Jump to content

Ποιοτικά κιάλια 10Χ50


alepohori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις κανείς να μου προτείνει ποιοτικά κιάλια 10Χ50; Δε με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να είναι της κλάσης των Olympus EXPS I 12X50, ή αντίστοιχης.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, υπάρχουν υπέροχα οπτικά όργανα σε τιμές 600~2000 ευρώ η εικόνα των οποίων δεν έχει σχέση με τα κιάλια που γνωρίζουμε οι περισσότεροι. Είσαι σίγουρος ότι δεν σε ενδιαφέρει η τιμή;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως Στέφανε, τα μόνα 10Χ50 για αστρονομική χρήση που ξέρω, είναι τα Bresser των 20 ευρώ! Η διάσταση αυτή διαφημίζεται συχνά πυκνά σε πολλές πηγές, αλλά τελικά δεν έχω δει κάποιο συγκεκριμένο ποιοτικό μοντέλο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1275

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=54

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1370

 

Το ενα απο αυτα ειναι και αδιαβροχο!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αλλα δεν ξερω αν ειναι για αστρονομια. Εσυ διαλεγεις!!!!!

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιό λόγο θες να ξοδευτείς;

Αφού θα έχεις τα vixen 9X63 του συγκάτοικου :mrgreen:

 

Άλλο πράγμα θα χρειαστείς εκεί που θα πάς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποτε (2004) είχα γράψει:

Σκεφτείτε: ένα ζευγάρι κυάλια πρέπει να έχει 2 προσοφθάλμιους φακούς, 2 αντικειμενικούς φακούς, 4 πρίσματα και μια όχι τόσο απλή μεταλλική κατασκευή, για να κρατά τα δύο σκέλη των κυαλιών σε πολύ καλή ευθυγράμμιση, γιατί το απαιτεί η όρασή μας και ο εγκέφαλός μας. Αγοράζονται αυτά με 30 ή 50 €; Ο φθηνότερος ανεκτός προσοφθάλμιος και μόνο έχει 40 ευρώ. Οποιοδήποτε κυάλι κάτω από 70-80 € είναι "bad joke" για αστρονομική χρήση. Η οπτική τους ποιότητα είναι συνήθως χειρότερη και από ένα απλό finder τηλεσκοπίου. Η διαφορά ποιότητας εικόνας ακόμη και ανάμεσα σε ένα ζευγάρι των 100 € και σε ένα των 250 € είναι πολύ μεγάλη.

Δεν είναι τυχαίο ότι για να εξαφανίσουν τα διάφορα ενοχλητικά οπτικά και μηχανικά προβλήματα στα απλά κυάλια, οι καλές εταιρίες καταλήγουν να παράγουν μοντέλα 600-1500 €. Κάνετε στον εαυτό σας τη χάρη και διαλέξτε ένα ζευγάρι με την ίδια προσοχή που διαλέγετε ένα τηλεσκόπιο. Τα κυάλια είναι ΔΥΟ τηλεσκόπια που επιπλέον πρέπει να είναι συνδεδεμένα με μεγάλη ακρίβεια μεταξύ τους ώστε ο χρήστης να μην αισθάνεται ότι αληθωρίζει από την κακή ευθυγράμμιση (η οποία προκαλεί και πονοκέφαλο)...

...Γενικά τα κυάλια είναι από τα πιο δύσκολα και απαιτητικά οπτικά όργανα στην κατασκευή τους. Ασφαλώς η λύση δεν είναι να αγοράσουμε το πιό φθηνά που θα βρούμε μπροστά μας, αλλιώς δεν θα καταλάβουμε σε καμία περίπτωση τι προσφέρουν τα κυάλια.

Το μόνο που θα άλλαζα σήμερα από τα παραπάνω είναι ...το "υ" στα κυάλια αφού και το "κιάλια" θεωρείται σωστό. :cheesy:

Όπως και να το κάνουμε λοιπόν, τα κιάλια είναι δύο πλήρη μικρά τηλεσκόπια με απαιτητική μηχανική σύνδεση και επιπλέον πρίσματα. Οι τιμές από € 200 ευρώ και πάνω δεν είναι υπερβολή, κάπου εκεί ξεκινούν τα κιάλια ως αποδεκτά όργανα για αξιοπρεπή, ξεκούραστη εικόνα, καλή λειτουργία και μακρόχρονη/συχνή χρήση. Σε πιό χαμηλές τιμές δεν μπορούν να συνδιαστούν όλα τα παραπάνω.

 

Ξεκινώντας από φθηνότερες προς ακριβότερες επιλογές θα εξέταζα τα εξής:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562238

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1275

http://www.fotodesmos.gr/nikon-10-x-50-cf-wp-p-1614.html?

http://www.eagleoptics.com/binoculars/nikon/nikon-monarch-pc-10x56-atb-binocular

http://www.company7.com/fujinon/binocs/1050fmtsx.html Ότι καλύτερο υπάρχει σε σχεδίαση porro-prism, αλλά αρκετά βαρύ.

http://www.microglobe.co.uk/catalog/product_info.php?pName=pentax-dcf-ed-10x50-binocular

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1080

http://www.optbinoculars.com/product.aspx?pid=66-28-37-11454

 

Αν ήθελα να διαλέξω ένα ζευγάρι για σοβαρή χρήση άλλα σχετικά οικονομικό θα διάλεγα ανάμεσα στα Vixen Atrek και Nikon Monarch.

Για το σχεδόν απόλυτο σε εικόνα αλλά όχι σε εξωφρενική τιμή, τα Fujinon ή τα Pentax ED.

Από εκεί και πάνω οι τιμές είναι τέτοιες που το έξοδο θα δικαιολογούνταν μόνο για συνεχή και απαιτητική χρήση. Φυσικά όμως η εικόνα και η χρηστικότητα είναι σε επίπεδα εντελώς άγνωστα για όποιον έχει χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα μόνο οικονομικά κιάλια.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Στεφανε θαυμαζω το ενδιαφερον σου για την αστρονομια και περι ολων των θεματων που εχεις αναπτυξει μεσα εδω στο αστροβοξ, σε βρισκω πληρως ενημερομενο και μαλιστα πολυ ψαγμενο σε πολλα θεματα, εχω παρατηρησει αρκετες ομιλιες σου και ομολογω οτι μου εχεις κινηση το ενδιαφερον, θα μου ειπτρεψεις να σου κανω 1,2 ερωτησεις ομως που θελω, να πω την δικη μου γνωμη ,οπως και να διαφωνησω με κατι που ειπες κατα την δικη μου προσωπικη γνωμη.

 

1 Σαφως τα κυαλια των 600-2000 ευρω εχουν τεραστια διαφορα οσον αφορα το θεμα οπτικων ευθιγραμισεις κτλ. Το εχω ξαναπει οτι πληρωνεις παιρνεις. Τωρα η ερωτηση μου = Πιστευεις οτι ενας αρχαριος η ενας που απλα κανει μια παρατηρησει 1 φορα την εβδομαδα θα καταλαβει διαφορα με τα κυαλια που κανουν 2000 απο τα κυαλια που κανουν 100 ευρω ? Πολυ το αμφιβαλω..

 

2 Η Μεγενθυνση 10χ50 ειναι τοσο μικρη που πιστευω δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα, πιστευω οτι μονο ενας που βλεπει χρονια θα μπορεσει να καταλαβει αυτου του ειδους την διαφορα. Μου φαινετε παραξενο σε τοση μικρη μεγενθυνση να πασχει απο χρωματικο σφαλμα ευθιγραμινση κτλ.

Κατα την γνωμη την δικη μου για καποιον που εχει ειδη ενα καλο τηλεσκοπιο την θεωρω πολυ (χαζη) αγορα να παρει κυαλια της ταξεως των 2000 ευρω, ενω δεν εχει συνηθισει να παρατηρει απο το τηλεσκοπιο του. Φυσικα αναφερομαι σε ανθρωπους που δεν εχουν μεγαλη εμπειρια.

 

3 Σε ενημερωνω οτι εχω παρει τα ΤΟPAS POKET ΤΗΣ ΒRΕΖΖΕR 10χ50 (Αξιας 20 μονον ευρω!!) και τα εχω χιλιοχρησιμοποιησει κοιτωντας με της ωρες τους αστερισμους και την σεληνη, σε πληροφορω οτι δεν με εχουν ενοχλησει ουτε απο θεμα ευθιγραμινσεις ωστε να εχω ζαλαδες αλλα ουτε απο θεμα οπτικων. Ειμαι παραπολυ ευχαριστημενος απο τα συγκεκριμενα. Τελος αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι αυτες οι διαφορες που αυξανουν και της τιμες των κυαλων στα υψη οι περιστοτεροι δεν ειναι τοσο εμπειροι ωστε να τις καταλαβαινουν.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωτήρη, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, θα απαντήσω αρχίζοντας από την τρίτη παρατήρησή σου.

 

Ακόμη και με κιάλια των 20 ευρώ ή τηλεσκόπιο των 200 ευρώ μπορεί κάποιος να περάσει αμέτρητες ώρες ή νύχτες κάτω από το νυχτερινό ουρανό και να ευχαριστηθεί την παρατήρηση. Η χαρά και η ικανοποίηση που θα λάβει όμως δεν οφείλεται στις ιδιότητες του οπτικού οργάνου αλλά στο εντυπωσιακό και υποβλητικό θέαμα του νυχτερινού ουρανού, στην συγκίνηση της εμπειρίας. Τα οπτικά περνούν σε δεύτερη μοίρα. Τις πιό όμορφες νύχτες κάτω από το νυχτερινό ουρανό τις πέρασα με το πρώτο μου μονόκιαλο (10Χ30) και το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ένα μικρό ρώσικο νευτώνειο των ...65mm που το είχα αγοράσει 25.000 δρχ (73 ευρώ) το 1989 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Επειδή λοιπόν εκείνες ήταν οι πιό συγκινητικές παρατηρήσεις μου, θα έπρεπε να προτείνω σε όλους να αγοράσουν απλώς ένα μικρό τηλεσκόπιο 2,5 ιντσών; Όχι φυσικά. Άλλωστε αν τότε κάποιος μου δώριζε ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσών οι πρώτες μου παρατηρήσεις θα ήταν ακόμα πιό έντονες και ανεξίτηλες από τη μνήμη μου.

 

Σχετικά με την πρώτη ερώτηση: Όσο ο αρχάριος παρατηρεί με κιάλια των 20 ευρώ, πολύ δύσκολα μπορεί να φανταστεί ποιά θα ήταν η διαφορά στην παρατήρηση με ένα ακριβό ζευγάρι. Στην πραγματικότητα μπορεί να μην τον απασχολήσει καθόλου το ερώτημα αφού είναι απασχολημένος με κάτι πολύ πιό όμορφο, τον ουρανό που πρωτομαθαίνει και πρωτοθαυμάζει. Μόνο αν κάποιος του δώσει επί τόπου ένα κορυφαίο ζευγάρι κιάλια θα μείνει εμβρόντητος από τη διαφορά και μπορεί να αναρωτηθεί - γιά πρώτη φορά - "μα πώς κοίταζα τόσο καιρό;" Τη διαφορά λοιπόν θα την καταλάβει αμέσως, είναι η ίδια που βλέπει κανείς όταν σε ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο χρησιμοποιήσει ένα πλαστικό προσοφθάλμιο των 10 ευρώ και μετά έναν Tele Vue.

 

Για τη δεύτερη ερώτηση: Τα οπτικά προβλήματα δεν παρουσιάζονται μόνο σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Σκέψου ότι κοιτάζεις ένα κήπο έξω από το παράθυρό σου (μέσα από το τζάμι) με γυμνό οφθαλμό. Αν το τζάμι είναι λίγο θαμπό και το καθαρίσεις θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά. Αν είναι βράδυ και στο τζάμι υπάρχουν έστω και λίγες ανατανακλάσεις από το φως του δωματίου, θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά μόλις σβήσεις το φως. Αν κοιτάζεις πολύ πλάγια και το «σχεδόν επίπεδο» τζάμι άλλη εικόνα στέλνει στο ένα μάτι και άλλη εικόνα στο άλλο (αναγκάζοντάς σε μα αλληθωρίσεις για να ταυτίσεις τις δύο εικόνες) καταλαβαίνεις αμέσως τη δυσκολία στα μάτια σου. Όλα αυτά με μεγέθυνση 1Χ και μόνο ένα οπτικό στοιχείο ανάμεσα σε σένα και την εξωτερική εικόνα.

Το χρωματικό σφάλμα στο οποίο αναφέρεσαι, δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό στην παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού εκτός κι αν παρατηρούμε τα πολύ λαμπρά σώματα. Υπάρχει όμως και στα μικρά κιάλια και είναι πολύ εύκολα αντιληπτό την ημέρα. Όμως το χρωματικό σφάλμα υπάρχει ακόμα και σε κιάλια μεσαίας κατηγορίας και δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η έλλειψη ευθυγράμμισης που υπάρχει σε αρκετά φθηνά κιάλια και είναι πολύ ενοχλητική στην παρατήρηση (κούραση και ένταση στους μύες των ματιών).

Κιάλια των 2000 ευρώ δεν θα αγόραζα ούτε εγώ, υπάρχουν πολλές άλλες προτεραιότητες πριν από μιά τέτοια αγορά. Άν όμως έκανα εντατική και σοβαρή παρατήρηση με κάλια θα αγόραζα ένα καλό ζευγάρι. Για την ακρίβεια αυτό το έχω κάνει ήδη, δίνοντας προσοχή στην μεγάλη ευχρηστία και ξεκούραστη παρατήρηση:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=577&highlight=miyauchi

 

Η αγορά ενός ακριβού κιαλιού δεν πρόκειται βέβαια να ικανοποιήσει κάποια επιτακτική ανάγκη για έναν μέσο παρατηρητή. Ωστόσο καλό είναι να γνωρίζει κάποιος ότι υπάρχει και αισθητά καλύτερη ποιότητα εικόνας απ΄αυτή που ήδη χαίρεται με τα δικά του κιάλια. Το αν τη χρειάζεται ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως και το αν κάποιος χρειάζεται ένα αχρωματικό ή ένα αποχρωματικό τηλεσκόπιο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αγορά ενός ακριβού κιαλιού δεν πρόκειται βέβαια να ικανοποιήσει κάποια επιτακτική ανάγκη για έναν μέσο παρατηρητή. Ωστόσο καλό είναι να γνωρίζει κάποιος ότι υπάρχει και αισθητά καλύτερη ποιότητα εικόνας απ΄αυτή που ήδη χαίρεται με τα δικά του κιάλια. Το αν τη χρειάζεται ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό...

 

Γι' αυτό τελικά ο φίλος μας αγόρασε ένα καταπληκτικό ευρυγώνιο :mrgreen:

Νολίμιτς γενικά αυτός!

 

Πάντως Στέφανε ευχαριστούμε για το χρόνο και τον κόπο να

μας εξηγήσεις & να μας ξεστραβώσεις ακόμα μια φορά!

Ακολουθώντας τη συμβουλή σου τότε, έχω τα υπέροχα αυτά κιάλια

με αρκετά χρήματα παραπάνω βέβαια αλλά δεν το

έχω μετανοιώσει ούτε μια στιγμή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης