Jump to content

Αστροφωτογραφίες: Γιατι δεν αναφερουμε την μεγενθυνση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, βλεπω ομορφες φωτογραφιες πολλων στοχων οπως πχ η Σεληνη και μαλιστα καποιοι χρησιμοποιειτε και Powermate Barlows αλλα ΠΟΤΕ δεν αναφερετε την συνολικη μεγενθυνση που προκυπτει απο τα προσφθαλμια σας και τους σωληνες σας....

 

Πολλοι πιστευω θα ηθελαν να ξερουν και με ποια μεγενθυνση βγηκαν οι εν λογω φωτογραφιες σας. Πχ σημερα βλεπω μια μεγενθυμενη φωτογραφια της Σεληνης και θα ηθελα να ξερω με τι προσοφθαλμιο βγηκε, ποιο τηλεσκοπιο, τι Barlow και ποια καμερα και τελικα με ποια συνολικη μεγενθυνση βγηκε (πχ. 250χ).

 

Μηπως ειμαι παραλογος? :shock:

 

:P :P :P :P :P :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί απλά δεν την ξέρουμε :?

Μπορώ να σου πω ότι έβαλα ένα 3x barlow, ή ένα 20mm προσοφθάλμιο,

αλλά μετά θα πρέπει να κάτσω να κάνω πράξεις για να

υπολογίσω την τελική συνολική εστιακή απόσταση.

 

Και αυτό δε είναι και τόσο απλό.

Μπορείς να το κάνεις μετρώντας κάτι με ήδη γνωστή γωνιακή

απόσταση πάνη στην εικόνα, ή μετρώντας την απόσταση

προσοφθαλμίου/barlow - κύριας εστίας και εφαρμόζοντας τους

μαθηματικούς τύπους (που αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόχειρους).

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κοιτώ Φωτογραφίες εδώ.

Πάντα πρώτα θέλω να Μάθω τι χρησιμοποιήθηκε για την Λήψη.

Πια Φωτογραφηκή Μηχανή

Ποιο Τηλεσκόπιο

Ποια Στηριξη

Χρόνος Έκθεσης

Κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν ορίζεται μεγέθυνση σε μια φωτογραφία. Αυτό που έχει σημασία είναι το πεδίο που έχεις στην συγκεκριμένη ανάλυση, οπότε τελικά το image scale. Άλλη μεγέθυνση θα βλέπεις αν κολλήσεις στην οθόνη και άλλη αν πας από 10 μέτρα μακριά. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς. Ο ορισμός της μεγέθυνσης της εικόνας ενός οπτικού οργάνου(ως αριθμός) είναι το πόσες φορές μεγαλύτερο φαίνεται ένα αντικείμενο με το οπτικό όργανο απ' ότι με γυμνό μάτι. Αν πλησιάσεις ή απομακρυνθείς από μιά φωτογραφία αλλάζει δραματικά η μεγέθυνσή της, δεν υπάρχει μία μεγέθυνση. Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για μεγέθυνση σε μιά φωτογραφία με τον τρόπο που μιλάμε για μεγέθυνση ενός τηλεσκοπίου+προσοφθάλμιο. Μπορούμε να μιλάμε μόνο για το οπτικό πεδίο που αντιστοιχεί στην καταγεγραμμένη εικόνα, όπως αυτή φαίνεται από το σημείο της φωτογράφισης.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνώμη μου για μεγέθυνση – πεδίο φωτογραφίας.

 

Α. Prime Focus.

Έχω την Canon 350D η οποία έχει ένα πλαίσιο φωτοευαίσθητο (chip) 22,2mm X 14,8mm & διαγώνιο 31,4mm & με εικονοστοιχείο (pixel) 6,4μm.

Τις διαστάσεις αυτές μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε πρακτικά σαν προσοφθάλμιο δηλ. σε ένα SC 8” θα έχουμε:

 

2000/22,2= 90,09Χ

2000/14,8= 135,13Χ

2000/31,4= 63,69Χ

 

Έχουμε δηλ. βρει τις μεγεθύνσεις που θα μας βοηθήσουν να βρούμε ακολουθώντας τους γνωστούς μας τύπους & να υπολογίσουμε το πεδίο μας & το Image Scale.

Επισυνάπτω & φωτό από ένα που έχω κάνει για αυτή την δουλειά.

 

Β. Afocal

Εδώ τα πράγματα είναι πολύ ποιο δύσκολα & έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια, αλλά θυμάμαι ότι στη τελευταία σελίδα της EQ6 Pro είχε ένα τύπο για αυτή την περίπτωση ο οποίος βασικά σε βοηθούσε να βρεις το f, ίσως αυτός σας βοηθήσει να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

 

Edit

Η στήλη κόκκινη στήλη είναι η μεγέθυνση που προκύπτει από την διαγώνιο & δίπλα της το πεδίο που θα έχουμε για αυτή & το Image Scale.

Στις επόμενες δύο μπλε στήλες είναι το πεδίο του καρέ που θα έχουμε σε arcmin & οι επόμενες δύο οι αντίστοιχες σε μοίρες.

1030196786_Telescope__Canon350D.thumb.JPG.d6cd1df3ffadd522f275efaf7e9439a3.JPG

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά ίσως η μεγέθυνση να χρησιμοποιείται για να καταλάβουμε περίπου το πεδίο και πώς θα φαίνεται το αντικείμενο, αν είναι μικρό ή μεγάλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης