Jump to content

Αγορές μέσω internet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μή θάβετε το Astronomical Calendar!!!

Κατ' αρχήν έχει πολύ ακριβείς χάρτες εύρεσης Ουρανού-Ποσειδώνα-Πλούτωνα και αστεροειδών. Δυστυχώς τα προγράμματα (Starry night κ.λ.π.), παρουσιάζουν όλα τα αμυδρά αστέρια σαν ίδιες τελίτσες και δεν μπορείς να βρείς τίποτα αμυδρό με τους χάρτες τους.

Το Calendar έχει όλα τα γεγονότα της χρονιάς συγκεντρωμένα τα οποία δεν μπορούν να σου βγάλουν τα προγράμματα παρά ελλιπώς.

Έχει αναλυτικούς πίνακες εύρεσης της θέσης των εσωτερικών πλανητών που αν χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα θέλεις μέρες για να βρείς τα ανάλογα στοιχεία.

Έχει καθημερινές θέσεις των δορυφόρων του Κρόνου.

Και τέλος, είναι πανέμορφο και φτιαγμένο με σπάνιο μεράκι αλλά και καλλιτεχνική ευαισθησία που φαίνεται απίστευτη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παίρνω το Almanac από τη βιβλιοθήκη του ΑΠΘ και το βγάζω φωτοτυπίες . Για όσους δεν είναι φοιτητές του Φυσικού και δέν έχουν δυνατότητα δανεισμού μπορούν να αγοράσουν μια κάρτα για φωτοτυπίες από τη βιβλιοθήκη (2 ευρώ-200 φωτοτυπίες) και να βγάλουν φωτοαντίγραφα στα μηχανήματα της σχολής

Έτσι μπορείς να έχεις το Almanac με περίπου 6 ευρώ...... :D

 

Πιστεύω κάτι ανάλογο ισχύει και στα άλλα τμήματα της χώρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άχ, αυτό το ΑΠΘ!

Στην Αθήνα πιο ενημερωμένη είναι η βιβλιοθήκη του ιδρύματος Ευγενίδου, αλλά δυστυχώς δεν φέρνουν το Astr.Almanac.

 

[ Εμείς του UOA (University of Athens) δεν έχουμε την τύχη σας!!!]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αστεροσκοπείο θα το έχουν σίγουρα.

Άν έχουν φωτοτυπικό μηχάνημα ίσως να σου επιτρέψουν να το φωτοτυπίσεις.

Αλλιώς ,παντα με μεσάζων κάποιο καθηγητή,μπορείς να ζητήσεις απ΄τη βιβλιοθήκη σας να το φέρουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν έχει πολύ ακριβείς χάρτες εύρεσης Ουρανού-Ποσειδώνα-Πλούτωνα και αστεροειδών. Δυστυχώς τα προγράμματα (Starry night κ.λ.π.), παρουσιάζουν όλα τα αμυδρά αστέρια σαν ίδιες τελίτσες και δεν μπορείς να βρείς τίποτα αμυδρό με τους χάρτες τους.

Κατ αρχην ειναι παραμετροποιησιμα και βαζεις να δειχνουν τους αστερες οπως θελεις.

Για Ουρανο και Ποσειδωνα με τους χαρτες του S&T και κυαλια τους εντοπιζεις στο πι και φι!(Τους βρηκα ετσι οταν ημουν 17 χρονων).

Μερικες μερες μετα ειναι ορατη η μετακινηση τους.

Για να βρω τον Πλουτωνα εφτιαξα χαρτες με οριακο μεγεθος οσο αυτο του C8,κυκλους με κεντρο τον Πλουτωνα οσο το πεδιο των προσοφθαλμιων μου και σημειωσα με μολυβι τα μεγεθη των αστερων πεδιου αλα .... AAVSO.

Εκανα το αστροαλμα ως το πεδιο του Πλουτωνα σε λιγοτερο απο ενα λεπτο με το C8 και φυσικα τον ειδα.Χρονια αστροαλματων για εντοπισμο μεταβλητων αστερων φυσικα μου 'χαν δωσει την απαραιτητη εμπειρια :wink:

Το ιδιο μπορει να γινει και για αστεροειδεις αρκει να κατεβαζεις τα τελευταια στοιχεια και φυσικα για κομητες.

Η μεγιστη αποχη του Χαροντα με ακριβεια 1 sec πχ ειναι κατι που δεν νομιζω πως μπορει να χει οποιαδηπιοτε χρησιμοτητα για εναν ερασιτεχνη.

Συνεχιζω να πιστευω πως το Astronomical Almanac ειναι σπαταλη χρηματος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Vegan:

 

Κατ' αρχήν το Almanac 2005 το παρήγγειλα από τον Παπασωτηρίου και το χρησιμοποιώ από την αρχή του χρόνου.

Δεν έχω πάει στη Βιβλιοθήκη του Αστεροσκοπίου, αλλά επειδή δεν είμαι φοιτητής, αλλά πτυχιούχος και όχι φυσικών επιστημών, είναι δύσκολο να έχω πρόσβαση. Να φανταστείς, τα κλιματολογικά στοιχεία της Αθήνας που εκδίδει το Αστεροσκοπείο σε CD ROM, τα αγοράζω!

 

Γιώργο, από πού μπορώ να βρώ ακριβή τροχιακά στοιχεία όπως το Ls, CM, P των πλανητών, γιατί μόνο στο Almanac υπάρχουν κάποια από αυτά.

Πολλά προγράμματα δε χρησιμοποιούν τους ίδιους αλγόριθμους και έτσι δεν είναι το ίδιο αξιόπιστα.

Όσο για το Calendar ήταν εκπληκτικό στην παρατήρηση του Ερμή και της Αφροδίτης, με πολύ πιο ακριβείς χάρτες και τροχιακά στοιχεία από τα περιοδικά.

Εγώ έτυχε να βρώ Ουρανό - Ποσειδώνα, το 1986 και 1987 με τους χάρτες του Calendar.

Για μένα είναι η καλύτερη έντυπη αστροεφημερίδα για τους αρχαρίους αλλά και τους προχωρημένους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, από πού μπορώ να βρώ ακριβή τροχιακά στοιχεία όπως το Ls, CM, P των πλανητών, γιατί μόνο στο Almanac υπάρχουν κάποια από αυτά.

Το θεμα Ηλια ειναι αν εχουν καποια πρακτικη χρησιμοτητα οχι το αν τα βρεις....

Το μονο που θα με ενδιαφερε για τον Δια πχ ειναι διαβασεις ερυθρας κηλιδας και φαινομενα δορυφορων.Αυτα και με προγραμματα μια χαρα τα βρισκεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, αμάν, με έσκασες :D !

Για μένα έχει σημασία, γιατί στέλνω τις φωτογραφίες μου στο ALPO Japan και πρέπει να έχουν αναλυτικές περιγραφές τροχιακών στοιχείων.

Επιπλέον, έχω μεγάλη τρέλλα με τις αστροεφημερίδες και ξέρεις ποίος φταίει. (Βλ. π. Γεώργιος Γεωργιάδης, Πτήση 1985, Αστροσκάν κ.λ.π.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πορφύρη, όπως και οι φίλοι παραπάνω, έχω αγοράσει και εγω πολλές φορές αξεσουάρ μέσω internet (ebay+paypal). Οτιδήποτε αγόρασα με δηλωμένη αξία μικρότερη των $90-$95.00 και μου το έστειλαν μέσω USPS πέρασε χωρίς δασμούς από το τελωνείο. Δύο φορές ωστόσο την "πάτησα" γιατί η αποστολή έγινε μέσω UPS. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις οι δασμοί υπολογίστηκαν επι της δηλωμένης αξίας + έξοδα μεταφοράς (των οποίων το άθροισμα ξεπερνούσε τα $100.00). Όσον αφορά το χρόνο που κάνουν για να έλθουν τα "καλούδια" από ΗΠΑ είναι από 8-10 μέρες έως και ένα μήνα. Απέφυγε οπωδήποτε το surface mail και οτιδήποτε παραγγείλεις φρόντισε να σου έλθει μέσω air mail. (Στην πρώτη περίπτωση μπορεί το ταξίδι αυτού που έχεις παραγγείλει να πάρει και 1-2 μήνες). Φιλικά, Ηλίας.

Υ.Γ. Το κατάστημα Hands on Optics και ο ίδιος ο Gary Hand είναι εξυπηρετικότατοι και έχουν καλές τιμές, ιδιαίτερα οι προσφορές που βγάζουν κατά καιρούς στο ebay.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης