Jump to content

easy life (και χωριs κραδασμουs)


KOSTAKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σαs φιλοι.Τελευταια, στην προσπαθεια μου να ''βελτιωσω'' το τηλεσκοπιο μου,και με δεδομενο οτι οι οπτικεs δυνατοτητεs του εξαντλουνται σχετικα ευκολα,αποφασισα να το κανω πιο ευελικτο.Το τηλεσκοπιο εδραζεται πλεον σε μια μικρη στιβαρη σιδερενια πλακα(τριγωνικη)βιδωνονταs το, οπωs ακριβωs βιδωνεται στο τριποδο.Η πλακα αυτη εδραζεται σε ενα ιδιο ελλασμα,και μεταξυ τουs παρεμβαλλονται,στιs τρειs γωνιεs,ελατηρια ικανηs σκληροτηταs ,ωστε να καθιστουν την πανω πλακα αρκετα σταθερη,αλλα και με δυνατοτητα ρυθμισηs τηs κλισηs τηs,μεσω τριων βιδων οι οποιεs περνανε ομοαξονικα με τα ελατηρια.Στην κατω πλακα εχω προσαρμωσει ακιδεs (οπωs των ηχειων)για αποσβεση κραδασμων,και ετσι ακουμπαει σταθερα,σε οποιοδηποτε ακινητο αντικειμενο.Με αυτον τον τροπο εχω καταργησει τελειωs το τριποδο,και στην κυριολεξια ακουμπαω οπου θελω το τηλεσκοπιο(βραχοs,βαρελι,παγκακι,τραπεζι κ.λ.π.),''αλφαδιαζω'' σε χρονο μηδεν και ταυτοχρονα εχω την απουσια των κραδασμων τριποδου.Συνισταται ανεπιφυλλακτα σε κατοχουs μικρων (εωs 8'') s-c.Φυσικα με τροποποιησειs μπορει να δουλεψει και σε αλλα συστηματα.

1.Λαμαρινεs.Δυο ισοπλευρα τριγωνα με πλευρα 40εκ.και παχοs 5μμ (με κομμενεs λιγο τιs γωνιεs για αποφυγη τραυματισμου,και για πιο compact διαστασειs)

2.Ελατηρια.Τρια παλια ελατηρια βαλβιδων απο τα αχρηστα ενοs συνεργειου αυτοκινητων ειναι Ο.Κ.

3.Βιδεs.Βιδεs με ''χερουλι'' (Bob's knobs) Μ8χ70 με ''παξιμαδια'' τα οποια κολλουνται στην κατω πλακα.

4.Αλφαδιασμα.Εχω προσαρμωσει τελευταια στην πανω πλακα ''χωνευτα'' φωτιζομενα αλφαδακια και ετσι κανω τη ζωη μου πολυ ευκολη.Επειδη η προσαρμογη-καλλιμπραρισμα αλφαδιων-ανω πλακαs ειναι σχετικα δυσκολη διαδικασια,ο παλιοs τροποs ειναι μια χαρα (παραδοσιακο αλφαδι)

5.Αν ολα τα παραπανω σαs φαινονται βουνο,σαs διαβεβαιω,οτι ειναι ευκολοτερο απο οτι φαινεται,και δεν απαιτουνται ιδικα εργαλεια.

6.Αν παρ'ολα αυτα θελεται κατι ευκολοτερο,παρτε ενα κομματι κοντρα πλακε θαλασσηs,σε διαστασειs που εσειs θα κρινετε,και προσαρμωστε τρια ποδαρακια ντουλαπιου κουζιναs(ρυθμιζομενα).Tο ακουμπατε οπου θελεται,μια γρηγορη ρυθμιση κλισηs με ενα αλφαδι,και ετοιμο.

7.Δεν ισχυει φυσικα για λειτουργια Pollar.

8.Eιναι η απολυτη λυση για ρυθμιση του τηλεσκοπιου στο ζενιθ.

9.Ωs προs τη μεταφορα και εκει τα πραγματα βελτιωνονται δραστικα επειδη πιανειs το τηλεσκοπιο απο τη βαση χωριs να αγχωνεσαι μην το''πονεσειs''.Τα ελλατηρια δε ,σε δυνατουs κραδασμουs λειτουργουν σαν πραγματικα αμορτισερ.Eπισηs λογω τηs σιδερενιαs βασηs,το κεντρο βαρουs του τηλεσκοπιου ειναι πολυ χαμηλα με συνεπεια να το ακουμπαω απλα στο πορτ-μπαγκαζ χωριs τοv κινδυνο να τουμπαρει.

10.Ευχαριστω για την υπομονη.Αν υπαρχει αλλη προταση-ιδεα για αναβαθμιση εξοπλισμου-λειτουργικοτηταs, παρουσιαστε την.

 

base-web.jpg.0cf7526b773c71c220036c64def31edf.jpg

Το καλωδιο που φαινεται ειναι της τροφοδοσιας 12ν του τηλεσκοπιου.Οταν το επιπεδο ρυθμιστει απολυτα,αποσυνδεεται απο τη βαση ,και συνδεεται στο ΕΤΧ.Αν θα ξαναεφτιαχνα τη βαση θα προσαρτουσα μακροστενες επαναφορτιζομενες μπαταριες απο συναγερμο ωστε να μη

etx.jpg.af940e8101ef0b2904ba2e9a6d1a6527.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει εφαρμοστει σε ΕΤΧ 125 σε nexstar-8,με τα ιδια ικανοποιητικα αποτελεσματα.Δεν υπαρχει ομωs οριο μεγεθουs τηλεσκοπιου,απλα πρεπει να χρησιμοποιηθουν υλικα με αντιστοιχεs προδιαγραφεs(παχοs ελλασματοs,σκληροτερα ελλατηρια).

 

edrano-web.thumb.jpg.e8232da6ebeb5b1761201e524b1f74dd.jpg

μια που εμαθα επιτελους να βαζω και την εικονα.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης