Jump to content

Ποιο νομίζετε ότι είναι το σχήμα του Σύμπαντος και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα δει ότι υπάρχουν ερωτήσεις.

 

Λοιπόν, το μοντέλο FRW (Friedmann-Robertson-Walker) είναι από τα πρώτα κοσμολογικά μοντέλα που διατυπώθηκαν και οι βασικές του υποθέσεις είναι ότι ο χωροχρόνος είναι ομογενής και ισότροπος, δηλαδή όπου και να είσαι στο σύμπαν και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να κοιτάξεις, θα βλέπεις το ίδιο πράγμα (κάθε σημείο του σύμπαντος είναι ισοδύναμο και έχουμε σφαιρική συμμετρία) και υποθέτει ακόμα ότι η περιγραφή του σύμπαντος γίνετε από παρατηρητές που ακολουθούν την κίνηση του σύμπαντος (την διαστολή ή την συστολή), δηλαδή αυτό που λέμε συν-κινούμενους παρατηρητές (comoving). Αυτές οι επιλογές μα οδηγούν στο να γράψουμε μία μετρική για τον χωροχρόνο η οποία είναι η μετρική FRW.

 

Οι παραπάνω υποθέσεις όπως αναφέρθηκε ικανοποιούνται σήμερα μόνο σε μεγάλες κλίμακες, αφού όπως παρατηρούμε γύρω μας, το σύμπαν είναι γεμάτο από δομές (γαλαξίες, άστρα κλπ.). Οι υποθέσεις αυτές όμως ικανοποιούνταν και σε μικρότερες κλίμακες πριν την δημιουργία δομών, δηλαδή σε παλαιότερες εποχές του σύμπαντος. Αυτό φαίνετε πολύ καθαρά και από την μικροκυματική ακτινοβολία υποβάθρου (CMB).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω...Λάθος μου που άνοιξα το θέμα. :( Εκλαϊκευση όντως δεν χωρά. :roll: Παραδίδω το θέμα σε αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω. O:)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα διαφωνήσω. Σίγουρα κάποια πράγματα είναι πιο δύσκολο να τεθούν με απλούς όρους ή να οπτικοποιηθούν ή να γίνουν διαισθητικά κατανοητά, αλλά τα πάντα μπορούν να παρουσιαστούν με απλούστερο τρόπο που να εστιάζει στα ουσιώδη στοιχεία κάνοντας την εικόνα πιο καθαρή. Υπάρχουν πολλοί μεγάλοι δάσκαλοι και εκλαϊκευτές της επιστήμης που το έχουν κάνει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν απαιτείτε προσπάθεια από την μεριά του δέκτη για να κατανοήσει και να μην παρανοήσει. Αυτό είναι προϋπόθεση κάθε διαδικασίας μάθησης. Ο πομπός και ο δέκτης πρέπει να καταβάλουν και οι δύο προσπάθεια και να βρεθούν κάπου στη μέση και όχι ο ένας να προσπαθήσει να τοποθετήσει τη γνώση χειρουργικά μέσα στο κεφάλι του άλλου. Άρα η καλή εκλαΐκευση είναι δύσκολη αλλά μπορεί να γίνει, αλλά από την άλλη μεριά, απαιτείται σοβαρή προσπάθεια και κόπος για να γνωρίσουμε κάποια πεδία της επιστήμης έστω και εκλαϊκευμένα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ υγιές και φυσιολογικό ο άνθρωπος να αναρρωτιέται για θέματα που δεν γνωρίζει πλήρως και απ'αυτο 'αλλωστε παράγεται γνώση και επιστήμη... Το να γίνονται όμως ερωτήσεις που για να απαντηθούν έστω και εκλαικευμένα από κάποιους που γνωρίζουν το αντικείμενο, χρειάζεται πάντα ένα φόντο στοιχειώδους γνώσης για την προέλευση της ερώτησης από τον ερωτήσα ώστε να μπορέσει να καταλάβει και την απάντηση κατάλληλα από τον ερωτηθέντα. Στα παραπάνω μόνο σύγχιση είδα και πόσο μάλλον που απλώς αναφέρθηκε μόνο ένας ορισμός μετρικού χώρου... γιαυτό είπα και την κρίση μου χωρίς παρεξήγηση πάντα :) (Για παράδειγμα -έστω και άστοχο αλλά η ουσία είναι η ίδια-είναι επειδή αναρρωτιέμαι πως ανακαλυπτονται οι αρχαίοι τάφοι να πάω σε ένα συνέδριο αρχαιολογίας και να απαντηθεί το ερώτημα μου, αλλά για να το κατανοήσω,προηγουμένως θα πρέπει να έχω ένα ιστορικό όπου γνωρίζω κάποια πράγματα στοιχειώδη ή μη άσχετα αν η απάντηση που μου δώσαν ήταν όσο πιο εκλαικευμένη γινόταν (χωρίς δηλαδη μεθόδους εσκαφής - γεωλογία χώρων κλπ- για χάρην παραδείγματος)

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλάβα κάτι: Γιατί πρέπει να έχει το σύμπαν κάποιο συγκεκριμενό σχήμα;

 

Μήπως η ερώτηση είναι πολύ συμβατική, ανθρωποκεντρική σε σχέση με το σύμπαν; :-({|=

 

Συμφωνώ απόλυτα με την ερώτηση-απάντηση του φίλου.. Θεωρώ οτι το σύμπαν γενικώς σαν έκφραση κ έννοια είναι κάτι το οποίο το ορίζουν απλά οι ανθρώπινες αισθήσεις μας. Το να σχηματίσουμε κάτι το οποίο δεν το βλέπουμε το κάνουμε απλά επειδή μας βολεύει για να δώσουμε απάντηση σε κάτι που είναι σίγουρα αναπάντητο.

Πάντως κατ'εμε δεν μπορεί κανείς να απαντήσει αυτή την ερώτηση σωστά γιατι μιλάμε συνεχώς για κάτι υποθετικό.... οι φωτογραφίες σχήματα του φίλου στην αρχή είναι απλά μοντέλα τα οποία δεν έχουν βάση :!: :roll:

34970.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στρογγυλό σαν καρπούζι... και όποιος μπορεί ας αποδείξει ότι είναι μακρύ σαν λουκάνικο... η επίπεδο σαν τηγανίτα...!

Μα με τι ασχολείσθε κυρίες και κύριοι???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω διερωτομαι χωρις να εχω πολλες γνωσεις εαν ειναι ενα κλειστο συμπαν η ανοικτο συμπαν.Φιλοσοφικα και τα δυο εχουν τις ομορφιες τους παντως αλλα οι αποψεις διηστανται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
δωδεκαεδρο και ευκλειδιο ειναι το σχημα του συμπαντος.. ολα τα στοιχεια απο τις μετρησεις της κοσμικης ακτινοβολιας υποβαθρου εκει συγκλινουν.. καντε τωρα τις αναποφεκτες συναψεις με τον αιθερα ή πέμπτο στοιχειο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εάν το σύμπαν έχει κάποιο από τα γνωστά σχήματα που έχει εφεύρει ο ανθρώπινος εγκέφαλος, τότε δεχόμαστε ότι δεν είναι απέραντο;

επίσης σίγουρα δεν υπάρχουν ευθείες γραμμές στο σύμπαν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάζοντας πιο παλιά άρθρα, βρήκα αυτά τα δύο πολύ ενδιαφέροντα:

 

 

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews31.html

 

http://www.physics4u.gr/articles/2003/lasttheoriesbb.html

 

Σύμφωνα και με τις τελευταίες παρατηρήσεις που είχαν γίνει από το WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) αποδείχθηκε ότι το σύμπαν είναι επίπεδο, με μηδενική καμπυλότητα,Παράλληλα ισχύει η Ευκλείδια Γεωμετρία και συμφωνεί με το πληθωριστικό μοντέλο.Μάλιστα σύμφωνα με αυτή την παραδοχή το σύμπαν θα διαστέλλεται επ' άπειρον.

Πάντως οι έρευνες για την επιπεδότητα ή την καμπυλότητα του σύμπαντος γίνονται σε πολύ μικρά τμήματα του ουρανού που αποτελούν το παρατηρήσιμο Σύμπαν, δηλ. ότι υπάρχει μέσα στον δικό μας ορίζοντα, ή καλύτερα μέσα στο 'οπτικό' μας πεδίο. Γι'αυτό κάθε παρατήρηση που κάνουμε, περιορίζεται μόνο στο παρατηρήσιμο σύμπαν, και δεν έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε με βεβαιότητα τι συμβαίνει πέρα από αυτό.Γι'αυτό οι επιστήμονες στέκονται ακόμη επιφυλακτικοί.Πάντως, σίγουρα με τα νέα τηλεσκοπία Planck και Hershel θα έχουμε ακριβέστερες μετρήσεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στην ημερίδα αστρονομίας στα Ιωάννινα ένας αστροφυσικός του ΑΠΘ είχε πει καθαρά ότι το σύμπαν είναι επίπεδο και με μπέρδεψε #-o (ελπίζω να άκουσα σωστά,αν δεν κατάλαβα σωστά αυτό που είπε ζητώ συγνώμη)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί καλέ σε μπέρδεψε?Όπως προαναφέρηκε παραπάνω το 2000 επιβεβαιώθηκε ότι το Σύμπαν είναι επίπεδο από ερευνητές του Πανεπιστήμιου της Καλιφόρνια στο Μπέρκλεϊ όπου διεξήγαγαν παρατηρήσεις με ένα αερόστατο που ονόμασαν MAXIMA (Millimeter Anisotropy eXperiment IMaging Array).

Τα δεδομένα που συγκεντρώθηκαν με το MAXIMA ήταν πιο ακριβή από αυτά που έλαβαν οι επιστήμονες του ΒΟΟMERANG. Οι ερευνητές του MAXIMA κατάφεραν να δημιουργήσουν το χάρτη με την υψηλότερη μέχρι τώρα ανάλυση του Κοσμικού Υποβάθρου Μικροκυμάτων.

Υπήρχαν πολύ μικρές διαφορές στα χρώματα του χάρτη της ακτινοβολίας στο πρώιμο σύμπαν που πήραν απο το ΜΑΧΙΜΑ. Οι διαστάσεις των ζωνών του χαρτή, μας αποκαλύπτουν πως το σύμπαν δεν μπορεί να είναι ούτε σφαιρικό, ούτε υπερβολή αλλά επίπεδο.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας σκεφτούμε το συγκεκριμενο θέμα από άποψη Γεωμετρίας...

Ένα μέρος του σύμπαντος π.χ η Γη μας υπακούει στα "Στοιχεία του Ευκλείδη" δηλαδή στην ευκλειδια γεωμετρία.Ένα άλλο μεγαλύτερο μέρος του σύμπαντος μας υπακούει στη γεωμετρία του Rieman, ενώ φαίνεται πως σε όλο το σύμπαν βρίσκει εφαρμογή η γεωμετρία του Lobatseski.

Αν λοιπόν είναι έτσι τα πράγματα τότε μάλλον το σύμπαν είναι ελαφρώς καμπυλωμένο... [-( #-o

Περαιτέρω όμως δεν μπορώ να πω καθώς στο μύαλο μου δεν του έχω δώσει συγκεκριμένη μορφή, απλά σκέφτομαι με βάση αυτά που γνωρίζωκαι διορθώστε με αν κάνω λάθος :oops:

:cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με την άποψη σου και φαίνεται ότι είσαι σώστα διαβασμένη!!! =D> Όμως πάνω σε αυτό που λές είναι ότι παρατηρησιακά δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο.Όλα βασίζονται στην παρατήρηση για να αποδειχθεί κάτι..Αλλά όπως ανάφερα και παραπάνω,το 2000 επιβεβαιώθηκε ότι το Σύμπαν είναι επίπεδο από ερευνητές του Πανεπιστήμιου της Καλιφόρνια στο Μπέρκλεϊ όπου διεξήγαγαν παρατηρήσεις με ένα αερόστατο που ονόμασαν MAXIMA.

Όμως ούτε και εγώ είμαι ειδική για να επεκταθώ περαιτέρω.. :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μέρος του σύμπαντος π.χ η Γη μας υπακούει στα "Στοιχεία του Ευκλείδη" δηλαδή στην ευκλειδια γεωμετρία.Ένα άλλο μεγαλύτερο μέρος του σύμπαντος μας υπακούει στη γεωμετρία του Rieman, ενώ φαίνεται πως σε όλο το σύμπαν βρίσκει εφαρμογή η γεωμετρία του Lobatseski.

Αν λοιπόν είναι έτσι τα πράγματα τότε μάλλον το σύμπαν είναι ελαφρώς καμπυλωμένο... [-( #-o

Περαιτέρω όμως δεν μπορώ να πω καθώς στο μύαλο μου δεν του έχω δώσει συγκεκριμένη μορφή, απλά σκέφτομαι με βάση αυτά που γνωρίζωκαι διορθώστε με αν κάνω λάθος :oops:

:cheesy: :cheesy:

 

Αν και η σκέψη είναι άκρως λογική,δεν ίσχυει ότι το ''παρατηρήσιμο'' σύμπαν είναι ελαφρώς καμπυλωμένο.Η απάντηση είναι απλή και μπορείς να το δεις και από τις παρατηρήσεις του ΜΑΧΙΜΑ (ενός αερόστατου που χαρτογράφησε το σύμπαν).Εάν ήταν καμπυλωμένο, στην χαρτογράφιση του σύμπαντος από το ΜΑΧΙΜΑ διαφορές περιοχές στον Χάρτη του Κοσμικού Υποβάθρου Μικροκυμάτων θα ήταν αρκετά διαφορετικές από τις παρατηρήσιμες.

Ίσως να ισχύει αυτό που λές, όμως για το σύμπαν, το ''αθέατο'' σύμπαν το όποιο λόγω των μικρών δυνατότητων των διαστημικών τηλεσκοπίων μας και άλλων οργάνων δεν μπορούμε να το παρατηρήσουμε και να το αναλύσουμε ακόμη αλλά με τα καινούργια τηλεσκόπια Planck και Hershel οι αστρονόμοι ίσως το ανακαλύψουμε.Είδομεν. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω για να διορθώσω τον εαυτό μου :roll: #-o

Το έψαξα το΄θέμα περαιτέρω και τελικά όντως το σύμπαν μας ως προς το χώρο είναι Ευκλείδιο...Ως προς το χώρο γιατί στο χωροχρόνο καμπυλώνεται :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης