Jump to content

Telrad..Υπερυψωμένη ή χαμηλή τοποθέτηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύω σύντομα να αποκτήσω έναν Telrad για το dob αλλά είδα ότι μπορεί κάποιος να πάρει και 2 έξτρα βάσεις για υπερύψωσή του, ώστε να μην εφάπτεται εντελώς στον σωλήνα και να είναι πιο άνετο το κοίταγμα, βρισκόμενος όντας πιο ψηλά από τον σωλήνα του UTA.

 

εδώ

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1067

και εδώ

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1066

 

αξίζει τον κόπο; :-k θεωρώ ότι είναι λίγο τσιμπημένο το κόστος για μια βάση.. τι νομίζετε; ότι είναι απαραίτητη;

...αν κρίνω πάντως από τον ερευνητή που βρίσκεται περίπου στα 10cm..δεν θα μου άρεσε να ήταν πιο χαμηλά..ΔΕΝ θα ήταν βολικός!

Μήπως τελικά ισχύει το ίδιο και για τον Telrad ή είναι υπερβολή;..γιατί 30 ευρώ από εδώ, 30 από εκεί...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι απαραίτητη η βάση ανύψωσης. Η γνώμη μου είναι να μην την πάρεις τώρα. Αν αργότερα νομίζεις ότι σου χρειάζεται τότε προχώρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ δεν θεωρώ την αγορά της βάσης ανύψωσης ως απαραίτητης, εκτός αν η παρεχόμενη σε υποχρεώνει να σκύβεις υπέρμετρα. Το βέλτιστο σημείο τοποθέτησης του telrad είναι όσο πιο κοντά και πάνω από τον εστιαστή – πριν τον ερευνητή, εφόσον θα αποτελέσει το πρωτεύον όργανο σκόπευσης. Στην δικιά σου περίπτωση όμως δεν βλέπω να χωράει, οπότε θα πρέπει να τοποθετηθεί μετά τον ερευνητή σου, στα δεξιά του, εφόσον βέβαια εκεί υπάρχει αρκετή επίπεδη επιφάνεια για να κολλήσει η μεγάλου μήκους βάση του, γιατί, απ΄ότι βλέπω, στο σημείο αυτό η λαμαρίνα του σωλήνα ανυψώνεται. Διαφορετικά, ίσως θα πρέπει να σκεφθείς το ενδεχόμενο να τροποποιήσεις τον telrad, κονταίνοντάς τον ( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=29877&sid=832bc661b18fc2d4c7d7093c95938cdd#29877 ), ή τελικά να αγοράσεις έναν rigel.

 

Φιλικά

 

PapGeo

1313952885_page24_21.jpg.fed6c03ff6a3783754170927590e5198.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ..
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί, απ΄ότι βλέπω, στο σημείο αυτό η λαμαρίνα του σωλήνα ανυψώνεται

 

Γιώργο τελικά δεν ανυψώνεται η λαμαρίνα!!

Είναι μια ψευδαίσθηση που δίνει η φωτογραφία! Αυτό που ανυψώνεται, είναι στη φωτογραφία σου ο μαύρος δακτύλιος στην βάση του UTA, εμένα είναι λευκός.

Στην αντίστοιχη μαύρη λαμαρίνα, όντως δεν υπάρχει χώρος μεταξύ εστιαστή και ερευνητή. Μετά τον ερευνητή όμως είναι ελεύθερο το πεδίο και θα τον βάλω εκεί.

 

Γιώργο, δίνουν μαζί οι Telrad κάποιο κόλπο για επικόλληση στο σασί;ή θα πρέπει να βάλω εγώ ταινία διπλής όψης που δεν θα το ήθελα καθόλου μιας και αφήνει κατάλοιπα και δεν μου φαίνεται και τόσο καλό το κόλλημα που προσφέρει...

 

Μα γιατί να μην δίνουν κάνα δυό έτοιμα ελεύθερα dovetail shoes για βιδωτή τοποθέτηση τέτοιων αξεσουάρ ρε παιδί μου... ](*,) όλα τσίμα τσίμα! :evil:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι οι βάσεις είναι λίγο τσιμπημένες. Ωστόσο, μπήκα στον πειρασμό, στα πλαίσια της γνωστής τάσης για πειραματισμό που τρώει τους ερασιτέχνες, να αγοράσω μία. Αν η θέση του telrad είναι χαμηλά, όπως συμβαίνει σε πολλά dob, είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει. Θέλει προσοχή όμως το που θα κολλήσεις τη βάση του telrad. Μπορεί να είναι διαφορετική η θέση που ταιριάζει ανάλογα με το αν θα χρησιμοποιήσεις την ανυψωτική βάση ή όχι. Εγώ το κόλλησα πριν βάλω τη βάση πάνω και προς το παρόν δεν τη χρησιμοποιώ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε μου, καταρχήν δεν χρειάζεται ανυψώσει είναι μια χαρά και έτσι. Όσο για τον τρόπο που πιάνει πάνω στον σωλήνα κολάι με ταινία διπλής συγκολλήσεως και κολάι πολύ γέρα πίστεψε με, και δεν αφήνει καθόλου κατάλοιπα κόλας εάν κάποια στιγμή τον ξεκολλήσεις
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά, όπως είπε και ο Χρήστος, ο Telrad παρέχεται με ταινία διπλής όψεως, η οποία είναι πολύ ανθεκτική. Προσωπικά, την έχω τρία χρόνια τώρα και δεν έχει ξεφύγει ούτε χιλιοστό. Πρόσεξε μόνο, όταν παραλάβεις τον Telrad, να κάνεις πρώτα μια δοκιμή στόχευσης πριν κολλήσεις την αυτοκόλλητη ταινία της βάσης του, ώστε να «μαρκάρεις» την επιθυμητή θέση. Μετά, καθαρίζεις σχολαστικά το σημείο, κολλάς, κάνεις τις τελικές μικρορυθμίσεις ευθυγράμμισης και ξενοιάζεις για πάντα: Κάθε φορά που θα βιδώνεις τον Telrad πάνω στη βάση, θα είναι ευθυγραμμισμένος με το τηλεσκόπιο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

βρηκα αυτην την συζητηση μιας και ειμαι ετοιμη να παρω εναν telrad για το dob 8" μου. μου λυθηκαν πολλες αποριες :D αλλα εχω να ρωτησω και κατι ακομα.

σε προσφατη συζητηση διαβασα οτι βολευει η παραλληλη τοποθετηση με τον ερευνητη.

εννοουσε ο φιλος διπλα στον ερευνητη οπως λετε και εσεις η μηπως απο πανω? (γιατι εγω αυτο ειχα καταλαβει ως τωρα :oops: )

βεβαια οσο το σκεφτομαι μου ακουγεται πολυ κουλο το να ειναι το ενα πανω απο το αλλο... 8-[ 8-[

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Titi, Telrad «πάνω» σε ερευνητή, δύσκολα θα μπορούσες να προσαρμόσεις. Τίθενται διάφορα θέματα, όπως σταθερότητας, πρακτικότητας, αλλά – για μένα - κι αισθητικής. Όσοι αναφέρονται σε αυτό το θέμα εννοούν την τοποθέτηση των δύο μονάδων δίπλα. Παλαιότερα, είχα προσαρμόσει έναν red dot finder πάνω στον ερευνητή μου. Σήμερα εξακολουθεί να υφίσταται η βάση του, απλά και μόνο για ώρα ανάγκης, σε περίπτωση που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο Telrad μου.

 

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι ο Telrad δεν χωράει μεταξύ εστιαστή κι ερευνητή στα περισσότερα 8ινστα dob. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και τον αντίστοιχο της Rigel.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ την ίδια απορία είχα, και τελικά πήρα το Rigel

 

http://www.aktistar.com/neanea/fin/finders.htm

(ο τελευταίος απο εδώ)

 

Αυτός είναι ήδη υπερυψωμένος, και έχοντας παρατηρήσει ήδη 5-6 φορές, είμαι ΠΛΗΡΩΣ ικανοποιημένος...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ την ίδια απορία είχα, και τελικά πήρα το Rigel

 

http://www.aktistar.com/neanea/fin/finders.htm

(ο τελευταίος απο εδώ)

 

Αυτός είναι ήδη υπερυψωμένος, και έχοντας παρατηρήσει ήδη 5-6 φορές, είμαι ΠΛΗΡΩΣ ικανοποιημένος...

 

να υποθεσω δηλαδη οτι ειναι καλυτερα ενας Rigel που θα μπει διπλα στον εστιαστη παρα ενας telrad που θα ειναι μετα τον ερευνητη, ετσι? :?

 

η διαφορα μεταξυ τους ειναι μονο οτι ο ενας εχει δυο ομοκεντρους κυκλους και ο αλλος τρεις η υπαρχει και κατι ακομα? :-s

 

και κατι ακομα. αν επιλεξω Rigel ποιος ειναι προτιμοτερος? 8-[ στο πλανηταριο που ειδα δεν βλεπω να υπαρχει κατι τετοιο... η μηπως δεν τον βρηκα εγω? :oops:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για 8" σωλήνα καλύτερα θα σε βολέψει ο Rigel. Μια άλλη διαφορά εκτός από τους κύκλους είναι ότι ο Rigel έχει ένα κουμπί που ρυθμίζεις το πόσο θα αναβοσβήνουν οι κύκλοι. Δεν υπάρχουν πολλά μοντέλα Rigel. Ένας είναι ο Rigel και ο άλλος είναι ο Telrad. Το πλανητάριο απ' ότι βλέπω δίνει Telrad ενώ ο Aktis δίνει Rigel.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα ο telrad μου αναβοσβήνει πάντως! :cheesy:

 

(Δε συμφέρει οικονομικά να το σχεδιάσεις έτσι από αρχή, απλά εγώ είχα ήδη ένα telrad).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή titi,

 

Η τοποθέτηση του Rigel πριν ή μετά τον ερευνητή δεν τον κάνει απαραίτητα καλύτερο από τον Telrad! [-X

 

Ο Γιώργος στο πρότεινε επειδή ο Rigel είναι πιο μικροκαμωμένος και όντως, μόνο αυτός ίσως θα χωρούσε στην "ιδανική" θέση, δηλαδή μεταξύ εστιαστή και ερευνητή.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα κυνήγα τον Telrad και ας μπει μετά τον ερευνητή δεν θα έχεις απολύτως ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Και εγώ εκεί τον έβαλα (σε 12ιντσο SW) και παίζει τέλεια!

 

Οι διαφορές τους εκτός από τους ομόκεντρους κύκλους που ανέφερες, είναι επίσης ότι ο Telrad είναι πιο καλή και στιβαρή κατασκευή ενώ ο Rigel είναι πιο "ντελικάτος".

Ο Telrad παίρνει 2 αλκαλικές μπαταρίες mignon AA ενώ ο Rigel παίρνει μπαταρίες Λιθίου. Και στους 2 κρατάνε πάρα πολύ, αλλά αν τελικά κάποια φορά ξεμείνεις και έχεις ξεχάσει να φέρεις (λέμε τώρα) θα είναι πολύ πιο εύκολο να δανειστείς από άλλον τις απλές μπαταρίες ΑΑ παρά να βρεις να δανειστείς Λιθίου!!#-o

Ο Telrad είναι πολύ πιο ευρέως διαδεδομένος και υποστηριζόμενος και έχει και πολλά έξτρα αξεσουάρ. Επίσης, υπάρχουν πολλοί χάρτες που υποστηρίζουν "πλοήγηση" και περιήγηση με Telrad παρά με Rigel..

 

H σημαντικότερη διαφορά ωστόσο, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι ο έξτρα κύκλος του Telrad για τις 4 μοίρες που βοηθάει πολύ περισσότερο στα αστροάλματα, ειδικά όταν έχεις να εντοπίσεις αντικείμενα που βρίσκονται μακριά από κάποιο λαμπρό άστρο σαν σημείο αναφοράς.

 

Τώρα για κάποιους οι πρώτες διαφορές είναι αμελητέες, για εμένα πολύ σημαντικές..εγώ πάντως θα διάλεγα Telrad με κλειστά μάτια..είναι παλιό, καλό, δοκιμασμένο και original αξεσουάρ.. \:D/

 

Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα. :cheesy:

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Τασο,

 

η αληθεια ειναι οτι ειχα σχεδον κατασταλαξει στον rigel αλλα μου αλλαξες γνωμη, και σε ευχαριστω γιαυτο. :D

 

αυτο που με προβληματιζε ειναι η θεση που θα τον τοποθετησω, αν δεν εχει και μεγαλη διαφορα το πριν η μετα τον ερευνητη, τοτε ο.κ. =;

 

και αν οπως λες ο κυκλος με τις 4 μοιρες βοηθαει τοσο πολυ, και αφου ο telrad συνεργαζεται καλυτερα με χαρτες, τοτε δεν εχω πλεον καμια αμφιβολια..

 

τον παραγγελνω χωρις αλλη καθυστερηση, και σε αυχαριστω πολυ. \:D/

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Titi καλημέρα,

 

χαίρομαι ιδιαίτερα που καταστάλαξες, δε θα το μετανιώσεις, όπως και πολλοί άλλωστε που ακολούθησαν αυτή την επιλογή. :mrgreen:

 

Πήγαινε εδώ για του λόγου το αληθές και δες μερικούς χάρτες για Telrad, οι οποίοι υποδεικνύουν και τα περισσότερα αντικείμενα Messier... \:D/ \:D/

και την ακριβή γεωμετρική τους θέση σε σχέση με τους αστερισμούς..

http://www.atmob.org/library/member/skymaps_jsmall.html

 

Έτσι θα δεις και στην πράξη πόσο σημαντικός είναι ο έξτρα κύκλος στην γεωμετρική απεικόνιση των αντικειμένων...σιγά σιγά βέβαια, θα τα μάθεις και θα τα βρίσκεις και απέξω :cheesy: :cheesy:

 

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

πριν απο λιγες μερες παρελαβα τον telrad εχω ομως καναδυο αποριες.

δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θα τον ευθυγραμμίσω με το τηλεσκοπιο :oops:

και επισης στις οδηγιες διαβασα για την τοποθετηση οτι τον βαζεις προχειρα με ταινια(?) και μετα αφου βρεις την σωστη θεση με την ευθυγραμμιση τον κολλας με το διπλης οψεως που εχει.

και επειδη οπως εχουμε ξαναπει πολλες φορες η εμπειρεια μου με τα τηλεσκοπια ειναι ανυπαρκτη θα με βοηθουσε μια λιγο πιο αναλυτικη περιγραφη του πως ακριβως τον τοποθετουμε...

και οταν με το καλο αρχισω τις παρατηρησεις , για τις αποριες που θα βρω μπροστα μου, παλι εδω ειστε... :cheesy: :cheesy:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόχειρα τον βάζεις μόνο και μόνο για να δεις αν σε βολεύει η θέση από την οποία κοιτάς. Προσοχή μόνο να τον βάλεις όσο το δυνατόν παράλληλα προς τον άξονα του σωλήνα με το τζαμάκι προς τα εσένα (όχι προς την είσοδο του τηλεσκοπίου).

 

Έστω ότι βρήκες μια θέση που σε βολεύει και τον κολλάς μόνιμα.

 

Παρατηρείς ένα αντικείμενο επίγεια που να είναι σχετικά μακρινό (αρκετές εκατοντάδες μέτρα). Το κεντράρεις στον προσοφθάλμιο (με μεγάλη μεγέθυνση) και μετά κοιτάς από το Telrad και προσπαθείς να φέρεις το ίδιο αντικείμενο στη μέση του μικρού κύκλου ρυθμίζοντας τις τρεις βίδες που έχει στο πίσω μέρος.

 

Όταν το αντικείμενο είναι και στο κέντρο του οπτικού πεδίου στο προσοφθάλμιο και στο κέντρο του μικρού κύκλου στο Telrad, είσαι έτοιμη!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να υποθεσω οτι εχεις το dob8'' τηλεσκοπιο ετσι;

λοιπον τον telrad θα τον βαλεις στα δεξια του υπαρχοντος ερευνητη

 

βασικα την αρχικη τοποθετηση την κανεις με μια απλη ταινια για να δεις σε πιο σημειο επανω στο τηλεσκοπιο σε βολευει πρωτου το κλοησεις ''μονιμα'' (αν και την ταινια διπλης οψης που εχει η βαση μπορεις να την βρεις σε μαγαζια οποτε μπορεις να την ξεκολησεις στο μελλον).

 

οσο για την ευθυγραμμιση του telrad θα πρεπει πρωτα να εχεις κολλησει την βαση ''μονιμα'' και να εχεις βαλει τον telrad στην βαση με τα τρια κουμπακια να βλεπουν προς εσενα. μετα με τα τρια αυτα κουμπακια στο πισω μερος του telrad τα στριβεις ωστε ο στοχος του τηλεσκοπιου σου να ειναι ευθυγραμμισμενος τον telrad. (να μην ξεχασω, να εχεις αναψει τον telrad και κοιτωντας πισω απο το τζαμι να βλεπεις τους ομοκεντους κυκλους) η λογικη της ευθυγραμμισης ειναι ακριβως ιδια για ολους τους ερευνητες

 

δες και εδω για περισσοτερα

 

http://www.backyard-astro.com/equipment/accessories/telrad/telrad.html

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα αλλο που θυμηθηκα και εχω παρατηρησει στο δικο μου dob, ειναι οτι τοποθετοντας τον telrad θα εχεις περισσοτερο βαρος στο μπροστινο μερος του σωληνα.

 

για να μην εχεις προβλημα κατα την διαρκεια της παρατηρησης επειδη το τηλεσκοπιο θα ειναι εμπροσθοβαρο και θα εχει ταση να σου πεφτει προς τα κατω αν εχεις χαλαρα τα χερουλια, μπορεις να βγαλεις το αρχικο ερευνητη που εχει κατα την διαρκεια της παρατηρησης ή να κολησεις ενα μικρο βαρος περιπου μισου κιλου στο κατω μερος του σωληνα (οχι στο κατοπτρο, αλλα στο εξωτερικο μερος του σωληνα).

 

υ.γ. επειδη δεν ειμαι σιγουρος για το βαρος και των δυο ερευνητων, ζυγισε τα σε μια ζυγαρια για υλικα φαγητου και βαλε το αντοιστιχο βαρος.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για την αμεση και λεπτομερη απαντηση.

θα κοιταξω και αυτο με το βαρος του σωληνα, μπας και βαλω κανενα αντιβαρο...

:D :D :D :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ για το βάρος...ένα αντίβαρο θα χρειαστεί ίσως.

 

Εγώ προσωπικά έβαλα 2 στρογγυλούς μαγνήτες (σε σχήμα ντόνατ, κολλημένοι ο ένας πάνω στον άλλο) πάνω στον σωλήνα (στο πίσω, δηλαδή κάτω μέρος) και λύθηκε το πρόβλημα μόνιμα! Κόστισαν 7 Ευρώ έκαστος.

 

Θα τους βρεις σε καταστήματα που πουλάνε εργαλεία, χρώματα κλπ. Είναι πολύ ισχυροί, πρόσεχε αρκετά όταν/αν τους πάρεις. Τους "ντύνεις" μαζί με λευκή παχιά μονωτική ταινία (για να μη σου χαράξουν το σωλήνα!) και μένουν στη θέση τους τέλεια! Απλά θα πρέπει να δεις που θα τους τοποθετήσεις στο σωλήνα, πρέπει να βρεις το σημείο όπου θα επιτυγχάνεται σωστή ισορροπία. Με λίγες δοκιμές θα το πετύχεις.

 

Μην πάρεις έναν μαγνήτη. Πάρε 2 ώστε αν είναι πολύ το βάρος στο σύνολο των 2, να μπορείς να αφαιρέσεις τον ένα.

 

Θα σου χρησιμέψουν επίσης αν αργότερα αποκτήσεις καλύτερα προσοφθάλμια, που ενδεχομένως θα είναι βαρύτερα και θα κάνουν πάλι το σωλήνα εμπροσθόβαρο. Οπότε αν χρειαστείς και τότε επιπρόσθετο βάρος..παίρνεις ένα ακόμη ζευγαράκι μαγνήτες! :cheesy:

 

Καλώς δέχθηκες τον Telrad! :mrgreen:

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης