Jump to content

Μεγάλη σεισμικη δραστηριοτητα στον ελλαδικό χώρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλη σεισμική δραστηριοτητα υπάρχει στoν Ελλαδικό χώρο καθως έχουν σημειωθεί σε δύο εβδομάδες σεισμoί σε 4 διαφορετικα σήμεια της Ελλάδας.

Οι σεισμολόγοι παραμένουν ψυχραίμοι καθως είναι κάτι το φυσιολογικο για την Ελλάδα.Σε περιοχες που έχουν σημειωθει οι σεισμικές δονήσεις οι ειδικοί λένε οτι δεν χρειάζεται πανικος γιατί ο πανικός είναι πιο επικινδυνος απο το ίδιο το σεισμό!

Η σεισμική δραστηριοτητα στον θαλάσσιο χώρο της Σαντορίνης δεν είναι κάτι το ανησυχητικο καθώς δεν υπάρχει καμία συνδεση με το ηφαίστειο της Σαντορίνης .Και μην ακούτε φημες περι έκρηξης του ηφαιστειου κ.λπ. Η σεισμική δραστηριοτητα εξελίσεται κανονικά με τους ακόλουθους μετασεισμους.Δεν χρειάζεται πανικος !!

 

Ορίστε και η φωτογραφια οπου δείχνει την σεισμικη δραστηριότητα αυτες τις ημέρες στην Ελλάδα:

5rr7y55ax9g2ifxkif08.gif

 

Πηγή:http://www.earthquakenet.gr/

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΝΤΩΣ και εδω στην ναξο εγινε ιδιαιτερα αισθητος ο χθεσινος σεισμος!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ που είμαι στο τρίτο πόδι της πελοπονήσου δεν νιώσαμε τίποτα!ουτε απο την σαντορίνη ούτε απο την καλαμάτα.. \:D/
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σεισμους μπορειτε να δειτε και εδω : http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/

Και εδω μονο η Ευρωπη: http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Maps/region/Europe.php

 

πολυ καλο site και αρκετα έγκυρο και γρηγορο με πολλες πληροφοριες οπως εστιακο βαθος, χαρτες, επικεντρο κτλ.κτλ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ούτε και εγώ να είναι κάτι ανησυχητικό καθώς από ότι παρατηρώ και στον χάρτη οι σεισμοί γίνονται στο λεγόμενο ''τόξο''...Ελπίζω να μην είναι κάτι το σοβαρό..

 

Το περίεργο θα ήταν αν γινόταν στην Αγγλία.. :lol: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως και εμας εδω στην Αθηνα, μας χορεψε καλα η Σαντορινη.... ητανε αρκετα εντονο το κουνημα. Λες να εχουμε καμια περιεργη εξαρση? :-k

Εμενα παντως με ανησυχει ιδιαιτερα το γεγονος οτι περασαν 10 ολοκληρα χρονια απο τοτε που μας χορεψε η Παρνηθα, και ακομα δεν εχει κανει τιποτα..... Δε πιστευω να μας το κανει παλι το χουνερι τοσο εντονα...... Τοτε, το 1999, οι σεισμολογοι ειχανε πει οτι μια φορα στα 10 χρονια δινει τετοιο σεισμο η Παρνηθα (ας φαω τη γλωσσα μου....).

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια πηρε το αυτι μου οτι εχουν στειλει ομαδα σεισμολογων στην Αταλαντη επειδη φοβουνται το ρηγμα..εχει ακουσει κανεισ τιποτα η ειναι ραδιο αρβυλλα??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήτσε μην ακούς κανέναν αν και ο τραγοπόδαρος ο Παπαζάχος είχε πει οτι στην χρονιά 2009-2010 θα δώσει σεισμό η Αταλάντη εχει να δώσει σεισμό πάρα πολλα χρόνια αυτό το ρήγμα και δώσει σεισμό άνω των 8 καταλαβαίνεις ολη αθήνα :-# :-#

Αλλά να ξέρετε δεν χρειάζετε πανικός!!!ο πανικός σκοτώνει ο σεισμός μπόρει :cheesy:

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω πάντως για την Αθήνα,αλλά όταν το 1995 είχε γίνει στην Κοζάνη ο μεγάλος σεισμός μεγέθους 7,2 ρίχτερ τότε είχαν ανακαλύψει το ρήγμα κάτω από τον ποταμό Αλιάκμονα και ήταν προιστορικό ρήγμα..Βέβαια το 2007 ξανάδωσε σεισμό μεγέθους 5,8 ρίχτερ αν δεν κάνω λαθος..μετά από 12 χρόνια...Ελπίζω να μην γίνει έτσι και στην Αθήνα ή πουθενά άλλου..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αθήνα εχει πολλά ρηγματα αρχαια και το πιο επίφοβο σύμφωνα με τους σεισμολόγους είναι το ρήγμα της Θηβών ολος ο δρόμος την Θηβών είναι ενα τεράστο αρχαίο ρηγμα εχει να ξυπνήσει χιλιάδες χρόνια .Επίσης το όρος Αιγάλεω είναι ηφαιστειο.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: φαντάζεστε να ξυπνήσει όλοι η αθήνα ισοπεδομένη..... :| :| :|
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαντορινη ΕΕΕΕ;;;;;;;;;

 

 

χμ χμ χμ!!

 

4,2 R

4,0 R

5,2 R

4,8 R

 

:-# :-# :^o :^o :^o :^o :^o :D

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης