Jump to content

To απίστευτο αστρονομικο ρολοι της Πραγας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδή τα έχω επισκεφθεί αυτά τα μέρη που αναφέρω, να σου πω τα εξής:

Το ξηρό κλίμα της Αιγύπτου είναι ιδανικό για να διατηρήσει αυτά τα μνημεία. Επίσης η άμμος συνετέλεσε στο να τα διαφυλάξει - όλοι αυτοί οι ναοί σώθηκαν επειδή ήταν θαμμένοι για αιώνες μέσα στην άμμο. Όλες οι τοιχογραφίες και τα ιερογλυφικά στους ναούς και στους τάφους είναι άθικτα, σε πολλά βλέπεις ακόμα το αρχικό χρώμα που είχαν!! (και μιλάμε για ναούς πολύ προγενέστερους των αρχαίων ελληνικών - εκτός βέβαια των πτολεμαϊκών και ρωμαϊκών ετών).

Ο ζωδιακός κύκλος της Δένδερα δεν αφαιρέθηκε για λόγους συντήρησης. Η αφαίρεσή του έγινε από Γάλλους κατά τη διάρκεια της εκστρατείας του Ναπολέοντα στην Αίγυπτο, το 1820. Επιχείρηση που μας θυμίζει κάτι από Έλγιν, ας πούμε... Το άρθρο της wikipedia αναφέρει:

 

..."Louis Charles Antoine Desaix, a member of the expedition, decided to remove the relief to France and so, in 1820, the antiquities dealer Sébastien-Louis Saulnier commissioned Jean Baptiste Leloraine, to remove the circular zodiac with saws, jacks, and scissors constructed for the job. The zodiac ceiling was moved in 1821 to Restoration Paris and, by 1822, was installed by Louis XVIII in the Royal Library. In 1964, the zodiac moved from the Bibliothèque Nationale to the Louvre." ...

 

Αλλά ας μην ανοίξώ άσχετη κουβέντα με το θέμα, ας μείνουμε στα σημεία αστρονομικού ενδιαφέροντος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης κατά το ταξίδι μου στην Αίγυπτο, παρατήρησα ότι ασχολούνται πάρα πολύ με τη συντήρηση των μνημείων τους. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αυτό. Κάνουν καταπληκτική δουλειά στην συντήρηση των τοιχογραφιών, και όχι μόνο. Για να μη σου πω και το άλλο: ότι μετακίνησαν ολόκληρους ναούς, κομμάτι-κομμάτι (ένα θαύμα της μηχανικής) και τους έστησαν σε άλλες τοποθεσίες, για να μην πλημμυρίσουν αυτοί όταν δημιούργησαν την τεράστια τεχνητή λίμνη Νάσερ από τα νερά του Νείλου. Δηλαδή, δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Αιγύπτιοι δεν γνωρίζουν από συντήρηση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που σας άρεσε η παρουσίαση. Εγώ προσωπικά ένιωσα δέος στον Αστρονομικό Πύργο-Βιβλιοθήκη καθώς ανέβαινα τα σκαλιά και περνούσαμε από διάφορα παμπάλαια αστρονομικά όργανα, ξέροντας ότι ήταν κάποτε ένα από τα αστρονομικά κέντρα της Ευρώπης και τόσοι αστρονόμοι έκαναν εκεί τα πρώτα βήματα, ανακαλύψεις και συζητήσεις για την επιστήμη που τόσο αγαπάμε όλοι μας.

 

Αλλά καταπληκτικά ήταν και στο μουσείο του Αστεροσκοπείου, όπου ήταν φοβερό συναίσθημα να βλέπεις από κοντά για πρώτη φορά βιβλία του Μπράχε, του Κοπέρνικου, του Φλαμαριόν, του Λαπλάς και άλλων. Ήταν όλα στα γαλλικά και λατινικά που δεν τα κατέχω αλλά για καλή μου τύχη είχα μαζί μου μία φίλη μεταφράστρια της θεωρητικής σχολής και μου μετέφραζε όσα καταλάβαινε και εγώ προσπαθούσα με έναν συνάδελφο φυσικό να καταλάβουμε σε τι ακριβώς αναφέρεται ή τι είναι οι μαθηματικοί τύποι, οι πίνακες, τα σχέδια..! :cheesy:

 

Πάντως νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να ανοίξουμε νέο θέμα(τα) αν μιλήσουμε και για άλλες χώρες και αστρονομικά αξιοθέατα για να μην είναι όλα μαζί μπερδεμένα. Μάχη τώρα με εξίταρες με την Αίγυπτο! Είναι όνειρο ζωής να ταξιδέψω εκεί και είχαμε πει με μία φίλη μου από όταν είμασταν γυμνάσιο ότι κάποτε θα πάμε μετά τις σπουδές μας.. Και έχουμε αρχίσει να το οργανώνουμε για του χρόνου! Αλεξάνδρεια, Κάιρο-Πυραμίδες-Κοιλάδα Βασιλέων, Καρνακ, Λούξορ, Αμπου Σιμπέλ, Κρουαζιέρα Νείλο κ.ά. Πραγματικά θα μου άρεσε πολύ να μας πεις και άλλα αφού έχεις πάει (διανθισμένα με αστρονομικά βέβαια, αν και ήδη μας ανέφερες αρκετά, για μην ξεφεύγουμε και από τη θεματολογία του αστροβοξ!) :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πήγα στην Πράγα έτυχε να έχει μερική έκλειψη Ηλίου κάπου στην βόρεια Ελλάδα - λίγο ορατή (1/.8/2008)

 

Στο ρολόι μου έκανε εντύπωση που η σελήνη ήταν πάνω απο τον ήλιο (στους δείχτες) *Ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια δουλεύει κανονικά !! :mrgreen:

3641406429_75fcab0d95.jpg

3486057460_6b145ea05d.jpg

εδώ είναι ο κόσμος που κοιτάζει το show.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quendi, γιατί όχι? Θα αναφέρω σύντομα κάποια πράγματα, και καλύτερα ίσως σε νέο θέμα, εφόσον εδώ μιλάμε για το ρολόι της Πράγας.

Πάντως είναι τέλειο ταξίδι, να πας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

..

.......................... Η Επέτειος των 600 ετών του Αστρονομικού Ρολογιού της Πράγας

 

 

 

 

 

Στο βίντεο ο εορτασμός της επετείου των 600 ετών από την κατασκευή του. Η τεχνολογία του 15ου αιώνα συναντά την τεχνολογία του 21ου.

 

Wikipedia:

Δύο προβολείς HD, ο καθένας με ανάλυση 1920x1080, χρησιμοποιήθηκαν για την προβολή πολλών βίντεο με κινούμενα σχέδια στο ρολόι. Δείχνει το ρολόι να κατασκευάζεται, να κατεδαφίζεται, και να ξαναχτίζεται. Επίσης δείτε τους εσωτερικούς μηχανισμούς του και τα περίφημα κινούμενα στοιχεία, καθώς και διάφορες εκδηλώσεις στην ιστορία του ρολογιού. Το βίντεο έχει αλληλεπιδράσει με την αρχιτεκτονική του πύργου, όπως η βροχή που κυλάει και πέφτει στην αψίδα και το πέρασμα του χρόνου με σκιές που κινούνται.

Το show χρειάστηκε 4 μήνες για να φτιαχτεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπιστευτο βιντεο !

Αντε με το καλο και εμεις οι Ελληνες να φτιαξουμε τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων σε μεγεθος οπως αυτου και μεγσλυτερου ακομα! Εμ.. πως θα γινει θα τον αφανισουμε τελειως τον δικο μας τουρισμο.. :-k

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

"The Astronomical Clock is out of order "

 

Γκαντεμιά!

Αν σκέφτεστε ταξίδι στην Πράγα τον Απρίλιο

λάβετε υπ' όψιν σας, ότι το αστρονομικό ρολόι δεν λειτουργεί για λόγους συντήρησης για το διάστημα από 4/4 έως 22/4/2011. :evil: #-o

 

1823970414_IMG_1863b.jpg.734508b2eb01ebf2ba6a0be839f4685f.jpg

Out of Order

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"The Astronomical Clock is out of order "

 

Γκαντεμιά!

Αν σκέφτεστε ταξίδι στην Πράγα τον Απρίλιο

λάβετε υπ' όψιν σας, ότι το αστρονομικό ρολόι δεν λειτουργεί για λόγους συντήρησης για το διάστημα από 4/4 έως 22/4/2011. :evil: #-o

 

Δε γινεται να 'μαι τοσο γκαντεμης ](*,) ](*,)

 

Ευχαριστουμε για τη πληροφορια :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D

 

Αλέξανδρε αν έχεις προγραμματίσει ειδικά γι αυτό το χρονικό διάστημα και δεν αλλάζει, μην απογοητεύεσαι. Η ομορφιά του είναι μεγάλη έτσι και αλλιώς. Αλλά και αυτή είναι ένα κλάσμα στην συνολική παραμυθένια μαγεία της Πράγας. Το μυαλό κουράζεται από το τόσο κάλλος και την υπερβολική πληροφορία. Κάθε στροφή είναι και ένα επιφώνημα θαυμασμού. Τέχνη όπου και αν γυρίσει το μάτι. Νοιώθω πλουσιότερος.

2001638350_IMG_1864c.thumb.jpg.bf1771ae5d7e50e50d063bb54bfa8ea9.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"The Astronomical Clock is out of order "

 

Γκαντεμιά!

Αν σκέφτεστε ταξίδι στην Πράγα τον Απρίλιο

λάβετε υπ' όψιν σας, ότι το αστρονομικό ρολόι δεν λειτουργεί για λόγους συντήρησης για το διάστημα από 4/4 έως 22/4/2011. :evil: #-o

 

Δε γινεται να 'μαι τοσο γκαντεμης ](*,) ](*,)

 

Ευχαριστουμε για τη πληροφορια :D

Στη θέση σου θα τους έλεγα ότι είμαι αστρονόμος από την Ελλάδα, κάνω μελέτες κλπ, και θα ζητούσα άδεια να μπω μέσα να βγάλω φωτογραφίες του εσωτερικού του.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτχως μπορω ανα πασα στιγμη να πεταχτω Πραγα .

Απλα το ΠΑσχα ειναι πιο βολικο .

 

Καλη ιδεα κι αυτη για να φωτογραφισω το εσωτερικο :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη ιδεα κι αυτη για να φωτογραφισω το εσωτερικο :D

 

Όσους δεις μέσα, μη νομίζεις ότι είναι όλοι αστρονόμοι. :lol:

Δεν χρειάζεται να δηλώσουμε ιδιότητα και λόγους επίσκεψης για να φωτογραφίσουμε το εσωτερικό. Υπάρχει γενική είσοδος με εισιτήριο. Ανεβαίνει όποιος θέλει. (Έχει ασανσέρ)

Τον μηχανισμό έχουν σταματήσει μόνο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης