Jump to content

Ο Καραγκιόζης και η Αστρονομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη απο μια σειρά παραστάσεων που ετοιμάζω σχετικά με τις φυσικές επιστήμες (για μικρούς αλλα και μεγάλους).

 

Ανέβασα αυτη τη μίνι παράσταση στην αστροβραδια του Διονυσίου με μεγάλη επιτυχία. Ο περισσότερος κόσμος μαζεύτηκε όταν άναψαν τα φώτα του μπερντέ και αμέσως μετά την παράσταση όλοι πήγαν να δουν απ τα τηλεσκόπια.

 

Αναμένονται και καλύτεραααα

 

Εεεεεεεε ρε γλέντιααααααα.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό Τηλέμαχε =D> . Γέλασα με την καρδιά μου με το βιντεάκι :lol: :lol: . Μου θύμισες τους δικούς μου πειραματισμούς σε σχέση με το Θέατρο Σκιών.
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε , συγχαρητήρια.

Από τα πρώτα πράγματα που θυμάμαι όταν ήμουν μικρός ήταν που ερχόταν ένα φορτηγό στη γειτονιά μία φορά την εβδομάδα ,

έκλεινε το δρόμο , άνοιγε στο πλάι και μας παίζανε Καραγκιόζη. Άλλες εποχές ...

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειος μπράβο....

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε, συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου αυτή. =D> Πολύ καλό το βίντεο.Μπράβο σου.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: χαχαχαχα

 

Μπραβο Τηλάμαχε!! Πολυ καλο :mrgreen:

=D> =D>

 

 

Καλα ο Αστερισμος της Φασουλαδας ειναι ολα τα λεφτα, για πολυ γελιο :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μας τι μας θυμησες Τηλεμαχε δεν ξερεις παιδικες αναμνησεις νασαι καλα μπραβο σου εξυπνη πρωτοβουλια

και για τους νεοτερους καραγκιοζης σημαινει καρα=μαυρος γκιοζ=ματι

ολο μαζι=μαυροματης

φιλικα :D =D> =D> =D> =D>

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ενέργεια, συνγχαρητήρια και καλή συνέχεια σου εύχομαι :mrgreen: !

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τηλέμαχε,

 

σε ευχαριστούμε για το φανταστικό βιντεάκι σου που μας δείχνει ότι, κάποιες γλυκιές παραδόσεις της πατρίδας μας όπως ο απίστευτα τέλειος Καραγκιόζης δεν χάνονται και συνεχίζονται χάρη σε ανθρώπους σαν κι εσένα...

 

Μπράβο Τηλέμαχε, ένα μεγάλο μπράβο! Ο αείμνηστος πατέρας του Καραγκιόζη, Ευγένιος Σπαθάρης, ένας πάρα πολύ καλός και γλυκός άνθρωπος τον οποίο είχα την τιμή να γνωρίσω και από κοντά...θα ήταν ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ για αυτό που κάνεις!!!

 

όπως έλεγε χαρακτηριστικά και ο ίδιος...

"και 100 χρόνια ας περάσουν και ας με θυμούνται όπως θέλουν..αρκεί να μην χαθεί ο Καραγκιόζης...ας φωτίζεται ο μπερντές με το φωτάκι του και όλα θα είναι καλά..."

 

=D> =D> =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Τηλέμαχε!

Έυχομαι η αγάπη σου για το θέατρο σκιών να βρίσκει πάντα χρόνο και έδαφος να εκφράζεται. Και πάλι συγχαρητήρια!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα Τηλέμαχε μου!!Μπράβο!! =D> =D> :mrgreen:

Πολύ ωραίο το βιντεο!!Καλή συνέχεια!! :wink: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Τηλέμαχε, ο συνδυασμός αστρονομίας και θεάτρου σκιών είναι όχι απλά επιτυχημένος αλλά και παράδειγμα για όλους δίνοντάς μας ιδέες για την προσέγγιση του κοινού.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε θερμά συγχαρητήρια και καλή δύναμη σ' ότι κι αν κάνεις!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τι να πω, χαίρομαι απίστευτα που βγήκε ανταπόκριση αυτό που ετοίμασα και μου δίνει θάρρος να προχωρήσω αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω.. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι γιατι τα καλύτερα δεν τα είδατε ακόμα!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους!!! Επίσης θέλω να ευχαριστήσω, τα παιδιά που με βοήθησαν, τον Αριστείδη που μου έφτιαξε τις σούστες, τον αδερφό μου (τον djaleko), τον πατέρα μου που τραβάει κάμερα, τον Νίκο το Βαρβέρη που μου κρατούσε το μικρόφωνο... και όλα τα παιδιά που ήταν εκεί και βοήθησαν!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης