Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανένας για Καστελλόριζο το καλοκαίρι?

Ισως να ειναι κατι για την παρεα του ΑστροΒοξ ... μια ετησια εξωρμηση στο Καστελοριζο!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικά το ETX-70 κάνει καλή δουλειά και ελπίζω να το φέρει το LIDL για να το χτυπήσουμε. Το είχα βάλει στο μάτι από την αρχή, ξέρετε ο κ. Νομικός πόσο το έχει?

 

Φιλικά Γιώργος

 

Γιώργο μου το ΕΤΧ-70 όντως κάνει καλή δουλειά! Το πιστοποιώ και εγώ που δεν είμαι τόσο καλά διαβασμένος για τα τηλεσκόπια! Στην έκλειψη μου προσέφερε πολύ ωραία άποψη του ηλίου!!! Ο Νομικός δυστυχώς το έχει πολύ ακριβότερα από την προσφορά του LIDL... νομίζω περίπου τα διπλά δηλαδή κάπου 400 ευρώ...

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε δύο φωτο από Καστελλόριζο που μου στείλανε σε mail... Δεν ξέρω ποιος τις τράβηξε, αλλά από τη γωνία λήψης πρέπει να είναι από το ξενοδοχείο.

kastelorizo01.jpg.ae64490ed4e4f58480b31e0f3b771005.jpg

kastelorizo02.jpg.af749953b96ba8432c5f410d34b08166.jpg

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου το έστειλε και μέα κάποιος φίλος αυτό με τις φωτογραφίες. Δημιουργός τους είναι κατά το μέιλ κάποιος Loukas Hapsis και το κείμενο που το συνοδεύει λέει:

 

>> Για την πρώτη φωτογραφία έστησαν τη μηχανή σε τρίποδο και την

>>προγραμμάτισαν να

>>τραβάει φωτογραφία ανά 15 λεπτά πάνω στο ίδιο καρέ. Έτσι βλέπουμε όλες

>>τις

>>φάσεις της έκλειψης.

>>

>>Στην τελευταία και κοντινό πλάνο, θα δείτε δεξιά ότι έχουν διαγραφεί δύο

>>ηλιακές

>>εκρήξεις (δύο μαύρα μικρά τρίγωνα ακριβώς δίπλα στην επιφάνεια του

>>ήλιου).

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Λουκάς Χαψής είναι από τους καλύτερους Έλληνες (αστρο)φωτογράφους.

Είναι μέλος της Ε.Α.Ε., αλλά νομίζω ότι τελευταία δεν συμμετέχει ενεργά.

Έχει βγάλει φωτό και σε προηγούμενες ολικές εκλείψεις.

http://www.loukashapsis.gr/astro.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα, δεν ήξερα ότι είναι δικές του. Αν δεν κάνω λάθος έχει και ένα βιβλίο σχετικά με την εκλειψη το οποίο κυκλοφόρησε πολύ αυτές τις μέρες. Επίσης έχω δει μια αφίσα με την κλασσική φωτογραφία με την έκλειψη και το αεροπλάνο να διασχίζει τον ηλιακό δίσκο, πολύ ωραία.

 

Μπράβο του λοιπόν, και ας μην είναι παρών.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι οι φωτογραφιες αυτες εχουν την υπογραφη του Λουκα Χαψη.Καθε του φωτογραφια ειναι ενα κοσμημα για την ελληνικη ερασιτεχνικη αστρονομια(φωτογραφιες σελλας,προηγουμενες εκλειψεις,αστροφωτογραφιες).

Τωρα καταλαβα γιατι δεν εβλεπα αστερια,ειχε αρκετη συννεφια την ωρα της εκλειψης.Πρωτη φορα που κοιταζα τον ουρανο και δεν πηρα χαμπαρι το οτι ειχε συννεφα.Ειχα την αισθηση οτι η εκλειψη καλυπτε ολον τον ουρανο.

Φιλε Αντωνη,ειμαι μεσα για Καστελλοριζο,αρκει να μπορουμε να μεταφερουμε τα τηλεσκοπεια μας εκει(μαλλον με τα ΙΧ μας).

Το Καστελλοριζο θα ειναι παντα στην καρδια μας.Θα ηταν θαυμασιο να θεσμοθετουσαμε μια ετησια συναντηση-παρατηρηση αστροβοξ εκει. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αντωνη,ειμαι μεσα για Καστελλοριζο,αρκει να μπορουμε να μεταφερουμε τα τηλεσκοπεια μας εκει(μαλλον με τα ΙΧ μας). Το Καστελλοριζο θα ειναι παντα στην καρδια μας.Θα ηταν θαυμασιο να θεσμοθετουσαμε μια ετησια συναντηση-παρατηρηση αστροβοξ εκει. :D

Φιλε Λεων,

 

Χαιρομαι που και εσυ βλεπεις το Καστελοριζο με γεματο ματι οσον αφορα μια ετησια εξορμηση. Οσον αφορα το ΙΧ που περιγραφεις, ισως βρουμε μια λυση. Για την εκλειψη, πληρωσα περιπου 300 ευρω μονο και μονο για το ΙΧ (φυσικα δεν εχω κανενα παραπονο) οταν τα εισητηρια για το ατομο μου ηταν μονο περιπου 120 ευρω. Αν καποιος φιλος εχει μεγαλο ΙΧ (η τζιπ), ισως μπορουμε να μοιραστουμε τα εξοδα μια φορα αναμεσα μας ωστε να αποφυγουμε ολοι τα 300 ευρω ανα ατομο. :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη λύση θα ήταν να πηγαίναμε με πιο light εξοπλισμό...

 

Να πάμε όλοι heavy duty είναι κάτι που είναι αρκετά δύσκολο ακόμα και με I.X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη λύση θα ήταν να πηγαίναμε με πιο light εξοπλισμό...

Γιαννη,

 

Ο ουρανος του Καστελοριζου ειναι τοσο καταπληκτικος που θα ειναι αδικια να μην παει κανεις με "βαρη" εξοπλισμο. :-k

 

Να πάμε όλοι heavy duty είναι κάτι που είναι αρκετά δύσκολο ακόμα και με I.X

Μιλαμε για 15-20 ωρες ταξιδι (Αθηνα->Καστελοριζο) και θα επιθυμουσα κατι παραπανω απο τα γνωστα και ευκολα star trail κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδια δεν το βρισκω πρακτικο να εξορμουμε στο Καστελλοριζο... μεγαλη αποσταση πολλα εξοδα... Προτιμοτερες εξορμησεις στην ηπειρωτικη Ελλαδα οπως στον Παρνωνα που ηδη γινονται, οπου κανεις παει απο Αθηνα πχ σε λιγες ωρες με το ΙΧ του.

Ψηφιζω οχι για Καστελλοριζο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αristarchus,

 

το να πάω με 40-50 κιλά εξοπλισμό στο Καστελλόριζο, εν μέσω τουριστικής περιόδου είναι κάτι το μή-εφικτό για μένα.

Όσον αφορά δε το Ι.Χ. επίσης είναι κάτι που θα με δυσκολέψει αρκετά.

 

Εγώ το βλέπω περισσότερο, ως διακοπές παρά ως οργανωμένη παρατήρηση-φωτογράφιση.

 

Για το τελευταίο, όπως λέει και ο Γιώργος, υπάρχουν πολλά μέρη στην Ηπειρωτική Ελλάδα με πολύ ευκολότερη πρόσβαση (για σας Πάρνωνας, για μάς Χολωμόντας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω στο μυαλό μου να πάρω μια μικρή ισημερινή, την Zenit 122 ,κυάλια και το πολύ ένα μικρό τηλεσκόπιο για παρατήρηση.

 

.....Κράτα τις δυνάμεις σου για Νοβοσιμπιρσκ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαπα! Αμαν ρε παιδιά (aristarchus, giorgosgr, Vegan)

 

Έχει τόσο ωραία μέρα έξω, συζητάτε και για σχέδια εξορμήσεων, άντε να διαβάσει κανείς!

 

Το λοιπόν, εγώ θα ψήφιζα επίσης Καστελόριζο, αλλά με την έννοια που το θέτει ο Vegan, δηλαδή καλοκαιρινές διακοπές σε ένα πανέμορφο ελληνικό νησί! Τώρα, το γεγονός ότι έχει και καταπληκτικό ουρανό, και όλοι θα έχουμε κι ένα ζευγάρι κυάλια ή τηλεσκόπιο είναι τελείως τυχαίο :-note

 

Και γω ψήνομαι να πάω superlight (σκηνή και τα συναφή και... το τηλεσκόπιο του Vegan :cheesy: )

 

Γιώργο υπάρχει μια καλή περίπτωση να σχεδιαστεί κάτι για Όλυμπο. Για όσους ήταν Καστελόριζο, το Vixen του inest έχει ανέβει στο Οροπέδιο των Μουσών στα 1900m. Δεν είναι δύσκολο να ξανανέβει :lol: Τί θα έλεγες?

 

Αντώνη, δυστυχώς νομίζω ότι και εδώ θα δυσκολευτείς για πολύ βάρος... Αλλά και συ, μη βγάλεις και μια φώτο μια φορά!!!

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... το να πάω με 40-50 κιλά εξοπλισμό στο Καστελλόριζο ...

Τα αντιβαρα μονο που πηρα μαζι μου ηταν σχεδον 40 κιλα! :lol:

 

Εγω ειμαι πολυ ποιο "επιθετικος" με εξωρμησεις ... θελω να κανω τα παντα κατω απο τετοιου ιδους ουρανο εφοσον το ιδιο δεν ειναι εξισου δυνατον σπιτι μου.

 

Τα λεμε, τοτε, για Παρνωνα και Χελμο .... \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς οι κουτσοκαημένοι φοιτητές δυστυχώς δυσκολευόμαστε αρκετά με αυτά.... :lol:

 

 

Προς το παρόν έχουμε κανονίσει εξόρμιση στον Όλυμπο μετά την εξεταστική του Ιουνίου...

 

...και μόνο για να δείτε τον inest να κάνει οριβασία με το VISAC επι ώμου αξίζει να έρθετε :lol: :lol:

 

 

....Λοιπόν....τι λέτε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώπα... Εδώ βλέπω ότι τα πράγματα σοβαρεύουν. Να το κάνουμε επίσημο? Ποιός και πότε? Για Όλυμπο μιλάω... Εγώ πάντως είμαι μέσα. Η προηγούμενη αστρονομική εξόρμηση ήταν αξέχαστη!!! Και δεν αναφέρομαι μόνο στο θέαμα του inest....

 

Πάντως Αντώνη, με προσεκτικό πακετάρισμα, τα μουλάρια σηκώνουν τα πάντα (καλά, μην το πάρεις και της μετρητής...)!!! Έχουμε ανεβάσει πολυ πράγμα. Και στο κάτω κάτω, αν εσύ θα είσαι heavy, εμείς θα μπορούσαμε να πάμε πιο light...

 

Vegan, επειδή βλέπω πως το έχεις συζητήσει πιο πολύ, ανέλαβε πρωτοβουλία για ενημέρωση (είτε εδώ, είτε σε καινούριο thread....)

 

Σ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης