Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όλα αυτά τα υπέροχα συναισθήματα που ζήσαμε πέρισυ, δεν πρέπει να χάσουμε ούτε την ευκαιρία του 2008, ούτε αυτή του 2009!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλια,

 

Πολυ σωστα τα λες ... τετοιες ευκαιριες ειναι λιγες και μοναδικες καθως ειναι και μια ομορφη ευκαιρια για να ζησουμε ενα σπανιο φαινομενο σε μια διαφορετικη χωρα καθε φορα με καλη παρεα και φιλους.

 

Σε λιγο θα λεμε "λιγοτερο και απο ενα χρονο" για την επομενη εκλειψη. \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας χρόνος πέρασε... πότε άραγε?

Σαν χθες μου φαίνεται όταν κοιτούσα τον ήλιο να χάνεται πίσω από την σελήνη και μένα να με πιάνει δέος, ρίγος.

Αξέχαστες στιγμές, χαραγμένες βαθιά στο μυαλό και στην καρδιά μας.

Να μαστε καλά και ραντεβού το 2008 και 2009!!!

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Πολυ σωστα τα λες ... τετοιες ευκαιριες ειναι λιγες και μοναδικες καθως ειναι και μια ομορφη ευκαιρια για να ζησουμε ενα σπανιο φαινομενο σε μια διαφορετικη χωρα καθε φορα με καλη παρεα και φιλους.

 

Σε λιγο θα λεμε "λιγοτερο και απο ενα χρονο" για την επομενη εκλειψη. \:D/

Και επιπλέον, θα πρέπει από τώρα να αρχίσουν να προγραμματίζονται κάποια ομαδικά ταξίδια, για να μην παρατηρηθεί το φαινόμενο των πριβέ ταξιδιών για λίγους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον ένα χρόνο που μεσολάβησε από εκείνο το ανεπανάληπτο πενθήμερο στο Καστελλόριζο, δεν μετέφερα τίποτα εδώ από την εμπειρία μου, εκπλήσσοντας και τον εαυτό μου ακόμα. Καταλαβαίνω τώρα ότι μου ήταν δύσκολο να αναφερθώ στη μοναδικότητα των ημερών, την ένταση και τον πυρετό της αναμονής, το δέος και τη συγκίνηση των στιγμών κάτω από το ηλιακό στέμμα... Προτίμησα να μη φθείρω την εντύπωσή μου προσπαθώντας να τη χωρέσω σε μερικές γραμμές.

Σήμερα αισθάνομαι εξαιρετικά τυχερός που ήμουν εκεί και έζησα το εξαίσιο και σπάνιο (για τη ζωή ενός ανθρώπου) φαινομένο της ολικής έκλειψης. Κι ακόμα πιό τυχερός που το μοιράστηκα με καλούς φίλους, μέλη και μη του astrovox. Μακάρι να ξαναζήσουμε όλοι κι άλλες παρόμοιες στιγμές στο μέλλον.

Δεν ξέρω αν θα ξαναβρεθώ στην ίδια ευθεία με τον Ήλιο και τη Σελήνη στις εκλείψεις του 2008 και του 2009. Ωστόσο προτρέπω οποιονδήποτε δεν έχει την εμπειρία της ολικότητας, να μη το πολυσκεφτεί και να τρέξει σε κάποια από τις επόμενες εκλείψεις (2008 και 2009). Όπως όλοι μας , θα ανταμειφθεί με δυνατά συναισθήματα και μια ξεχωριστή ανάμνηση για όλη του τη ζωή...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Πάτρα σε μια όμορφη συνάντηση οι πέντε, τελικά, εκ των έντεκα της περσινής "αποστολής" είδαμε τα βίντεο του Νίκου και του Παναγιώτη και θυμηθήκαμε τις ανεπανάληπτες στιγμές.

 

Χμ... Τώρα που το σκέφτομαι... Ανεπανάληπτες;;

 

[-X

 

Ρωσία και Κίνα ερχόμαστε!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας χρόνος πέρασε....?Σαν χθες μου φαίνεται...... Ακόμα νιώθω το δέος όταν η σελήνη άρχισε να κρύβει τον ηλιακό δίσκο... Μπορεί να μην ήταν τόσο εντυπωσιακό το φαινόμενο εδώ στην κοζάνη όπως στο Καστελόριζο, αλλά έκρυβε και αυτό την μαγεία του.... :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στις δυο χώρες θα συμφέρει ασυζητητί να τα αγοράσουμε όλα εκεί!!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντωμεταξύ, ακόμα έχω στο ντουλάπι μία κονσέρβα ντολμαδάκια απο αυτές που είχε φέρει μαζί του ο Βαγγέλης :D

Oh no ... παλι με αυτα τα &&*$_!*(# ντολμαδακια. Μετα απο τρεις μερες διαρκως διατροφη με τα συγκεκριμενα ντολμαδακια, θα χρειαστουν χρονια να τα ξεπερασει κανεις. :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντωμεταξύ, ακόμα έχω στο ντουλάπι μία κονσέρβα ντολμαδάκια απο αυτές που είχε φέρει μαζί του ο Βαγγέλης :D

 

Αυτά τα ντολμαδάκια έχουν μείνει στην ιστορία!

 

Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά για την επόμενη έκλειψη -ειδικά η ιδέα του ταξιδιού με το τραίνο με θέλγει. Αλλά δυστυχώς δε μπορώ να κανονίσω τόσο νωρίς, να είμαστε καλά να βλέπουμε εκλείψεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κομραντ Κωστα,

 

Θα ειναι πολυ ομορφα να σε εχουμε παρεα στην Ρωσια! Κανε οτι μπορεις φιλε να εισαι διαθεσιμος για την συγκεκριμενη αποστολη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κομραντ Κωστα,

 

Ντα Αντώνη,

 

Θα ειναι πολυ ομορφα να σε εχουμε παρεα στην Ρωσια! Κανε οτι μπορεις φιλε να εισαι διαθεσιμος για την συγκεκριμενη αποστολη.

 

Οσο περνάει από το χέρι μου θα το προσπαθήσω, ειδικά πέρσι με το Καστελλόριζο το κανόνισα 20 μέρες πριν την έκλειψη να φανταστείς, αλλά θα δούμε για του χρόνου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 6 μήνες αργότερα...

To George Makris:

 

Γιώργο Μακρή, έχεις μήνυμα (PM), που περιμένει απάντηση !!!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 3 έτη αργότερα...
πέντε χρόνια μετά και ακόμη μια έκλειψη του Ήλιου στις 29 Μαρτίου. Αλλά όχι στην Γη αλλά από την θέση που βρίσκεται το τροχιακό τηλεσκόπιο SDO το οποίο στις 29 Μαρτίου 2011 είδε τον Ήλιο να κρύβεται πίσω από την Γη!!!

20110329_071453_512_0335.jpg.40310c560fbb26dad199252560b6f1f0.jpg

20110329_071444_512_0193.jpg.8299c9b7b5de0c68d38545171b3776bb.jpg

20110329_071437_512_0171.jpg.8a497d9e4efbb061ab78a1ac51b8461c.jpg

07.gif.bbd6db7a5b495956d45149bd49365c96.gif

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε πέρασαν κιόλας 5 χρόνια! Κι οι αναμνήσεις όχι απλώς ανεξίτηλες αλλά ανάμεσα στις κορυφαίες όλων των αστρονομικών γεγονότων που έχουμε ζήσει ως ερασιτέχνες! Άντε και σύντομα στην επόμενη! :mrgreen: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10461&highlight=2088

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση, 343, στις 29/03/2006, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:03"

 

Αυτό το ρεκόρ άραγε θα ξεπεραστεί ποτέ;

:D

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης