Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρόν έχουμε κανονίσει εξόρμιση στον Όλυμπο μετά την εξεταστική του Ιουνίου...

Γιαννη,

 

Μολις εθαψες ενα ΜΕΓΑΛΟ μαχαιρι στην καρδια μου! Αν γνωριζες την αγωνια μου και επιθυμια μου για μια εξορμηση στον Ολυμπο με αστροφωτογραφικο στοχο/χαρακτηρα. =P~ =P~ =P~

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ αλλά να το συζητήσουμε εμείς πρώτα, να δούμε ημερομηνίες εξεταστικής(νομίζω βγήκε το πρόγραμμα) και μετά να ενημερώσουμε τους φίλους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν έχουμε κανονίσει εξόρμιση στον Όλυμπο μετά την εξεταστική του Ιουνίου...

Γιαννη,

 

Μολις εθαψες ενα ΜΕΓΑΛΟ μαχαιρι στην καρδια μου! Αν γνωριζες την αγωνια μου και επιθυμια μου για μια εξορμηση στον Ολυμπο με αστροφωτογραφικο στοχο/χαρακτηρα. =P~ =P~ =P~

 

 

 

Λοιπόν????

 

Να σε βάλω στη λίστα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Vixen μου για δευτερη φορα στον Ολυμπο... #-o #-o #-o Μου αρεσει η ιδεα μεν αλλα..... την τελευταια φορα ο καιρος δεν μας βοηθησε και πολυ και τα μουλαρια δεν ειναι και πολυ ευγενικα προς τα οπτικα γενικα.

 

Για Ολυμπο προτεινω κατι πιο ελαφρυ (να μεταφερετε στην πλατη) με πολλες δυνατοτητες : Ενα διοπτρικο takahashi πχ ή ακομα καλυτερα ενα του τυπου TakaVixen :cheesy: :cheesy:

 

Να κουβαλησουμε τα οπτικα εμεις και τα πραγματα να ανεβουν με τους φιλους μας τα μουλαρια....

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα οι μεταφορικες εταιριες μαλλον πιο βιαιες ειναι....

Λοιπον το αποφασισα θα το παρω για δευτερη φορα με την ελπιδα ο καλος Διας να μας κανει το χατιρι να παρατηρησουμε αυτη την φορα!!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δε θέλω να ανάψω φωτιές, αλλά τις τελευταίες μέρες είπαμε αρκετά για τα off-topic κλπ. Γιατί δεν ανοίγετε ένα νέο θέμα με πιο αντιπροσωπευτικό τίτλο; Να το βρίσκει και κάποιος που ψάχνει για επόμενες παρατηρήσεις κλπ.

 

Φιλικά πάντα

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχου ....

Να αυτο ειναι λιγο βαρετο εως χαζο!!!! Δεν μπορεις να κοβεις μια συζητηση ενω

a) ειναι σε εξελιξη

β) δεν εχει προβλημα κανεις

 

Απλα ειναι μη αποδοτικο να ανοιγεις καινουργιο thread καθε φορα με την δικαιολογια οτι ξεφυγε λιγο απο το θεμα.

Μα ετσι ειναι οι συζητησεις και στον πραγματικο κοσμο!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω ότι είναι λίγο "σπάσιμο", αλλά όπως γράφεις εδώ το ίδιο θα γράφεις και σε ένα θέμα με άλλο τίτλο...Δεν αλλάζει κάτι προς το κακό ενώ βελτιώνεται η χρηστικότητα του forum για κάποιον που ψάχνει για πληροφορίες...

 

Δεν είμαι moderator, δεν επιβάλλω κάτι, προς θεού. Απλά λέω τη γνώμη μου.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει δίκιο και στις δυο πλευρές (vag_ και inest)... Ας μην το αναλύσουμε περαιτέρω όμως. Φαντάζομαι πως σύντομα θα ανοίξει ένα καινούριο thread σχετικά με κάποια εκδρομή...

 

Σ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη,

 

αν κάθε φορά που αλλάζουμε θέμα, περίπου κάθε 5 απαντήσεις, δημιουργούσαμε

και νέο thread θα είχαμε ένα forum με αρκετές εκατοντάδες threads ανά

ημέρα (απλή διαίρεση) και πολλές χιλιάδες σύνολο

 

δεν μου ακούγεται και ιδιαίτερα χρηστικό αυτό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν αξεχαστος ο ουρανος εκει,

και την νυχτα...

 

Α ρε Καστελοριζο.....

 

Νικος

866307230__MG_0953(Medium).JPG.c3f20582210004413050e5cd8bd480c1.JPG

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο αυτή η φωτό από που είναι; Από το θρυλικό πλέον "κέντρο επιχειρήσεων" πάνω απο το εστιατόριο της Μαριγώς που μέναμε ή από την κατασκήνωση;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι απο το κεντρο επιχειρησεων,οπου καναμε παρατηρηση με τα κυαλια μας τη Τριτη το βραδυ.....

 

Παει και αυτο....:cry: :cry:

 

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που υπάρχουν και κάποια on-topic εδώ μέσα! ;) Πλάκα κάνω.

 

Νίκο, το Καστελλόριζο περνάει καθημερινά από το μυαλό μας, αλλά δυστυχώς η ζωή συνεχίζεται... Ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία (να το επιδιώξουμε οι ίδιοι δηλαδή) να το ξαναεπισκευτούμε!!

 

Ωράιος ο Ωρίωνάς σου... Επαιρνε νομίζω και λίγο περισσότερο ζουμ.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε την ευκαιρια,ας το σκεφτουμε σοβαρα για εξορμηση αστροβοξ.Μονο να μην συνπεσουν οι ημερομηνιες με τις εξορμησεις στον Παρνωνα.Σκοπος μας ειναι να ενωθουμε και οχι να διασπαστουμε και αλλο.Θα με ενδιεφερε πολυ να γνωριζα απο κοντα ολους αυτους που τους διαβαζω στο αστροβοξ,πιστευω οτι εχουμε πολυ περισσοτερα να πουμε απο οσα εχουμε γραψει μεχρι τωρα. :)
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοπος μας ειναι να ενωθουμε και οχι να διασπαστουμε και αλλο.Θα με ενδιεφερε πολυ να γνωριζα απο κοντα ολους αυτους που τους διαβαζω στο αστροβοξ,πιστευω οτι εχουμε πολυ περισσοτερα να πουμε απο οσα εχουμε γραψει μεχρι τωρα. :)

Φίλε Λέοντα

μόλις διάβασα μια από τις πλεόν αισιόδοξες τελευταία ρήσεις εδώ ! =D>

 

Ρίξε λοιπόν μια ματιά εδώ : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2871

(έχει φτάσει αρκετές σελίδες αλλά .. θα την βγάλεις την άκρη!)

Θεωρώ ότι θα είναι μεγάλη χαρά, πρώτα για σένα, αλλά και για όλους η συμμετοχή σου !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Ρόδου «Εύδημος»

 

11 Απριλίου 2006

 

Θέμα: Ειδικό γραμματόσημο για το ολική έκλειψη στο Καστελόριζο

 

Αγαπητοί φίλοι.

 

Την κυκλοφορία του εταιρικού-προσωπικού γραμματοσήμου και των ειδικών αναμνηστικών συλλεκτικών φακέλων με αφορμή το γεγονός της ολικής έκλειψης Ηλίου στο Καστελόριζο, ανακοίνωσαν τα ΕΛΤΑ.

 

Επιθυμώντας να σηματοδοτήσουν το μοναδικό αυτό γεγονός, τα Ελληνικά ταχυδρομεία και η διεύθυνση φιλοτελισμού, κυκλοφόρησαν αναμνηστικές βινιέτες όπου στους κενούς χώρους απεικονίζονται σχετικές με τις φάσεις της έκλειψης παραστάσεις. Πρόκειται για φύλλο εταιρικού- προσωπικού γραμματοσήμου διαστάσεων Α4 το οποίο περιέχει 15 γραμματόσημα συνολικής αξίας 15,00 €.

 

Παράλληλα κυκλοφόρησαν ειδική αναμνηστικοί συλλεκτικοί φάκελοι, οι οποίοι είναι εικονογραφημένοι με ειδική παράσταση σχετική με το θέμα, έχουν επικολλημένο με την έκλειψη και σφραγισμένοι με την ειδική αναμνηστική σφραγίδα που κυκλοφόρησε για το γεγονός, στο Καστελόριζο στις 29/3/2006

 

Τα αναμνηστικά αυτά προϊόντα διατίθενται από το κεντρικό φιλοτελικό γραφείο (Βύσσης 2και Αιόλου, ΤΚ 101 88, Αθήνα αλλά και με κατάθεση παραγγελίας σε όλα τα ταχ. Καταστήματα της χώρας.

 

Πληροφορίες στο internet: www.elta-net.gr

 

Πολλούς χαιρετισμούς

 

Στράτος Κουφός.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία !!! κίνηση από τα ΕΛΤΑ, πότε θα βγούνε στην κυκλοφορία?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχας , ειμαι καινουριος. ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ.

Γραφτηκα κθριοσ για την εκληψη αλλα με ενδιαφεροθν εξισοθ ολα τα αστρονομικα φαινομενα. οσο αν αφορα την εκληψη, :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες, αλλά μήπως γράφεις στο άσχετο?

 

Βάλε ένα ερώτημα ή να παρακολουθείς τα διάφορα post!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κοιμηθεί στο οροπέδιο των Μουσών (2600μ) Αυγουστο.

Έχεις την εντύπωση ότι τα άστρα θα τα πιάσεις.

Θέλει 6-7 ώρες δρόμο. Ανηφόρα. Αν κάποιος ειναι άμαθος θα δυσκολευτεί λίγο...

Αντώνη είναι μια μοναδική εμπειρία.

Τον Όλυμπο τον βλέπω κάθε μέρα απο το παράθυρό μου

Καλύτερη εποχή με τα λιγότερα σύννεφα είναι τέλη Αυγούστου - Σεπτέμβριο

Για εξόρμηση εκει ψηλά ειμαι έτοιμος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρότεινα να κλειδώσουμε το τρέχον thread, καθώς έχει αρχίσει να διακοσμείται με θέματα άσχετα με την έκλειψη. Ο,τι ήταν να δώσει το έδωσε, ας μην γίνει παιδική χαρά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

too fantastic not to tell

Jack Kerouac

 

Το ξέρεις.

 

Το έχεις διαβάσει από μικρός στα βιβλία, έχεις δει πολλές φωτογραφίες, τα τελευταία χρόνια σε sites. Πάντα σε εντυπωσίαζε. Πάντα σου άρεσε ό,τι είχε σχέση με τον ουράνιο θόλο, το «τι», το «πώς» και το «γιατί». Όλη η μαγική γνώση που άρχισε από την Κοσμογραφία του Λυκείου για να φτάσει ως τα πολλά σχετικά internet sites. Θα εμπλουτίζεται και θα συνεχίζεται. Γιατί όσα βουνά κι αν ανεβούμε πάλι θα είμαστε κάτω απ’ όλα τ’ άστρα, όπως λέει ο ποιητής.

 

Αστρονομία και Αστροφυσική. Η Μεγάλη Έκρηξη, Αστερισμοί και Γαλαξίες. Ελλειπτική και pulsars. Μετάπτωση του άξονα της γης και μαύρες τρύπες. Κόκκινοι γίγαντες και άσπροι νάνοι. Μα πάνω απ’ όλα η σπάνια και εντυπωσιακή, στην θεωρία μέχρι την Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2006, ολική έκλειψη ηλίου.

 

Οι πρώτες σκέψεις για το Καστελλόριζο ήταν διερευνητικές. Παρά την δημοσιότητα της τελευταίας στιγμής, υπήρχαν θέσεις στην Aegean από Αθήνα για Ρόδο και στο ιπτάμενο δελφίνι από Ρόδο για Καστελλόριζο. Τρίτη βράδυ αναχώρηση από το Ελ. Βενιζέλος, γεμάτο αεροπλάνο, πολλοί με τηλεσκόπια στις ειδικές θήκες. Μια υπέροχη πτήση 40 λεπτών και ξανά στο νησί των ιπποτών μετά από 19 χρόνια. Τετάρτη πρωί περιμένοντας το ιπτάμενο δελφίνι στο Μανδράκι με σκέψεις πολλές να περνάνε από το μυαλό. Κόσμος άρχισε σιγά σιγά να μαζεύεται, έλληνες, ξένοι, σε παρέες, μόνοι. Ο μέρα υπέροχη, η θάλασσα λάδι, το δελφίνι ήρθε από την Κάλυμνο με μικρή καθυστέρηση και ξεκινήσαμε. Μετά από 2.5 ώρες ταξιδιού φτάνουμε στο Καστελλόριζο.

 

Το ανατολικότερο σημείο της Ελλάδας, πιο ανατολικά και από την Κωνσταντινούπολη. Μοναχικό νησί, μεταξύ Ρόδου και Κύπρου, έχει μια δική του αίγλη. Όμορφα σπίτια, μικρό λιμανάκι, κρυστάλλινα νερά, εντυπωσιάζει τον επισκέπτη. Ειδικά εκείνη την Τετάρτη, πάρα πολύς κόσμος. Πανεπιστήμια από Ευρώπη και Αμερική, σύλλογοι, ερασιτέχνες αστρονόμοι, πολλά σχολεία, απλοί φίλοι της αστρονομίας, όλοι ένα μελίσσι με έναν σκοπό. Τηλεσκόπια, φωτογραφικές μηχανές, βιντεοκάμερες, με όλον τον ειδικό εξοπλισμό και τα φίλτρα, στημένα σε κάθε σημείο του νησιού που έβλεπε ήλιο. Στο σχολείο με το υπέροχο βότσαλο ήταν κόσμος από το Astrovox, ενώ λίγο πιο πέρα, σε ένα μικρό πανέμορφο λιμανάκι, άλλες παρέες ετοιμάζονταν.

 

Η πρώτη επαφή προσέλκυσε το ενδιαφέρον. Ο δίσκος της σελήνης άρχισε να κρύβει τον δίσκο του ήλιου. Κατά τη 1:30 αρχίζει να φυσάει και να πέφτει η θερμοκρασία, έχουν μείνει περίπου 20 λεπτά για την αρχή της ολικής έκλειψης και τα μάτια όλων στον ουρανό. Σε λίγο μόνο ένας μικρός μηνίσκος του ήλιου φωτίζει και μέχρι την δεύτερη επαφή η εντύπωση είναι ότι επικρατεί συννεφιά. Οι σκιές των αντικειμένων έχουν γίνει θολές, κάποιοι πρόσεξαν τα shadow bands. Η ώρα πλησιάζει, θεωρητικά έχουμε διαμαντένιο δαχτυλίδι, χάντρες του Baily και ολικότητα. Δεν μπορώ να ξέρω τι πρόσεξαν οι άλλοι, πιο έμπειροι και με πιο πολλές γνώσεις από μένα. Αυτό που με είχε εντυπωσιάσει, που από μικρός αναρωτιόμουν αν θα το έβλεπα ποτέ στην πραγματικότητα, που είχα διαβάσει σε βιβλία και sites, που είχα δει σε άπειρες φωτογραφίες, γίνεται τώρα μπροστά μου.

 

Σκοτάδι, σαν να έκλεισε ένας διακόπτης στην φύση, μέρα μεσημέρι. Απότομα, καμία σχέση με ό,τι ξέρουμε για την μετάβαση από το φως στο σκοτάδι. Πραγματικό σκοτάδι. Μακρόσυρτα ααααα και οοοοοο γνήσιας έκπληξης, δέους και θαυμασμού. Όλοι, με γυμνό μάτι ή με όργανα χωρίς φίλτρα, να βλέπουμε έκθαμβοι τον σκοτεινό δίσκο της σελήνης να έχει καλύψει τον ήλιο και γύρω από αυτόν το μεγαλειώδες ασημένιο στέμμα. Ο ορίζοντας ολόκληρος ένα απόκοσμο συμμετρικό σούρουπο. Ή χάραμα. Ή τίποτα από τα δύο. Εντυπωσιασμένος, εμβρόντητος, χαρά και συγκίνηση. (Τα σκυλιά άρχισαν να γαβγίζουν τρελαμένα). Το μυαλό μου άδειασε από κάθε σκέψη, έμεινα να κοιτάω. Περίμενα, μετά κατάλαβα πόσο γρήγορα περνάνε τα τρία αυτά λεπτά, εκείνη την ώρα είχε σταματήσει ο χρόνος. Κοντά στην τρίτη επαφή είδα και τις χάντρες και το δαχτυλίδι και την πρώτη ακτίνα που έφερε το φως ξανά, ακόμα πιο απότομα απ’ ότι έφυγε. Τα πλοία στο λιμάνι άρχισαν να σφυρίζουν, ίσως οι καπετάνιοι είναι ακόμα προληπτικοί, παρά την πλήρη επιστημονική εξήγηση και κατανόηση του φαινομένου. Λίγα λεπτά μετά, κανείς δεν είχε το παραμικρό ενδιαφέρον. Άρχισαν να μαζεύουν και να ετοιμάζονται για την επιστροφή.

 

Μια τελευταία βόλτα στο νησί και ένα χαμόγελο στο πρόσωπο όλων ανεξαιρέτως! Είχαμε την ευκαιρία (και όχι μόνο την τύχη) να ζήσουμε το πιο συγκλονιστικό, το πιο εντυπωσιακό μη θανατηφόρο φυσικό φαινόμενο που μπορεί να ζήσει άνθρωπος πάνω στη γη.

 

Στο δελφίνι του γυρισμού ευτυχισμένα πρόσωπα. Κουρασμένοι αρκετοί, αλλά χαρούμενοι, έτσι απλά. Σκέψεις πολλές. Γιατί είναι τόσο συγκλονιστική η εμπειρία μιας ολικής έκλειψης ηλίου? Δεν είναι μόνο η εξαιρετική σπανιότητα. Είναι η μεγαλοπρέπεια, είναι όλες οι αισθήσεις, είναι η μαγεία.

 

Είναι και η συνειδητοποίηση, για πολλοστή φορά, του «πόσο μικροί είμαστε». Υλικά και πνευματικά. Ένα απόλυτο τίποτα. Μιλάμε για ένα σπάνιο, με τα ανθρώπινα μέτρα του χρόνου, φαινόμενο ενός πλανήτη κι ενός δορυφόρου του, που περιστρέφεται γύρω από ένα αστεράκι, ελάχιστο κομμάτι ενός γαλαξία, με την σειρά του ελάχιστο κομμάτι του γνωστού σύμπαντος. Αλλά στον μικρόκοσμό μας, είναι κάτι.

 

Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας. Ο ζωοδότης. Μια ακτίνα είναι αρκετή για να φωτίσει. Ακόμα και λίγο πριν την ολικότητα η εντύπωση είναι ότι υπάρχει συννεφιά.

 

Το σκοτάδι πέφτει απότομα, σαν διακόπτης. Δεν το καταλαβαίνει κάποιος αν δεν το ζήσει. Ξαφνικά η μέρα γίνεται νύχτα, έρχονται όλα σε πλήρη και απόλυτη αντίθεση με ό,τι θεμελιώδες είμαστε προγραμματισμένοι (ίσως) και μαθημένοι (σίγουρα) σε όλη μας την ζωή. Σύγκρουση μεταξύ αυτού που πρέπει να είναι και αυτού που βλέπεις και αισθάνεσαι ότι είναι. Ο οργανισμός «αρνείται» να το δεχτεί και την ίδια στιγμή το βλέπεις, εκεί, να υπάρχει και να επηρεάζει τα πάντα. Ξέρεις ότι είναι μεσημέρι αλλά μπορείς και κοιτάς τον ήλιο, για να δεις έναν μαύρο κύκλο με ένα υπέροχο στέμμα γύρω του. Κάποιοι που είχαν στήσει φωτογραφικές μηχανές έμειναν να κοιτάζουν και δεν πήραν ούτε μια φωτογραφία!

 

Αισθαντικά και διαισθητικά, λογικά και υποσυνείδητα ανατρέπεται η βασικότατη τάξη των πραγμάτων, η Αρχή, με εξαιρετικά βίαιο μα, συγχρόνως, εντυπωσιακά ανώδυνο τρόπο.

 

Δεν είναι μόνο η όραση, όπως όταν βλέπεις μια πανσέληνο ή τ’ αστέρια. Είναι το κρύο και ο αέρας, είναι η ακοή, είναι οι σκιές, το κάθε ένα από μόνο του είναι εντυπωσιακό, πόσο μάλλον όλα μαζί.

 

Νόμιζες ότι το ξέρεις, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ξέρεις τίποτα…

 

Όπως είπε και ο Αϊνστάιν:

Η φαντασία είναι σημαντικότερη από την γνώση.

 

Δεν προσπαθώ να περιγράψω κάτι που όλοι λένε πως είναι πέραν κάθε περιγραφής.

Απλά να δώσω τροφή για όνειρα…

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι μόνο η όραση, όπως όταν βλέπεις μια πανσέληνο ή τ’ αστέρια. Είναι το κρύο και ο αέρας, είναι η ακοή, είναι οι σκιές, το κάθε ένα από μόνο του είναι εντυπωσιακό, πόσο μάλλον όλα μαζί.

 

Νόμιζες ότι το ξέρεις, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ξέρεις τίποτα…

 

Απλά να δώσω τροφή για όνειρα…

 

=D> =D>

 

φίλε Rigelian καλώς ήλθες

 

 

 

ΥΓ αν αυτό είναι το 1ο μήνυμα φανταστείτε τα επόμενα.....

τρέμε maxplanck!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης