AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
η θέα του νυκτερινού ουρανού
26%
 26%  [ 40 ]
ένα βιβλίο ή μια ταινία
7%
 7%  [ 11 ]
το σχολείο
2%
 2%  [ 4 ]
μια αστροφωτογραφία
0%
 0%  [ 1 ]
ένας φίλος/συγγενής
9%
 9%  [ 14 ]
ένας αστρονομικός σύλλογος
1%
 1%  [ 2 ]
η αναζήτηση για το άγνωστο
14%
 14%  [ 22 ]
συνδυασμός από τα παραπάνω
29%
 29%  [ 45 ]
Άλλο (εξηγήστε)
7%
 7%  [ 12 ]
Σύνολο Ψήφων : 151

Συγγραφέας Μήνυμα
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6825
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλοι ασχολούμαστε με την Αστρονομία για είναι το Πάθος μας,
Τι ήταν αυτό όμως που σας ώθησε και σας έδωσε το έναυσμα ώστε να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;

Κάποιους σίγουρα τους ώθησε η θέα του νυχτερινού ουρανού ή κάπου ουράνιου φαινομένου,
άλλοι μπορεί να έβλεπαν απο μικροί τις πολύ όμορφες φωτογραφίες του Διαστημικού τηλεσκοπίου Hubble, πολλοί μπορεί να ξεκίνησαν το ταξίδι τους στον χώρο απ'τον Αστρονομικό Σύλλογο της πόλης τους ενώ αρκετοί μπορεί να απέκτησαν το έναυσμα βλέποντας κάποια ταινία ή διαβάζοντας κάποιο βιβλίο... για να δούμε Very Happy

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
bellatrixOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 31 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 680
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ όμορφο δημοψήφισμα Very Happy

Λοιπόν, αν και η πρώτη μου επαφή με την Αστρονομία ήταν όταν ήμουν 4 χρονών ( βγαίναμε με τον πολυαγαπημένο μου παππού στην αυλή και κοιτούσαμε τα άστρα Smile ) ουσιαστικά το έναυσμα για να ασχοληθώ ενεργά με την αστρονομία ήταν το περιοδικό "ΟΥΡΑΝΟΣ" της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου το οποίο είχε πέσει τυχαία στα χέρια μου όταν ήμουν Γ' Γυμνασίου Smile

Τους ευχαριστώ τόσο πολύ γι'αυτό Very Happy Άλλαξε την ζωή μου Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
T@ZOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 12 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 80
Τόπος: Σέρρες
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

-Άλλο και εξηγούμαι

Από μικρό παιδί με συνέπαιρνε η δύναμη που έκριβε μέσα της η ύλη, καθόμουν με τις ώρες και χάζεβα φωτογραφίες από διάφορες πυρηνικές δοκιμές (το γνωστό μανιτάρι) και γενικά με καθήλωνε κάθε πληροφορία που έβρισκα σχετικά με το θέμα...

Δε θυμάμαι πόσο μικρός ήμουν όταν έμαθα ότι τα άστρα είναι ήλιοι και μάλιστα πολύ μεγαλύτεροι από το δικό μας, όπως επίσης οτι το φώς τους ανήκει στο παρελθόν...

Ποτέ όμως δεν εμάθα από που αντλούν αυτή την ενέργεια που τα κάνει να λάμπουν. Έτσι τυχαία και όσο ήμουν φαντάρος διάβασα σε μια εφημερίδα εκεί προς το τέλος που έχουν προτάσεις βιβλίων, να περιγράφει ένα βιβλίο που ανέφερε και για την ανακάλυψη της βόμβας υδρογόνου (οι μονομάχοι του μεσοπολέμου του Αρθουρ Μιλερ). Τελικά το κύριο θέμα του βιβλίου είναι η βιογραφία του Τσαντρασεκάρ και η κόντρα του με τον Έντιγκντον, όμως μέσα απ' τις σελίδες του έμαθα οτι υπάρχουν νεκρά άστρα, τι είναι οι μαύρες τρύπες και ανακάλυψα πως η κολοσιαία ενέργεια που εκλύει η βόμβας υδρογόνου είναι και ο λόγος που κάνει τα άστρα να λάμπουν!!!

Εεε, αυτό ήταν κόλλησα για τα καλά...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15259
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό ακριβώς διάβασα 1 μήνα πριν πάρω το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

Ψήφισα συνδυασμό. Από μικρό παιδί είχα ενδιαφέρον, αρχικά με το διάστημα -μεγάλωσα την ηρωική εποχή του διαστήματος και η περιπέτεια του Apollo 13 είναι μία από τις πρώτες μου αναμνήσεις- και αργότερα με την αστρονομία, χαζεύοντας τις προ- Hubble αστροφωτογραφίες του περιοδικού Πτήση & Διάστημα επί 10ετίες.
Προσφάτως τα εναύσματα ήταν τα εξής
1. Οι συζητήσεις με τον φίλο και εξαίρετο συνάδελφο, αστροφωτογράφο Βαγγέλη Καφετζόπουλο
2. Η θέα του νυκτερινού ουρανού σε ένα συνέδριο στην Καππαδοκία όπου συμμετείχαμε ως ομιλητές, ένα πρόχειρο μάθημα ουρανογραφίας και οι αναμνήσεις του νυκτερινού ουρανού της παιδικής μου ηλικίας (στρωματσάδα στην βεράντα) που μου ξύπνησαν. Βλέπετε, η σταδιακή φωτορρύπανση δεν μου επέτρεψε να καταλάβω την μεταβολή των συνθηκών αυτών και η εμπειρία ήταν αποκαλυπτική. Ο ουρανός τώρα εκεί (σεληνιακό και το τοπίο για όποιον δεν έχει πάει) μοιάζει με τον ουρανό που είχαμε 30-40 χρόνια πριν εδώ.
3. Η πρόσφατη εντατική ενασχόλησή μου με την Γεωλογία. Ένας τομέας με τον οποίο ασχολούμαι επί 20ετία και είχε φουντώσει προ 6ετίας. Έχοντας συμπληρώσει μια αξιόλογη συλλογή μικροδειγμάτων ορυκτών το έριξα στο διάβασμα. Εδώ και εκεί, διαβάζοντας για την Γη, συναντούσα το διάστημα. Επειδή Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗΤΗΣ!
4. Η αγάπη μου για τα αεροπλάνα και τα πλοία, ιδίως τα πολεμικά, χρονολογείται από αμνημονεύτων ετών. Όταν μετακόμισα στην Καστέλα αγάπησα την κυκλική "γωνιά" του μπαλκονιού μου, που τότε την ονόμαζα παρατηρητήριο και σήμερα "Γκιοζλεμεβί". Από εκεί παρατηρούσα τα πλοία (την ναυτική εβδομάδα) και τα αεροπλάνα (τα Red Arrows) που περνούσαν και αποφάσισα πως οπωσδήποτε θα αγόραζα ένα διοπτρικό για να μελετώ από απόσταση. Σήμερα με το ST80 θαύμασα το αεροπλανοφόρο USS Enterprise (CVN-65), το μακρύτερο πλοίο στην γη (νομίζω πως είναι ακόμη) και ένα καταδρομικό κλάσης Ticonderoga που σύμφωνα με τον αριθμό του είναι το USS Vicksburg (CG-69). Άσχετο με την αστρονομία αλλά τα διοπτρικά τηλεσκόπια και τα κιάλια εκπληρώνουν άριστα αυτόν τον διπλό ρόλο.
Φυσικά έβλεπα το StarTrek και το Space 1999 και το Star Wars και τον Sagan (και τον Cousteau και τον Morris) και ήθελα να γίνω αστροναύτης και διάβαζα Heinlein και Philip Dick και, και, και...

My Optics

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kkokkolis στις 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:50, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
akisnOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 164
Τόπος: Τρίκαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά εμένα από μικρό παιδί με γοήτευε η θέα του νυκτερινού ουρανού. Για παράδειγμα κάθε καλοκαίρι θυμάμαι προσπαθούσα να βρω την κουτάλα της Μεγάλης Άρκτου. Βασικά το έναυσμα για την συστηματική ενασχόληση μου με την αστρονομία ήταν η έκλειψη σελήνης στις 10 Ιουνίου πέρσι(αν θυμάμαι καλά) που με μάγεψε τόσο πολύ το κόκκινο χρώμα της σελήνης κατά την έκλειψη που με ώθησε στην αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου ένα μήνα αργότερα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 631
Τόπος: Καλαμακι - Αλεποχωρι - Kαστελλόριζο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην παρουσα περίοδο το εναυσμα μου το εδωσε η προτροπη ενός φίλου και παλιου αστροπαρατηρητη να παμε να δουμε την εκλειψη ηλίου το 2006 απο το Καστελλοριζο. Τελικά εγω πηγα εκείνος έμεινε. Το αβαταρ μου ειναι αναλογική φωτογραφία που εβγαλα εκείνη την ημέρα.
Η παλαιότερη επαφή μου με τον ουρανο αρκετά χρόνια πριν το 2006 είχε να κανει με την αστροναυτιλία λόγω του προηγούμενου επαγγέλματος μου.

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Meade Lightbridge 12” HiLux
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Mod PST102/1000, CaK module
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
zeitgeist7Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 54
Τόπος: PREVEZA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/03/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2 ειναι οι κυριοι λογοι με την ενασχοληση της αστρονομιας. 1) το ντοκυμαντερ cosmos με τον Carl Sagan kai 2) η αστρολογια και η θρησκεια δεν με καληπταν ουτε στο ελαχιστο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
werenikiOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2414
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην ηλικία του Νηπιαγωγείου:
η "μαγική" εικόνα του πλανήτη Κρόνου με το δαχτυλίδι του (ακόμα τη θυμάμαι) μέσα από τηλεσκόπιο πλανόδιου! Ένιωσα να μου κάνει πρόταση γάμου με αυτό το δαχτυλίδι ο ίδιος ο ουρανός, είπα το μεγάλο "ΝΑΙ", γι' αυτό και δεν φορώ κανένα άλλο δαχτυλίδι πια!
Στην ηλικία του Δημοτικού:
η θέα του νυχτερινού ουρανού, όταν, υπό την επίβλεψη της γιαγιάς, κοιμόμασταν στρωματσάδα στη βεράντα τα καλοκαίρια, καθώς και πολλά βιβλία και εικονογραφημένα περιοδικά σχετικού περιεχομένου.
Στην ηλικία του Γυμνασίου:
πιο εξειδικευμένα βιβλία και περιοδικά, σειρές στην ασπρόμαυρη TV, απίστευτες συλλογές συναρμολογούμενων πολεμικών αεροπλάνων και διαστημόπλοιων(ατέλειωτες ώρες να τα κολλάω!)
Από 12 χρονών η "ιερή τρέλα" περί αστρονομίας μπλέκεται, ενδυναμώνεται και παγιώνεται με την αντίστοιχη του τότε φίλου και νυν συζύγου.
Στην ηλικία του Λυκείου:
συγκεκριμένα επιστημονικά βιβλία, συλλογές σχετικών άρθρων από εφημερίδες και περιοδικά της εποχής, βιβλία επιστημονικής φαντασίας στα αγγλικά (μου τα προμήθευε καθηγητής μου), το μάθημα της Κοσμογραφίας (ψάξιμο για επιπλέον γνώσεις), συλλογές πετρωμάτων και απολιθωμάτων.
Ενήλικη πια, με τηλεσκόπια και κιάλια, είχα μόνο την αγωνία να μυήσω και τα παιδιά μας στη μυσταγωγία των άστρων. Και το πετύχαμε με πάμπολλες διανυχτερεύσεις σε ερημικές παραλίες με σκηνές και με το ιστιοφόρο.

Ψήφισα «συνδυασμός από τα παραπάνω».

Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2319
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήταν συνδυασμός των τριών πρώτων: η θέα του νυχτερινού ουρανού, το βιβλίο Κοσμογραφίας της β΄Λυκείου (ευτυχώς υποχρεωτικής τότε) και συνεπώς το σχολείο.

Θυμάμαι τις ξάστερες καλοκαιρινές νύχτες στο Λιβάδι του Παρνασσού, όπου σαν παιδιά κοιμόμασταν στην ύπαιθρο, μ' ένα στρώμα στο παλιό αλώνι και παρατηρούσαμε εκστατικοί τον ουρανό, κατάστικτο με τόσα αστέρια όσα δεν έχει πια ούτε ο Πάρνωνας ούτε άλλο βουνό. Έτσι μας έπαιρνε ο ύπνος και μέναμε έξω μέχρι το ξημέρωμα με πάπλωμα τον Γαλαξία... Τότε στο Λιβάδι δεν υπήρχαν παρα μόνο τα παλιά Καλύβια, ούτε βίλλες, ούτε ταβέρνες, ούτε τίποτα. Καμία φωτορύπανση, καμία ηχορύπανση, θαρρούσες ότι άκουγες τ΄αστέρια να χύνουν το φως τους.
Από τότε δε σταμάτησα ποτέ να κοιτάζω το νυχτερινό ουρανό και ν' αναρωτιέμαι και να χαίρομαι. Η Κοσμογραφία του Δ. Κωστάκη μου άνοιξε το δρόμο. Και στις τελευταίες σελίδες είχε δυό απλούς χάρτες του ουρανού. Ακόμη νιώθω στην πλάτη μου τη ζεστή ταράτσα του σπιτιού μου όπου πέρασα τόσες νύχτες ξαπλωμένος - κι ευτυχής - μαθαίνοντας τους αστερισμούς και ψάχνοντας το σφαιρωτό σμήνος του Ηρακλή κι άλλα θαύματα μ' ένα μικρό μονόκιαλο... Μετά ήρθαν οι Αστρονομίες κι οι Αστροφυσικές και τα εργαστήρια του Φυσικού. Και πολύ μετά τα μεγάλα τηλεσκόπια, το astrovox, εμείς... Και είμαι ευγνώμων για όλα αυτά.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 7:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσοι αναφέραμε την στρωματσάδα έχουμε περάσει τα 40. Τι κρίμα που έχει σχεδόν εξαφανισθεί αυτή η πρακτική.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
werenikiOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2414
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κρίμα πραγματικά! Αλλά υπάρχουν ακόμα οι κατασκηνώσεις σε ερημικότατες υπέροχες παραλίες, χωρίς φωτορύπανση και με μαγευτικό ουρανό!
Σας προτείνω ανεπιφύλακτα Λευκή, Χρυσή και Γαύδο. Και τα τρία κολυμπούν στο Λιβυκό. Πέρα από κει δεν υπάρχει Ελλάδα, είναι τα «μαντίλια» της που τα κουνά, για να χαιρετίσει την Αφρική!
Εμείς φέτος το καλοκαίρι προγραμματίζουμε τέτοια εκδρομή στο Κουφονήσι(ή Λευκή) της Κρήτης.

bellatrixOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 31 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 680
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Όσοι αναφέραμε την στρωματσάδα έχουμε περάσει τα 40. Τι κρίμα που έχει σχεδόν εξαφανισθεί αυτή η πρακτική.

Μην το λέτε Razz Προσωπικά την ακολουθώ αυτή την πρακτική και ας μην έχω φθάσει ούτε τα 25 Razz
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαίρομαι πραγματικά.
Εδώ στο Λεκανοπέδιο πλέον δεν είναι εφικτό αυτό. Κάθε τόσο, ανάμεσα στα αυτοκίνητα που ενοχλούν σε μέτριο βαθμό υπάρχουν τα μηχανάκια με τις βγαλμένες εξατμίσεις, τα σκυλάδικα και τέκνο που τα βάζουν στην διαπασών στις 2:00 όσοι θέλουν να μοιραστούν την αγαπημένη τους "μουσική" ή την χαρά τους για το νεοαποκτηθέν subwoofer με όλον τον κόσμο (τι καλοί και ευκοινώνητοι άνθρωποι), οι ξεκούρδιστες ντήζελ των απορριματοφόρων και οι φωναχτές οδηγίες των υπαλλήλων καθαριότητας στον οδηγό, τα αλυχτήματα εκατοντάδων σκυλιών που τραγουδούν από ταράτσα σε στριμωγμένο μπαλκόνι τα blues της φυλακής τους και τόσα άλλα. Και αν στο τέλος κοιμηθείς θα σε ξυπνήσουν τα κομπρεσέρ και πάσης λογής ντεσιμπέλ οικοδομικών μηχανημάτων. Και ούτως ή άλλως περισσότερα αστέρια δεν θα δεις πέρα από τους φάρους των 1 και 2 mag.
Ζείστε την εμπειρία όσοι και όσο μπορείτε.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
nivamOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Απρ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 275
Τόπος: Αθήνα - Σέριφος - Αρχοντικό Αβίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα μονο το σχολειο δεν δινει εναύσματα...

edit: μονο ο κυριοσ Σοφολογγης φαινεται οτι δεχθηκε εναυσμα (και) απο το σχολειο

9x63 Bresser Binos
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7476
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nivam έγραψε:
Τελικα μονο το σχολειο δεν δινει εναύσματα...

Πικρή διαπίστωση, έτσι δεν είναι;

Για μένα το έναυσμα προήλθε από τη θέα του νυχτερινού ουρανού, ιδιαίτερα από κάποιες εκλείψεις Σελήνης καθώς και τον κομήτη hale bopp που είχα δει ως έφηβος. Πάντα μου άρεσε ο ουρανός, η φυσική, η αστρονομία αλλά μόλις έδωσα πανελλήνιες, είχα πλέον το χρόνο και τη δυνατότητα να αγοράσω εξοπλισμό και να ασχοληθώ και στην πράξη!

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης