Jump to content

Palomar 4 και άλλα μέσα απο 20"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Αυτό το σαββατοκύριακο επιτέλους ο καιρός μας έκανε το χατίρι !!

Ελπίζω να είχατε καλές παρατηρήσεις όλοι σας...

Εγώ την Παρασκευή το βράδυ είχα μια πολύ καλή ευκαιρία για παρατήρηση.

Βρεθήκαμε σε μια νέα τοποθεσία σε υψόμετρο 1150 μέτρα στην ορεινή Κορινθία.

Ο ουρανός ήταν τυπικός πολύ σκοτεινός με εξαιρετικό seeing και πολύ καλή καθαρότητα.

Μια πολύ καλή ευκαιρία να δοκιμάσω μερικούς στόχους από τους αργοπορημένους αστερισμούς της άνοιξης

και τους πρώιμους του καλοκαιριού.

Η παρατήρηση πήγε πάρα πολύ καλά με το 20άρι να δείχνει τα δόντια του.

(Τελικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα οπτικά του, όταν κρυώσει είναι πράγματι όνειρο).

Η λίστα μου περιελάμβανε όλων των ειδών τα αντικείμενα από τα Highlights μέχρι τα πολύ δύσκολα.

Από τα highlights έμεινα άναυδος από τον Μ51 που ήταν πραγματικά σαν να έβλεπα ασπρόμαυρη φωτογραφία,

με τις σπείρες σε όλο τους το μεγαλείο και την γέφυρα να ενώνει τους γαλαξίες,

μαζί με την εκτεταμένη άλω και τις σκοτεινές περιοχές στο συνοδό.

Από τα δύσκολα να αναφέρω ότι είδα το κεντρικό αστέρι στην λύρα με ευθεία όραση με μεγένθυση Χ450

και το νεφέλωμα μεγαλοπρεπές να καταλαμβάνει το μισό πεδίο στον 5mm nagler.

(πρώτη φορά με ευθεία όραση ,το έχω δει και άλλες φορές αλά πάντα με πλάγια όραση)

και επίσης, έφαγα μερικές φλασιές, από τον πυρήνα του εξαιρετικά δύσκολου γαλαξία του Hoag με πλάγια όραση.

(τον είχα ξαναψάξει πέρυσι χωρίς επιτυχία).

Από τα υπόλοιπα απόλαυσα το απρόσμενο Cheeseburger nebula που ήταν πράγματι ότι λέει η λέξη.

(Πολύ καλό αν δεν το έχετε δει ψάξτε το έχει πλάκα..)

Για να μην σας ταλαιπωρώ με τα υπόλοιπα, θέλω απλά να αναφέρω, μιας και έχει γίνει αντικείμενο συζήτησης στο παρελθόν,

ότι απέτυχα πλήρως προς έκπληξή μου στο Palomar 4.

Ήμουν εφοδιασμένος με χάρτες και το έψαξα για κανένα μισάωρο προσπαθώντας να επιβεβαιώσω το πεδίο και να πάρω οποιοδήποτε σημάδι.

Χρησιμοποίησα ότι κόλπα ήξερα, πλάγια όραση κούνημα του τηλεσκοπίου κλπ.

Άλλαξα προσοφθάλμια από 190 - 450 μεγεθύνσεις αλά το Palomar 4 απλά δεν φαινόταν.

Είναι η δεύτερη φορά φέτος που δεν μπόρεσα να το παρατηρήσω και αποφάσισα να κάνω μια ερώτηση στο Clοudy nights εδώ για να πάρω μια γνώμη.

Τελικά από ότι μου απάντησαν, αλά και απο την δική μου εμπειρία επιβεβαιώνεται ότι πράγματι, είναι ένα εξαιρετικά αμυδρό

και εξαιρετικά δύσκολο αντικείμενο, ακόμη και για 20" τηλεσκόπια.

Άφησα λοιπόν ανοικτούς λογαριασμούς και ελπίζω να τις κλείσω τον Ιούνιο στον Πάρνωνα αν και θα είναι λίγο χαμηλά τότε....

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιωνω και εγω την καταπληκτικη, σπανια βραδια και τον υπεροχο ουρανο αλλα και την αποτυχια θεασης του palomar 4. Εγω παντως με 18" δεν εχω καταφερει να το δω ποτε. Ισως σε εξαιρετικες συνθηκες να ειναι η ελαχιστη απαιτουμενη διαμετρος για να δει κανεις αυτο το πραγματικα εξαιρετικα αμυδρο challenge αντικειμενο.

Καποιοι αμερικανοι αναφερουν οτι το εχουν δει με 18" μετα απο πολυ προσπαθεια και πλαγια διοπτευση... Θα δουμε στο μελλον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία πράματα παιδιά. Τι να λέμε τώρα. Είστε τυχεροί που έχετε τέτοια εργαλεία. Με αυτά τα εργαλεία οι ορίζοντές σας διευρύνονται. Μακάρι να ήμουν πιο κοντά και να έριχνα κανένα βλέφαρο από τα θηρία σας. Όσο για το Palomar 4 με προβληματίσατε πάλι. Είχα κάνει 3 προσπάθειες κι εγώ και τις 2 ήμουν σίγουρος ότι δεν το είχα δει. Την 3η και ενώ δεν πίστευα ότι θα δω κάτι και μετά από προτροπή του planetman να το ξαναπροσπαθήσουμε, καταφέραμε και είδαμε ένα ίχνος, μια αμυδρή μπάλα όπως γράφω και σε παλαιότερο post. Τώρα μετά από αυτά που γράφετε, με προβληματίσατε πάλι. Την Παρασκευή θα πάμε Σκίνακα και θα είναι το πρώτο αντικείμενο στο πρόγραμμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να ήμουν πιο κοντά και να έριχνα κανένα βλέφαρο από τα θηρία σας. Όσο για το Palomar 4 με προβληματίσατε πάλι. Είχα κάνει 3 προσπάθειες κι εγώ και τις 2 ήμουν σίγουρος ότι δεν το είχα δει. Την 3η και ενώ δεν πίστευα ότι θα δω κάτι και μετά από προτροπή του planetman να το ξαναπροσπαθήσουμε, καταφέραμε και είδαμε ένα ίχνος, μια αμυδρή μπάλα όπως γράφω και σε παλαιότερο post. Τώρα μετά από αυτά που γράφετε, με προβληματίσατε πάλι. Την Παρασκευή θα πάμε Σκίνακα και θα είναι το πρώτο αντικείμενο στο πρόγραμμα.

 

Δημήτρη είναι μια καλή ευκαιρία να ανέβετε το καλοκαίρι στον Πάρνωνα και να ρίξεις όσες ματιές θέλεις και να κάνουμε μαζί παρατήρηση αν θέλεις.

Εγώ κατεβαίνω κάθε καλοκαίρι στο χωριό στην Κρήτη αλά μου είναι αδύνατο να το κουβαλήσω γιατί υπάρχει και η οικογένεια και δεν χωράμε..

όσον αφορά στο Palomar 4 πίστευα και εγώ ότι το έχω δει πέρισυ από κεντρική Πελοπόννησο, αλά δεν είχα μαζί μου χάρτες να το επιβεβαιώσω.

Απλά χρησιμοποίησα το Argonavis (αν δεν ξέρεις το argonavis είναι ένα σύστημα που σε οδηγεί για να βρίσκεις αντικείμενα) το οποίο δεν είναι πάντα ακριβές , και πολλές φορές χρειάζεται να ψάξεις λίγο στην περιοχή για να βρεις το αντικείμενο που θέλεις.

Αυτή την φορά εκτός από το argonavis, είχα και τους χάρτες και το πεδίο επιβεβαιώθηκε με σιγουριά, λοιπόν μετά από αυτό πραγματικά αμφιβάλω τι είδα τελικά πέρυσι.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, για να σου λέει ο Bill Ferris ότι το Palomar 4 είναι ένα «averted vision» αντικείμενο, να το αποκαλεί «challenging» για το 18ιντσό του και να το σκιτσάρει τόσο αχνά στο site του, πραγματικά, δεν πρέπει να σε κάνει να ανησυχείς τόσο. Ο τύπος παρατηρεί από το Flagstaff της Αριζόνα, που ο σκοτεινός του ουρανός είναι, απλά, το όνειρο και η ευχή του κάθε ερασιτέχνη. Αν κρίνω από τα πολύ αξιόλογα σκίτσα του, που έχει ζωγραφίσει παλαιότερα μέσα από το 10ιντσό του και που τα τελευταία χρόνια έχω αντιπαραβάλει με τις εικόνες που παίρνω από το δικό μου 10ιντσο, θα έλεγα ότι, ακόμα και ο ουρανός του Πάρνωνα δεν είναι τόσο σκοτεινός και διαπερατός, όσο ο δικός του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, για να σου λέει ο Bill Ferris ότι είναι ένα «averted vision» αντικείμενο, να το αποκαλεί «challenging» για το 18ιντσό του και να το σκιτσάρει τόσο αχνά στο site του, πραγματικά, δεν πρέπει να σε κάνει να ανησυχείς τόσο. Ο τύπος παρατηρεί από το Flagstaff της Αριζόνα, που ο σκοτεινός του ουρανός είναι, απλά, το όνειρο και η ευχή του κάθε ερασιτέχνη. Αν κρίνω από τα πολύ αξιόλογα σκίτσα του, που έχει ζωγραφίσει παλαιότερα μέσα από το 10ιντσό του και που τα τελευταία χρόνια έχω αντιπαραβάλει με τις εικόνες που παίρνω από το δικό μου 10ιντσο, θα έλεγα ότι, ακόμα και ο ουρανός του Πάρνωνα δεν είναι τόσο σκοτεινός και διαπερατός, όσο ο δικός του.

 

Γιώργο

Το πόσο δύσκολο είναι το κατάλαβα ήδη από την παρατήρηση, απλά χρειαζόμουν και άλλη γνώμη από έμπειρους παρατηρητές για να έχω μια αντικειμενική και σφαιρική άποψη του θέματος και να μπορεί ο κόσμος που μας διαβάζει να βγάζει ασφαλή συμπεράσματα.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή στον Πάρνωνα δεν μπορώ να πω πως ήταν κ η καλύτερη βραδιά που έχω ζήσει.Η διαύγεια δεν ήταν καλή.Για το Σάββατο δεν το συζητώ.Σταμάτησα απλά να παρατηρώ με τόσο χάλια ατμόσφαιρα.Είμαι σίγουρος πως με καλύτερες συνθήκες θα το δεις.Στον Πάρνωνα το καλοκαίρι με το 14" είχαμε δει το κεντρικό στο ring στις 700Χ περίπου.Δύσκολα αλλά το επιβεβαίωσαν εγώ ο Θανάσης (ianos) κ ο Στέφανος.Αν τώρα αν με το 20" το είδες οριακά με πλάγια όραση τότε είμαι σίγουρος πως δεν είχες τις τέλειες συνθήκες.

Γι αυτό στον Πάρνωνα πιστεύω θα πάρεις το αίμα σου πίσω.Μόνο να είμαι κ εγώ από μια μεριά να δω λιγάκι. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κεντρικο στο ring φανηκε καθαρα αλλα οχι 100% του χρονου που το κοιταζες, κατα καποιο τροπο αναβε και εσβηνε.

Παντως οι συνθηκες ηταν πραγματικα πολυ καλες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

WOW ! Πολύ ενδιαφέρουσες οι προσπάθειες σας !

keep going και καλή επιτυχία την επόμενη φορά =D>

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο συγχαρητηρια για την ομορφη βραδια,

 

Μην ανυσηχεις για το Pal4 ειμαι σιγουρος οτι θα το δεις!!! :D

Οσο για τους υπολοιπους στοχους σου... θα ηθελα να ειμουν εκει διπλα να εριχνα κι εγω μια ματια στα γρηγορα :P :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης