AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προτάσεις για βελτίωση εμπειρίας χρήσης.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προτάσεις για βελτίωση εμπειρίας χρήσης.

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
PanBevOffline
Νέος
Ένταξη: 20 Ιούν 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:29    Θέμα δημοσίευσης: Προτάσεις για βελτίωση εμπειρίας χρήσης. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,
πρόσφατα αγόρασα το EXPLORER-130P SYNSCAN AZ GOTO και το ευχαριστήθηκα στις διακοπές στο Βραχάτι, όπου είχα καθαρούς και ανέφελους ουρανούς με ελάχιστη φωτορύπανση.

Το τηλεσκόπιο ήρθε με δύο προσοφθάλμια, ένα φίλτρο σελήνης και έναν (προφανώς εισαγωγικό) barlow, δώρο από το Πλανητάριο Θεσ/νικης.

Επιστρέφοντας στο σπίτι στο Μαρούσι, μπορώ να συνεχίσω να διακρίνω τους πλανήτες - μετά ζορίζεται η κατάσταση.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για να βελτιώσω την εμπειρία μου, όσον αφορά τον εξοπλισμό (προσοφθάλμια φαντάζομαι). Η πλανητική παρατήρηση με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, και αν έχετε να προτείνετε κάτι να ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο το τηλεσκόπιό μου, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 167
Τόπος: Maroussi
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου Παναγιώτη, κάπου υπάρχει ένας οδηγός με tips&tricks για παρατήρηση μέσα από Αθηνα (αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει). Δεν θυμάμαι αν ήταν μέσω του astrovox η το είχα δει κάπου αλλου, αν το βρω θα το ανεβάσω στο thread (το γράφω μήπως κάποιος άλλος φίλος ξέρει που είναι αυτός ο οδηγός να τον ανεβάσει).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanBevOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ, για την απάντηση. Οτι υπάρχει και είναι διαθέσιμο βοηθά! Σκεφτόμουν κάτι σε μεγαλύτερο barlow ίσως ή άλλο προσοφθάλμιο;
Και φυσικά, αν υπάρχει κάποια ιδέα για τη χρήση του τηλεσκοπίου στο μπαλκόνι, πάντα βοηθά!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είσαι τυχερός! Μόλις το βρήκα!
https://www.astronomos.gr/archives/3504
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanBevOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Το ξεφύλλισα και εστιάζει στον τρόπο πλοήγησης στον ουρανό της πόλης, κάτι που το καλύπτει το Go To του τηλεσκοπίου μου.
Βέβαια έχει και την χρήσιμη παράγραφο για το τι μπορείς να παρατηρήσεις.

Από εξοπλισμό δεν έχει κάτι όμως (προσοφθάλμια, barlow), οπότε είμαι ανοικτός σε προτάσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην μπερδευεσαι δεν εστιαζει μονο στο πως να βρεις στοχους, σου δειχνει και πως να προγραμματισεις την παρατηρηση σου και πως να την κανεις καλυτερη Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
elvetharOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 121
Τόπος: Γαλάτσι & Πρέβεζα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και καλορίζικο το καινούριο σου τηλεσκόπιο. Η δική μου επιλογή ήταν να αγοράσω καλύτερα προσοφθάλμια και έναν καλύτερο Barlow. Επέλεξα (για το 200P) προσοφθάλμια της explore scientific 82μοίρες (8,8 και 14) καθώς και έναν barlow της ίδιας εταιρείας. μπορείς εδώ: https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ να δείς πως θα φαίνονται οι στόχοι βάζοντας τις παραμέτρους (τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια, barlow κτλ).
Ελπίζω να βοήθησα...
Τάσος
Υ.Γ. Τα προσοφθάλμια που σου πρότεινα είναι περισσότερο για deep sky. Υπάρχουν και "πλανητικά" αλλά ας σου μιλήσουν κάποιοι πιο έμπειροι για αυτά... Εγώ τα χρησιμοποιώ και για πλανήτες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος Whistle

giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1059
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεκίνησε πρώτα με έναν καλό Barlow 2X. Θα σου πρότεινα έναν από τους τρεις.
TeleVue. 139 ευρώ
Vixen 134 ευρώ
Celestron 149 ευρώ.
Οι τιμές είναι από το πλανητάριο.
Εγώ έχω έναν Celestron. Όταν τον αγόρασα ήταν ο πιο ακριβός αλλά δεν το μετάνιωσα.

Μέσα στο βαλιτσάκι με τους προσοφθάλμιους φακούς μου, ο Barlow είναι αυτός που χρησιμοποιώ περισσότερο. Από το 2001 δεν έχω κάνει ούτε μία παρατήρηση που να μην τον χρησιμοποιήσω. Από εκεί και πέρα είχα ένα παρόμοιο τηλεσκόπιο με το δικό σου και με τα ίδια χάλια προσοφθάλμια. Αν δεις με Plossl ίδιας εστιακής δεν θα πιστεύεις στην διαφορά. Και λέω Plossl διότι η SW τα δίνει με τα άλλα μοντέλα στον βασικό εξοπλισμό. Και είναι άδικο διότι αν τα δίνανε και με το τηλεσκόπιο σου θα είχες είδη 2 κομμάτια που θα έβλεπες πολύ καλά. (Τα οποία με τον 2Χ Barlow θα γινόντουσαν 4).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1939
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:52    Θέμα δημοσίευσης: Re: Προτάσεις για βελτίωση εμπειρίας χρήσης. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PanBev έγραψε:
Επιστρέφοντας στο σπίτι στο Μαρούσι, μπορώ να συνεχίσω να διακρίνω τους πλανήτες - μετά ζορίζεται η κατάσταση.

Μόλις έκανες downgrade στον εξοπλισμός σου. Mr. Green

Πέρα από την πλάκα πάντως και το πιο ακριβό προσοφθάλμιο να αγοράσεις, είναι ακατόρθωτο ότι θα πετύχεις την ίδια "εμπειρία χρήσης" όπως λες κι εσύ, μέσα από Αθήνα.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 300
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.
Θεωρώ οτι για να βελτιώσεις την εμπειρία παρατήρησης μέσα από την πόλη έχεις δύο επιλογές.
Η πρώτη είναι να αποδεχθείς τους περιορισμούς της φωτορύπανσης και να προσαρμόσεις τους στόχους σου ανάλογα ( πλανήτες, διπλά αστρα, αστρικά σμήνη ).
Η δεύτερη είναι να επενδύσεις ένα ποσό αντίστοιχο ενός προσοφθάλμιου σε μια ευαίσθητη κάμερα για βιντεοαστρονομία.
Οι τιμές τους κινούνται από 40 - 200 - 1000 € δηλαδή όσο ενός plossl - es82 - ethos. Ανάλογα με την τιμή έχεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Επίσης θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο χρόνο στην εκμάθηση αυτού του τύπου παρατήρησης. Σε συνδυασμό με φίλτρο uhc ή ευρύ Ha έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Το 130p με εστιακή 650mm και F/5 είναι εξαιρετικό για την παραπάνω χρήση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης