Jump to content

Καθε αρχη και δυσκολη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε όλους

 

Ονομαζομαι Χρηστος 44 χρονων και θελουμε να ξεκινησουμε με τον γιο μου μια κοινη δραστηριοτητα και αυτη θα ειναι η αστρονομια και γενικα η παρατηρηση ... ο γιος ειναι 13 χρονων

 

Μου εκανε την κουβεντα ο μικρος κανα μηνα πριν και γενικα ειμαι στο διαβασμα αλλα και εκεινος προσπαθει να μαθει καποια πραγματα για αρχη πειραμε ενα βιβλιο αλλα τωρα θελουμε και ενα τηλεσκοπιο

 

Εδω ειναι που εχουμε μπλεχτει ....

 

Λιγα λογια για τι χρηση το θελουμε

 

Αρχικα budget στα 1000 ευρω ( μπορει καποιοι να μου πειτε για αρχη ειναι πολλα αλλα ολα τα χομπι τα ξεκιναω λιγο ψηλοτερα σε κοστος γιατι ξερω οτι πληρωσεις περνεις και βοηθαει στο να σε κρατηση στο χομπι )

 

Σημαντικο η μετακινηση ναι εχω αυτοκινητο μεγαλο αλλα με 2 παιδια σκυλο και γυναικα η μεταφορα ειναι ενα θεμα .

 

Θελω να ειναι κατι γρηγορο στο σεταρισμα μια και εχω περιοσμενο χρονο στην Αθηνα ομως επειδη υπαρχει και ενα σπιτι στο βουνο Δυτικη Πελοπόννησο 900 μετρα υψομετρο με λιγα φωτα ( ενας συνοικισμος με 3 γριες πλεον ) μπορω να πηγαινω 5-6 φορες τον χρονο

 

Εχω ψαξει για διοπτρικα και καδιοπτρικα και εδω θα ηθελα καποια γνωμη για αν μπορω να βρω κατι καλο για ξεκινημα σε αυτες τις κατηγοριες με 1000 ευρω αντε 1200

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρίστο καλώς όρισες κι εσύ κι ο γιός σου. Το χρηματικό ποσό που διαθέτεις είναι αρκετά μεγάλο για το τι να πάρεις και να μην πάρεις. Θα σου πρότεινα το Νευτώνειο 1000 /200 πάνω στην EQ5 ισημερινή στήριξη. Το απλό χωρίς goto. Έχει κάτι λιγότερο από 800 ευρώ στο πλανητάριο. Είναι σαν το δικό μου στην φωτογραφία, μόνο τώρα ο σωλήνας είναι μαύρος κι η στήριξη άσπρη. Στήνεται πολύ γρήγορα, και επειδή λύνεται, μεταφέρεται εύκολα και πιάνει πολύ λίγο χώρο στο αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα χρήματα κράτησε τα για να αγοράσεις προσοφθάλμιους φακούς. Διότι τηλεσκόπιο χωρίς προσοφθάλμια είναι αυτοκίνητο χωρίς βενζίνη. O:)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνίσω με τον κύριο Γιάννη.Αυτο το setup θα σας ικανοποιήσει πλήρως. Και είναι και αναβαθμίσιμο. Αρτιο και ιδανικό για ένα καλό ξεκίνημα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισημερινό χωρίς goto ειναι δύσκολο στο "σετάρισμα" θέλει δρομολόγια στο να κουβαλάς πράγματα μέσα έξω στο σπίτι για να το ετοιμάσεις. Ζυγισμα πολικη ευθυγράμμιση αν περάσει τον μεσημβρινό θέλει γύρισμα απο την άλλη μεριά ο σωλήνας κλπ. Επίσης θα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις αντικείμενα με τον ερευνητή με τις κινήσεις του ισημερινού ενώ ο προσοφθάλμιος θα παίρνει περίεργες θέσεις. Γνώμη μου η πάρε 10 ιντσο ντομπ που θα το στήνεις σε ελάχιστο χρόνο και δεν θα έχει και μέρη που να μπορούν να παρουσιάσουν βλάβες και θα το χειριζεται και μια χαρά και ο μικρός ή αν δεν μπορείς λόγω χώρου πάρε ένα 5-8" καταδιοπτρικό σε πηρούνι μονόμπρατσο ή δίμπρατσο. Όπως τα νέα Celestron evo ή αν είναι πάνω από τον προυπολογισμό σου τότε ένα nexstar της προηγούμενης σειράς.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πάρει ένα dob 10 και έχω να πω ότι είναι μια καλή και φτηνή λύση (700 ευρώ) .Στο σπίτι παρά το μεγάλο όγκο δε πιάνει και πολύ χώρο (φαντάσου έναν κύκλο 60 cm) ,αλλά είναι βαρύ (βάση-σωλήνας 30 κιλά σε δυο κομμάτια) και πιάνει πολύ χώρο στο αυτοκίνητο .Έχω τoyota corolla 5μ μήκος και τεράστιο πορτμπαγκάζ και ο σωλήνας ίσα που χωράει (1,20μ μήκος έχει) ενώ η βάση με τίποτα δε μπαίνει πίσω (τη βάζω στη θέση του συνοδηγού) .Όταν πάω στο χωριό αναγκαστικά τα δυο παιδιά και η γυναίκα πάνε πίσω κάθισμα και τα πράγματα στο πορτμπαγκάζ (στο λίγο χώρο που απομένει) .

Η άλλη λύση είναι το κατοδιοπτρικό το οποίο στο αυτοκίνητο θα πιάσει λιγότερο χώρο ,θα θέλει σπάνια συντήρηση αλλά θα δώσεις περίπου 2.000 ευρώ και θα έχεις 8 ίντσες αντί για 10 .

 

Αν πάρεις dob 8 (450 ευρώ) θα γλιτώσεις εκτός από τα 250 ευρώ και 7 περίπου κιλά βάρος αλλά στον όγκο τίποτα σημαντικό (ίδιο μήκος σωλήνα - μικρότερη διάμετρο σωλήνα και νομίζω 4-5 εκατοστά μικρότερη διάμετρο βάσης) .

 

Δες και το dob 6 που είναι πολύ φτηνό ,ελαφρύ και πιάνει λιγότερο χώρο και σαν πρώτο τηλεσκόπιο είναι νομίζω πολύ καλό .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobsonian και πάλι dobsonian. Είναι ο πιο εύχρηστος τύπος τηλεσκοπίου που υπάρχει. Το στήνεις στο λεπτό οπουδήποτε και κάνεις παρατήρηση με αξιώσεις. Αν ο προϋπολογισμός σου είναι 1000Ευρώ πάρε ένα 8" και αγόρασε 2-3 ποιοτικά προσοφθάλμια ή ένα προσοφθάλμιο Zoom. Επίσης θα χρειαστείς ένα χάρτη για να μπορείς να εντοπίζεις τα αντικείμενα στον ουρανό οπότε υπολόγισε κι αυτά μέσα στα έξοδα σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καλημέρα.

Εγώ έχω να σου προτείνω κάτι άλλο.

Έχω και εγώ παιδιά (μικρότερα από τον δικό σου) και με απασχόλησε και εμένα το θέμα. Επειδή έχω αγοράσει 4 τηλεσκόπια (μέχρι τώρα...) και περίπου 5 για φίλους με ανάλογους προβληματισμούς με τους δικούς σου, θα σου πρότεινα να τα πούμε από κοντά και να τα δοκιμάσεις και εσύ και ο υιός...

Θα αποκτήσεις άποψη πολύ γρήγορα!

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ με τηλέφωνα κτλ. Εγώ μένω Πεντέλη οπότε κάποιο απογευματάκι είστε ευπρόσδεκτοί για demo (κερνάμε καφέ, και χυμό).

 

Εναλλακτικά προτείνω να βρεθείς σε κάποιο αστροπάρτυ όπου θα δεις κάθε λογής εργαλείο. Η κοινότητα των ερασιτεχνών είναι πολύ ενθουσιώδης και καλωσορίζει όλους τους νέους, οπότε σίγουρα θα δεις και θα ακούσεις πάρα πολλά που θα σε διαφωτίσουν τελικά (μετά το αρχικό μπέρδεμα)....

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα.να προτεινω και εγω την λυση μου....

 

Μπορεις να μπεις εδω www.promo-optique.com να βρεις αυτο που θες,οι τιμες που εχουν ειναι εξαιρετικες!αλλα επειδη δεν μπορεις να βγαλεις κ πολυ ακρη λογω του οτι ειναι γαλλικα κ τουλαχιστον σε εμενα δεν εχουν απαντησει οσες φορες εχω στειλει email,μπαινεις και στο www.astroshop.eu.βρισκεις επισης το προιον που σε ενδιαφερει και απο κατω απο την τιμη του εχει μια επιλογη που λεει too expensive?πατας εκει και βαζεις το λινκ απο Promo optique.Σε ολες τις περιπτωσεις θα σου κανουν ιδια τιμη!!!Επισης τα μεταφορικα απο αυτους ειναι ελαχιστα,δλδ με 20 ευρω μπορει να σου στειλουν απο γερμανια τηλεσκοπιο με την βαση μαζι.επισης εχεις tracking number που βλεπεις ανα πασα στιγμη που βρισκεται το προιον σου και σε περιπου 2 βδομαδες το εχεις στην πορτα σου.Οσο για εγγυηση,οταν ηρθε το δικο μου τηλεσκοπιο υπηρχε μεσα καποιο πλαστικο σπασμενο,τους εστειλα φωτογραφιες και μου εστειλαν την επομενη μερα ανταλλακτικο δωρεαν.

 

https://www.promo-optique.com/telescopeskywatchernewton2001000neq5progoto-p-53311.html

 

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-200-1000-explorer-bd-neq-5-pro-synscan-goto/p,20291

 

Οπως βλεπεις οι διαφορες ειναι τεραστιες.Το παραπανω τηλεσκοπιο το εχω,σε βαση neq6 βεβαια και ειναι αρκετα καλο.κανει κ για πλανητες κ για deep space παρατηρηση αλλα και φωτογραφιση.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρίστο καλώς όρισες κι εσύ κι ο γιός σου. Το χρηματικό ποσό που διαθέτεις είναι αρκετά μεγάλο για το τι να πάρεις και να μην πάρεις. Θα σου πρότεινα το Νευτώνειο 1000 /200 πάνω στην EQ5 ισημερινή στήριξη. Το απλό χωρίς goto. Έχει κάτι λιγότερο από 800 ευρώ στο πλανητάριο. Είναι σαν το δικό μου στην φωτογραφία, μόνο τώρα ο σωλήνας είναι μαύρος κι η στήριξη άσπρη. Στήνεται πολύ γρήγορα, και επειδή λύνεται, μεταφέρεται εύκολα και πιάνει πολύ λίγο χώρο στο αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα χρήματα κράτησε τα για να αγοράσεις προσοφθάλμιους φακούς. Διότι τηλεσκόπιο χωρίς προσοφθάλμια είναι αυτοκίνητο χωρίς βενζίνη. O:)

 

Να σημειώσουμε ότι όπως έγραψε ένας άλλος φίλος στο άλλο νήμα, το συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή έχει μόλις 480 Ευρώ στο firstlightoptics και αν γίνει μαζί με την μαζική παραγγελία τα μεταφορικά θα είναι πολύ μειωμένα (το ίδιο σε goto που έγραψε ο φίλος ακριβώς παραπάνω το έχουν περίπου 845).

 

Α, και τώρα πρόσεξα την πρόταση του άλλου φίλου για επίδειξη. Αυτό βέβαια είναι ό,τι καλύτερο!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ειλικρινα ολους ..φοβερη ποιοτητα το φορουμ σε χαρακτηρα ατομων

 

φιλε kostasnezis θα επικοινωνησουμε σιγουρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του Forum που βοηθάνε όλους εμάς τους νέους στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας. =D>

 

@kostasnezis

επειδή είμαι σχετικά κοντά στην Πεντέλη θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σου στην επιλογή του πρώτου μου τηλεσκοπίου. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης