Jump to content

Ρύθμιση τηλεσκοπίου DeAgostini


sb5128

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Κατ αρχήν να σας πω ότι παρακολουθώ το site αυτό πάνω από 2 χρόνια, όταν ξεκίνησα να μαζεύω τα τεύχη της Deagostini με το τηλεσκόπιο ...

Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα με γνώμες σχετικά με αυτό (κακές στο μεγαλύτερο ποσοστό) καθώς και πολλά άρθρα σχετικά με την ευθυγράμμιση του ...

Αλλά δυστυχώς νοιώθω ότι είμαι πολύ βλάκας!

Ρε παιδιά ότι και να έχω κάνει η εικόνα δεν καθαρίζει με τίποτα!

Έχω ακολουθήσει κατά γράμμα όλες τις οδηγίες, αλλά τίποτα!!!

Έχω δοκιμάσει και την ενδεχόμενη λύση χωρίς προσοφθάλμιο και την λύση με το ειδικό εξάρτημα (αυτό που βάζεις τον φακό) και ενώ όλα φαίνονται εντάξει, όταν πάω να δω έστω και το φεγγάρι, δεν μπορώ να δώ τίποτα...

Φαίνεται πάρα πολύ θολό και δεν εστιάζει με τίποτα.

Η αστρονομία είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολλά χρόνια τώρα και πάνω που επιτέλους απόκτησα ένα τηλεσκόπιο (έστω και κακό) δεν μπορώ να δω τίποτα :-(

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει κάπως θα το εκτιμούσα δεόντως!!!

Παρακαλώ μη μου πείτε τη γνωστή λύση τράβα πέτα το γιατί πραγματικά μου στοίχισε πάρα πολλά χρήματα.

Αν δεν δουλέψει θα του βάλω πολύ βαζελίνη και θα πάω να τους το βάλω εκεί που τους αρμόζει ....

 

Φιλικά Σπύρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες φίλε μου.

 

Μπορείς αν θες να παραλείψεις τη βαζελίνη, αλλά να προχωρήσεις ακάθεκτος στο σχέδιο.

 

LOL

Οκ, αλλά μήπως μπορείς να βοηθήσεις?

Αν και εκεί μάλλον θα καταλήξω ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπες και ο ίδιος, η μεγαλύτερη μερίδα των παιδιών εδώ (αν όχι όλοι), μόνο αρνητικά σχόλια έδινε. Συνήθως όταν γίνεται αυτό, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος.

 

Δεν αξίζει πιστεύω να ασχοληθείς άλλο με το εν λόγω "τηλεσκόπιο" (παρά μόνο για τη χρήση που είπαμε παραπάνω :P ) Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα σοβαρό εργαλείο το οποίο μπορείς να αποκτήσεις με τα ίδια λεφτά που έδωσες για το άλλο.

 

http://aktistar.gr/GSO_09/gsd680.htm <-- Προσιτό και άμεσα διαθέσιμο αν δεν κάνω λάθος, καθαρά για παρατήρηση. Το συγκεκριμένο το έχουμε προτείνει πολλές φορές έναντι του αντίστοιχου Dob απο το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης που δεν είναι όμως διαθέσιμο τώρα (έχουμε βαρεθεί να το λέμε και να το ακούμε αλλά, το καλό πράγμα πρέπει να λέγεται).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

εχω πάρει κι εγώ το τηλεσκόπιο της deagostini και μπορώ να πω οτι δεν είναι τελείως άχρηστο όπως λένε πολλοί!!Το χρησιμοποιώ τον τελευτιαίο μήνα και έχω καταφέρει να δω το φεγγάρι πολύ κοντά και να τραβήξω πολύ όμορφες φωτογραφίες,έχω δει ακόμα τον Δία αρκετά καλά και να παρατηρήσω κάποιους αστερισμούς.

 

Πιστεύω οτι το πρόβλημα μ'αυτο το τηλεσκόπιο είναι οι κραδασμόι,έστω και λίγο να το ακουμπίσεις πρέπει να περιμένεις αρκετα να σταματήσουν οι κραδασμοί,ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι έχεις μικρό οπτικό πεδίο και επίσεις πιστεύω οτι δεν έχουν δώσει καλούς προσοφθάλμιους.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπεις καθαρά,εγώ βλέπω πολύ καθαρά,μήπως θέλουν καθάρισμα οι φακοί σου;;

 

Για αρχή πιστεύω καλό είναι,αργότερα που θα γνωρίζουμε περισσότερα πράγματα μπορούμε να πάρουμε καλύτερο εργαλείο!! :)

 

Πάντως αν είχα ανακαλύψεις αυτο το Forum πιο νωρίς θα είχα αγοράσει το dob 8 που όλοι γι'αυτό μιλούν!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μερικοι κλασικοι ελεγχοι

 

κοιτα με προσοφθαλμιο σε επιγειο στοχο την ημερα να δεις αν βλεπεις τιποτα.

ελεγξε τα προσοφθαλμια και τους καθρεπτες για τυχον θφορες ή αν ειναι λερωμενα. δες αν ο ερευνητης ειναι ευθυγραμισμενος με το τηλεσκοπιο.

ελεγξε και τον εστιαστη σαν μηχανισμο μηπως εχει προβλημα και αν ειναι σωστα ευθυγραμμισμενος με τα υπολοιπα οτικα.

 

επειδη ο chesire που ειχαν στο περιοδικο ηταν για κλαματα, φτιαγμενος απο πλαστικο θα σου προτεινα να εκανες την ευθυγραμμιση με καπακι απο φιλμ. ψαξε στο φορουμ θα βρεις πολλα τοπικ με αυτο το θεμα.

 

ενα αλλο που σκεφτηκα και πιθανον να ειναι το εξης.

 

 

το τηλεσκοπιο αυτο ειναι σχεδον το ιδιο με το 114/1000eq1 compact

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=532

με αυτο ξεκινησα και εμεινα ικανοποιημενος απο τις εικονες του

 

 

η εστιακη του αποσταση ειναι 1000mm σωστα; για να το πετυχουν αυτο στην διασταση του σωληνα των 500mm θα πρεπει να εχεις βαλει καποιο barlow 2χ ο οποιος μπορει να ειναι ελλατωματικος ή να μην ειναι σωστα ευθυγραμμισμενος στον εστιαστη. αν μπορεις να το βγαλεις καντο και κανε ευθυγραμμιση των οπτικων απο την αρχη. εαν δουλεψει εχει καλως αλλα θα εχεις εστιακη αποσταση 500mm αλλιως θα ελεγα να ακολουθησεις την συμβουλη χωρις την βαζελινη.... ισως λιγο ταμπασκο να εκανε την δουλεια που εχεις στο νου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας.

Κατ αρχήν να σας πω ότι παρακολουθώ το site αυτό πάνω από 2 χρόνια, όταν ξεκίνησα να μαζεύω τα τεύχη της Deagostini με το τηλεσκόπιο ...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άρχισες (ή συνέχισες) να μαζεύεις αυτό το παιχνίδι, αφου εδώ και δύο χρόνια διαβάζεις τί είναι, από έμπειρους και γνώστες.. :-k

 

Μάλλον θα έχεις θέμα στην ευθυγράμμιση κι ας νομίζεις οτι την έκανες καλά. Έτσι νόμιζα κι εγώ στην αρχή όταν πήρα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, οτι τα κάτοπτρα είχαν πρόβλημα. Δες και τον barlow όπως αναφέρει ο kookoo_gr.

 

Πάντως θα σου πρότεινα, για να μην χάσεις το καλοκαίρι προσπαθώντας, πάρε ένα σοβαρό όργανο, ένα από αυτά που προτείνει ο nickthegreek και θα ευχαριστηθείς τον ουρανό.

 

Αυτό που συναρμολόγησες, μην το "δωσεις" πίσω, κράτησέ το για να σου θυμίζει πως όταν δεν ξέρουμε πρώτα ρωτάμε και μετά ενεργούμε! (συμπεριλαμβανομένου και εμού!)

 

Φιλικά, Γιώργος

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω να μην έκανες αυτού του είδους την αγορά αλλά αφού τώρα είναι έτσι τα πράματα προσπάθησε να ελέγξεις τα προσοφθάλμιά σου αν είναι καθαρά. Υπάρχει περίπτωση να είναι απευθυγραμμισμένο το τηλεσκόπιο. Σημάδεψε ένα φωτεινό αστέρι και κοίταξε να δεις αν το αστέρι φαίνεται σαν κομήτης, δηλαδή αν από τη μια μεριά έχει κόμη.

 

Αργότερα θα σου πρότεινα κι εγώ να έπαιρνες ένα καλύτερο προσοφθάλμιο πχ το zoom προσοφθάλμιο της Baader 8-24mm γιατί απ' ότι θυμάμαι τα προσοφθάλμια που έδινε το περιοδικό ήταν πλαστικά (νομίζω ήταν πλαστικός και ο φακός εκτός από το σώμα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Ασχετος τελειος με τα τηλεσκοπια, αλλα χρονια αρρωστια η θεαση των ουρανιων σωματων.

 

Λοιπον, μαζεψα και εγω το deagostini, και συναρμολογημενο οπως γραφουν οι οδηγιες, και εδω που τα λεμε μερικες φορες σε μπερδευουν πιο πολυ, τα αποτελεσματα εχουν ως εξης.

 

Ναι μεν υπαρχει εστιαση, δηλαδη βλεπω το αντικειμενο στον ερευνητη, απο εκει και περα ομως αρχιζουν τα δυσκολα.

 

Στον εστιαστη το μονο που φαινεται ειναι μια λαμψη ας το πουμε ετσι, δηλαδη θολη εικονα, και οσο και αν τον ανεβοκατεβαζω δεν αλλαζει τιποτα.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως συναρμολογειται ο εστιαστης, δηλαδη ποιους φακους βαζω και που.

 

Ενημερωτικα, οι φακοι που διαθετω ειναι : Ενας Κ6, ενας Κ20, ενας 1.5 erectic eyepiece (γραφω οτι λενε πανω), και 2 προσοφθαλμιοι που δινει οι οποιοι δεν εχουν στοιχεια πανω.

 

Οποιος μπορει να βοηθησει και ξερει θα του ημουν ευγνωμων.

 

Το καταλαβα κ γω οτι ειναι κριμα τα λεφτα που δωσαμε συμφωνα με τα λεγομενα σας, αλλα μια και τα δωσαμε και επειδη δεν προκειται να αγορασω αλλο τηλεσκοπιο, οσο και αν μου αρεσει, αν το εχει καποιος το τηλεσκοπιο αυτο και του δουλευει ας βοηθησει.

 

Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε elekidisn, είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα την πρώτη φορά που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ αλλα το έψαξα και τελικά βρήκα κάτω απο τον εστιαστή οτι υπάρχουν κάτι ρόδίτσες που αν τις στρίψεις προς τα πάνω ή κάτω έχεις εικόνα καλή,δοκιμασέ το.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου κ σε εσενα φιλε venus, αυτο που λες το εκανα, καπως καθαριζει η εικονα αλλα και παλι δεν φαινεται τιποτα καθαρα, απλα κατα καποιο τροπο μεγευθυνει η μικραινει το σωμα που θες να δεις με τις ροδιτσες.

 

Πιστευω οτι κατι λαθος εχω κανει με τους φακους, αν θες και μπορεις πες μου πως εχεις τοποθετησει τους φακους στον εστιαστη και σε ποιο σημειο εχεις βαλει τον καθενα.

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς δεν καθαρίζει με τίποτα ...

7 Σεπτέμβρη που θα γυρίσω Αθήνα θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι θα γίνει, που μάλλον δεν θα γίνει τίποτα ...

Απλά κρίμα ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είχα αντιμετώπιση και εγώ το ίδιο πρόβλημα με αυτό το τηλεσκόπιο είδα ότι μου έλειπε ένα τεύχος το τεύχος 6 που έχει τον πρόσθετο φακό και ένα φίλτρο σελήνης . Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα τον πρόσθετο φακό που τοποθετείται στο σωλήνα του εσταστή. Όταν το τοποθέτησα και ευθυγράμμισα το τηλεσκόπιο μπορούσα να δώ καθαρές εικόνες .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα ίδια θολά χάλια.

Αν και δεν είμαι ο ίδιος θύμα, μου ζητήθηκε η συνδρομή μου από κάποιον αφελή ο οποίος ξόδεψε τόσα χρήματα όσα θα του χρειάζονταν για να αγοράσει 3 καταξιωμένα τηλεσκόπια, μόνο και μόνο για να αποκτήσει τελικά μια κρεμάστρα για βρακιά στο μπαλκόνι του.

Το τηλέφωνο του "μοντελίστα" της DeAgostini είναι συνεχώς "απασχολημένο".... τον βρήκε κανείς;

Εκτός αυτού ο αντιπρόσωπος της Skywatcher αντίγραφο μοντέλου της οποίας αποτελεί το συγκεκριμένο "τηλεσκόπιο με δόσεις" σχολίασε ότι ο παραπάνω "μοντελίστας" ζήτησε τη βοήθεια του (την οποία ΄βεβαίως δεν του έδωσε)γιατί δεν ξέρει ποιο είναι το πρόβλημα.

"Οπτικά" το τηλεσκόπιο δείχνει ευθυγραμμισμένο. Σκέφθηκα να το δοκιμάσω με καταδείκτη LASER και η ακτίνα εξερχόταν από τον σωλήνα του εστιαστή μόνο όταν προσέπιπτε στο ένα τεταρτημόριο του κύριου κατόπτρου.

Εαν κάποιος από τους παραπάνω ελάχιστους "ικανοποιημένους" πελάτες έχει βρεί πραγματική λύση στο πρόβλημα παρακαλώ να απαντήσει (εξαιρούνται τα φερέφωνα). Σε αντίθετη περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει οι απογοητευμένοι να στραφούν με ομαδική εξώδικο στην deagostini ζητώντας κατ΄ελάχιστο την αντικατάσταση του με άλλο όμοιων διαφημιζόμενων δυνατοτήτων.

:evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά (της DE AGOSTINI ) καλό είναι να φαίνονται όλα τα στοιχεία

σας και κυρίως ο τόπος κατοικίας.

Kάποιος που μένει κοντά σας ίσως να μπορεί να βοηθήσει.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αντίθετη περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει οι απογοητευμένοι να στραφούν με ομαδική εξώδικο στην deagostini ζητώντας κατ΄ελάχιστο την αντικατάσταση του με άλλο όμοιων διαφημιζόμενων δυνατοτήτων.

:evil:

 

Συμφωνώ μαζί σου! Εγώ προσωπικά τα παράτησα !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια εγω μενω αλεξανδρουπολη και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα. θελει καλη ρυθμησει να κανεις, αλλιως θα εχεις μεγαλο προβλημα. και εγω δυσκολευτικα για να το ρυθμησω σωστα. θελει λιγο υπομονη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, μετα απο ωρες υπομονης και αρκετα νευρα, τελικα κατι παει να γινει.

Επειτα απο την παραλαβη των τευχων 47-50 και με τους φακους που τα συνοδευαν, το μονο που μπορει να παρατηρησει κανεις ειναι η σεληνη.

Αν και δεν εχω δει απο αλλο τηλεσκοπιο ποτε και ετσι να μπορω να συγκρινω την εικονα, νομιζω οτι βλεπεις αρκετα καλα τουλαχιστον το φεγγαρι.

Τα δυσκολα ερχονται οταν πας να παρατηρησεις καποιο αστρο.

Εχω ενα σερι γυρω στις 8 φορες που εχω φυγει απογοητευμενος απο την ταρατσα της πολυκατοικιας μου στο κεντρο του πειραια.

Λες και τις 8 φορες να μην ηταν καθαρος ο ουρανος οπως μου λενε καποιοι φιλοι μου? Τοση γκαντεμια πια?

Τελος παντων, αρχιζω πολυ να τσαντιζομαι με τα λεφτακια μου που καποιοι της Deagostini χαιρονται, αλλα θελω να ρωτησω μηπως, λεω μηπως, καποιος εχει δει καποιο ουρανιο σωμα με το τηλεσκοπιο αυτο και ποιον φακο χρησιμοποιησε...

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ elekidisn

 

δεν είναι και το καλύτερο τηλεσκόπιο αλλα αφου κάναμε το λάθος και το πήραμε πρέπει να προσπαθήσουμε να το ευχαριστηθούμε κάπως..... :roll:

 

Λοιπόν εγώ έχω καταφέρει να παρατηρήσω το φεγγάρι πολύ καλά και να βγάλω αρκετά καλές φωτογραφίες.

Επίσης έχω δει αρκετά καλά τον Δία και με το προσοφθάλμιο των 9mm και τον barlow κατάφερα να δω και τις λωρίδες του, όχι πολύ καλά ίσα ίσα που τις διέκρινα,προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία αλλα ήταν αδύνατον να βγει κάποια καλή με τόσους κραδασμούς που έχει το τηλεσκόπιο.

 

Μέχρι εκεί όμως,για φεγγάρι και πλανήτες κάτι γίνεται αν θες να δεις νεφελώματα και deepsky δεν υπάρχει περίπτωση!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ elekidisn

 

δεν είναι και το καλύτερο τηλεσκόπιο αλλα αφου κάναμε το λάθος και το πήραμε πρέπει να προσπαθήσουμε να το ευχαριστηθούμε κάπως..... :roll:

 

Λοιπόν εγώ έχω καταφέρει να παρατηρήσω το φεγγάρι πολύ καλά και να βγάλω αρκετά καλές φωτογραφίες.

Επίσης έχω δει αρκετά καλά τον Δία και με το προσοφθάλμιο των 9mm και τον barlow κατάφερα να δω και τις λωρίδες του, όχι πολύ καλά ίσα ίσα που τις διέκρινα,προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία αλλα ήταν αδύνατον να βγει κάποια καλή με τόσους κραδασμούς που έχει το τηλεσκόπιο.

 

Μέχρι εκεί όμως,για φεγγάρι και πλανήτες κάτι γίνεται αν θες να δεις νεφελώματα και deepsky δεν υπάρχει περίπτωση!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το τηλεσκόπιο αυτό είναι στη ευθυγράμμιση. Αν και μετά από πολλούς μήνες κάτι έχω καταφέρει με την ευθυγράμμιση .Έχω καταφέρει να παρατηρήσω πολύ καλά τον Κρόνο και τον δορυφόρο του Τιτάνα ,τον Δία και τις ζώνες του και τους τέσσερις δορυφόρους του, την Αφροδίτη, την Σελήνη ,το m42,m7 και m6.

RSCN0813(1).jpg.bb96390295acd6fbba9f58a429a8c877.jpg

DSC01800(1).JPG.f537b2a7a39f88e0c452a4a3fe130226.JPG

DSC01901.JPG.7b04ce541e74bd8d97173647f1da2512.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η φωτογραφία του Δία pez237, τι φωτογραφική εχεις;Ποιο προσοφθάλμιο χρησιμοποίησες,χρησιμοποίησες και κάποιο φίλτρο;Με τους κραδασμούς πώς τα καταφέρνεις;;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφική είναι Sony DSC-S60 είναι λίγο παλιά αλλά την δουλεία της την κάνει . Χρησιμοποιώ προσοφθάλμιο 9 mm. για φωτογραφίσει πλανητών αλλά χωρείς κανένα φίλτρο. Στους κραδασμούς δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στην αεροφωτογράφιση γιατί δεν χρησιμοποιώ την στήριξη της deagostini (δεν έχω πάρει τα τεύχη) έχω συμπληρώσει μόνο το τηλεσκόπιο που το έχω προσαρμόσει σε ρομποτική στήριξη της Meade από το τηλεσκόπιο ds-2080 at της Meade. \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχάς θέλω να πω πόσο πολύ λυπάμαι που ταλαιπωρείστε. Πιθανόν να είναι αποθαρρυντικό για έναν αρχάριο αυτό.

Όμως, όλοι λίγο πολύ έχουμε ταλαιπωρηθεί ως αρχάριοι -για διαφορετικούς λόγους ο καθένας- και ξέρουμε πάνω κάτω πως νιώθετε.

Αν αγαπάτε τον έναστρο ουρανό, μην το βάζετε κάτω.

Όπως φαίνεται από τις δημοσιεύσεις κάποιων παιδιών, το τηλεσκόπιο δουλεύει μια χαρά, αρα ξεχνατε τις αγωγες και ολα τα σχετικα.

Είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε.

Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε τι εξαρτήματα αγοράσατε με το κάθε τεύχος, ούτε αν έχετε κάνει σωστά τη συναρμολόγηση και την ευθυγράμμιση των οπτικών που είναι το Α και το Ω για καθαρές εικόνες (μετά τις καιρικές συνθήκες).

 

Γι αυτούς που βρίσκονται στην Αθήνα, σίγουρα υπάρχει τρόπος να τους βοηθήσουμε από κοντά. Γι αυτό και ο Δημήτρης (Τσακαλής), πιο πάνω, σας είπε να γράψετε τις περιοχές σας στο προφίλ σας.

sb5128, εσένα μπορούμε σίγουρα να σε βοηθήσουμε εκ τους σύνεγγυς. Αν θέλεις στείλε p.m να το κανονίσουμε.

Για τους υπόλοιπους, που δεν γνωρίζουμε τις περιοχές σας, βεβαιωθείτε πρώτα πως έχετε κάνει όσα σας προτείνει ο kokoo κι αν το πρόβλημα επιμένει, απευθυνθείτε στον κοντινότερο σύλλογο της περιοχής σας.

Μην ντραπείτε. Απευθυνθείτε είτε με μέηλ είτε με τηλέφωνο -αν υπάρχει- και θα συνειδητοποιήσετε πως υπάρχει μεγάλη αλληλεγγύη μεταξύ των ερασιτεχνών αστρονόμων.

Εδώ θα βρείτε όλους τους συλλόγους που υπάρχουν στην Ελλάδα. http://www.astrovox.gr/clubs.html

 

pez, πολύ καλό αυτό που έκανες με τη στήριξη. Σε συμβούλευσε κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας να το κάνεις αυτό;

elekidisn, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά από το κέντρο του Πειραιά, μην περιμένεις να δεις πολλά πράγματα ακόμα κι αν είχες μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Η φωτορύπανση είναι τόσο μεγάλη που ακόμα κι αν το μάτι σου περάσει πάνω από ένα γαλαξία, θα είναι τόσο αμυδρός που λόγω απειρίας ενδέχεται να μην καταλάβεις πως πρόκειται για κάποιο γαλαξία...

Καλή τύχη σε όλους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης