AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Δεν είναι στα σχέδιά μου
17%
 17%  [ 14 ]
Θα ήθελα αλλά είναι ανέφικτο εδώ που μένω
23%
 23%  [ 19 ]
Θα ήθελα αλλά είναι μεγάλο το κόστος
11%
 11%  [ 9 ]
Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια
30%
 30%  [ 24 ]
Έχω κάτι συγκεκριμένο στα σκαριά
7%
 7%  [ 6 ]
Έχω ήδη το δικό μου παρατηρητήριο!
10%
 10%  [ 8 ]
Σύνολο Ψήφων : 80

Συγγραφέας Μήνυμα
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6825
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη ακόμα και ένα πυλώνα να έχεις έτοιμο στο βουνό είναι ευκολία και υπάρχουν άτομα που έχουν στίσει πυλώνες σε διάφορα σημεία μόνο και μόνο για να έχουν γρηγορότερη και εύκολη παρατήρηση.
Το αν θα πρέπει στον Σκίνακα 1-2 φορά τον χρόνο να ξεστίνεις μου ακούγετε λεπτομέρεια αφου θα μπορείς τις υπόλοιπες 30-50 φορές να παρατηρείς ελεύθερα και δίχως καμία ταλαιπωρία παρά μόνο το ταξίδι! Άσε που μπορείς έχεις δύο τηλεσκόπια ένα μόνιμα στον θόλο και ένα σπίτι σου Wink
Ξέρεις πόσο ξεκούραστο είναι να έχεις ένα MonsterDob μέσα σε ένα Θόλο πάνω στο βουνό ακόμα και αν πρέπει να το μεταφέρεις 1-2 φορές τον χρόνο.
Ακόμα που μπορείς να έχεις να κάνεις και παρατήρηση εξ αποστάσεως(με συγκεκριμένα τηλεσκόπια) ακόμα και όταν ο δρόμος θα είναι κλειστός Wink
Ξέρεις πόσες φορές θα ήθελα ενω είμαι σπίτι κουρασμένος απ'την δουλειά να μπορω να βγάλω ένα φασμα σε ένα Supernova ενω το Φεγγάρι είναι ακόμα σε Τέταρτο αλλά ο καιρός δεν επιτρέπει πολλά-πολλά παρα μόνο 1-2 ώρες παρατήρησης! ή να καταγραψω/παρατηρήσω τον Ηλιο ή να κάνω μια γρήγορη πλανητική παρατήρηση/φωτογράφιση, βλέπε Καρδάσης όπου με την συστηματική παρατήρηση και καταγραφή των Πλανητών έχει περάσει σε άλλο επίπεδο και χωρίς την μόνιμη εγκατάσταση ακόμα θα παιδευόταν με το στίσε ξεστισε. Δες ακόμα τι εργο κάνει ο Αγιομαμήτης όπου τις προηγούμενες ημέρες ανακάλυψε νέο μεταβλητό και εδω η ανακάλυψη του κ.Ηλιόπουλου, ή εδω σχετικά με την POSS TEAM της ομάδας με τα Supernova και εδω οι προσπάθεια του Κώστα Supernova στον Ngc5669 , όπου όλα αυτά δίχως θόλο και παρατηρητήριο δύσκολα θα μπορούσαν να γίνουν, και φυσικά είναι πολλοί οι Θόλοι στην Ελλάδα που βοηθούν στις Αστρονομικές καταγραφες όπως π.χ Tο αστεροσκοπείο της Ελληνογερμανικής Αγωγής όπου χωρίς αυτο ο Βαγγέλης δεν θα μπορούσε να κάνει τόσο εύκολα καταγραφές.

Φυσικά δεν γράφω τα παραπάνω για να σου αλλάξω γνώμη αλλά για να βοηθήσω ή να κατευθύνω όσους θέλουν να ασχοληθούν με την συστηματική καταγραφή.
ο Θόλος/Παρατηρητήριο δεν κάνει για τους περισσότερους Οπτικούς Παρατηρητές αλλά για αυτούς που θέλουν να εμβαθύνουν κάνοντας συστηματική παρατήρηση και καταγραφή το Παρατηρητήριο είναι ο Παράδεισος!

Εδω μερικά σχέδια και πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρετε να κατασκευάσει Θόλο
-Κατασκευη οκταγωνικου παρατηρητηριου
-Κατασκευή παρατηρητηρίου Pegasus ΙΙ
-Επιτέλους Παρατηρητήριο
-Παρατηρητηριο Μessier Observatory επιτελους τελειωσε
-Κατασκευή ερασιτεχνικού αστεροσκοπείου με θόλο
-Koukanto Observatoire
-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟΥ!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....!!!!
-Συζητηση σχετικά με παρατηρητήριο, γείτονα και πολεοδομία
-ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ-ΓΚΑΤΖΙΩΝΗΣ ΣΤΑΔΙΟ ΙΙ

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 631
Τόπος: Καλαμακι - Αλεποχωρι - Kαστελλόριζο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρατηρητήριο: Το ονειρο κάθε ερασιτέχνη.
Πρεπει να συμφωνήσω με τον Βασίλη. Εαν κάποιος θέλει να κάνει κατι περισσοτερο απο μια απλη παρατήρηση η μόνιμη εγκατάσταση είναι must.
Απο εκει και μετα ο καθενας εκτιμά την θέση, το κοστος και την ασφάλεια ενος παρατηρητηριου και με γνωμονα το παθος που εχει για την αστρονομία προχωρά.

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Meade Lightbridge 12” HiLux
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Mod PST102/1000, CaK module
Επιστροφή στην κορυφή
sakis_petsasOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 26 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 24
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/06/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 1:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1957: Βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης.
Ένας πλανόδιος είχε στήσει ένα διοπτρικό , και μπορούσες να δεις την Σελήνη πληρώνοντας μισή δραχμή. Ήταν η πρώτη μου επαφή με τηλεσκόπιο.
1965 : Πολύ φτωχικά χρόνια.
Ε’ Γυμνασίου, (πρακτικό). Τότε το γυμνάσιο χωρίζονταν σε πρακτικό και κλασικό.
Μάθημα ΦΥΣΙΚΗ. Βιβλίο: ΚΥΜΑΤΙΚΗ (Ταλαντώσεις και κύματα, ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ-ΟΠΤΙΚΗ). ΟΠΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ. Μεταξύ των άλλων και τα ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ. Ήταν η σπίθα που άναψε την φλόγα της αγάπης για την αστρονομία η οποία δεν έσβησε μέχρι και σήμερα.
Την ίδια χρονιά κατασκευάζω το πρώτο μου τηλεσκόπιο από ένα σωλήνα λαμαρίνας διαμέτρου περίπου 60 mm από αυτές που χρησιμοποιούσαν στις ταράτσες για τα νερά της βροχής.
Αντικειμενικός: Ένας φακός πρεσβυωπίας διαμέτρου 60 mm και εστιακής απόστασης 1000 mm
Προσοφθάλμιος: Εστιακή απόσταση 30 mm. (Από αυτούς που χρησιμοποιούσαν οι υφασματέμποροι και οι έμποροι γραμματοσήμων. )
Εστιακός λόγος : f /15,9
Μεγέθυνση : Περίπου 33 X
Παρατήρηση των κρατήρων στη Σελήνη, του δίσκου του Δια και των τεσσάρων μεγαλύτερων δορυφόρων του.
Πέρασαν πολλά χρόνια, πολλά άλλαξαν.
1985 αν θυμάμαι καλά, αγόρασα από τους μετανάστες της Σοβιετικής Ένωσης ένα μικρό κατοπτρικό Νευτώνειο.
Οικογένεια, δουλειά, υποχρεώσεις. Λίγος χρόνος για την αστρονομία.
1998: Αγόρασα το MEADE LX10 8” Schmidt-Cassegrain
Όνειρα για παρατηρήσεις σε σκοτεινό ουρανό (εξοχικό στη Φούρκα Χαλκιδικής).
Οικογένεια, δουλειά, περισσότερες υποχρεώσεις, λιγότερος ελεύθερος χρόνος.
Πολύ λίγες οι ευκαιρίες για αποδράσεις σε σκοτεινούς ουρανούς.(Ένα μήνα το καλοκαίρι και καμιά δεκαριά το πολύ Σαββατοκύριακα μέσα στο χρόνο.)
Το τηλεσκόπιο πότε στο μπαλκόνι, πότε στην ταράτσα. Ο χρόνος παρατήρησης λιγότερος από την διαδικασία για την παρατήρηση.
Τα χρόνια περνάνε. Η πραγματικότητα ειναι σκληρή.
2011 Οκτώβριος. Αποφασίζω την κατασκευή παρατηρητηρίου στην ταράτσα του σπιτιού στην δυτική Θεσσαλονίκη, να βάλω το τηλεσκόπιο και ότι μπορώ να δω και να φωτογραφίσω, και όταν υπάρχουν ευκαιρίες για αποδράσεις από την φωτορρύπανση, να το παίρνω μαζί μου.
2013: Έχει δύο μήνες περίπου που λειτουργεί το παρατηρητήριο με το MEADE LX10.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες από την κατασκευή.
Ακόμα και η κατασκευή του παρατηρητηρίου σε γεμίζει με χαρά και ηρεμία.
Υ.Γ.
Σε όσους δίνονται οι ευκαιρίες για αποδράσεις ας τις εκμεταλλεύονται. Ίσως αργότερα να μην είναι τόσες πολλές.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 674
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/06/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ευκολια που σου προσφερει ενα παρατηρητηριο, δεν συγκρινεται.
Εχοντας προσφατα φτιαξει εναν πυλωνα στο χωρο εργασιας μου (εναν χωρο εκτος πολης αλλα σε μηδενικο υψομετρο... με πολυ υγρασια) και φυσικα εχοντας ολο τον εξοπλισμο στο χωρο, εχει τυχει πολλες φορες να δουλευω μεχρι τις 7 και να "χασομεραω" επιτηδες να περασει ακομα ενα δυωρο να νυχτωσει. το συμπερασμα μου ειναι οτι εχω καταευχαριστηθει τις πλανητικες και σεληνιακες φωτογραφησεις μου (και καποιες παρατησεις με φιλους), σε αντιθεση με τις φωτογραφισεις βαθυ ουρανου που πραγματοποιω απο το Βερμιο που πηγαινω απο την ανοιξη και μετα.
Ο στοχος μου για το μελλον ειναι να στεγασω τον πυλωνα που εχω ετσι ωστε τις νυχτες με το καταλληλο seeing να ειμαι ετοιμος και απλα να ανοιξω το ρευμα στο παρατηρητηριο. και επισης σε ενα οικοπεδο στα 1250μ στο Βερμιο που εχω, αλλο ενα παρατηρητηριο για την περιοδο ανοιξη εως φθινοπωρο (ειται με πυλωνα ειται χωρις), απλα με καλο σχεδιασμο στην ασφαλεια, οσο γινεται τουλαχιστον, γιατι ειναι απομονωμενα και δινει στοχο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ConstantinosOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Ιούλ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 98
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2013, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:13    Θέμα δημοσίευσης: Α.Σ.Π.Ρ.Ο.Σ. http://asprosobservatory.blogspot.com Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αστεροσκοπείο
Συστηματικών
Παρατηρήσεων
Ροής
Ουρανίων
Σωμάτων

Γεωγραφικό Πλάτος : 40° 53΄ 54¨ Β.
Γεωγραφικό Μήκος : 22° 38΄ 08¨ Α.

ΕΔΡΑ: Χωριό Άσπρος, Δημοτικό Διαμέρισμα του Δήμου Παιονίας του νομού Κιλκίς

( Η ευκολία που σου προσφέρει ένα παρατηρητήριο, δεν συγκρίνεται.)
Πρώτη δημοσίευση: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7002&highlight=

P1010057.JPG
 Περιγραφή:
Α.Σ.Π.Ρ.Ο.Σ.
 Μέγεθος αρχείου:  866.56 KB
 Διαβάστηκε:  210 φορές

P1010057.JPG

P1010067.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  847.45 KB
 Διαβάστηκε:  189 φορές

P1010067.JPG

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης