Jump to content

Bαψιμο με μπογια αυτοκινητου σε μικρο τηλεσκοπιο


Laskos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως υπάρχουν χρώματα με ιδιότητες αντ-IR? Πέρα από τον αισθητικό λόγο να έχεις και ένα λειτουργικό για να κάνεις κάτι τέτοιο
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη και εμενα μου εσπαγε τα νευρα το "χρυσο" ed80 ειπα να το κρεμασω :twisted:

 

452.jpg

 

και οριστε και τα νεα αυτοκολλητα :-note

 

skywatcher.jpg

 

 

Αφου το ετριψα το περασα ασταρι σε spray και με κοφλερ αερος το εβαψα με ακρυλικη λευκη μπογια.

Συντομα θα σας δειξω και το τελικο αποτελεσμα το οποιο πραγματικα ειναι τελειο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος ειμαι πολυ οκ με το βαφειο που εχω στην δουλεια μου....

κοιταξτε το δυοφθαλμιο πως το εκανα.... \:D/ \:D/ \:D/

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9778

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τηλεσκόπια ένα είναι το χρώμα, λευκό.

 

Υπάρχει όμως ένα πρακτικό ζήτημα που μας ξεφεύγει. Το λευκό χρώμα κουράζει τα μάτια όταν έχεις τον χαρτη πάνω στον σωλήνα και φωτίζεις με τον φακό (κόκκινο), κατά την παρατήρηση. Το μαύρο εχεί πολύ λιγότερη αντανάκλαση.

Απο την άλλη πάλι το μαύρο την νύχτα δεν φαίνεται καθόλου...

 

:-k

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορούμε να διαφωνίσουμε στις καλαισθητικές αναζητήσεις της γυναικείας φύσης. Η γυναίκα μου μπορεί να ψάχνει μερόνυχτα για το φόρεμα που θα φορέσει σε μια ιδιαίτερη στιγμή, ενώ εγώ και με ένα ασιδέρωτο τζινάκι είμαι μια χαρά. Τι να λέμε τώρα!

Σίγουρα ένα όμορφο τηλεσκόπιο είναι ένας παράγοντας που στους περισσότερούς μας, περνά απαρατήρητο. Όμως αυτό εμπεριέχει κινδύνους μόδας, δηλαδή, φανταστείτε τι θα γίνει αν βλέπουμε στα διαφημιστικά το τηλεσκόπιο που θα κυκλοφορίσει την άνοιξη με τις ροζ πεταλούδες και το ελεκτρικ προσοφθάλμιο. :D

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ροζ?????

μαντονα μια!!!!!!!!

Θα ειναι σαν το τηλεσκοπιο της Μπαρμπι d'oh!

 

Ας ήτανε Televue NP127 η Takahashi TOA 150 και ας είχε και τα χρώματα του Μπομπ του Σφουγγαράκη!!!!! :-note :-note :-note

Παρεμπιπτόντως καλή δουλειά έκανες Άγγελε. =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ στο οτι το τηλεσκόπιο είναι όπως το αμάξι και το σπίτι, ο καθένας δικαιούται να το έχει στο χρώμα που θέλει...

 

Το GSO μου θα το ψηνα καποια στιγμη για μαύρο, αλλα βαριέμαι... :mrgreen:

 

Αυτά τα carbonfire αυτοκόλλητα, μήπως αυξάνουν την όποια θερμομόνωση, και το τηλεσκόπιο αργεί περισσότερο να πάρει θερμοκρασία? Νομίζω οτι ολόκληρος ο σωλήνας πρέπει να πιάσει θερμοκρασία περιβάλλοντος, όχι μόνο το κάτοπτρο..

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οριστε εβαλα και τα αυτοκολλητακια και ειναι κομπλε "ειδικη εκδοση" παρακαλω :-k ](*,)

 

036.jpg

 

και ετσι ολα τωρα ειναι ασπρα (αν και συντομα θα μας σκασει το μαυρο προβατο και θα μας χαλασει το σετακι παλι #-o )

 

000.jpg

 

Τα παγωτα λειπουν :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης