Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

Εγω με τον inest κλείσαμε για Σιβιρία από τώρα και φυσικά για Κίνα 2009(7 λεπτά ολικότητα) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\

Σκοπός μου να δώ ΟΛΕΣ τις εκλείψεις μέχρι να πεθάνω :mrgreen:

 

Απο τωρα?

Καλο μηνα φιλε Vegan :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ Vegan, να δω inest στη Σιβηρία με αγέρωχο στυλ και κουκούλα στο κεφάλι και τί άλλο... Τί ολικότητες και 3 πουλάκια....

 

Επίσης, μην κάνεις τόση παρέα με τον Πάσαχοφ. Άκου εκεί κλείνεις δυο χρόνια πριν! Είσαι Έλληνας, μην το ξεχνάς :cheesy:

 

Άντε, έχω κλείσει καπηλειό για Δευτέρα βράδυ... Ξέρεις εσύ....

 

Σ.

 

ΥΓ Αααα ναι, τελικά βούτηξε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω φίλε hgg2006 τα βιντεάκια σου και οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές!!! Είχες ανέβει στο βουνό; Γιατί βλέπω λήψεις από ψηλά! Εγώ ήμουν στο κάστρο και δεν θυμάμαι αυτήν την θέα. Βέβαια την θέα θα κοίταζα ή το φαινόμενο.... Πάντως αλήθεια δεν νιώσατε φίλοι μου ότι δεν την χορτάσατε;;;; Εγώ θα ήθελα κανένα 7λεπτο για να την νιώσω καλά καλά!!!!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά!

Πιστεύω ότι όλοι όσοι ήμασταν στο Καστελόριζο συμφωνούμε πως τα 3 αυτά λεπτά πέρασαν απίστευτα γρήγορα! Προσωπικά έχω μείνει ακόμα εκεί πάνω στο κάστρο, στις στιγμές της ολικότητας που τις "ξαναπαίζω" συνεχώς μες στο μυαλό μου νιώθωντας πως όχι, δε την χόρτασα την ολική φάση!! Γι' αυτό ξέρω από τώρα πού θα πάω διακοπές τα καλοκαίρια 2008 και 2009 :D

 

Υ.Γ.Είμαι από αυτούς που παρακολουθούν τις συζητήσεις στο φόρουμ εδώ και αρκετούς μήνες αλλά δεν έτυχε να γράψω μέχρι στιγμής. Ήθελα μόνο να προσθέσω πως εκτός από την εμπειρία της ολικής έκλειψης νιώθω και ιδιαίτερα τυχερή που γνώρισα τόσα αξιόλογα άτομα από εδώ, που παρά τις όποιες διαφορές μας και το γεγονός ότι ήμασταν άγνωστοι, με έκαναν να νιώσω πως ήμασταν όλοι μια οικογένεια που μας ένωσε αυτή η απίστευτη εμπειρία...

Να είμαστε όλοι καλά και ραντεβού στις επόμενες εκλείψεις :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ariel, έμεινες στον πύργο ε?? και εγώ στον πύργο ήμουν..

 

και, δεν ήθελα να κατέβω ή μάλλον δεν ήθελα να τελειώσει η έκλειψη...

 

πάντως έχω βίντεο και το βάζω και το ξαναβάζω μπας και το χωνέψω...(θα τα πούμε και από κοντά στον όμιλο..)

 

 

:D Δεν αρχίζω τώρα περιγραφές...όπως είπε και ο φίλος μου ο Αργύρης αυτό το φαινόμενο αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις.... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλα μπραβο στα διαφορα παιδια της παρεας που πηραν φωτογραφιες ... ΟΛΕΣ ειναι πανεμορφες και χαιρομαι ιδιατερα που βλεπω τετοιο ενδιαφερον και τετοια αποτελεσματα.

 

Αντε να κανουμε την Ελλαδα το επικεντρο του κοσμου οσον αφορα την αστροφωτογραφηση. :!: =D> =D> :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχω να λέω πως είμουν κι εγώ εκεί.

Πάνω στο κάστρο παρακολουθώντας έκπληκτος το φαινόμενο.

Η λέξη "ΔΕΟΣ" είναι αυτή με την οποία μπορώ να περιγράψω καλύτερα τα συναισθήματά μου.

Εκτός φυσικά από το σκοτάδι, με εντυπωσίασε πάρα πολύ η πτώση της θερμοκρασίας και η αίσθηση της κίνησης της σελήνης που την ζείς άμεσα στην αρχή και το τέλος της ολικής φάσης.

Με κάνει εντύπωση για το πόσοι "γνωστοί" ήταν πάνω στο κάστρο.

Είμουν και εγώ στο αργοπορημένο καταμαράν και μάλιστα στο κάτω κατάστρωμα μπροστά.

Κουράστηκα... να περιγράφω σε γνωστούς το φαινόμενο και μάλιστα πολλοί παραπονέθηκαν γιατί δεν τους είπα τα σχέδιά μου για το ταξίδι. Ας μάθαιναν..

Χάρηκα για την συνάντηση και την νοερή επικοινωνία με όλους σας.

Ραντεβού στην επόμενη έκλειψη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω φίλε hgg2006 τα βιντεάκια σου και οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές!!! Είχες ανέβει στο βουνό; Γιατί βλέπω λήψεις από ψηλά! Εγώ ήμουν στο κάστρο και δεν θυμάμαι αυτήν την θέα. Βέβαια την θέα θα κοίταζα ή το φαινόμενο.... Πάντως αλήθεια δεν νιώσατε φίλοι μου ότι δεν την χορτάσατε;;;; Εγώ θα ήθελα κανένα 7λεπτο για να την νιώσω καλά καλά!!!!

 

Σέ ευχαριστώ dimidour. Ήμουν λίγο πιό κάτω από τό κάστρο. Πραγματικά ή ολική μού φάνηκε ότι πέρασε σέ 30''. Απίστευτο.

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Γιά όσους πήγαν στό Καστελλόριζο, τά λόγια είναι περιττά.

Γιά τούς υπολοίπους υπάρχει ή διεύθυνσις :

 

http://users.hol.gr/~hgg2k

 

Έχω μερικές φωτογραφίες καί τρία βιντεάκια.

Ένα από τήν έναρξη τής ολικής φάσεως, ένα τού τέλους καί ένα τού τοπίου κατά τήν διάρκεια.

 

Ήταν φανταστικά!

 

hgg2006.

 

Υπέροχες φωτογραφίες και υπέροχα vide-ακια! Μ' αρέσει ρε Γιώργο που στο Καστελόριζο ήσουν συγκρατημένος για το αποτέλεσμα!! Είναι καταπληκτικα!!

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που δεν είμαι ακόμη έτοιμος να γράψω τις εμπειρίες μου, μπαίνω στον πειρασμό να κάνω κάποια σχόλια, μιας και οι λήψεις έγιναν από το σημείο στο οποίο βρισκόμουν κι εγώ.

Όταν είδα και άκουσα τα βιντεάκια κατάλαβα ότι κατά τη διάρκεια της ολικής φάσης ήμασταν κυριολεκτικά εκτός εαυτού!!!!

Πάντως, η θέα από το συγκεκριμένο σημείο ήταν συγλονιστική, αφού είχαμε ανοιχτό Νοτιοανατολικό ορίζοντα και τα υπέροχα χρώματα του λυκόφωτος αντανακλώνταν στη θάλασσα. Μετά το δεύτερο Diamond ring κανείς δεν έψαξε για τη σκια της σελήνης που έφευγε, γιατί όλοι είμαστε εκστασιασμένοι!!!

Το στέμμα στα δικά μου μάτια φάνηκε να έχει χρώμα ασημί. Απ' ότι είδα και στη βιβλιογραφία όντως θεωρείται ότι έχει μια μεταλλική ή μαργαρώδη απόχρωση που δεν είναι εύκολο να απεικονιστεί στις φωτογραφίες.

Όσο για το αστέρι που φάνηκε ήταν η Αίγα. Δυστυχώς ο Ερμής ήταν καλυμένος από σύννεφα και δεν φάνηκε. Η αραιή νέφωση εμπόδισε και τον εντοπισμό αμυδρότερων αστεριών.

Τρομερή ήταν και η λάμψη της Αφροδίτης ακόμη και λίγα λεπτά πριν αρχίσει η ολική φάση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είδα και άκουσα τα βιντεάκια κατάλαβα ότι κατά τη διάρκεια της ολικής φάσης ήμασταν κυριολεκτικά εκτός εαυτού!!!!

 

Ηλία, αυτό ξαναπέστο!! Ήμουν κι εγώ εκεί μαζί σας, στα σκαλοπατάκια και με τον ερχομό της ολικότητας ήταν τέτοια η αναμπουμπούλα και ο ενθουσιασμός που ξέχασα να κοιτάξω μέσα από το σκόπευτρο της μηχανής και απλά τραβούσα με το ντεκλανσερ.... Φυσικά προς μεγάλη μου λύπη στις περισσότερες φωτογραφίες ήταν μόνο ο μισός ήλιος μέσα στο καρέ... :oops: Πρόσεξε στο πρώτο βιντεάκι μια φωνή που λέει "Όχι ρε πο**τη!" Εγώ ήμουν! :( :oops:

 

Δεν με πειράζει για τις φωτογραφίες, διέσωσα μερικές και εξάλλου δεν ήταν για "επαγγελματικό" σκοπό, παρα μόνο ως ενθύμια από το γεγονός. Η κατάληξη των φωτογραφιών μου είναι ένα ζωντανό παράδειγμα για το τι μπορεί να προκαλέσει η μαγεία μιας ολικής έκλειψης!...

 

Αν λοιπόν δείτε κάποια μισά diamond rings τις επόμενες μέρες στις "Αστροφωτογραφίες" μη ρωτήσετε τι και πως...

 

Και κάτι που δεν έχει αναφερθεί ακόμα εδώ... Είδατε τα shadow bands;; Πιστεύω πως είναι ένα πολύ παραμελημένο κομμάτι της ολικής έκλειψης που δεν αναφέρεται πάρα πολύ στα διάφορα sites. Εγώ τα είδα χωρίς να ξέρω τι είναι και μου έκαναν τρομερή εντύπωση, και μετά άκουσα τον Ηλία νομίζω να λέει περί τίνος πρόκειται. :cheesy: Πολύ όμορφα!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, εγώ περίμενα τα Shadow bands πως και πως και είχα απλώσει και λευκό σεντόνι κάτω!!! Οι σκιές όμως ήταν τόσο ευκρινείς και πυκνές που διακρίνονταν άνετα και στο έδαφος.

Να 'ναι καλά ο κος Νίκος (Adam) που τις πρόσεξε πρώτος και μας παρότρυνε να κοιτάξουμε κάτω αυτή την ώρα.

Απ' ότι γράφει ο Espenak στο εκπληκτικό βιβλίο "Totality - eclipses of the sun" υπάρχουν αρκετοί Eclipse veterans που δεν έχουν δει ποτέ τις ιπτάμενες σκιές, γιατί δεν φαίνονται σε όλες τις εκλείψεις.

Το βιντεάκι των ιπτάμενων σκιών που υπάχει στο internet αποδίδει μόνο ένα ελάχιστο μέρος της πραγματικής εικόνας:

http://www.strickling.net/fl_sch.mpg

Όσο για τη φωτογράφηση, εγώ από τη μία χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έχω ακόμη αγοράσει μια EOS από καθαρή αμέλεια και δεν έβγαλα τίποτα, από την άλλη πλευρά όμως μπορώ να πω ότι απόλαυσα την έκλειψη σε όλο της το μεγαλείο χωρίς να χάσω καθόλου χρόνο. Ο Γιώργος Ταρσούδης προσπάθησε να με πείσει να αγοράσω την EOS τελευταία στιγμή και δεν τον άκουσα. Απ' ότι ξέρουν οι φίλοι μου βέβαια η επίσκεψη μου στο Καστελλόριζο έγινε εν μέσω μεγάλων προβλημάτων και παραλίγο να ματαιωνόταν.

Τελικά σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να το είχα αμελήσει. Βέβαια, με το 5" F15 μου δεν θα μπορούσα να φωτογραφίσω όλο το στέμμα, όμως θα μπορούσα να πιάσω την τεράστια προεξοχή που στην αρχή της έκλειψης με έκανε να ουρλιάζω!!! Φαινόταν σαν μεγάλη πυρκαγιά με εκπληκτικές λεπτομέρειες!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Γιά όσους πήγαν στό Καστελλόριζο, τά λόγια είναι περιττά.

Γιά τούς υπολοίπους υπάρχει ή διεύθυνσις :

 

http://users.hol.gr/~hgg2k

 

Έχω μερικές φωτογραφίες καί τρία βιντεάκια.

Ένα από τήν έναρξη τής ολικής φάσεως, ένα τού τέλους καί ένα τού τοπίου κατά τήν διάρκεια.

 

Ήταν φανταστικά!

 

hgg2006.

 

Όντος οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές. Ιδιαίτερα αυτός ο περίεργος τύπος με το κίτρινο μπλουζάκι που έχει αράξει πάνω στον βράχο \:D/ \:D/

 

Μπορώ να πω ότι ήμουν απο τους τυχερούς που είδαν τα shadow bands. Αν και γενικός τα είχα χάσει, πάλι καλά που κάποιος φώναξε να τα δούμε, και έτσι τους έριξα μια φευγαλέα ματιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους δεν πήγαν Καστελόριζο και θέλουν να μάθουν πώς ήταν η πόλη αλλά και για όσους πήγαν και θέλουν ένα ενθύμιο, έφτιαξα μια πανοραμική φωτό 300 μοιρών περίπου με σκοπό να σε κάνει να νιώθεις σα να είσαι εκεί! Είναι λίγο μεγάλη αλλά πιστεύω αξίζει να την κατεβάσετε:

 

http://www.astrovox.gr/kastelorizo-panorama.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους δεν πήγαν Καστελόριζο και θέλουν να μάθουν πώς ήταν η πόλη αλλά και για όσους πήγαν και θέλουν ένα ενθύμιο, έφτιαξα μια πανοραμική φωτό 300 μοιρών περίπου με σκοπό να σε κάνει να νιώθεις σα να είσαι εκεί! Είναι λίγο μεγάλη αλλά πιστεύω αξίζει να την κατεβάσετε:

 

Πράγματι πολύ ωραία φωτογραφία Ανδρέα!!! Και βλέπω ότι την τράβηξες πριν την κοσμοσυρροή της 29/03 γιατί ούτε κότερα βλέπω, ούτε κόσμο...

 

Και βέβαια έκανες πολύ καλά αφού το Καστελόριζο είναι πολύ όμορφο έτσι!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τη φωτογράφηση, εγώ από τη μία χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έχω ακόμη αγοράσει μια EOS από καθαρή αμέλεια και δεν έβγαλα τίποτα, από την άλλη πλευρά όμως μπορώ να πω ότι απόλαυσα την έκλειψη σε όλο της το μεγαλείο χωρίς να χάσω καθόλου χρόνο. Ο Γιώργος Ταρσούδης προσπάθησε να με πείσει να αγοράσω την EOS τελευταία στιγμή και δεν τον άκουσα. Απ' ότι ξέρουν οι φίλοι μου βέβαια η επίσκεψη μου στο Καστελλόριζο έγινε εν μέσω μεγάλων προβλημάτων και παραλίγο να ματαιωνόταν.

Τελικά σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να το είχα αμελήσει. Βέβαια, με το 5" F15 μου δεν θα μπορούσα να φωτογραφίσω όλο το στέμμα, όμως θα μπορούσα να πιάσω την τεράστια προεξοχή που στην αρχή της έκλειψης με έκανε να ουρλιάζω!!! Φαινόταν σαν μεγάλη πυρκαγιά με εκπληκτικές λεπτομέρειες!!!

 

Ηλια κατα την προσωπικη μου αποψη καλυτερα που δεν ειχες μηχανη.Ειδες απ οτι συζητησαμε πολυ περισσοτερα πραγματα απο μενα.Εγω το μετανιωσα που ειχα τη μηχανη.Μου εφαγε πολυ χρονο απο την ζωντανη παρατηρηση.Γυρω στο ενα λεπτο παλευα μαζι της. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Απ την αλλη εσυ εχεις εμπειρια κ μπορει να μην τα εχανες οπως τα εχασα εγω.Δεν ξερω.Τες πα.Ολα θα διορθωθουν στην επομενη.Σωστα?

Τελος παντων δεν πειραζει.Στην επομενη

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρω στο ενα λεπτο παλευα μαζι της. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Δυστυχώς τα ίδια έχω να λέω κι εγώ.... Έπρεπε να είχα ξαπλώσει κάτω με ένα ζευγάρι κιάλια και να εκμεταλλευτώ και τα 3 λεπτά... :(

 

Ολα θα διορθωθουν στην επομενη.Σωστα?

Τελος παντων δεν πειραζει.Στην επομενη

 

Όλοι αυτό ελπίζουμε!!! :D

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, η επόμενη ευκαιρία και θα αργήσει να έρθει και θα είναι πολύ μικρής διάρκειας και δεν ξέρουμε τι καιρό θα κάνει στην Κίνα!!!

Όμως αυτά έχει το σπορ!!! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

 

Το σημαντικότερο όπως τόνισες είναι η οπτική παρατήρηση του φαινομένου και όλων των πτυχών του. Κάθε δευτερόλεπτο είναι πολύτιμο!

Καμιά φωτό δεν μπορεί να απεικονίσει ρεαλιστικά το στέμμα, το οποίο όπως έγραψα και πριν δεν έχει απλώς λευκή, αλλά μεταλλική όψη.

Η εικόνα που εγώ είχα με το 5", μου έδινε μια εξαιρετική εικόνα της μεγάλης προεξοχής, η οποία όμως έμοιαζε με ανάλογες φωτογραφίες. Έβλεπα ολόκληρο το δίσκο της σελήνης με εξαιρετική λεπτομέρεια, όμως το πεδίο ήταν μικρό και δεν χωρούσε όλο το στέμμα.

Στο γυμνό μάτι όμως ή σε κυάλια όπως το είδα για λίγο μέσα από τα κυάλια του κου Νίκου (Adam), το θέαμα ήταν ανεπανάληπτο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δυστυχές είναι ότι παρά το γεγονός του Καλοκαιριού, οι περιοχές που περνάει κατά μέσο όρο συνηθίζουν να έχουν συννεφιά, λόγω τοποθεσίας...

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα ξέρουμε αν δεν πάμε...

 

ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ :D

 

Μόλις παρατήρησα ότι ανήκουμε και στον ίδιο σύλλογο....!

Λες ε;

Μακάρι Μακάρι! :cheesy:

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι βλέπω η Κίνα έχει και τις καλύτερες πιθανότητες ηλιοφάνειας:

http://home.cc.umanitoba.ca/~jander/tot2008/tse08intro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα σε ευχαριστούμε ταμάλα για την φωτό του Καστελόριζου.Είναι καταπληκτική! Ένα πανέμορφο ενθύμιο,να 'σαι καλά που το σκέφτηκες!

 

Βασικά παιδιά καλά θα είναι και το 2008,ειδικά εάν πέφτουν με Ολυμπιακούς στην Κίνα αλλά είναι λίγο..σκέφτομαι καλύτερα στις 22/7/2009 πάλι στην Κίνα!!!

 

Ή μήπως και στις δύο????????? :cheesy: :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης