Jump to content

Αγορές μέσω internet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και αρκετό καιρό προβληματίζομαι με την αγορά μέσω internet ενός αντικειμενικού φακού για ένα διοπτρικό που φτιάχνω.Οι εδώ εταιρείες δεν έχουν φακούς παρά μόνο κάτοπτρα.

Δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να αγοράσω κάτι από το διαδύκτιο.

Ακούω τα διάφορα που λένε για την ασφάλεια και τους κινδύνους για την χρήση της πιστωτικής κάρτας και φοβάμαι να το τολμήσω.

Έχει κανείς σας κάνει κάποια αγορά μέσω διαδυκτίου από το εξωτερικό;

Ευχαριστώ

Παύλος

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παυλο,

 

Σχεδον ολες μου οι αγορες ειναι απο το εξωτερικο και κανω χρηση πολλες φορες της PayPal (http://www.paypal.com). Εχουν εκατομμυρια χρηστες και ειναι ασφαλες.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παύλο,

οι συναλλαγές μέσω διαδικτύου είναι πολύ ασφαλείς, αλλά αν δεν θέλεις να διακινδυνεύσεις καθόλου μπορείς να πάρεις κάποια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα από τράπεζα (πχ Εγνατία, Αττικής) ώστε να διαθέτεις μόνο το ποσό που θα σου χρειαστεί για την συγκεκριμένη συναλλαγή.

Είναι κάτι αντίστοιχο με την προπληρωμένη καρτοκινητή τηλεφωνία, όπου ακόμη κι άν υπάρξει υποκλοπή δεν θα υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Παυλο,

ειναι 100% ασφαλεις αλλα αν δεν θελεις με πιστωτικη καρτα μπορεις και με επιταγη αφου ζητησεις να σου στειλουν προτιμολογιο (proforma invoice) το οποιο θα περιλαμβανει και εξοδα αποστολης.

Εχω αγορασει κατοπτρα,εστιαστες προσοφθαλμιους απο το εξωτερικο πληρωνοντας με επιταγη ειτε με καρτα.Ηρθαν μια χαρα σπιτι μου χωρις κανεναν τελωνειακο ελεγχο και χωρις να πληρωσω δραχμη για δασμους.Το ιδιο πιθανο ειναι να μην πληρωσεις δασμους για οποιοδηποτε μικροδεμα.

Επισης εχω αγορασει παμπολα μεταχειρισμενα και παμφθηνα βιβλια αστρονομιας με πιστωτικη καρτα.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης Παύλε, την τελική παραγγελία και τον αριθμό της κάρτας σου μπορείς να τα στείλεις με fax (κι έτσι αποκλείεται εντελώς οποιαδήποτε υποκλοπή μέσω διαδικτύου) ανφέροντας όμως ρητά και το ποσό για το οποίο θα χρεωθεί η κάρτα σου (αφού ενημερωθείς από την εταιρία). Κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν είναι ότι αν διαμαρτυρηθεί κάποιος στην τράπεζά του για αυθαίρετη χρέωση της κάρτας του από οποιοδήποτε εμπορικό κατάστημα, η τράπεζα αναιρεί τη χρέωση της κάρτας, εφ' όσον εκείνος που τη χρέωσε δεν έχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο για τη σύμφωνη γνώμη του κατόχου της κάρτας. Αυτή η εξυπηρέτηση θεωρείται απαραίτητη τακτική από τις περισσότερες τράπεζες, για την κατοχύρωση της σχέσης εμπιστοσύνης με τους πελάτες (αφού ένας δυσαρεστημένος πελάτης παύει να είναι πελάτης.) Τη ζημία θα την επομιστεί η τράπεζα αμέσως, τουλάχιστον για «μικρά» ποσά όπου η δικαστική διαμάχη με τον έμπορο είναι ασύμφορη. Γι αυτό, η σωστή διαδικασία για τα εμπορικά καταστήματα είναι να ζητούν κι ένα fax με την παραγγελία από τον πελάτη (όχι μόνο τηλεφωνική επικοινωνία), ώστε και τα ίδια να μην πέσουν θύματα κακόβουλων «πελατών».

 

Η εμπειρία μου είναι ότι οι αγορές από το εξωτερικό είναι ασφαλείς και πολύ εύκολες, ιδίως από την Ευρώπη, όμως πλέον προτιμώ να στηρίζω τα ελάχιστα ελληνικά καταστήματα όταν το προϊόν δεν είναι σημαντικά ακριβότερο εδώ. Η ανάπτυξη της σχετικής αγοράς εδώ, θα φέρει τελικά την επιθυμητή ποικιλία και τις ανταγωνιστικές τιμές. Βέβαια, ένα-δύο καταστήματα κάνουν σταθερά σημαντικές προσπάθειες για το θέμα των τιμών.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρω τηλεσκόπιο απο USA τα μεταφορικά είναι πολλά για Ελλάδα?Αν πάω εκεί μπορώ να το φέρω σαν αποσκευή και να μην πληρώσω φόρουσς και δασμούς?Μιλάμε για τα μισά φράγκα παιδιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στειλε email στο καταστημα πωλησης και ρωτα για εξοδα αποστολης.Τι ευκολοτερο;

Αυτα δεν τα ρωτανε στο forum.Μπορει το κιβωτιο να ζυγιζει 5 κιλα μπορει και 500 ....

Μπορει να ναι ασφαλισμενο μπορει και οχι.Μπορει να σταλει exrpess μπορει οχι......

Που θες να ξερουν οι αλλοι χρηστες;

Οσο για χειραποσκευη ενα 8" SC πχ δεν νομιζω πως ειναι ακριβως..χειραποσκευη :P

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην παρέα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις. Μου έφυγε ένα άγχος.

Στέφανε βεβαίως και προτιμώ τα ελληνικά μαγαζιά και ας είναι και λίγο ακριβότερα. Πιστεύω ότι και μόνο η άμεση τηλεφωνική επαφή προσφέρει μια ζεστασιά που δεν υπάρχει στο απρόσωπο διαδύκτιο. Ξέχωρα και το σέρβις ή η υποστήριξη που εχουμε. Όμως δυστυχώς κανένα μαγαζί δεν φέρνει φακούς (αναρωτιέμαι άραγε γιατί) και φέρνουν μόνο κάτοπτρα. Ίσως είναι φθηνότερα, ίσως δεν έχουν ζήτηση, ....δεν ξέρω.

 

Πάντως επειδή από πέρυσι για τις ανάγκες της διάβασης της Αφροδίτης και ενώ ήμουν διορισμένος σε νησί (Κύθνο) είχα φτιάξει ένα απλό διοπτρικό με αλταζιμουθιακή στήριξη, χρησιμοποιώντας ένα μυωπικό φακό .... (1 ευρώ) σαν αντικειμενικό και το προσοφθάλμιο μιας βιντεοκάμερας, και δούλεψε ικανοποιητικά. Τώρα θα ήθελα να προσπαθήσω να το κάνω πιο τηλεσκόπιο.

Έως τώρα του έχω προσθέσει μικρομετρική καθύψος κίνηση μέσω μιας ντίζας και μικρομετρική οριζόντια περιστροφή με ένα γρανάζι από παιχνίδι.

Πρόσθεσα επίσης και ένα red dot finder που έφτιαξα με ένα led.

Eφτιαξα και ένα focuser και ένα πρίσμα 45 μοιρών με ένα σκληρό δίσκο, και το μόνο............ που του λείπει πλέον είναι ένας καλύτερος φακός :lol:

 

Καλά τηλεσκόπιο αξιώσεων ίσως δεν γίνει, αλλά την καταβρίσκω με την κατασκευή.

 

Στα υπόψιν έχω την αγορά ενός 8" και ενώ είχα μαζέψει τα χρήματα ,το αμάξιμου εμφάνισε ζημιά 1200 ευρώ!!!! στο σασμάν οπότε ..... αφήστε τα να πάνε.

 

Λοιπόν ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας

 

Παύλος

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν μετά από ψάξιμο και τις συμβουλές σας παρήγγειλα προ μηνός από Αμερική ένα φακό 127mm/1000mm , ένα focuser και ένα diagonal από την Hands on Optics.(http://www.handsonoptics.com) Έβγαλα μια κάρτα Attika gift card VISA και στις 11/5/05 η εταιρεία πληρώθηκε ($223 + $40 μεταφορικά) και υποτίθεται ότι έστειλε τα πράγματα, τα οποία δεν έχω λάβει ακόμη. Σε κάποιο email που μου έστειλαν σαν απάντηση σε ερώτησή μου, σχετικά με το πότε να τα περιμένω περίπου, μου είπαν ότι χρειάζεται έως τρεις βδομάδες για να καθαριστούν τα τελωνειακά και να μου παραδοθούν.

(It gets up to three weeks to clear customs and get delivered to you) τα ακριβή λόγια τους.

Σήμερα 1/6/05 έκλεισαν ακριβώς 3 βδομάδες από την ημέρα που έγινε η ανάληψη των χρημάτων από την κάρτα μου, αλλά τα πράγματα δεν ήρθαν ακόμη.

Μήπως πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας από όσους έχετε κάνει αγορές τέτοιου είδους, όσον αφορά τους χρόνους παραλαβής.

Και αυτό το clear customs τι ακριβώς σημαίνει;

Ευχαριστώ.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι να μην ανυσηχεις.

Υπομονη, εγω εχει τυχει πχ για εναν barlow να περιμενω και 2,5 μηνες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παυλο,

 

Ο τυπος εχει αριθμο καταχωρησης; Τα εστειλε αεροπορικος η με καραβι; Με το δευτερο μπορει να παρει και ΤΡΕΙΣ μηνες πολυ ευκολα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

pthomaidis: < "Σήμερα 1/6/05 έκλεισαν ακριβώς 3 βδομάδες από την ημέρα που έγινε η ανάληψη των χρημάτων από την κάρτα μου, αλλά τα πράγματα δεν ήρθαν ακόμη.

Μήπως πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ; >

 

Φίλε Παύλο,

 

Οι νόμοι στις ΗΠΑ λένε ότι δεν μπορούν να χρεώσουν την κάρτα σου ""μέχρι την ημέρα που στέλνουν τα προϊόντα".

 

Αυτό σημαίνει ότι τα προϊόντα μεταφέρθηκαν την ημέρα που η κάρτα χρεώθηκε.

 

Αυτό που δεν είναι σίγουρο είναι η μέθοδος μεταφοράς.

Έχω συναντήσει τον Gary Hands πολλές φορές και είναι επαγγελματίας,

Μια κλήση και θα σου πει .... μπορεί επίσης να έχει "tracking number".

 

Έχω αγοράσει προϊόντα από τις ΗΠΑ και διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες (φορτίο) και μόνο 2-3 ημέρες μέ Express. (Για εμας υπάρχει επίσης καθυστέρηση στο Καναδικό τελωνείο)

 

το "clear customs" σημαίνει ότι το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ τελωνείο πρέπει να ελέγξει ότι η αποστολή συμμορφώνεται με τους κανόνες και τους κανονισμούς τους .... (κανένα πυροβόλο όπλο, Ραδιενεργά υλικά... κλπ)

 

Φιλικα

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

έχει κάνει κανείς αγορές μεσω internet από χώρα εκτός Ε.Ε. και δεν πέρασαν από τελωνειακό έλεγχο ενώ ξεπερνούσαν το ποσό των 45 ευρώ;

Το ρωτώ αυτό διότι θεωρητικά οποιοδήποτε δέμα με τιμή πάνω από 45 ευρώ υπόκειται σε επιπλέον δασμούς, αν και έχω πάρει από USA φίλτρο που κόστιζε κάτι λιγότερο από 100 ευρώ και ήρθε σπίτι μου χωρίς να περάσει τελωνείο. Έτσι μετά δοκίμασα πιο ακριβές αγορές αλλά την πάτησα και υποβλήθηκα στην ταλαιπωρία του εκτελωνισμού συν την οικονομική επιβάρυνση. Μάλιστα, τη μία φορά το δέμα που περιείχε ένα και μοναδικό προσοφθάλμιο ήταν αρκετά μικρό στο μέγεθος και ήλπιζα να περάσει απαρατήρητο αλλά τελικά δεν δικαιώθηκα!

Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο της lumicon το οποίο κοστίζει 199$, ακόμα πιο μικρό δέμα από το προηγούμενο, αλλά διστάζω...

Τι προτείνετε, να το παραγγείλω από UK στα 270 ευρώ χωρίς τελωνεία και ταλαιπωρία, ή από USA στα 199$ με ελπίδα να περάσει απαρατήρητο αλλά με την πιθανότητα παρόλα αυτά της διαδικασίας του εκτελωνισμού;

Πάντως το οικονομικό κόστος, αν το δέμα περάσει τελικά από τελωνείο, ειναι πάνω κάτω το ίδιο.

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε PORFIRI

επειδή ταλαιπωρήθηκα πολύ με τον φακό και τα υπόλοιπα που πήρα, εγώ προσωπικά δεν θα το ξαναεπιχειρήσω.

Αγορές μόνο από Ευρώπη και αν δεν υπάρχει αντίστοιχο στην Ελλάδα.

Από Αμερική θα πάρω πάλι πράγματα αφού πρώτα δω ότι δεν υπάρχει το αντίστοιχο προϊόν στην Ευρώπη (όπως με τον φακό που πήρα).

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι προτείνετε, να το παραγγείλω από UK στα 270 ευρώ χωρίς τελωνεία και ταλαιπωρία, ή από USA στα 199$ με ελπίδα να περάσει απαρατήρητο αλλά με την πιθανότητα παρόλα αυτά της διαδικασίας του εκτελωνισμού;

Πάντως το οικονομικό κόστος, αν το δέμα περάσει τελικά από τελωνείο, ειναι πάνω κάτω το ίδιο.

Ευχαριστώ πολύ

 

Εκτος αν ο αποστολεας κατα λαθος ( :wink: ) το στειλει με δηλωμενη αξια 79$ (πχ).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη έχεις δίκιο.

Πριν λίγες μέρες έλαβα ένα ογκώδες δέμα με φάρμακα από Αμερική, αξίας 600$. Επειδή όμως μου το έστειλε ένας ξάδερφός μου, πέρασε εντελώς απαρατήρητο!

Απλά πρέπει να έχεις γνωστούς και να σε εξυπηρετούν.

Πάντως ποτέ δε θα ρίσκαρα την αποστολή ακριβού αντικειμένου με αυτό τον τρόπο, γιατί σε περίπτωση ζημιάς δεν υπάρχει καμιά κάλυψη.

Θα αναφέρω εδώ ένα μεγάλο μπέρδεμα που είχα με παραγγελία από εξωτερικό:

Πέρισυ παρήγγειλα το Astronomical Almanac από Αγγλία το οποίο μου έστειλαν με την Αγγλική Parcel Force (courier).

Έλα όμως που στην Ελλάδα ανταποκριτής (χωρίς να το ξέρω) ήταν η γνωστότερη εταιρεία courier που όμως σήμερα είναι υπό διάλυση! Αποτέλεσμα: 3 μήνες να έρθει το βιβλίο στα χέρια μου, επειδή δεν υπήρχε στην πόρτα του σπιτιού μου το επώνυμό μου, παρόλο που η διεύθυνση ήταν σωστή. Το γύρισαν πίσω!!!

Έτσι, φέτος παρήγγειλα το Astronomical Almanac 2005 στον Παπασωτηρίου και ήρθε σε τρείς βδομάδες. Συνολικά το κόστος ήταν πολύ μικρότερο (~70€).

(Μάλιστα ο Παπασωτηρίου έφερε κι άλλα δύο, τα οποία δυστυχώς έχουν μείνει ακόμη στα ράφια).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Το Astronomical Almanac που περιγραφεις ειναι δημιουργια του USNO (US Naval Observatory); Αν ειναι αυτο που υποψιαζω να ειναι, μιλαμε για ενα καταπληκτικο ετησιο τομο που περιεχει πολυ ωραια και ενδιαφερουσα στοιχεια για διαφορα φαινομενα!!!

 

Φυσικα ο εκδοτης του τομου στην Αγγλια ειναι μια βασιλικη εταιρεια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, πλέον το Astronomical Almanac τυπώνεται μόνο στην Αμερική.

Στο βρεττανικό TSO (The Stationery Office - το παλιό Her Majesty's Stationery Office), φτάνουν από τις ΗΠΑ και απλώς τους κολλούν ένα αυτοκόλλητο με την ένδειξη TSO και διαφορετικό ISBN.

Εγώ πλέον το παραγγέλνω κάθε χρόνο γιατί είναι το σημείο αναφοράς στις αστροεφημερίδες. Έίναι το σοβαρότερο ατρονομικό Almanac παγκοσμίως.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η τιμή του ανέβηκε αρκετά, ενώ παλιά ήταν πολύ φθηνό.

Πάντως με στενοχωρεί που τα δύο αντίτυπα του 2005 έχουν μείνει στο ράφι του Παπασωτηρίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως με στενοχωρεί που τα δύο αντίτυπα του 2005 έχουν μείνει στο ράφι του Παπασωτηρίου.

Ηλια,

 

Η τιμη εχει γινει απαγορευτικη και ισως εξηγει και το λογο που εχουν μεινει και τα δυο αντιτυπα στα ραφια.

 

Μια εποχη και ενα καιρο, και εγω ειχα πολυ μεγαλο ενδιαφερον στο συγκεκριμενο almanac και ιδιαιτερα για τις ημερομηνιες (και ωρα) οπου η διαφοροι δορυφοροι πλανητων ειναι σε μεγιστη αποχη απο καθε πλανητη (ανατολικα, δυτικα κτλ).

 

Προσφατα εχω βρει τα ιδια στοιχεια απο τους ιδιους τους εκδοτες στο διαδικτυο και αυτος ειναι ενας ακομα επιπλεον λογος που τωρα δεν ενδιαφερουμαι καν για το almanac.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι ξέρω οn line υπάρχουν κάποιες από τις πληροφορίες, όχι όμως το ουσιαστικό υλικό. Πάντως το να έχει κανείς 1 μόνο τόμο αρκεί γιατί τα στοιχεία π.χ. για μεταβλητούς αστέρες και αντικείμενα βαθύ ουρανού είναι ίδια κάθε χρόνο, αλλά πολύ σημαντικά.

 

Δε νομίζω ότι δεν αγοράζεται λόγω της τιμής του, αλλά επειδή είναι πολύ λίγοι αυτοί που ενδιαφέρονται για τόσο λεπτομερή στοιχεία ή που ασχολούνται με τις φυσικές εφημερίδες πλανητών και αστεροειδών και τους αλγορίθμους τους.

Για τον ίδιο λόγο δεν υπάρχουν στην Ελληνική αγορά και τα βιβλία του θρυλικού πια Jean Meeus, όπως και το εκπληκτικό Astronomical Calendar του Guy Ottewell.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω νομιζω πως για οποιες εφαρμογες μας χρειαζεται υπερεπαρκουν τα οποια αστρονομικα προγραμματα εχουμε και οι online πληροφοριες.

Θεωρω απλως σπαταλη χρηματος την προμηθεια του Astronomical Almanac.

Το Astronomical Calendar απο την αλλη ειναι μια εκδοση που μονο και μονο απο καλλιτεχνικο-εικαστικο ενδιαφερον αξιζει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά επιζητώ μεγάλη ακρίβεια στις αστροεφημερίδες και δεν μου αρκούν ούτε τα προγράμματα, ούτε οι on line πληροφορίες.

Χρησιμοποιώ συνδιασμό όλων αυτών συν τις πληροφορίες από το Almanac και τα βιβλία του Meeus, αλλά και από άλλα βιβλία.

Βέβαια δεν έχω φτάσει στο επίπεδο να μπορώ να αποκρυπτογραφήσω τις εφημερίδες του JPL.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ειδικά τα προγράμματα δεν είναι απόλυτα αξιόπιστα και ακόμη δεν υπάρχει πρόγραμμα με ακριβείς πληροφορίες για γεγονότα του μακρινού παρελθόντος ή μέλλοντος.

Ομολογώ όμως ότι τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ.

Από την άλλη πλευρά υπάρχει ένα ξεχωριστό "δέσιμο" με τις αγαπημένες πηγές του παρελθόντος.

Το Astronomical Calendar για παράδειγμα παλιότερα ήταν το όνειρο κάθε ερασιτέχνη. Ακόμη και σήμερα όμως κανείς μπορεί να βρεί σ' αυτό πολλές χρήσιμες πληροφορίες που πιθανόν δεν έχει βρεί αλλού.

Και το ότι αισθητικά είναι υπέροχο για μένα είναι σημαντικό πλεονέκτημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω νομιζω πως για οποιες εφαρμογες μας χρειαζεται υπερεπαρκουν τα οποια αστρονομικα προγραμματα εχουμε και οι online πληροφοριες.

Για παραδειγμα, οταν χρειαζομαστε τη μεγιστη αποχη του δορυφορου του Πλουτωνα, η μονη πηγη ειναι το almanac.

 

Το JPL εχει online υπηρεσια για εφημεριδες αλλα δεν ειναι ακριβως το ιδιο με το παραπανω που περιγραφω. Τους εστειλα και μηνυμα αλλα εχουν πολυ δουλεια και αλλες υποχφρεσωσεις για να προσφερουν και την ικανοτητα να υπολογιζουμε με ακριβεια την μεγιστη αποχη.

 

Θεωρω απλως σπαταλη χρηματος την προμηθεια του Astronomical Almanac.

Για μενα η τιμη τωρα εχει φθασει ενα σημειο που δεν νιωθω καλα για την αγορα του almanac. Το ιδιο ισχυει και για το πολυ γνωστο Observer's Guide απο την εταιρεια RASC του Καναδα οπου η τιμη εγινε διπλασια μεσα σε περιπου δυο χρονια.

 

Το Astronomical Calendar απο την αλλη ειναι μια εκδοση που μονο και μονο απο καλλιτεχνικο-εικαστικο ενδιαφερον αξιζει.

Συμφωνω και εγω μαζι σου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης