στη Γη. Μας κοπηκαν τα γονατα οταν η Σεληνη καλυψε 100% τον ηλιακο δισκο..κοκαλωσαμε!!Η χαρα και η συγκινηση που ενιωσα ηταν απεριγραπτη..βλεπαμε κατι μαγικο..ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι ειδα αυτο που ειδα!!!

 

Περισσοτερα τις επομενες μερες!!Σας χαιρετω γιατι ειμαι "κομματια" απο το ταξιδι.

 

ΟΕΟ!!!!!!!!!!!! (Οποιος ηταν μαζι μας στο Καστελοριζο το πιασε το τελευταιο!! :lol: :lol: :lol: )

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Καστελόριζο ήταν και 2 πρώην αστροναύτες. John Fabian και Τσαρλς Γουόκερ. 60+ πλεόν, ο φακός τους έπιασε να απολαμβάνουν θαλασσινά δίπλα στην θάλασσα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά υπάρχουν τόοοοοσες άλλες μέχρι τότε.

2017, 2024 στις ΗΠΑ. πολλά υποσχόμενες.

Ειδες τυχη αυτη η γενια των Αμερικανων; ](*,)

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά υπάρχουν τόοοοοσες άλλες μέχρι τότε.

2017, 2024 στις ΗΠΑ. πολλά υποσχόμενες.

Ειδες τυχη αυτη η γενια των Αμερικανων; ](*,)

 

Γιατί, οι Αυστραλοί που μέσα σε 9 χρόνια μπορουν να δουν 4 (ΤΕΣΣΕΡΙΣ!! :shock: :shock: ) ολικές εκλείψεις μετακινούμενοι 800 οδικά χλμ., είναι λιγώτερο τυχεροί ;;; Και αν ξεβρωμίσουν να ταξιδέψουν λίγα χλμ. παραπάνω, βλέπουν και μία ΠΕΜΠΤΗ !!!

 

Θα πάω μετανάστης στην Αυστραλία, μου φαίνεται...

SEatlas2021.jpg.4dfc867c35812de711bc025e175a752b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έστειλα τις φωτογραφίες και στο www.spaceweather.com αλλα δεν βλέπω να τις δημοσιεύουν, ούτε από καστελόριζο, διότι μάλλον προτημισαν την Τουρκία... :(

 

Ξέχασέ το αυτό!! Το spaceweather έχει δυο φωτογραφιάρες του Αντώνη με πολλές αναφορές στο Καστελλόριζο... Για ξανακοίτα!... :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα πω πολλά για την έκλειψη... Δεν έχω και λόγια εξάλλου.

 

Αυτό που θα πω, είναι ότι για μένα, μια εμπειρία εφάμιλλη της έκλειψης ήταν το να συναντηθώ με τόοοοοσους ανθρώπους και να μιλήσω με αρκετούς οι οποίοι ξέρανε ΠΟΛΛΑ πάνω στο θέμα "Αστρονομία" και νιώθω αρκετά βαρύτερος από γνώσεις σε σχέση με όταν έφυγα. Το ταξίδι λοιπόν ήταν μια καθολικά μεγάλη εμπειρία για μένα και θα ήθελα πολύ να την επαναλάβω.

 

Χαιρετώ όλους τους αστροβοξίτες και ιδίως όσους συνταντηθήκαμε και τα είπαμε από κοντά... Δυστυχώς δε θυμάμαι τα nicknames όλων, αλλά λίγη σημασία έχει αυτό. Ξέρετε ποιοι είστε και ποιος είμαι!!

 

Θα στείλω σε μερικές μερούλες κάποιες φωτος (ποιος είπε αποτυχημένες;; Τον άκουσα!!) από όσα στέμματα τελικά έμειναν ΜΕΣΑ στο καρέ μου (κάποιοι ξέρουν τι λέω...) και να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Προς το παρόν, γεια σας!

 

ΥΓ: Έχω περιέργεια να δω πότε θα εξαντληθεί αυτό το thread...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

ΥΓ: Έχω περιέργεια να δω πότε θα εξαντληθεί αυτό το thread...

 

Τεχνικα και ιντερνετικα, μπορει συντομα...σαν αναμνηση ομως ΠΟΤΕ!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια..ωρα να ετοιμαζομαστε για την επομενη δεν νομιζετε??? Για Κινα κανεις??? :cheesy: εκτος και αν παιζει τιποτα αλλο πιο συντομα..κατι ειχα ακουσει για Αμερικη φετος?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως τελικά εξαντληθεί πολύ πιο γρήγορα αφού τα λόγια είναι πολύ φτωχά, οσο και αν λέμε πως η γλώσσα μας είναι πλούσια... Κάποια πράγματα δε λέγονται.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Γιά όσους πήγαν στό Καστελλόριζο, τά λόγια είναι περιττά.

Γιά τούς υπολοίπους υπάρχει ή διεύθυνσις :

 

http://hgg2k.eu.pn/

 

Έχω μερικές φωτογραφίες καί τρία βιντεάκια.

Ένα από τήν έναρξη τής ολικής φάσεως, ένα τού τέλους καί ένα τού τοπίου κατά τήν διάρκεια.

 

Ήταν φανταστικά!

 

hgg2006.

 

SnapShot-(0).JPG.15d0755babb14ebd1bf0c2ae1daabf4d.JPG

Ολική Έκλειψις καί ολίγον τι καμμένη...

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ καλη δουλεια hgg...μπραβο!!!

Κατι αλλο, μηπως επιασε κανεις την σκια της σεληνης στην θαλασσα πριν περασει απο το Καστελλοριζο?

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή σκιά ήρθε από τό βορειο-ανατολικό μέρος τού νησιού πού ήταν

μακριά από τό λιμάνι. Πάντως στό νοτιο - δυτικό πού ήμουν εγώ

δέν τήν πρόσεξα.

 

hgg2006.

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες καλησπέρα και από μένα!!! :D

Η λέξη "τέλεια" δε μπορεί να περιγράψει την τετραήμερη εμπειρία που ζήσαμε όσοι βρεθήκαμε Καστελλόριζο.....

Ότι και να πούμε, αδικούμε το φαινόμενο.. Απλά δεν υπάρχουν λόγια!!

Το φαινόμενο είναι 1000 φορές καλύτερο από όσα ακούτε και 100 φορές καλύτερο από το πιο ωραίο βίντεο που μπορείτε να το θαυμάσετε...

Και επειδή πολλά παράξενα ακούστηκαν δίνω κάποιες συμβουλές για... διάφορες καταστάσεις...:

1) Κονσέρβες υπάρχουν πολλές - δεν έχουν όλες ντολμαδάκια μέσα!! [-X :lol: :lol: :lol:

2) Όταν το καράβι κουνάει, βγαίνεις να πάρεις λίγο αέρα στο κατάστρωμα - ΔΕ σκύβεις καθισμένος στη θέση σου με μια σακούλα στο στόμα!! [-X [-X

3) Πριν μια ολική έκλειψη, προπονηθείτε στην εύρεση του ήλιου με τα κυάλια ΜΑΖΙ με τα φίλτρα - για κάποιους αποδείχτηκε πολύ δύσκολο αυτό... :lol: :lol: :P

4) Ακόμα ψάχνουμε να βρούμε ποιός ατζαμής γκρέμισε μια κούτα με εξοπλισμό στο γυμνάσιο του Καστελλόριζου ΕΛΑΧΙΣΤΑ πριν την έκλειψη 1,5 μέτρο μακριά από τον εξοπλισμό και το τηλεσκόπιο του κύριου Αντώνη..... Άγιο είχαμε.... [-o< [-o< [-o<

5) Και τέλος η καλύτερη ατάκα που ακούστηκε τις τέσσερις ημέρες του ταξιδιού και συγκεκριμένα Τρίτη πρωί έξω από τα καταμαράν στη Ρόδο:

Το "σκοινί" ( :-# :-# ) και το πριόνι, όποιος δε τα ξέρει ιδρώνει....!!!!!

Ευχαριστούμε θερμά τον εργαζόμενο ναυτικό που στάθηκε αφρμή για αυτή τη σοφή παροιμία και το δίμετρο φίλο που τη μοιράστηκε μαζί μας...!!

=D> =D> =D> :-# :-# :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: !!

ΥΓ: Να δω πότε θα κομηθεί ο Αντώνης, έκλεισε αισίως 3 μέρες άυπνος... =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης