Jump to content

Bαψιμο με μπογια αυτοκινητου σε μικρο τηλεσκοπιο


Laskos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω ενα μικρο skywatcher 80ed μεταχειρισμενο.

Ομως δεν μου αρεσουν τα χρωματα του. (μπλε, χρυσο)

Το θελω σε μαυρο μεταλικο σαν το καινουργιο skywatcher equinox.

Ναι ξερω γιατι δεν παιρνεις το equinox θα μου πειτε, αλλα απλως δεν ειναι στα λεφτα που θελω να δωσω.

Ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να αγορασω πχ. ενα χρυσο skywatcher και μετα να το βαψω μαυρο μεταλικο σε βαφειο αυτοκινητων;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όχι μόνο......

 

Το έχει κάνει αυτός

 

http://www.andysshotglass.com/80EDpaint.html

 

και αν δεν κάνω λάθος και ο SAKIS.

 

Το σκέφτομαι και εγώ.... Καλή τύχη!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Laskos, την ίδια απορία είχα κι εγώ εδώ και πολλά χρόνια.

Έτσι πριν 2 χρόνια αφού το πήρα απόφαση πως θέλω οπωσδήποτε ν αλλάξω χρώμα στο τηλεσκόπιο, επισκέφθηκα ένα βαφείο αυτοκινήτων.

 

Η απάντηση με αποθάρρυνε κι έτσι ρώτησα κι ένα μαγαζί που κάνει αερογραφίες σε μεταλλικά και πλαστικά μέρη μοτοσυκλετών.

 

Και από τους 2, πήρα ακριβώς την ίδια απάντηση.

Πως δεν συνίσταται να μπει στο φούρνο ο σωλήνας του τηλεσκοπίου, γιατί δεν μπορούσαν να μου εγγυηθούν πως μετά το ψήσιμο θα επανερχόταν ο σωλήνας ακριβώς στο ίδιο σχήμα και κατ επέκταση αν θα είχαν σωστή εφαρμογή τα οπτικά και λοιπά μέρη του σωλήνα.

Το ρίσκο θα ήταν δικό μου κι όπως καταλαβαίνεις, φοβήθηκα μέσα στην άγνοια μου και δεν το πήρα.

 

Στη συνέχεια επισκέφθηκα 2 χρωματοπωλεία για να πάρω απόψεις και ο μεν πρώτος μου είπε να το "αγριέψω" με γυαλόχαρτο και μετά να το βάψω με σπρέυ και ο δεύτερος μου είπε πως υπάρχει μια ειδική βαφή για μεταλλικά μέρη, όπως να βάψεις την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού κλπ.

Κανένας όμως από τους 2 δεν μπορούσε πάλι να μου εγγυηθεί πως το χρώμα θα αντέξει στο χρόνο.

Κι όπως ξανακατάλαβες, πάλι δεν έκανα τίποτα!!! :mrgreen:

Καλύτερα ένα μπλε τηλεσκόπιο, παρά ένα ξεφλουδισμένο τηλεσκόπιο ! :P

 

Θα παρακολουθήσω κι εγώ το θέμα γιατί μ ενδιαφέρει πάρα πολύ κι εύχομαι κάποιος καλός άνθρωπος που να ξέρει από αυτά, να μας δώσει τη λύση που ζητάμε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αν θελετε μπορειτε να τα βαψετε σε βαφειο κουφωματων αλουμινιου μιας και προκειται για

ηλεκτροστατικη βαφη σε μορφη πουδρας κι οχι σε υγρη μορφη..

 

Υπαρχει η δυνατοτητα να καλυφθουν τα σημεια που δεν θελετε να παρουν καθολου χρωμα κι ετσι κατα 99,9%

δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα στην επανατοποθετηση των οπτικων και λοιπων τμηματων του τηλεσκοπιου,

αλλα ουτε υπαρχει πιθανοτητα να μεταβληθουν οι διαστασεις απο τη θερμοκρασια, γιατι απλουστατα οταν βαφει,

ψηθει στο φουρνο και αφου κρυωσει εντελως, θα επανελθει ακριβως στην αρχικη του μορφη..

αφηνω μια πολυ μικρη πιθανοτητα μονο, να εχει καποια ιδιαιτεροτητα που δεν γνωριζουμε το μεταλο

απο το οποιο ειναι κατασκευασμενος ο οπτικος σωληνας του τηλεσκοπιου και μονο τοτε ΙΣΩΣ υπαρξει καποιο προβλημα

στην επανατοποθετηση των εξαρτηματων του τηλεσκοπιου..

 

Κατερινα, οσο αφορα τη θερμοκρασια και την ''επαναφορα" του σωληνα στο αρχικο του σχημα (?)

που σου ειπαν οι ανθρωποι που ρωτησες, μαλλον ηταν μια καλη δικαιολογια για να σε αποφυγουν πιο πολυ

γιατι δεν τους συμφερε να κανουν ολη αυτη τη διαδικασια (μιας και θελει ιδιαιτερη προσοχη αλλα και σχολαστικη προεργασια)

και κυριως γιατι δεν θα συμφερε κι εσενα

διοτι πιστευω οτι θα επρεπε να σε χρεωσουν σρκετα χρηματα ωστε να βγαλουν κι αυτοι κατι..

με λιγα λογια, πιστευω οτι αν σου ζητουσαν λιγοτερα απο 100 euro θα σου εκαναν "χαρη"..

 

Ολα τα παραπανω που αναφερω ειναι καθαρα απο προσωπικη πειρα μιας και κανω αυτη τη δουλεια

(ηλεκτροστατικη βαφη) τα τελευταια 12 χρονια.

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγο..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη προκειται για μικρο σωληνα, σκεψου εναλλακτικα (πχ αυτοκολλητο απομιμηση ανθρακονηματος, πωλειται σε καταστηματα αξεσουαρ μοτο, ισως και αλλου).

Οσο για τις βαφες, τα πραγματα ειναι καπως συνθετα.

Γενικως, αν βαψεις με υλικο ασθενεστερου καταλυτη/διαλυτικου, απο τον καταλυτη/διαλυτικο του εργοστασιακου χρωματος, δεν θα εχεις προβλημα οσον αφορα την προσφυση του χρωματος.

Αν συμβει το αντιθετο, το ισχυροτερο διαλυτικο του νεου χρωματος, θα "σηκωσει" την εργοστασιακη βαφη.

Παντως, ακομα και μετα τη βαφη, ενα χερι με διαφανο βερνικι, ανεξαρτητου βαθμου στιλπνοτητας, ειναι απαραιτητο για ομορφο αποτελεσμα, και αντοχη σε εκδορες.

Τα χρωματα αυτοκινητων συνηθως εχουν διαλυτη πολυουρεθανης (πολυ ισχυρο) και πολυ πιθανον να γινει η ζημια...

Προτιμησε κατι πιο ασθενες ( πχ, ενα τριψιματακι, απλη βαφή νιτρου και ενα βερνικι ματ απο πανω, και εισαι ΟΚ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Το βαψιμο σε βαφειο αυτοκινητων το ξεχνω, αφου χρειαζεται φουρνο και σε φουρνο δεν θελω να βαλω το τηλε.

Θα προχωρησω με αυτοκολητο που μοιαζει με ανθρακονημα.

Eψαξα στο ebay και ειδα οτι υπαρχει πολυ πραγμα.

Ετσι θα ταιριαζει απολυτα το skywatcher με το καινουργιο μου τηλεσκοπιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που μιλαμε για βαφεια αυτοκινητων, αλλο πραγμα θα χρειαστει βαψιμο!

Μολις με τρακαρε μια γυναικα απο πισω, ενω ημουν σταματημενος σε κινηση!!!

Κλασικη περιπτωση συγκρουσης για γυναικα οδηγο. #-o

Ετσι τωρα θελει βαψιμο ο προφυλακτηρας του αυτοκινητου μου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλασικη περιπτωση συγκρουσης για γυναικα οδηγο.

Ελπίζω η κατερινα να το παρακάμψει αυτο... :lol:

 

Στο θεμα μας.. αυτοκόλλητα υπάρχουν και στο practiker, και οχι μονο carbon, αλλα και δέρμα, baboo, λαμαρινέ, κτλ..

 

να πω και την ασχετη εμπειρία μου με το θεμα... εχω κατ'επαναληψη βάψει λευκό ενα πτυσόμενο τηλεσκόπιο (σαν των πειρατών) με απλό λευκό χρώμα σε σπρέϊ.. το αποτέλεσμα ειναι άθλιο μετά απο λίγο καιρό, επειδή αν δεν εχει καθαριστεί καλα η απο κάτω επιφάνεια, και αν δε προσέξουμε πολύ όταν ψεκάζουμε, το χρώμα θα ξεφλουδίσει, ή θα ειναι πολύ διαφορετικό απο περιοχή σε περιοχή, κτλ.. αυτό που δεν εχω δοκιμάσει ποτέ ειναι να περάσω κάποιου είδους βερνίκι πάνω απο το χρώμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτοκόλλητα υπάρχουν και στο practiker, και οχι μονο carbon

Σιγουρα υπαρχουν carbon??

Αν ειναι ετσι να παω απο το praktiker της Θεσσαλονικης να τα ριξω μια ματια απο κοντα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Lasko είμαι σίγουρη πως της συγκεκριμένης κυρίας, της χάλασαν τα φρένα, όπως θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα φυσικά! :P

Εμείς νά μαστε καλά και οι προφυλακτήρες βάφονται. Ευελπιστώ και τα τηλεσκόπια μας το ίδιο :cheesy:

 

Δημήτρη, αυτό που είπες εννοούσα. Επειδή δεν ξέρω από τι ακριβώς μέταλλο ή κράμα μετάλλων είναι φτιαγμένος ο σωλήνας,

δεν ήξεραν ούτε κι αυτοί να μου πουν με σιγουριά αν τα εξαρτήματα θα μπορέσουν να εφαρμόσουν σωστά όπως πριν.

Tο θέμα δεν ήταν οικονομικό. Φρόντισα να το κάνω ξεκάθαρο από την πρώτη στιγμή αυτό, γιατί ήξερα πως ζητάω κάτι ιδιαίτερο.

Επίσης, επειδή μιλάμε για καταδιοπτρικό, που έχει μια ευαίσθητη διορθωτική πλάκα, φοβάμαι πως όσο καλή μόνωση και να γίνει, μπορεί να περάσουν μικροσταγονίδια βαφής πάνω της και να γίνει ζημιά.

Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά η άγνοια με κάνει να σκέφτομαι διάφορα σενάρια.

 

Εκτός αυτού, χρειάζεται κάποιος εμπειρότερος εμού, για να με βοηθήσει να αποσυναρμονολογήσω το σωλήνα, αν αυτό είναι εφικτό.

Ούτε αυτό το γνωρίζω. Αν κάποιος γνωρίζει αν μπορούμε να λύσουμε και να δέσουμε το meade lx 200 με ασφάλεια και χωρίς παρατράγουδα, ή τι κίνδυνοι υπάρχουν, τον παρακαλώ να μας το πει, για να αρχίσω να ψάχνω ποιον θα αγγαρέψω να με βοηθήσει! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σας καταλαβαινω [-( γιατι θελετε να βαψετε τα τηλεσκοπια σας;;

Μια χαρα δεν ειναι κι ετσι;

Ουτος ή αλλος μες την μαυρη νυχτα το χρωμα δεν προκειτε να το δεις κανεις!! :wink:

Το ειδωλο εχει σημασια!! :D

 

Και κατι αλλο:

Οταν κατι δουλευει σωστα, δεν το πειραζουμε [-X

Γιατι στο τελος θα του βγαλουμε τα ματια =; :-#

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Για ποιο λόγο να το βάψης μια χαρά είναι το τηλεσκόπιο, δεν θα τα πάμε σε πασαρέλα διαγωνισμού ομορφιάς.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτό το σκεπτικό παιδιά, μην διαλέγετε χρώμα στο αυτοκίνητό σας γιατί για να σας πηγαίνει στον προορισμό σας είναι...

Μην σας νοιάζει τι χρώμα θα βάψετε τους τοίχους των σπιτιών σας γιατί τα σπίτια είναι για να μας προσφέρουν προστασία και ύπνο.

Ε, δεν πάει έτσι παιδιά...

Ο καθένας θέλει κάποια πράγματα γύρω του σύμφωνα με την αισθητική του.

Σε εσένα μπορεί να είναι το αμάξι, στον άλλο η φωτογραφική μηχανή, σε μένα το τηλεσκόπιο :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα δεν λεω...δικιο εχεις

 

Απλα το τηλεσκοπιο θελει πολυ λεπτες κινησεις,

στο σπιτι και να σου πεσει λιγη μπογια στο πατωμα δεν εγινε και κατι...στο Τηλε ομως;;

Εαν θα ηταν ευκολη δουλεια θα το ειχες κανει...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην μπερδευόμαστε και συγκρίνουμε τα αυτοκίνητα μας και τα σπίτια μας με τα τηλεσκοπία, αυτά κάθε εταιρία τα βγάζει σε στάνταρ χρώματα, τώρα τη να κάνουμε εάν δεν μας αρέσει το χρώμα να το κάνουμε βίδες και να το βάψουμε? Δεν θα το συνιστούσα σε καμία περίπτωση, εκτός εάν το έχουμε καταστρέψει το χρώμα του η τον σωλήνα ανεπανόρθωτα και δεν γίνεται διαφορετικά.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L, η δύσκολη δουλειά δεν με αποθαρρύνει, η άγνοια με αποθαρρύνει...

Γι αυτό και ρωτάω μπας και μάθω :wink:

 

krisgym, έχετε κάτι να μου απαντήσετε σχετικό με το λύσιμο και το βάψιμο του σωλήνα;

Σεβαστή η απόψη σας αλλά σεβαστείτε κι εσείς πως εγώ επιθυμώ να αλλάξω χρώμα.

Ακόμα κι αν ήθελα να το κάνω πασαρέλα όπως λέτε...

Που ξέρετε; Μπορεί να πάρει κανένα βραβείο σε καλλιστεία και να το κυκλοφορώ με τη νικητήρια κορδέλα στα βουνά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λεω...σωστα το σκεφτεσε,

απλα το Τηλεσκοπιο ειναι ενα παραθυρο στο Συμπαν και επειδη εκανα και εγω ερκετες αλλαγες στο Τηλεσκοπιο μου... εμεινα για αρκετο καιρο με Κλειστο αυτο το Παραθυρο και δεν ηταν οτι καλυτερο =;

Τουλαχιστον τωρα εχω καλυτερη Θέα!! ...αλλα αν κατι θα ειχε παει στραβα ακομα θα ημουν εγκλωβισμένος :evil:

 

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος...αλλα πολλες φορες για κατι ασυμαντο χανουμε ολη την απολαυση =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω ειμαι της ιδιας αποψης με το Χρηστο.

Δεδομενου οτι για να γινει σωστη δουλεια (βαψιμο) χρειαζεται πληρης αποσυναρμολογηση, εγω θα το απεφευγα.

Το να λυσεις και να δεσεις σωστα ενα σωληνα, δεν ειναι καμια δυσκολη διαδικασια, και θα ηταν θεμιτη αν υπηρχε σοβαρος λογος.

Για λογους αισθητικης ομως, δεν νομιζω να δικαιολογειται το ρισκο του "ασταθμητου παραγοντα", αλλωστε ο Μερφυ ειναι πανταχου παρων.

Οσον αφορα το υποκειμενικο γουστο, ουτε εμενα μου αρεσε ποτε η κραυγαλεα-κιτς επιλογη χρωματων ( ανοικτο μπλε και χρυσο....μπλιαααχ) στα κατα τα αλλα εξαιρετικα Κινεζικα τηλεσκοπια.Μαλλον οι κατασκευαστες επιδιωκουν τη διαφοροποιηση!

 

"shay it loud...

i'm from China

and i'm proud"

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ακουστε ιστορια απο το μεσημεριανο τρακαρισμα να γελασουμε!

 

Με τρακαρει λοιπον η κυρια, κατεβαινω κατω, βλεπω οτι η ζημια ειναι μικρη, στο χρωμα κυριως, αλλα πως μπορεις να καταλαβεις αν εχει σπασει κατι στον προφυλακτηρα πχ. οι βασεις του και ετσι καλω την τροχαια να καταγραψει το ατυχημα.

Η κυρια που με τρακαρε, φοβισμενη και αυτη, απο την μεγαλυτερη ζημια που εχει το αμαξι της, περιμενει και αυτη...

Πριν ομως το ατυχημα ηταν σταματημενη στο πιο πανω μαγαζι, καμια 15 μετρα διενυσε πριν καρφωθει απο πισω μου #-o

Απο το μαγαζι μας βλεπει μια αλλη, 28 με 30 χρονο την εκανα και βγαινει να ελενξει...

Παει στο αμαξι μου απο πισω, το κοιταει και ερχεται και μου λεει καταμουτρα, με ενα υφος ¨και τι θελεις να κανουμε τωρα??¨:

Ξερω εγω απο αυτα,... τιποτα απολυτως δεν εχει παθει το αμαξι... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Ναι, δουλευες σε μαγαζι που βαφει προφυλακτηρες και ξερεις... της λεω!!!

Α σας παρακαλω κυριε πως μου μιλατε ετσι, κανει αυτη, δηθεν ενοχλημενη...

Δεν της ειπα τιποτα αλλο και σηκωθηκε και εφυγε ξανα στο μαγαζι...

Ακους εκει! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Εδω θα επρεπε να της πω:

Ουστ απο εδω! Μην παρω το αυτοκολλητο απομιμηση carbonfibre και σε τυλιξω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είχα βάψει και εγώ ενα 10ιντζο με χρώμα αυτοκινήτου σε σπρέυ.το χρώμα το είχα

φτιάξει σε μαγαζί που φτιάχνει χρώματα αυτοκινήτου με κόστος περίπου

10€Το αποτέλεσμα δεν ηταν και τόσο ικανοποιητικό αλλα μετα το περασα

με βερνίκι,πάλι φτιαχτό απο το ίδιο μαγαζί (μάλιστα θυμάμαι οτι μου είχε

πει να το χρησιμοποιήσω μέσα σε 4 -5 ώρες γιατί μετά χαλάει).Μετά απο το

βερνίκομα το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά τέλειο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το χρώμα ήταν πραγματικά πολύ σκληρό και ανθεκτικό.Και να γίνει

κανενα σημάδι φεύγει με κερί ή αλοιφή.

Τα πλαστικά μέρη πρέπει να περαστούν πρώτα με primer που θα το

βρεις σε χρώματα αυτοκινήτου.Είναι και αυτό σε σπρέυ με την διαφορά οτι αυτό είναι έτοιμο ενώ το χρώμα και το βερνίκι θα στο φτιάξει επι τόπου.

Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω οτι το βερνίκι ήταν με καταλύτη

Η γνώμη μου είναι οτι αξίζει τον κόπο.Εγώ πάντως όταν βρώ χρόνο θα το

επιχειρήσω και στα άλλα δυο τηλεσκόπια μου αλλα καί στην ΕQ6.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2006 διάλεξα προσεκτικά ένα ζαχαρί χρώμα καλής ποιότητας για να βάψω μιά βάση ερευνητή ώστε να ταιριάζει με το χρώμα του Vixen ED81S. Τον ερευνητή (6Χ30) και τη βάση του δεν τα είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, στάλθηκαν από Αγγλία κατά λάθος μαζί με το 10ιντσο το 2001. Η βάση του ερευνητή είχε το παλιό σφυρήλατο πρασινωπό χρώμα της Vixen (θυμηθήτε τις πρώτες super polaris). H βαφή πέτυχε τέλεια και η βάση του ερευνητή έδεσε μια χαρά με τον οπτικό σωλήνα ...για ένα χρόνο. Κατόπιν έγινε 2-3 τόνους πιό σκούρα, χωρίς να εκτεθεί σε πολύ φώς και βέβαια θέλει πάλι βάψιμο. Συμπέρασμα: οι μη εργοστασιακές βαφές είναι λίγο ...ζάρια (εκτός από ζόρια). Σίγουρα δεν μπορούν να έχουν τη σταθερότητα και την αντοχή των εργοστασιακών αν περαστούν με απλό τρόπο.

Και μιάς και μιλάμε για αισθητική, τα χειρότερα χρώματα που έχω δει ποτέ είναι το ξεπλυμένο θαλασσί και το ανεκδιήγητο «μπεζ-χρυσαφί» της Skywatcher που ανέφερε κι ο kostakis. Δεν έχω παραξενιές με τα χρώματα, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω, τα συγκεκριμένα μου είναι πολύ δυσάρεστα. Υποκειμενική η άποψή μου αλλά αυτές οι δύο επιλογές ήταν εντελώς απαράδεκτες! Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κόστισαν σε πωλήσεις στην εταιρία. Ένα ...παστέλ ροζάκι θα ήταν 100 φορές καλύτερο! :-note 8-[

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον καποτε πριν 15 χρονια εφτιαξα 2 λαμπατους ενισχυτες με 2 τριοδες λυχνιες 211 για οσους γνωριζουν. Επρεπε ορισμενα μερη να βαφτουν (επιφανειες περιπου οσο το ED80 ) Τα πηγα σ ενα φανοποιο αυτοκινητων και του ειπα οτι θελω μαυρο μεταλικο χρωμα διπλης με περλα Το ασταρωσε πρωτα ,το ετριψε (λιανση) και μετα στο φουρνο για βαψιμο.

Παιδια το χρωμα τελειο .ακομη και σημερα ειναι οπως την πρωτη φορα που το εβαψε.

Αρα

Το ED80 επειδη εχει απαισιο χρωμα (υποκειμενικη η αποψη) ειτε σαν χρυσαφι ειτε σαν θαλασσι θελει βαψιμο οπως παραπανω.

Αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να βγουν τα οπτικα του γιατι απο την θερμοκρασια μπορει οι επιστρωσεις του φακου να <<ψηθουν>>....

μετα ξυσιμο να βγει το παλιο χρωμα και ασταρωμα και παλι ξυσιμο . Μετα φουρνο για το μεταλικο με περλα διπλης.

Η ολη διαδικασια γυρω στα 100 εως 150 euro και με το καλο τον φανοποιο ε! κανα κερασμα καφε τσιγαρο κλπ.

Παντως εγω θα το σκεφτομουν πριν αποφασισω να το βαψω με την εννοια

της μεταπωλησης δηλ. ο επομενος που θα το παρει πιστευω οτι θα το ηθελε original σε ολα δεν ξερω δεν θελω να σας μπερδεψω περισσοτερο

γιατι οτιδηποτε εχει σχεση με χρωμα καλλιτεχνικα ειναι υποκειμενικο.

Παντως το σκεφτομαι να δωσω κατι παραπανω και να παρω το EQUINOX 80 ED (ειναι και πιο γρηγορο).

 

 

 

 

 

 

 

 

..........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KARAVATZIO, μου δίνετε μια θαυμάσια πάσα. Το θέμα της μεταπώλησης.

Έχω παρατηρήσει πως πολλοί αστρόφιλοι, αρέσκονται στο να αλλάζουν τακτικά τηλεσκόπια και αξεσουάρ και φυσικά πολύ καλά κάνουν αφού κάτι τέτοιο τους αρέσει.

 

Δεν ανήκω όμως σε αυτήν την κατηγορία. Αν είχα σκοπό να το μεταπωλήσω, δεν θα το πείραζα ποτέ, μιας και το χρώμα που θα ήθελα να έχει το τηλεσκόπιο μου, είναι κάπως... ιδιαίτερο για άνδρες.

Eκτός αν το θέλει ο κ. Σοφολόγης που γνωρίζω πως αποτελεί εξαίρεση στον ανδρικό πληθυσμό και είναι το αγαπημένο του χρώμα... :-note

 

Το λέω αυτό υπό την έννοια πως ο χώρος είναι ακόμα ανδροκρατούμενος και οι πιθανότητες να μεταπωληθεί κάτι σε γυναίκα είναι μικρές.

Το έχω πολλά χρόνια και σκοπεύω να το κρατήσω δια βίου, άλλωστε σε λίγο θα έχει μουσειακή αξία μιας και είναι "made in USA... " :P

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους ανεξαιρέτως για την κατάθεση των εμπειριών σας. Είναι πολύτιμες για μένα. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ροζ;;;

Μόνο στον κήπο μου! (σχεδόν)

Για τηλεσκόπια ένα είναι το χρώμα, λευκό.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης