Jump to content

Η περιπέτεια του Σύμπαντος από την Ελευθεροτυπία του Σαββάτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η περιπέτεια του Σύμπαντος Από τον Γαλιλέο ως Σήμερα είναι η ειδική έκδοση στην Ελευθεροτυπία του Σαββάτου 21/2/09.

 

Την επιμέλεια έχουν οι Φίλης Καϊτατζής και Δημήτρης Παπαθανασίου. Πρόλογοι από την καθ. Catherine Cesarsky, πρόεδρο της Διεθνούς Αστρονομικής Ένωσης και του καθ. Κανάρη Τσίγκανου, προέδρου της Ελληνικής Αστρονομικής Εταιρίας.

 

Τις εντυπωσιακά όμορφες φωτογραφίες συνοδεύουν άρθρα των καθηγητών Στράτος Θεοδοσίου, Βασίλης Χαρμανδάρης, Δέσποινα Χατζηδημητρίου,, Ιωάννης Δαγκλής, Παναγιώτης Νιάρχος, Διονύσης Σιμόπουλος, Λουκάς Βλάχος, Απόστολος Μαστιχιάδης, Κώστας Κόκκοτας, Μανώλης Πλειώνης, Παύλος Λασκαρίδης.

 

Στην τελευταία σελίδα υπάρχει λίστα των συλλόγων ερασιτεχνικής αστρονομίας (πάλι καλά)

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπ ωραία...πάω να το τσιμπήσω!

Όχι τίποτα άλλο, γράφουν και 4 καθηγητές μου :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε αν βγαίνει και αύριο; :? Γιατί δε βλέπω να το προλαβαίνω σήμερα... :o

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε αν βγαίνει και αύριο; :? Γιατί δε βλέπω να το προλαβαίνω σήμερα... :o[/quote

 

ψαξε και αν εχει μεινει κανενα παρε την εφημεριδα!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την αγόρασα την εφημερίδα σήμερα και πραγματικά τα ένθετα

είναι πραγματικά ωραία.Εκτός απο το βιβλίο για την αστρονομία

έχει και επίσης ένα ωραίο ένθετο για την ενέργεια και το

περιβάλλον.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω το αγορασα !πολυ καλο φαινεται!που θα βρω χρονο να το διαβασω δεν ξερω 8-[

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απογοητεύτηκα. Λίγα πράγματα επιφανειακά δοσμένα ώστε να τα καταλαβαίνει όσο γίνεται ο τελείως αδαής αναγνώστης και τελείως κακή ποιότητα εικόνων. Τσάμπα λεφτά έδωσα. Μια βόλτα στο νετ και βρίσκω πολύ περισσότερα σε ελάχιστο χρόνο. Το μετάνιωσα...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο με τις εικονες το παρατηρησα και εγω :-k ωστωσο δν το εχω διαβασει ακομα...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Γιώργο έχετε δίκιο.

Είναι απλά ένα εκλα'ι'κευμένο booklet.

 

Δεν πειράζει, θα το δώσω σε κανένα πιτσιρίκι για να χαζέψει λίγο με "αστροφώτο" :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απογοητεύτηκα. Λίγα πράγματα επιφανειακά δοσμένα ώστε να τα καταλαβαίνει όσο γίνεται ο τελείως αδαής αναγνώστης και τελείως κακή ποιότητα εικόνων. Τσάμπα λεφτά έδωσα. Μια βόλτα στο νετ και βρίσκω πολύ περισσότερα σε ελάχιστο χρόνο. Το μετάνιωσα...

 

Συμφωνω ηταν τουλαχιστον προχειρη η δουλεια και λιγα λεω. Ασε που ουτε στον κοπο να κανουν μια σωστη επεξεργασια τις εικονες ή να βρουν σωστες εικονες δεν μπηκανε.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω οτι είναι μια χαρά για πολλους και διαφορους λογους.στο κατω κατω 3,50 € εδωσα και διαβασα και την εφημεριδα μου,καλη η κινηση της ελευθεροτυπιας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι προφανες οτι αποτελει μια προσπαθεια για εκλαικευμενη και καπως απλη παρουσιαση της αστρονομιας σε ατομα που δν εχδουν επαφη μ το αντικειμενο!

 

 

ωστωσο εχει αρκετα ενδαιφεροντα πραγματακια!και προσωπικα προτειμω αυτη η απλη παρουσιαση να φερει ατομα πιο κοντα στην αστρονομια,παρα να παρεχει εξειδικευμενες γνωσεις,μια και αυτες πιστευω οτι απευθυνονται σε λιγους και δν ειναι ευκολα κατανοητες απο τον απλο αναγνωστη.

 

 

στην τελευταια σελιδα υπαρχει λιστα με τους συλογους,εξεχουσα θεση κατεχει το astrovox,στην πρωτη πρωτη γραμμη!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πάτησα και εγώ..... Το πήρα και .... άνθρακες....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ θα ήθελα να ξέρω κάποιοι που έβγαλαν το βιβλιαράκι "άνθρακα" τι περίμεναν να δούνε;

 

Νομίζω είναι μια όμορφη κίνηση που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, τα κείμενα είναι κατανοητά, καλογραμμένα που δείχνει το επίπεδο γνώσεων των συγγραφέων, γιατί για να μπορείς να εκλαϊκεύσεις κάτι σημαίνει ότι το κατέχεις πολύ καλά.

 

Εκτός αυτών αντί να προβληματιζόμαστε για το γεγονός ότι στα περίπτερα υπάρχουν 9 περιοδικά αστρολογίας και κανένα περιοδικό Αστρονομίας γκρινιάζουμε για την έκδοση και την ποιότητα των φωτογραφιών.

 

Νομίζω ότι με 3,5 ευρώ δεν θα μπορούσε κανένας να κάνει καλύτερη δουλειά και δεν θα μπορέσεις να βρεις φθηνότερο έντυπο που να έχει τόσο όμορφες φωτογραφίες.

 

Εγώ είμαι πολύ χαρούμενος γιατί η Ελευθεροτυπία είναι εφημερίδα με πολύ υψηλές πωλήσεις και χαίρομαι που ατό το βιβλιαράκι θα μπει σε πολλά σπίτια.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίνοντας από τον τίτλο του ένθετου περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα... Και βέβαια πολύ πιο προσεγμένα. Αυτός είναι ο λόγος Χρήστο που είπα άνθρακες ο θησαυρός... Μιλούσα για την αίσθηση που αποκόμισα εγώ. Άποψή μου λοιπόν που έχεις κάθε δικαίωμα να μην συμφωνείς. Το astrovox είναι ελεύθερο βήμα.... Εδώ η άποψη ακούγεται και ας μην συμφωνεί ο moderator.... ο οποίος δεν σβήνει όσα post "δεν προάγουν την αστρονομία".... Καταλαβαίνεις τι εννοώ.....

 

Τώρα όντως μπήκε σε πολλά σπίτια, λόγω Ελευθεροτυπίας και αυτό συμφωνώ ότι είναι πάρα πολύ καλό.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επικροτώ 100% την έκδοση και την κίνηση αυτή της Ελευθεροτυπίας!! Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, έχουμε πήξει στις αστρολογικομπουρδολογίες. Όπου και να κοιτάξουμε και ακούσουμε, όλο για αστρολογίες και βλακοαστρολόγους ακούμε και βλέπουμε. Τέτοιες κινήσεις πρέπει να τυγχάνουν της υποστήριξης όλων μας

 

Και στην τελική, ένθετο σε εφημερίδα ήταν. Όχι καποιο τεύχος του Nature.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτα.Δεν μιλαμε για καμια εγκυκλοπεδια,αλλα για κατι που να δινει ενα ερεθισμα για την ενασχολιση με την αστρονομια και την κατανοηση του αντικειμενου της.

Μακαρι μια φορα τον μηνα να εμπαινε σε καθε σπιτι ενα αναλογο βιβλιο. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι τόσο η προσωπική μου κρίση αλλά και των περισσότερων που είχαν μία αρνητική "αίσθηση" να το πω ( ; ) έχει να κάνει με αυτό που ο καθένας από εμάς θα περίμενε. Υπό αυτό το πρίσμα με (μας ; ) απογοήτευσε.

 

Τώρα το γεγονός ότι μπήκε σε πολλά σπίτια λόγω εφημερίδας και ίσως άναψε σπίθες, όπως κατ' αντιστοιχία το bresserάκι του lidl, είναι κάτι διαφορετικό. Αρκεί βέβαια να αποτελέσει μόνο σπίθα και να σε κάνει να αναζητήσεις άλλα ουσιαστικότερα πράγματα. Νομίζω ότι η αναλογία με το bresserάκι είναι ακριβής: ούτε το ένα είναι τηλεσκόπιο που θα σε κάνει να δεις το "σύμπαν" ούτε το άλλο είναι "εισαγωγικό" αστρονομίας....

 

Περί ορέξεως βέβαια..... :)

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη σχολιαζουμε το επιπεδο της δουλειας που εγινε, στο γραφιστικο κομματι δεν παει να πει οτι τα κειμενα ειχαν καποιο προβλημα, αλλωστε τα κειμενα γραφτηκαν απο επιστημονες οπως θα δειτε και πανω στο βιβλιαρακι, το θεμα ειναι πως ευτελισαν τα λεγομενα των επιστημωνων απαξιωνοντας την δουλεια τους με το τελικο αποτελεσμα που παρουσιασαν. Εχετε δει αλλο ενθετο της ΕΤ σε τετοιο χαλι, φωτογραφιες χωρις την καταλληλη επεξεργασια, χωρις τα καταλληλα DPI για εκτυπωση. Η γνωμη μου ειναι η γνωμη ενος γραφιστα που οταν βλεπει τετοιες δουλειες καταλαβαινει οτι προκειτε για ξεπετα. :evil:

 

Και τωρα για τα περιοδικα αστρολογιας. Εχετε δει ποτε τετοιο χαλι σε περιοδικα αστρολογιας , απαντω μονος , οχι , γιατι; γιατι ειναι χοντρη μπιζνα και κονομανε απο αυτο. Ενω την αστρονομια την βλεπουν σαν ξεπετα που δεν φερνει χρημα αρα βαζουν ολους του ασχετους να κανουν την δουλεια εργολαβικα και οσο ποιο φτηνα και γρηγορα γινετε. Και ειδου το αποτελεσμα ενα χαλι και μισο.

 

Εγω που ασχολουμαι με την αστρονομια δεν εχω το δικαιωμα να απαιτω ποιοτικα βιβλια και περιοδικα;

 

Και τελος δεν εχει σημασια η τιμη, υπαρχουν και αστρονομικα εντυπα (του εξωτερικου) που ειναι εξαιρετικα φτηνα αλλα δεν κοροϊδευουν αυτους που τα αγοραζουν τους ΣΕΒΟΝΤΑΙ

 

Ετσι και εγω απαιτω σεβασμο και ειδικοτερα απο μια εφημεριδα του μεγεθους της ΕΤ

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η ουσία δεν είναι το πόσο καλή ήταν η δουλειά ούτε το πόση σημασία δόθηκε στο γεγονός. Άμα δεν έχει ζήτηση γιατί να ασχοληθούν. Γνώμη μου είναι πως η κίνηση είναι που μετράει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορούμε εφόσον άλλες εφημερίδες δεν έγραψαν ούτε άρθρο για το Παγκόσμιο Έτος Αστρονομίας. Εμένα μάρεσε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εγραφαν ολη την ιδια μερα για το ετος αστρονομιας δεν θα ηταν ετος αλλα ημερα :lol: , εχουμε μπροστα μας ενα χρονο για να γραψουν, οποτε τετοιου ειδου κριτικη να την κανεις στο τελος του χρονου.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικό ειναι σε "εμάς" που ασχολούμαστε και "ξερουμε" απ'αυτα να μας μοιαζει προχειροδουλειά... (εχουμε καλομάθει νομιζω με uranometriες κτλ.. :wink: )

το σημαντικό όμως ειναι οτι έγινε σαν κίνηση, και μπήκε σε πολλά σπίτια..

 

οπότε θα συμφωνήσω και εγω με τους παραπάνω, οτι απο το τίποτα... καλό ειναι και αυτό! O:)

 

Υ.Γ. Για φανταστείτε να εβαζε αφιέρωμα στην αστρολογία... θα ηταν καλύτερα τοτε? :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης