Jump to content

Την γνώμη σας για το Celestron C11-A XLT (CGE)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ωρίμου σκέψεως και χώνοντας λίγο βαθιά το χέρι στην τσέπη κατέληξα να προβώ στην αγορά αυτού του οπτικού σωλήνα, http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1008 εάν γνωρίζετε θα ήθελα και μια άλλη γνώμη η τα υπέρ και τα κατά αυτού του οπτικού σωλήνα γενικός την γνώμη σας

 

Φιλικά Δημήτρης

91036-XLT3.jpg.4aef344bf602dee1b02f62886daa349c.jpg

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προτεινω αφου εχεις μεγαλη τσεπη να σκεφτεις και τα αποχρωματικα διοπτρικα.....!!!

 

Φιλικα

Βαγγελης

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το C11 είναι το βασικό μου τηλεσκόπιο αλλά διαθέτω αυτό με τις απλές starbright επιστρώσεις. Μόνο καλά λόγια έχω να πω γι αυτό το σωλήνα. Κρατάει το collimation για μήνες, ενώ σε αυτές τις σπάνιες βραδιές εξαιρετικού seeing έχω ξεπεράσει "οριακές" μεγεθύνσεις χωρίς προβλήματα. Η δική μου έκδοση ήταν με dovetail τύπου CG5, αλλά πρόσφατα την αναβάθμισα σε CGE. Ταυτόχρονα άλλαξα και την σέλα της EQ6 με μία dual του ADM που δέχεται ταυτόχρονα dovetail της Vixen και CGE.

Θεωρώ ότι η έκδοση CG5 είναι απαράδεκτη, καθώς το αλουμίνιο που είναι φτιαγμένο το dovetail είναι πολύ μαλακό και λεπτό και ο σωλήνας κάνει "τραμπάλα" από τους κραδασμούς. Από όσο ξέρω αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται στα C8 και C9.25.

Στον αντίποδα τώρα, ο συγκεκριμένος σωλήνας δεν προτείνεται για αστροφωτογραφία, καθώς δεν είναι και ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί, ενώ θεωρείται "δύσκολος" στην οδήγηση λόγω μεγάλης εστιακής απόστασης - η οποία ακόμα και με FR συνεχίζει να είναι μεγάλη. Το δε image scale που δίνει ακόμα και με μεγάλους αισθητήρες δεν είναι ιδανικό. Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει αραιά και που για φωτογράφηση με ικανοποιητικά αποτελέσματα, αλλά από την άλλη ούτε αστροφωτογράφος είμαι ούτε το πήρα γι αυτό το λόγο.

Αν τελικά το αποφασίσεις, σου προτείνω ως πρώτη αναβάθμιση εκτός από την προμήθεια και τοποθέτηση των κλασικών Bob's knobs και την αλλαγή του αντάπτορα που βιδώνει το 2ιντσο και το 1.25" visual back με ένα αντίστοιχο της Baader ή της Astrophysics που εκμεταλλεύεται το άνοιγμα των 3.3" του baffle tube και δίνει καθαρό 2ιντσο άνοιγμα χωρίς βινιετάρισμα (με τον υπάρχοντα αντάπτορα το άνοιγμα είναι 1.5" όπως στο C8 και στο C9.25).

Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ ότι η έκδοση CG5 είναι απαράδεκτη, καθώς το αλουμίνιο που είναι φτιαγμένο το dovetail είναι πολύ μαλακό και λεπτό και ο σωλήνας κάνει "τραμπάλα" από τους κραδασμούς.

Τυχαίνει να έχω τη συγκεκριμένη έκδοση, με ενσωματωμένο αυτό το εντελώς απαράδεκτο dove tail! Οι δύο κεντρικές βίδες που το στηρίζουν είναι ακέφαλες και δεν μπορούν να αφαιρεθούν για να τοποθετηθεί πιο στιβαρό dove tail (βλ. φωτό).

Για την σταθερότητα της ευθυγράμμισης και για το mirror flop δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού ο σωλήνας δε διαθέτει mirror lock up όπως τα αντίστοιχα της Meade. Στον ιστό υπάρχουν φρικτά παραδείγματα:

http://astroshed.com/observatory/c11saga/c11saga.htm

Όσο για τα οπτικά σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικά.

Ορισμένα κομμάτια έχουν εξαιρετική απόδοση, άλλα λιγότερη.

Για το δικό μου δεν έχω βεβαιωθεί ακόμη, αν και τις νύχτες με καλό seeing μου έχει δώσει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Πάντως, τόσο ο Damian Peach, όσο και ο Mario Weigand (ο πρώτος ερασιτέχνης που ανέδειξε τις DMK firewire cams) αναβαθμίστηκαν σε C14 και αυτό δεν το θεωρώ τυχαίο.

Το C11 έχει και το πλεονέκτημα της φορητότητας σε σχέση με τα ογκώδη νευτώνεια, η τιμή του όμως είναι πολύ υψηλή σε σχέση με αυτά.

IMG_2892a.thumb.jpg.de3327c5007854a3763c005b38be9a43.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα…………..και ευχάριστο για το ενδιαφέρον

Για φωτογραφία νομίζω πως θέλω ακόμα πολλήηηηηη δρόμο , προς το παρόν το ενδιαφέρον μου είναι στην παρατήρηση και εξερεύνηση του ουρανού, η επιλογή μου για αυτό το τηλεσκόπιο είναι ότι είναι κοντό και από ότι έχω διαβάσει έχει και καλά οπτικά και από την παροιμία ότι πληρώσεις παίρνεις

Εγω προτεινω αφου εχεις μεγαλη τσεπη να σκεφτεις και τα αποχρωματικα διοπτρικα.....!!!

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλά μάλλον δεν θα μου κάνη τα γούστα νομίζω πως άρχισα να πάσχω από την νόσο τιs ίντσας

 

Για την σταθερότητα της ευθυγράμμισης και για το mirror flop δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού ο σωλήνας δε διαθέτει mirror lock up όπως τα αντίστοιχα της Meade. Στον ιστό υπάρχουν φρικτά παραδείγματα:

Δυστυχώς δεν αγγλικαρο αγγλικά κάπου είχε πάρει το μάτι μου για κάποια σελίδα για μετάφραση θα το ψάξω

Αν γίνετε και δεν είναι κόπος λίγο περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το θέμα

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα…………..και ευχάριστο για το ενδιαφέρον

Για φωτογραφία νομίζω πως θέλω ακόμα πολλήηηηηη δρόμο , προς το παρόν το ενδιαφέρον μου είναι στην παρατήρηση και εξερεύνηση του ουρανού, η επιλογή μου για αυτό το τηλεσκόπιο είναι ότι είναι κοντό και από ότι έχω διαβάσει έχει και καλά οπτικά και από την παροιμία ότι πληρώσεις παίρνεις

Εγω προτεινω αφου εχεις μεγαλη τσεπη να σκεφτεις και τα αποχρωματικα διοπτρικα.....!!!

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλά μάλλον δεν θα μου κάνη τα γούστα νομίζω πως άρχισα να πάσχω από την νόσο τιs ίντσας

 

Για την σταθερότητα της ευθυγράμμισης και για το mirror flop δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού ο σωλήνας δε διαθέτει mirror lock up όπως τα αντίστοιχα της Meade. Στον ιστό υπάρχουν φρικτά παραδείγματα:

Δυστυχώς δεν αγγλικαρο αγγλικά κάπου είχε πάρει το μάτι μου για κάποια σελίδα για μετάφραση θα το ψάξω

Αν γίνετε και δεν είναι κόπος λίγο περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το θέμα

 

 

Απο θεμα οπτικων μην το σκεφτεις καν, ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με αλλα SCT...

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το mirror flop είναι πρόβλημα που υπάρχει από κατασκευής και αφορά στη στήριξη του πρωτεύοντος. Στα καταδιοπτρικά της Celestron και της Meade, τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια, η ευθυγράμμιση και τοποθέτηση του προτεύοντος γίνεται εργοστασιακά - εξαίρεση είναι είναι γαλάζιοι-άσπροι σωλήνες και κάποιοι από τους πρώτους πορτοκαλί. Αυτό σημαίνει ότι ο χρήστης δεν έχει κανέναν απολύτως τρόπο να επέμβει και να αλλάξει τον προσανατολισμό ή το κεντράρισμα του πρωτεύοντος. Αν η στήριξη του τελευταίου δεν είναι σωστή και αν παρουσιάζονται μικρο-μετακινήσεις εκτός του οπτικού άξονα κατά την μετατόπιση του σωλήνα από το ζενίθ μέχρι την οριζόντια θέση, αυτό θα φανεί αμέσως στο προσοφθάλμιο, καθώς θα αλλάζει δυναμικά και με τρόπο απρόβλεπτο η ευθυγράμμιση και η εστίαση. Κάτι τέτοιο δικαιολογεί χωρίς συζήτηση την επιστροφή του σωλήνα και την απαίτηση πλήρους αποζημίωσης. Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, αυτό φαίνεται σε κάθε περίπτωση άμεσα και δεν υπάρχει περίπτωση να μην παρατηρηθεί ακόμα και από την πρώτη δοκιμή.

Το mirror shift από την άλλη, αφορά πάλι μικρο-μετακινήσεις του πρωτεύοντος, αλλά αυτή τη φορά κατά μήκος του οπτικού άξονα. Το σύστημα εστίασης των καταδιοπτικών των δύο μεγάλων και γνωστών εταιρειών γίνεται με την μετακίνηση του πρωτεύοντος. Όμως, ειδικά στα τηλεσκόπια άνω των 10 ιντσών, το βάρος του καθρέφτη είναι κάθε άλλο παρά αμελητέο. Λίγο-πολύ παρατηρείται αυτό το "γλύστριμα" προς τα πίσω, που μπορεί στην παρατήρηση να είναι σχετικά αμελητέο, αλλά στη φωτογράφιση και ιδιαίτερα σε μεγάλες εκθέσεις προκαλεί μια - άλλες φορές ελαφριά άλλες φορές πιο έντονη (ποικίλει από σωλήνα σε σωλήνα) - μετατόπιση του πεδίου και μικρο-αλλαγές στην εστίαση. Γι αυτό το θέμα υπάρχουν κάποιες λύσεις από τρίτους κατασκευαστές για τη Celestron, ενώ η Meade έχει ένα εργοστασιακό σύστημα κλειδώματος του καθρέφτη.

Δεν πρέπει να υπάρχει σύγχιση σε αυτό το θεμα: η πρώτη περίπτωση δεν είναι αποδεκτή και αφορά ένα σοβαρότατο κατασκευαστικό σφάλμα, ενώ η δεύτερη περίπτωση είναι συνηθισμένη περίπτωση στα SCT, οφείλεται στον τρόπο εστίασης και παρουσιάζεται όλο και εντονότερα καθώς ανεβαίνουμε σε ίντσες.

Όσον αφορά τα οπτικά: συνήθως είναι από πολύ καλά μέχρι εξαιρετικά. Δυστυχώς είναι θέμα τύχης... Ωστόσο, σπανίζουν οι περιπτώσεις ..."λεμονιών", όπως συνέβαινε κάποιες φορές τη δεκαετία του 90 και κατά κόρον στα μέσα της δεκαετίας του 80 - τα "ονομαστά" τηλεσκόπια της εποχής του κομήτη του Halley...

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω ενδιαφερομαι γιαυτον τον σωληνα στην μορφη ενος cpc11 ή ενος nexstar11.

Απο οικονομικης τωρα πλευρας:

Βλεπουμε οτι ο σωληνας κοστιζει στο:

http://www.astroshop.de/en/telescopes/optics---tubes/celestron

3000 ευρω.

Πολυ ακριβος.

Οποτε συμφερει η αγορα του ως μεταχειρισμενο και μονο:

http://astrobuysell.com/uk/

http://www.astromart.com/

Περιπου στα 1000ευρω.

Τωρα με τι καρδια θα αγορασεις εναν σωληνα 3000-4000ευρω απο Ελλαδα, οταν μεταχειρισμενο στο εξωτερικο τον πουλανε χιλιαρικο δεν το ξερω...

Απο την αλλη ας δουμε τις τιμες των meade:

Απο εξωτερικο μιας και στην Ελλαδα δεν βλεπω τιμες σωληνων σκετων στην ιστοσελιδα του telescopeshop.gr:

http://www.telescopeshop.co.uk/

O 12αρης lx200 acf σωληνας κοστιζει 3000 ευρω.

Και μια ιντσα παραπανω απο το celestron και mirror lock και τα καινουργια acf οπτικα.

 

Ετσι οπως το βλεπω το θεμα: celestron μονο μεταχειρισμενο ή καινουργιο meade.

Aν δεν ξερεις Αγγλικα για να αγορασεις απο το εξωτερικο, ζητα να σε βοηθησει καποιος φιλος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι

 

νομίζω πως θα δοκιμάσω την τύχη μου

[-o<

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το mirror flop είναι πρόβλημα που υπάρχει από κατασκευής και αφορά στη στήριξη του πρωτεύοντος. Στα καταδιοπτρικά της Celestron και της Meade, τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια, η ευθυγράμμιση και τοποθέτηση του προτεύοντος γίνεται εργοστασιακά - εξαίρεση είναι είναι γαλάζιοι-άσπροι σωλήνες και κάποιοι από τους πρώτους πορτοκαλί. Αυτό σημαίνει ότι ο χρήστης δεν έχει κανέναν απολύτως τρόπο να επέμβει και να αλλάξει τον προσανατολισμό ή το κεντράρισμα του πρωτεύοντος. Αν η στήριξη του τελευταίου δεν είναι σωστή και αν παρουσιάζονται μικρο-μετακινήσεις εκτός του οπτικού άξονα κατά την μετατόπιση του σωλήνα από το ζενίθ μέχρι την οριζόντια θέση, αυτό θα φανεί αμέσως στο προσοφθάλμιο, καθώς θα αλλάζει δυναμικά και με τρόπο απρόβλεπτο η ευθυγράμμιση και η εστίαση. Κάτι τέτοιο δικαιολογεί χωρίς συζήτηση την επιστροφή του σωλήνα και την απαίτηση πλήρους αποζημίωσης. Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, αυτό φαίνεται σε κάθε περίπτωση άμεσα και δεν υπάρχει περίπτωση να μην παρατηρηθεί ακόμα και από την πρώτη δοκιμή.

Το mirror shift από την άλλη, αφορά πάλι μικρο-μετακινήσεις του πρωτεύοντος, αλλά αυτή τη φορά κατά μήκος του οπτικού άξονα. Το σύστημα εστίασης των καταδιοπτικών των δύο μεγάλων και γνωστών εταιρειών γίνεται με την μετακίνηση του πρωτεύοντος. Όμως, ειδικά στα τηλεσκόπια άνω των 10 ιντσών, το βάρος του καθρέφτη είναι κάθε άλλο παρά αμελητέο. Λίγο-πολύ παρατηρείται αυτό το "γλύστριμα" προς τα πίσω, που μπορεί στην παρατήρηση να είναι σχετικά αμελητέο, αλλά στη φωτογράφιση και ιδιαίτερα σε μεγάλες εκθέσεις προκαλεί μια - άλλες φορές ελαφριά άλλες φορές πιο έντονη (ποικίλει από σωλήνα σε σωλήνα) - μετατόπιση του πεδίου και μικρο-αλλαγές στην εστίαση. Γι αυτό το θέμα υπάρχουν κάποιες λύσεις από τρίτους κατασκευαστές για τη Celestron, ενώ η Meade έχει ένα εργοστασιακό σύστημα κλειδώματος του καθρέφτη.

Δεν πρέπει να υπάρχει σύγχιση σε αυτό το θεμα: η πρώτη περίπτωση δεν είναι αποδεκτή και αφορά ένα σοβαρότατο κατασκευαστικό σφάλμα, ενώ η δεύτερη περίπτωση είναι συνηθισμένη περίπτωση στα SCT, οφείλεται στον τρόπο εστίασης και παρουσιάζεται όλο και εντονότερα καθώς ανεβαίνουμε σε ίντσες.

Όσον αφορά τα οπτικά: συνήθως είναι από πολύ καλά μέχρι εξαιρετικά. Δυστυχώς είναι θέμα τύχης... Ωστόσο, σπανίζουν οι περιπτώσεις ..."λεμονιών", όπως συνέβαινε κάποιες φορές τη δεκαετία του 90 και κατά κόρον στα μέσα της δεκαετίας του 80 - τα "ονομαστά" τηλεσκόπια της εποχής του κομήτη του Halley...

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθούν!

Φιλικά,

Ηλίας.

Ηλία, πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου, ομολογώ ότι δεν γνώριζα τη διαφορά, μάλιστα με μια ματιά στον ιστό διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλη σύγχυση σε σχέση με τα θέματα αυτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία έχεις δίκιο: στο τι εννοεί κανείς με το "flop" και το "shift" υπάρχει ένα μπλέξιμο, αλλά πέρα από τους όρους στην ουσία του θέματος υπάρχει συμφωνία. Γενικά, είναι να μη σου τύχει κάτι σαν αυτό που περιγράφει ο Αυστραλός στο link που παρέθεσες ... Ευτυχώς τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες...

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην επιλογη σου βαλε σαν κριτηριο το κοστος , το βαρος και τις ιντσες.

Τα καταδιοπτρικα και των δυο εταιριων, ειναι εξ ισου καλα (ή κακα)και μην ακους τι "ακουγεται".

Μιλω ως πρωην/νυν κατοχος 3 καταδιοπτρικων Meade,και ενος Celestron.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου, ομολογώ ότι δεν γνώριζα τη διαφορά, μάλιστα με μια ματιά στον ιστό διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλη σύγχυση σε σχέση με τα θέματα αυτά.

Διορθώνω: τη διαφορά τη γνώριζα, την ορολογία "mirror shift" δε γνώριζα για την κύληση του καθρέφτη στο μήκος του οπτικού άξονα (κάτι τέτοιο μου συνέβαινε όταν το ETX σκόπευε στο Ζενίθ).

Παρόλα αυτά Ηλία, αν το mirror flop είναι τόσο σπάνιο και ακραίο, γιατί οι εξπαίρ της πλανητικής κάνουν τόσο συχνά ευθυγράμμιση στα οπτικά των SCT τους?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συχνός έλεγχος - για την ακρίβεια σε κάθε session - χρειάζεται ούτως ή άλλως. Από εκεί και πέρα διόρθωση δεν απαιτείται πάντα. Όπως είπα και πιο πάνω στη δική μου περίπτωση έχω παρατηρήσει ότι η ευθυγράμμιση κρατάει καιρό καθώς δεν έχω πολλές μετακινήσεις. Παλαιότερα που είχα ένα C8 το οποίο είχε κάνει πολλά ...χιλιόμετρα σε μετακινήσεις ήθελε μικροδιορθώσεις περίπου κάθε 3 ακόμα και κάθε 2 βραδιές - εδώ βοηθάνε τα Bob's knobs :cheesy:

Το mirror flop όπως περιγράφτηκε παραπάνω (δηλαδή σε σημείο που να αλλάζει η εστίαση με την μετακίνηση του σωλήνα κατά την παρατήρηση) είναι βλάβη και δεν διορθώνεται με μια απλή ευθυγράμμιση από το χρήστη.

Δεδομένου ότι στα καταδιοπτρικά πολύ μικρές ρυθμίσεις στο δευτερεύον προκαλούν τεράστιες διαφορές στην τελική εικόνα, για κάποιον που έχει τις μέγιστες απαιτήσεις από τον εξοπλισμό του όπως οι φωτογράφοι που ανέφερες, ίσως ο έλεγχος της ευθυγράμμισης να είναι επιβεβλημένος όχι μόνο στην αρχή κάθε session, αλλά και αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της βραδιάς. Καθώς ο σωλήνας - γυαλί και μέταλλο - υπόκειται σε αλλαγές θερμοκρασίας πολλές φορές αρκετά μεγάλες κατά τη διάρκεια της νύχτας, όλη αυτή η κατάσταση είναι λογικό να έχει αντίκτυπο και στην ευθυγράμμιση.

Αρκεί μονάχα να σκεφτούμε ότι το πρωτεύον στα καταδιοπτρικά είναι f/2. Συνεπώς οποιαδήποτε αλλαγή συμβαίνει στο δευτερεύον (λάθη ή διορθώσεις στην ευθυγράμμιση) παρουσιάζεται στο όλο σύστημα χονδρικά στο πενταπλάσιο - γι αυτό λένε μια "τρίχα" στροφή σε μια βιδούλα του δευτερεύοντος κάνει τη διαφορά...

Τέλος πάντων, νομίζω ότι έκανα το όλο πράγμα να φαίνεται ...βουνό :lol: - που τελικά δεν είναι: μετά από 2-3 ευθυγραμμίσεις, ο έλεγχος και η όλη διαδικασία είναι πανεύκολη και απλή. Τώρα αν θέλει κανείς τα απολύτως βέλτιστα αποτελέσματα, υπάρχουν και μέθοδοι με webcam, ακόμα και με CCD.

Ένα καλό σχετικό άρθρο είναι αυτό: http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=548

Καλή συνέχεια σε όλους!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω ότι το Dove tail που αναφέρθηκε πριν, λόγω των τρομερών κραδασμών που προκαλεί δημιουργεί πολύ μεγάλα προβλήματα, ειδικά στην πλανητική φωτογράφηση RGB με χειροκίνητο τροχό φίλτρων. Η περιστροφή του τροχού (ακόμη και πολύ απαλά) προκαλεί τέτοιους κραδασμούς, ώστε χρειάζεται να ξανακεντραριστεί το αντικείμενο, οπότε χάνεται πάρα πολύς χρόνος και η τεχνική RGB αποτυγχάνει. (ο χρόνος λήψης πρέπει να είναι αρκετά μικρός ώστε να μη φαίνεται η περιστροφή του πλανήτη - κυρίως Δία, Κρόνου και Άρη).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης