Jump to content

orion optics 12" f/5.3 L1600mm dobsonians!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

paidia exw paragkilei to orion optics 12" f/5,3 1600mm to delux me crayfold estiasth kai poiotita katoprou L/8 as mou pei kapoios thn gnomh tou gia ayto...!!! [-o<

OD300L.jpg.21b78e8b1b7c1b4558db6c9bd5f74a3e.jpg

h fush exei anakalypsei ena megalo meros ths apo ena on pou legete anthropos..!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ καλό, αλλά επειδή έχει σχετικά μεγάλο εστιακό λόγο θα είναι και μακρύ και λίγο πιό δύσκολο στις μεταφορές από ένα 8άρι. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και για lightbridge 12αρι της Meade που είναι truss tube. Βλέπω είσαι και γείτονας.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως κάτοχος ORION OPTICS 12" f4 συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο μου Παναγιώτη (ο οποίος και μου το πρότεινε όταν έκανα παρόμοια αναζήτηση), δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή που το πήρα και επιπλέον άν κάποια στιγμή θελήσεις φωτογράφηση, μπορεί να μπεί πάνω στην EQ6 και να σου πάρει εξαιρετικές φωτογραφίες( μόνο που θέλει σκοτεινό ουρανό και άπνοια). Για παρατήρηση δεν βλέπω τον λόγο να πας σε ένα τόσο ογκώδες τηλεσκόπιο (το οποίο μπορεί να νομίζεις ότι ευθυγραμίζεται ευκολότερα αλλά δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα με το f4 αν εξοικειωθείς κάπως) αφού το f4 είναι 40 εκατοστά κοντύτερο και ανάλογα ελαφρύτερο χωρίς το παραπάνω μάκρος να έχει να σου προσθέσει κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά την παρατήρηση.

Σκοτεινό ουρανό έχεις? Αυτό είναι το βασικό για τέτοια τηλεσκόπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

΄Και έγώ ως κάτοχος ενος ΟΟ 12" f4 συμφωνώ με τους παραπάνω. Μιας και το παρείγγηλες όμως, είναι πολύ καλό εργαλείο αρκει να μπορείς εύκολα να το μεταφέρεις με το αυτοκίνητο.

 

Το f4 είναι το πιο έυκολα μεταφερόμενο μεγάλο (σχετικά) τηλεσκόπιο.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίν παραγείλω το 10''ΟΟ μου,είχα συνομιλήση με τον Παναγιώτη (filiatra)να 'ναι καλά το παλικάρι,και μου είχε πεί κάποια πράγματα που πρέπει να έχω κάτα νού μου,και κάποια άλλα που είδα εγώ στην πορεία.1ον Να πείς τον ερευνητή να τον τοποθετήσουν όσο το δυνατόν γίνεται πιό ψηλά ώστε να μην χρειαστεί να σκύβεις πάρα πολύ με αποτέλεσμα να σε πόναει ο αυχένας σου.(Εγώ αυτό τους το είχα πεί και δεν μού τον τοποθέτησαν εκεί,με αποτέλεσμα να τον φτιάξω εγώ και στις πρώην τρύπες να βάλω πλαστικές μαύρες ταπούλες,2ον σίγουρα στην βάση να βάλεις φρένο γιατί όσο και να ζυγίσεις καλά τόν σωλήνα κάποια στιγμή με βαριά αξεσουάρ θα αντιμετωπίσης πρόβλημα στο κέντρο βάρους,3ον Να ξέρεις πληροφοριακά ότι έχεις την δυνατότητα τών σωλήνα να τον παραγγείλης αν δέν κάνω λάθος σε κάποιο άλλο χρωματισμό ώστε να αποφύγεις τυχών αντανακλάσεις.Τώρα κάποια άλλα ψιλοπροβληματάκια με την βάση καί την ευθυγράμμιση αν και για το δεύτερο επειδής ο σωλήνας που παράγγειλες είναι ο μακρύς και απο ότι λένε δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο τα κοντά,θα βρείς την χρυσή τομή να τα διορθώσεις,κάτα τ'άλλα πήρες ένα δυνατό εργαλείο με άριστα οπτικά και σωστή τριβή στην βάση,να το χαίρεσε καί καλή αναμoνή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφίζω κι εγώ το f/4. Είναι πολύ πιο μικρό σε μέγεθος και θα μπορείς να το κουβαλάς πιο εύκολα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βλέπω ότι το έχει παραγγείλει ρε παιδιά και μετά ρωτά την γνώμη μας?

Πρώτα ρωτάμε και μετά αγοράζουμε!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Η κάνω λάθος :?: :?: Έτσι δεν λέει?

 

paidia exw paragkilei to orion optics 12" f/5,3 1600mm to delux me crayfold estiasth kai poiotita katoprou L/8 as mou pei kapoios thn gnomh tou gia ayto...!!! Pray

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη ίσως έχει την χρονική δυνατότητα,σύντομα όμως,να το αλλάξει σε f/4.αν περνάει βέβαια και απ'το χέρι της Άκτις και δεν υπάρχει κόλλημα απο πλευράς orion optics :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α Νίκο καλώς δεν το ήξερα αυτό...!!!

Αλλά από τα συμφραζόμενα υποθέτεις την απορία μου :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α Νίκο καλώς δεν το ήξερα αυτό...!!!

Αλλά από τα συμφραζόμενα υποθέτεις την απορία μου :mrgreen:

Ναι σαφώς,κοίταξε εγώ στην αρχή πηγαινα για το 10'' 6,3 αλλά μέσα στην βδoμάδα άλλαξα γνώμη και το έκανα 4,8.πάντως και εγώ είμαι υπέρ του f/4.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,2ον σίγουρα στην βάση να βάλεις φρένο γιατί όσο και να ζυγίσεις καλά τόν σωλήνα κάποια στιγμή με βαριά αξεσουάρ θα αντιμετωπίσης πρόβλημα στο κέντρο βάρους,.

Εγώ τα δαχτυλίδια τα έχω τόσο σφιχτά ώστε να μπορώ να σπρώχνω τον σωλήνα μέσα ή έξω, ανάλογα με τα αξεσουάρ.Δοκίμασε το κ δε θα χρειαστείς φρένα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο τελικά σου πήγε?

Ξεκίνα ότι έχεις ξεκινήσει και θα το πετύχεις... :-s

Ο Thomas Edison προσπάθησε 24.999 φορές για να κάνει την πρώτη εν λειτουργία μπαταρία, τι θα έλεγες λοιπόν εάν είχες για κάθε μπαταρία που υπάρχει από 0.1 Ευρώ? :mrgreen:

 

www.carbon-aramid.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης