Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμμμμ, συγνώμη κιόλας αλλά έχω την αμυδρή εντύπωση ότι η σκιά ερχόταν από τα νοτιοδυτικά(Αφρική) και κατευθυνόταν προς τα βορειοανατολικά(Τουρκία Ρωσία κλπ κλπ)

:-note :-s :-k

Διορθώστε με αν λανθάνω

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την λήξη της έκλειψης στο Καστελλόριζο, δεν υπήρξε κανένας που να μην ρωτήσει πότε και πού θα γίνει η επόμενη !!! \:D/ . Αυτό πιστεύω αντικατοπτρίζει το μεγαλείο του φαινομένου της ολικής έκλειψης, μιας και κάθε άλλη περιγραφή είναι άσκοπη.

 

Και δεν ήταν μόνο η έκλειψη. Στην εμπειρία συνέβαλε και το πανέμορφο Καστελλόριζο, ένας παράδεισος όχι μόνο για παραθεριστές, αλλά και για τους λάτρεις των σκοτεινών νυχτερινών ουρανών (δεν ξέρω αν ακούσατε κάτι για την εμφάνιση του ζωδιακού φωτός :wink: . Πιστεύω θα δούμε φωτογραφίες πολύ σύντομα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο hgg πραγματικά φοβερή δουλειά! Συγχαρητήρια!

 

Πάντως ξεχάσαμε να συγχαρούμε το εκπληκτικό Καστελόριζο!

Τους ακρίτες μας που παρά τις αντιξοότητες έχουν κάνει το μέρος τους να είναι πανέμορφο και μας προσέφεραν μια φοβερή φιλοξενία παρά το μικρό του μέγεθος!

Ελπίζω αυτή η τεράστια προβολή να του κάνει μόνο καλό!

Ευχαριστούμε Καστελόριζο.

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη παιδιά, λάθος.

 

Η σκιά ήρθε από νοτιο - δυτικά πρός βορειο - ανατολικά.

Θά πρέπει νά τήν είδαν αυτοί πού είχαν σκαρφαλώση στήν

βουνοκορφή.

 

hgg2006.

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε hgg2006,

 

Μια άριστη εργασία στην τεκμηρίωση της ηλιακής έκλειψης.

 

Τα Video σου εκτιμήθηκαν ειδικά.

 

Συγχαρητήρια.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητω συγνωμη για την αγνοια μου αλλα, τι ειναι το "ζωδιακο φως" ?

 

Έκανες την σωστή ερώτηση, αλλά ούτε κι εγώ ξερω την σωστή απάντηση.

 

Για κάνε ένα search στο Google για "zodiacal light" . :wink: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητω συγνωμη για την αγνοια μου αλλα, τι ειναι το "ζωδιακο φως" ?

Μάλλον αυτό που φαίνεται 360ο στον ορίζοντα εκεί που δεν υπάρχει ακόμα σκιά είτε γιατί δεν πήγε, είτε γιατί έφυγε, είτε γιατί δεν θα πάει ποτέ! Δηλάδή σκοτάδι παντού και φωτεινότερος ορίζοντας.

 

Σχετικά για μια άλλη ερώτηση που έκανες, ήμουν και εγώ στο καταμαράν για Ρόδο που καθυστέρησε 3 ώρες ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε hgg2006,

 

Μια άριστη εργασία στην τεκμηρίωση της ηλιακής έκλειψης.

 

Τα Video σου εκτιμήθηκαν ειδικά.

 

Συγχαρητήρια.

 

Σέ ευχαριστώ πολύ ngc4565.

Υπήρχε αρκετός χώρος γιά βελτίωση αλλά δέν είχα δεί άλλη φορά ολική,

καί αντί νά προσέχω τήν φωτογράφηση είχα εκστασιαστεί μέ τό

φαινόμενο!

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 ωρες καθυστερηση με ποιο? με το καταμαραν ](*,) ](*,) ](*,) :evil: :evil: :evil:

που σε ρε φιλε και εψαχνα στο Καστελλοριζο καποιο αστροβοξιτη...

μα ουτε εναν να μην πετυχω?

ο κυριος στο τελος που μας ειπε να διαμαρτυρηθουμε για τα εισητηρια τον γνωριζεις?

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζωδιακό φως.

 

Αν κάποια στιγμή παρατηρήσετε ένα "μπάλωμα" σχετικά φωτεινό στον σκοτεινό ορίζοντα, συνήθως Σεπτέμβρη Οκτώβρη λίγο πριν βγει ο Ήλιος, είναι μικρά σωματίδια που πλανώνται στο ηλιακό μας σύστημα(ίσως κατάλειπα κάποιου κομήτη) και που ανακλούν το φως του Ήλιου(ή της Σελήνης).

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 ωρες καθυστερηση με ποιο? με το καταμαραν ](*,) ](*,) ](*,) :evil: :evil: :evil:

που σε ρε φιλε και εψαχνα στο Καστελλοριζο καποιο αστροβοξιτη...

μα ουτε εναν να μην πετυχω?

ο κυριος στο τελος που μας ειπε να διαμαρτυρηθουμε για τα εισητηρια τον γνωριζεις?

 

Όχι δεν τον γνώριζα αλλά ήμουν εκεί δίπλα του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζωδιακό φως.

 

Αν κάποια στιγμή παρατηρήσετε ένα "μπάλωμα" σχετικά φωτεινό στον σκοτεινό ορίζοντα, συνήθως Σεπτέμβρη Οκτώβρη λίγο πριν βγει ο Ήλιος, είναι μικρά σωματίδια που πλανώνται στο ηλιακό μας σύστημα(ίσως κατάλειπα κάποιου κομήτη) και που ανακλούν το φως του Ήλιου(ή της Σελήνης).

 

Ουπς άρα εγώ έκανα λάθος πριν.

Sorry!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 ωρες καθυστερηση με ποιο? με το καταμαραν ](*,) ](*,) ](*,) :evil: :evil: :evil:

που σε ρε φιλε και εψαχνα στο Καστελλοριζο καποιο αστροβοξιτη...

μα ουτε εναν να μην πετυχω?

ο κυριος στο τελος που μας ειπε να διαμαρτυρηθουμε για τα εισητηρια τον γνωριζεις?

 

Όχι δεν τον γνώριζα αλλά ήμουν εκεί δίπλα του!

 

και εγω διπλα του ημουν.3 θεσεις πιο πισω...

Απο οτι ειδα στο laptop του εκανε τρομερη δουλεια. 5καθαρα καρε...

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω διπλα του ημουν.3 θεσεις πιο πισω...

Απο οτι ειδα στο laptop του εκανε τρομερη δουλεια. 5καθαρα καρε...

Εννοώ δίπλα την ώρα που φώναζε. Δεν ξέρω που καθόταν και δυστηχώς δεν είδα την δουλειά του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως γίνεται να στείλω τις φωτογραφίες μου από την έκλειψη στο www.spaceweather.com και να δημοσιευθούν;;;

 

(Τις έχω στείλει με mail στον webmaster Τονy Philips αλλά δεν μου απάντησε)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παρακολούθησα την έκλειψη από το βουνό! Μου βγήκε η πίστη να ανέβω με δύο τιγκαρισμένες τσάντες :roll: Εκεί πάνω το φαινόμενο του ερχομού της σκιάς ήταν εντυπωσιακό. Ο ουρανός σκοτείνιαζε από τα δυτικά με απίστευτα ταχυ ρυθμο, τα τελευταια 15 δεύτερα πριν από την δεύτερη επαφή. Το σκοτάδι ήταν το κάτι άλλο! Ένας εξηντάρης Αγγλος με τον οποίο παρακολουθούσαμε την έκλειψη μου είπε πως ήταν η σκοτεινότερη ολικότητα που είχε βιώσει. Πιο σκοτεινά και από το Μεξικό το 1991 που η σκιά είχε διάμμετρο 257 χιλιόμετρα. Σε αυτό βοήθησαν τα πυκνά σύννεφα που συσσωρεύτηκαν λίγα λεπτά πριν την ολικότητα και έκλεισαν την μόνη πηγή φωτός που ερχόταν από τον ορίζοντα. Λίγο φως κατάφερε να εισχωρήσει από τον νότιο ορίζοντα. Η πτώση της θερμοκρασίας ήταν απίστευτη ενώ η υγρασία που δημιουργήθηκε τα λεπτά της ολικότητας, ένιωσα πως κυριολεκτικά με μούσκεψε. Ο αέρας, λυσσομανούσε για 20 περίπου λεπτά. Ο οργανισμός μου, αναστατωμένος προσπαθούσε να καταλάβει τι γίνεται, αλλά μάταια. Η αστραπιαία αλλαγή των συνθηκών σε κάνει να χάσεις τ'αυγά και τα πασχάλια. Όταν ήρθε το φως έχασα κάθε ενδιαφέρον για την υπόλοιπη έκλειψη και κατηφόρησα προς το λιμάνι. Η αίσθηση που μου άφησαν τα τρια αυτά λεπτά ήταν πως ο ουρανός μου έκανε επίθεση, με τη συνδιασμένη δύναμη του ήλιου και της σελήνης, ξυπνώντας αρχέγονες αισθήσεις.

 

Τώρα ταξιδεύει κάπου στο μακρινό διάστημα, αλλα εμείς οι δύο έχουμε δώσει ραντεβού σε δύο χρόνια, την πρώτη μέρα του Αυγούστου του 2008. Αυτή θα είναι σίγουρα εκεί. Εγώ από τη μεριά μου θα κάνω τα πάντα για να την ξαναδώ έστω και για δυομιση λεπτάκια.

 

Νοβοσιμπιρσκ 2008

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νοβοσιμπιρσκ 2008

 

[-X

 

Έχω την εντύπωση πως η διάρκεια της ολικότητας εκεί είναι κάτω των 2 λεπτών, οπότε φαντάζομαι πως αν είναι να κάνεις μεγάλο ταξίδι καλύτερα να περιμένεις εναν επιπλέον χρόνο για Σαγκάη και 5 1/2 λεπτά.... (Τα στοιχεία δεν είναι επιβεβαιωμένα)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

Εγω με τον inest κλείσαμε για Σιβιρία από τώρα και φυσικά για Κίνα 2009(7 λεπτά ολικότητα) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\

Σκοπός μου να δώ ΟΛΕΣ τις εκλείψεις μέχρι να πεθάνω :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νοβοσιμπιρσκ 2008

 

[-X

 

Έχω την εντύπωση πως η διάρκεια της ολικότητας εκεί είναι κάτω των 2 λεπτών, οπότε φαντάζομαι πως αν είναι να κάνεις μεγάλο ταξίδι καλύτερα να περιμένεις εναν επιπλέον χρόνο για Σαγκάη και 5 1/2 λεπτά.... (Τα στοιχεία δεν είναι επιβεβαιωμένα)

 

Δεν έχει σημασία τόσο η διάρκεια,όσο τα συναισθήματα που προκαλούνται, έστω και για 2:18. Άσε που το ταξίδι συνδυάζεται και με τουριμό αφού και οι επόμενες δύοπέφτουν κατακαλόκαιρο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

Εγω με τον inest κλείσαμε για Σιβιρία από τώρα και φυσικά για Κίνα 2009(7 λεπτά ολικότητα) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\

Σκοπός μου να δώ ΟΛΕΣ τις εκλείψεις μέχρι να πεθάνω :mrgreen:

 

Θα με πάρετε μαζί σας???

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

Εγω με τον inest κλείσαμε για Σιβιρία από τώρα και φυσικά για Κίνα 2009(7 λεπτά ολικότητα) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\

Σκοπός μου να δώ ΟΛΕΣ τις εκλείψεις μέχρι να πεθάνω :mrgreen:

 

Απο τωρα?

Καλο μηνα φιλε Vegan :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης