Jump to content

ΕΤ3 ΑΝΙΧΝΕΎΣΕΙΣ - τώρα 29-04-09 - ζωντανα από το Αστ. Α.Π.Θ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποίος βάλει τώρα ΕΤ3 έχει την εκπομπή ανιχνεύσεις.

 

Μιλούν περί αστρονομίας στην Ελλάδα, και από ότι βλέπω τα πλάνα είναι ζωντανα!!

 

Ζωντανα από το Αστεροσκοπίο Α.Π.Θ

 

Βέβαια ο καιρός τους τα χαλάει λίγο! (ποιος αγόρασε νέο αστρονομικό εξοπλισμό;;

:-note :-note εγώ δεν ξέρω τίποτα)

 

Έχουμε και ζωντανές εικόνες από την Σελήνη!

 

 

Βλέπει κανείς;; ή μόνο εγώ απολαμβάνω;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά, καταπληκτική εκπομπή σήμερα.Ειλικρινά, και οι προσκεκλημένοι καθηγητές και ερασιτέχνες αστρονόνοι εξαίρετοι. =D> =D> Κρίμα που τους τα χάλασε ο καιρός και δεν μπορούν να παρατηρήσουν τον νυχτερινό Ουρανό.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία εκπομπή, δυστυχώς μόλις τελείωσε...

Πλάκα, πλάκα πρέπει να γράψουμε καμιά ευχαριστήρια επιστολή προς την ΕΤ3, είναι η μόνη που αξιώνεται και βάζει τόσο ωραίες εκπομπές με αστρονομικό ενδιαφέρον..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ καλή η εκπομπή! Κρίμα που τελείωσε! δυστυχώς ο τηλεοπτικός χρονος δεν ήταν αρκετός.

 

Ευτυχώς στην Νετ έχει the Universe!! Οπότε τώρα ... Βάλτε όλοι ΝΕΤ :mrgreen: :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα ξεχάσει.. #-o Καλά που μου το θύμισες..!Και η ΝΕΤ βάζει ωραία ντοκυμαντερ για την αστρονομία.

Sithonas15, εάν δεν βάλουν το''Συμπαν που αγάπησα ξανά στην ώρα του, από εμένα ευχαριστήρια επιστολή δεν έχει. :P :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ. :oops:

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ED 80 SKYWATCER APO ...ΛΑΥΣΗ ! :cheesy:

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα γιατί βρε Μαρία... Θα τους πεις και ευχαριστώ σου σε έκαναν νυχτοβιο θηλαστικό ! Είδες... εξελισουν το ανθρώπινο είδος

](*,) ](*,)

 

Πέραν της πλάκας θα μπορούμε να στελναμε μια επιστολή ευχαριστίας και να ζητούσαμε να βάλουν το σύμπαν που αγάπησα μια λογική ώρα...

 

Παντός η ΕΤ3 μια γενικά η κρατική τηλεόραση είναι αυτή σου βάζει Σοβαρές εκπομπές!

Σίγουρα θα πρέπει να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ!

(βέβαια το να λες ευχαριστώ σε κάποιον που απλά κάνει σωστά την δουλειά του δεν μου είναι λογικό... αλλά εκεί που έχουμε καταντήσει! :( )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέραν της πλάκας θα μπορούμε να στελναμε μια επιστολή ευχαριστίας και να ζητούσαμε να βάλουν το σύμπαν που αγάπησα μια λογική ώρα...

 

 

απο οτι ειδα στο προγραμμα αυτην την κυριακη επανερχεται στην κανονικη της ωρα 8:45...

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή εκπομπή με σωστά τοποθετημένες ερωτήσεις,έθιξαν καίρια ζητήματα,όπως φωτορύπανσης,χορηγίας απ'το Ελληνικό κράτος,ηλιακή δραστηριότητα,κ.α. πολλά.συγχαρητήρια.Θανάση καλορίζικο το ed 80.καλημέρα σε όλους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ. :oops:

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ED 80 SKYWATCER APO ...ΛΑΥΣΗ ! :cheesy:

 

ΤΟ ΄ΞΕΡΑ!! :evil:

 

Καλορίζικο και καλοτάξιδο Θανάση!!

 

Εκτός απο τα κρατικά κανάλια (που δε τους ενδειαφέρει η τηλεοπτικότητα ούτως ή άλλως), και ο ΣΚΑΙ βάζει κάπου κάπου ντοκιμαντέρ περί αστρονομίας! Επιπλέον,μαζί με την ευχαριστήρια επιστολή * να ζητήσουμε να επαναληφθεί η εκπομπή!** Πιστεύω δε θα έχουν πρόβλημα!

 

*Το πρωί έστειλα mail στην εκπομπή εκφράζοντας τα συγχαρητήρια, εκ΄μέρους πολλών ερασιτεχνών αστρονόμων! (έπραξα σωστά; )

 

** Στο mail το ζητάω και αυτό! [-o<

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία εκπομπή. Την είδα κι εγώ. Πρόσφατα είχε γίνει και μια εκπομπή εδώ στην Κρήτη από ένα τοπικό κανάλι με καλεσμένο τον κ. Γραμματικάκη. Γενικά υπάρχει μια "κινητικότητα" λόγω του διεθνούς έτους αστρονομίας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρωσω κι εγω το θαυμασμο μου για αλλη μια θαυμασια εκπομπη απο τις ανιχνευσεις!!!Οι 4 βασικοι ομιλητες αναμφισβητητα εξαιρετικοι και αισθανομαι ιδιαιτερα τυχερος που γνωριζω τους 3 εξ'αυτων!Αυτο που διεκρινα στη χθεσινη εκπομπη ηταν πως προσπαθουσε να διαδοσει στο ευρυ κοινο την αστρονομια ως επιστημη,δινοντας της το κυρος που πρεπει και εκλαικευοντας οσο χρειαζεται.Ο κ.Σαββιδης κανει εξαιρετικες εκπομπες ευρειας θεματολογιας και αισθανομαι επισης τυχερος που εδωσα το παρον(μεσα απο βιντεο)σε μια απο αυτες :)

Συγχαρητηρια στην ΕΤ3

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είδα κι εγώ. Ωραία εκπομπή με πραγματικά αξιόλογους προσκεκλημένους.

 

Μπράβο στις Ανιχνεύσεις και στην ΕΤ-3 =D>

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς δεν μπόρεσα να τη δω λόγω διαβάσματος αλλά άκουσα πολύ καλά σχόλια..Μπράβο στην ΕΤ3 και την εκπομπή ΑΝΙΧΝΕΥΣΕΙΣ, πάντως εκτός από την ΕΤ3 είναι και η ΝΕΤ που δείχνει καταπληκτικά ντοκυμαντέρ αλλά και το ΣΚΑΙ κάθε παρασκευή στις 22:00...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα ξεχάσει.. #-o Καλά που μου το θύμισες..!Και η ΝΕΤ βάζει ωραία ντοκυμαντερ για την αστρονομία.

Sithonas15, εάν δεν βάλουν το''Συμπαν που αγάπησα ξανά στην ώρα του, από εμένα ευχαριστήρια επιστολή δεν έχει. :P :mrgreen:

 

Mαρία τί ώρα το βάζουν?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης