Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως θα έπρεπε από τη στιγμή που άκουσε ότι υπήρξε πρόβλημα, να κυνηγήσει περισσότερο τον Πάνο, ώστε να δει τι συμβαίνει.

 

Το μόνο που τον ενδιέφερε αγαπητέ Μάνο, ήταν να φαίνετε ότι δεν έχει ευθύνη.

 

Είναι απλό, οποιος το καταλαβαίνει ......το καταλαβαίνει.

 

Όλες οι προτάσεις που έκανε για να του στείλω το τηλεσκόπιο, ήταν προσποιητές. Οταν έλεγε με δικό του κόστος, εννοούσε τον τρόπο που μου έστειλε το τηλεσκόπιο, δηλαδή μια μεταφορική για σίδερα, έπιπλα και ψυγεία, χωρίς καμιά εγγύηση. Δεν τον ενδιέφερε, έτσι και αλλιώς είχε εξοφληθεί.

 

Γνωρίζε λοιπόν ότι το τηλεσκόπιο, δεν θα το έστελνα εγώ με τέτοιες συνθήκες και ανασφάλιστο. Έτσι ήταν ήσυχος ότι είχε κατοχυρώση το κορυφαίο επιχειρημα "τι άλλο μπορώ να κάνω, του το ζητάω να το φτιάξω και δεν μου το δίνει".

 

Όταν την τελευταία φορά που μου το έκανε (σε ανταλλαγή e-mail), γύρισα και του είπα ότι θα στο στείλω με courier αλλά με ανεβασμένα έξοδα , αρνήθηκε την υποχρέωση που είχε, γιατί πέρασαν 2 χρόνια και δεν είχε πια υποχρέωση =D> =D> =D> ..........

 

Ω ρε γλέντια....... :lol: :lol:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θέλω να προσθέσω κάτι στην κουβέντα για την "κακή φύλαξη". Μόνο κακή δεν την λες για να μην τρελαθούμε εντελώς!

 

Δεν ξέρω τι φαντάζεστε οι περισσότεροι αλλά επειδή έχω πάει αρκετές φορές στο όχι και μικρό σε μέγεθος δωμάτιο, όπου φυλάσσεται το τηλεσκόπιο στην ταράτσα του Πάνου, σε καμία περίπτωση το καλοκαίρι δεν αναπτύσσει τέτοιες θερμοκρασίες που να θεωρούνται απαγορευτικές για ένα σκληροτράχηλο όργανο όπως είναι ένα τηλεσκόπιο. Το έχουμε ανεβάσει και κατεβάσει μαζί από εκεί αρκετές φορές και στην θέση του Πάνου θα το είχα κι εγώ εκεί φυλαγμένο.

 

Για το Χειμώνα δεν το συζητώ, εκεί και αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα τηλεσκόπια είναι φτιαγμένα για να αντέχουν σε όλες τις αντίξοες συνθήκες υγρασίας και ψύχους. Είναι προφυλαγμένο το δωμάτιο και από ήλιο και από ακραίες συνθήκες. Θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένα θέμα που να προκαλείται από εκεί.

 

ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα

Σε αυτές τις συνθήκες δεν μεταφέρουμε και στήνουμε τα τηλεσκόπια όλοι μας;

Εδώ με τα καλύμματα telegizmo μένουν στον ήλιο έξω ολημερίς. Στο δωμάτιο (επαναλαμβάνω πως δεν είναι τόσο μικρό) θα είναι το πρόβλημα;

 

Εγώ την βάση του SW 12" που είναι κινεζιά και 100 φορές χειρότερη ποιότητα τα ξύλα της από το τηλεσκόπιο του Πάνου που έχουν βερνίκια και όλα τα καλά, την αφήνω εδώ και 2 καλοκαίρια σε αποθήκη με ελλενίτ (!!!) πάνω που σκάει ο τόπος μέσα και δεν έχει πάθει τί-πο-τα!! :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για κόντρα πλακέ θαλάσσης, υλικό που φτιάχνονται σκάφη που είναι διαρκώς εκτεθειμένα σε θάλασσα και ήλιο και ακραίες θερμοκρασίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με την κινέζικη μελαμίνη των SW ούτε ρεαλιστικά τίθεται θέμα φύλαξης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για κόντρα πλακέ θαλάσσης, υλικό που φτιάχνονται σκάφη που είναι διαρκώς εκτεθειμένα σε θάλασσα και ήλιο και ακραίες θερμοκρασίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με την κινέζικη μελαμίνη των SW ούτε ρεαλιστικά τίθεται θέμα φύλαξης.

 

My words exactly.... O:) =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και αν δεν ήσουν ικανοποιημένος να μου επιστρέψεις πίσω την κατασκευή μαζί με τα κάτοπτρα τα οποία αγόρασες εσύ σε προσφορά από e-bay και από αμφιβόλου ποιότητας έμπορο, με επιστροφή των χρημάτων,

 

Είσαι άθλιος ψεύτης. Μέχρι στιγμής σταματάω εδώ. Αν με προκαλέσεις θα αποδείξω του "λόγου το αληθές".

 

Ξέρεις κάτι. Πέραν από όλα αυτά που συνέβησαν, πίστευα ότι ήσουν καλό παιδί. Θεωρούσα μόνο ότι είχες μια δύσκολη ενσυναίσθηση της πραγματικότητας. Αλλά μετά από αυτά που μου έκανες, να λες και ψέματα..........κρίμα.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν η κατασκευή τελείωσε, όπως ήταν φυσικό, αποστάλθηκε και ζήτησα να μάθω αν ήταν όλα εντάξει με την αποστολή. Μετά από λίγο καιρό μου ανέφερες ότι είχες πρόβλημα με την κίνηση στο Alt ότι ήταν σκληρή και σου ζήτησα να μου επιστρέψεις τη βάση με έξοδα μεταφοράς δικά μου, ώστε να κάνω τις αλλαγές που χρειαζόταν και να στην ξαναστείλω και αν δεν ήσουν ικανοποιημένος να μου επιστρέψεις πίσω την κατασκευή μαζί με τα κάτοπτρα τα οποία αγόρασες εσύ σε προσφορά από e-bay και από αμφιβόλου ποιότητας έμπορο, με επιστροφή των χρημάτων, θέλοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο να δείξω ότι έχω όλη την καλή θέληση. Τότε λοιπόν μου είπες ότι προτιμάς να κάνεις εσύ τις αλλαγές παρά να μου στείλεις πίσω τη βάση και επ’ αυτού προχωρήσαμε.

 

Σου ανέφερα αμέσως, γιατί αμέσως γίνονταν αντιληπτό, ότι το τηλεσκόπιο είχε σοβαρό πρόβλημα στην κίνηση του και όχι μόνο στο Alt. Ξέχασες ότι μου έστειλες τεφλόν και για το Αζιμούθιο;; Γιατί μου τα έστειλες αφού το πρόβλημα ήταν μόνο στο Alt;; Ξέχασες βρε…….. Αχ ξεχασιάρη φαίνεται έχεις επιλεκτική μνήμη…..

 

Αλήθεια πως θα έκανες δοκιμές μόνο με τη βάση;; Συνεχίζεις να με δουλεύεις ε;; Θα ρύθμιζες την κίνηση του τηλεσκοπίου χωρίς να το έστηνες ολόκληρο;; Ήθελες μόνο τη βάση για να μην πληρώνεις μεταφορικά, μου πρότεινες λύσεις οι οποίες δεν ήταν εφικτές ίσα – ίσα για να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι;;;

Δηλαδή τι ήθελες , να ξεμεσιαστώ να κάνω 50 χιλ για να σου στείλω τη βάση για να ξεβιδώσεις 4 τεφλόν να τα ξαναβιδώσεις και να μου το στείλεις πίσω ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΓΩ;; Και αν δεν ήμουν ευχαριστημένος θα μου επέστρεφες τα λεφτά και τους καθρέπτες και εγώ τι θα τους έκανα;; Θα διακοσμούσα το σπίτι μου;;

 

με επιστροφή των χρημάτων, θέλοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο να δείξω ότι έχω όλη την καλή θέληση.

 

Κάποιες φορές σου ξεφεύγει και η αλήθεια.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας κατασκευαστής αλλά ερασιτέχνης. Μπορεί εδώ στην Ελλάδα να μην είναι ευρέως γνωστό αλλά υπάρχει ο κλάδος του ATM (Amateur Telescope Making). Αυτό που κάνω, το κάνω από χόμπι, δεν έχω παραγγελίες, δεν έχω πελατολόγιο ούτε τιμοκατάλογο ούτε τίποτα. Το ότι έχω φτιάξει όλα κι όλα 3 τηλεσκόπια για λογαριασμό άλλων και μάλιστα σε τιμή κόστους ή το ότι υπογράψαμε συμφωνητικό που το ήθελες εσύ Πάνο για τυπικούς λόγους, δεν καθιστά τη δραστηριότητα αυτή σαν επάγγελμα. Το ότι έδωσα συνέντευξη μου το ζήτησε ο Ανδρέας και το έκανα με μεγάλη χαρά προσπαθώντας να προωθήσω το ATM στην Ελλάδα. Δεν έκανα κανένα πλασάρισμα και καμία προώθηση. Στο δια ταύτα λοιπόν:

 

Η προσφορά σου ήταν περισσότερο επαγγελματική από του Γερμανού κατασκευαστή, που συζητούσα επίσης εκείνη την εποχή. Να αρχίζω τώρα να ανεβάζω τις προσφορές ή τα συμφωνητικά;;

Και αυτό το «σε τιμή κόστους»…….ωραίο παραμύθι. Έφτιαξες το τηλεσκόπιο με ελάχιστα λιγότερα χρήματα από ότι μου ζητούσε ο Γερμανός χωρίς να έχεις τα «λοιπά……» έξοδα και τα μεταφορικά που είχε αυτός.

Άκου σε τιμή κόστους…..

 

Όσο για τα πλασαρίσματα άστο καλύτερα. Γνωρίζω όπως και οι περισσότεροι, τουλάχιστον 4 ερασιτέχνες που έχουν φτιάξει κυρίως δικά τους τηλεσκόπια και βοηθάνε φίλους και γνωστούς. Έ λοιπόν σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον των δύο που τα έχω δουλέψει ήταν εκπληκτικές κατασκευές. Και όμως δεν φαίνονται πουθενά. Δεν ήθελες να πλασάρεις κανένα ΑΤΜ, παρά μόνο τον εαυτό σου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά, πρέπει να το συνεχίζουμε για πολύ όλο αυτό;

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ορισμένους γιατί σας πειράζει μια κατάθεση ενός σοβαρού προβλήματος που προέκυψε μεταξύ δύο ερασιτεχνών και μάλιστα όταν περιλαμβάνει σημαντικά χρηματικά ποσά.

 

Αν πηγαίνατε να αγοράσετε από το Πλανητάριο για παράδειγμα ή κάποιο άλλο κατάστημα του εξωτερικού, και νιώθατε πως δεν σας παρείχαν αυτό που πληρώσατε, δεν θα βγαίνατε να το πείτε και στους υπόλοιπους ερασιτέχνες ; "Πήγα εκεί και έπαθα αυτό!" Ή νομίζετε πως κάποιος επειδή δεν έχει την στάμπα του καταστήματος αλλά ωστόσο ζητάει σημαντικά χρηματικά ποσά για μια δουλειά, δεν είναι άξιος αναφοράς αν προκύψει πρόβλημα;

 

Στην τελική κάθε νήμα δεν είναι υποχρεωτικό να το διαβάσετε. Υπάρχουν άπειρα άλλα νήματα να ανοίξετε και να δείτε. Μην κάνετε κλικ αν δεν σας ενδιαφέρει να ενημερωθείτε για κάτι τέτοιο. Τόσο απλά. Δηλαδή θέλετε να συνεχίσουμε να είμαστε όλοι σαν τον κλασσικό Έλληνα καταναλωτή-προβατάκι; Που τα καταπίνει όλα, δεν μιλάει και κάνει τον μ.......α; Κάποιοι δεν είμαστε έτσι, λυπάμαι!

 

Το φόρουμ είναι ΚΑΙ για διαμοιρασμό εμπειριών. Όχι πάντα ευχάριστων εμπειριών, δυστυχώς αλλά ναι, και για αυτό βρίσκεται εδώ. Έχουν υπάρξει νήματα με πολύ μεγαλύτερη ένταση στο παρελθόν, ψάξτε στο 2006, 2007, 2008...τώρα μας πείραξε μια αντιπαράθεση; Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό, επαναλαμβάνω, ούτε θέση να πάρει κάποιος καλείται, ούτε να το διαβάσει, μπορεί απλά να προσπεράσει.

 

Αν είσασταν στην θέση του ανθρώπου θα το βλέπατε διαφορετικά όμως...τα λέω όλα αυτά επειδή γνωρίζω ακριβώς το πρόβλημα και τι έχει συμβεί με λεπτομέρειες. Δεν το παίζω δικηγόρος κανενός. Απλά θεωρώ πως το σωστό είναι να λέγονται αυτά που πρέπει να λέγονται.

 

Μόνο τα αφιερώματα δηλαδή ενδιαφέρουν όλους;;; Οι όποιες ατασθαλίες όχι;;; Τροφή για σκέψη...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

Το ζήτημα τέθηκε από τον άνθρωπο που αντιμετώπισε το πρόβλημα, διεξοδικά.

Για το ίδιο θέμα πήρε θέση και το έτερο άτομο που εμπλέκεται στον διαξιφισμό.

Από εκεί και πέρα, πραγματικά τί ωφελεί ο επιπλέον μηρυκασμός της διαμορφωθείσας κατάστασης; Περιμένει κανείς κάποια ετυμηγορία από τα μέλη του φόρουμ; Η ενημέρωση για το ζήτημα έγινε (και για πολλούς ήταν απαραίτητη). Οι εμπλεκόμενες πλευρές ας το λύσουν μόνοι τους, δίχως θεατές και μεσάζοντες μέλη της κοινότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι και τους moderators θα πρέπει να ενδιαφέρει το παρόν νήμα.

Όταν ο Αντρέας ζήτησε το αφιέρωμα, προφανώς δεν το ζήτησε για ίδιον όφελος, αλλά για την ενημέρωση, και καλά έκανε!

Τώρα στα πλαίσια της ενημέρωσης πάλι, δεν πρέπει να ξέρει αν υπάρχει πρόβλημα;

Τρία τηλεσκόπια δηλώνει ο άνθρωπος ότι έφτιαξε. Αν το 1 στα 3 έχει πρόβλημα (κυρίως ως συναλλαγή, παρά ως κατασκευή), δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει;

Προσωπικά περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις από τον Δημήτρη και κυρίως μια ουσιαστική κίνηση ενδιαφέροντος και εκτόνωσης του θέματος.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδυνατώ να κατανοήσω πλέον τον στόχο του νήματος...

 

Η ενημέρωση του φόρουμ - αν όντως ήταν αυτός ο σκοπός και όχι η ψυχολογική αποσυμπίεση του θυμού , επετεύχθει με την πρώτη ανάρτηση.

 

Ο νηματοθέτης ακολούθεί - μέχρι τώρα με 17 - απαντήσεις , και μερικές με απρεπείς χαρακτηρισμούς... Ποιό το νόημα πλέον ;;;;

 

Ενημερωθήκαμε ...ευχαριστούμε για την ενημέρωση ... τέλος της ιστορίας!

 

Panossky, you made your point .... τι επιδιώκεις πλέον ;;;;

Αφού έχεις ιδιωτικό συμφωνητικό , μέσα σε αυτό , θα έπρεπε να είχες προβλέψει διαδικασίες αποδοχής , εγγύησης, επιστροφής , αποζημίωσης , ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ημέρα που εντοπίστηκε το πρόβλημα ... να έρχεσαι μετά από (2) δύο χρόνια - και να το κάνεις θέμα ΤΩΡΑ ... είναι επιεικώς αφελές ....

 

Knock your self out... βέβαια αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα , αλλά θα σου έλεγα -αν νομίζεις ότι σε παίρνει- ότι ίσως θα πρέπει να κινηθείς νομικά και να μην χάνεις χρόνο σε αυτό το νήμα.

(σίγουρα εγώ, σταματώ να το διαβάζω πλέον )

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας διαβάσει το θέμα θα πω την άποψη μου.

 

Να πω ότι με το Δημήτρη ήμαστε φίλοι με αφορμή την κατασκευή του τηλεσκοπίου μου. Το τηλεσκόπιο μου το οποίο μάλιστα είναι από τα μεγαλύτερα ερασιτεχνικά στην Ελλάδα, δουλεύει άψογα και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Η κίνηση είναι βουτηρενια.

 

Από ότι κατάλαβα και μην έχοντας συζητήσει το θέμα με το Δημήτρη υπήρξε κάποιο κατασκευαστικό σφάλμα το οποίο μάλλον απαιτούσε την κατασκευή κουτιού και καμπύλες από την αρχή. Δεν ήταν θεματάκι ώστε να διορθωθεί με ένα τεφλόν εδώ ή εκεί. Κανένας κατασκευαστής δεν θέλει αυτό που θα κατασκευάσει να είναι"άχρηστο" τελικά. Δεν ξέρω πώς διέφυγε από τον Δημήτρη ένα τέτοιο πρόβλημα.

 

Εμείς τώρα σαν αγοραστές που κάνει να παραλάβουμε αυτό που πληρώσαμε έχουμε την ευθύνη να ελεγξουμε ότι όλα είναι ένταξη. Αν υπάρχει πρόβλημα τότε αναλογα να δώσουμε μια λύση. Το τμήμα του τηλεσκοπίου που είχε πρόβλημα έπρεπε να επιστρέψει πίσω αμέσως. Το "αμέσως" βέβαια είναι μεταφορικό, εννοώντας ότι αφού ο κατασκευαστής παραδεχτεί το λάθος του γίνεται η αποστολή. Για αποστολή τηλεσκοπίων η μεταφορική είναι η συνηθισμένη λύση στη χώρα μας. Ο Δημήτρης πρότεινε να την πληρώσει αυτός και καλά έκανε. Τη χρήση courier τη θεωρώ παράλογη λόγω κόστους. Στην τελική αν τελικά χάνονταν η βάση είμαι σίγουρος ότι θα έφτιαχνε μια νέα δωρεάν, εφ όσον σίγουρα τα ξύλα της κάνουν πιο λίγο από 180€. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν στέλνω πίσω το προϊόν αλλά θέλω να έρθει νέο δωρεάν και μετά βλεπουμε

 

Να αναφέρω τη διαδικασία επιστροφής που έχει το PayPal που πιστεύω ότι πάνω κάτω είναι γνωστή σε όλους. Εκεί τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις με αγοραστές και πωλητές είναι υπαρκτές κάθε μερικά λεπτά και υπάρχει μόνο μία διαδικασία η οποία μάλιστα προβλέπει τα μεταφορικά της επιστροφής να επιβαρύνουν τον αγοραστή. Αφού επιστραφεί το προϊόν υπάρχει αντικατάσταση ή όλικη Επιστροφή χρημάτων που περιλαμβάνουν τα αρχικά έξοδα αποστολής.

 

Κακώς λοιπόν Πανό περίμενες τόσον καιρό με προβληματικό μηχάνημα και βγαίνεις μετά από δύο χρόνια και αρχίζεις τις "ρουκέτες" λέγοντας ότι "ήξερε ότι δεν θα το στείλω κτλ" τα οποία μου ακούγονται σαν υποθέσεις του αέρα.

 

Ή γνώμη μου δεν θα σου αρέσει αλλά πραγματικότητα δεν θα ήταν να σου χαϊδέψω τα αυτιά. Στο Ebay Δηλαδή αν ο καθρέπτης τότε που ήρθε είχε ελλάτωμα τι θα έκανες; Τι θα σου πρότεινε το ebay αν είχες ανοίξει υπόθεση; Μετά απο πόσο καιρο κλεινουν οι υποθέσεις στο ebay; Επίσης λοιπούμε που δεν έδωσες την ευκαιρία στο Δημήτρη να στο διορθώσει και να σε δει χαρούμενο αλλά επελεξες 1. να μην κανεις τη δουλεια σου αλλα και 2. να παριστάνεις τον κακομοίρη στους συμφορουμίτες σου.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν φυσικά όπως όλοι θλίβομαι.

Επί της ουσίας. Βρε Πάνω αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού σου ζήτησε να το στείλεις πίσω το τηλεσκόπιο δεν το έκανες και δεν το κάνεις. Μάλιστα δεν σου ζήτησε να το στείλεις όλο, αλλά μόνο τα κουτιά χωρίς τα κάτοπτρα χωρίς τον εστιαστή και γενικά το επάνω μέρος. Το γεγονός απ΄ ότι κατάλαβα, θέλει να το στείλεις με δικούς του ανθρώπους κι όχι με κούριερ δεν είναι ούτε κακό ούτε παράλογο. Διότι σε όλη την νησιωτική Ελλάδα αυτό γίνεται αιώνες τώρα. Οι νησιώτες έχουν μεγάλη ανάγκη από μεταφορές. Έτσι έχουν τους δικούς τους ανθρώπους που τις κάνουν. Μην σε ξενίζει λοιπόν το γεγονός ότι το τηλεσκόπιο σου θα κάνει παρέα με ψυγεία και κάγκελα. Έτσι γίνεται με τα νησιά. (Από τα χρόνια τουλάχιστον του Παπαδιαμάντη και εδώ). Οι άνθρωποι μεταξύ τους γνωρίζονται και υπάρχει εμπιστοσύνη. Κι εγώ που παρέλαβα ένα EQ120 από την Χίο έτσι το έστειλε ο άνθρωπός, διότι δεν εμπιστευόταν τον ΕΛΤΑ και τις εταιρίες κούριερ, αλλά τους μεταφορείς που χρόνια ήξερε και γενικά συνεργαζόταν αυτός και οι συντοπίτες του. Όλα πήγαν μια χαρά. Γνωρίζονται προσωπικά. Το καταλαβαίνεις; «Κοίταξε» του λέει, «Αυτό είναι τηλεσκόπιο. Κανόνισε» Ή είναι στερεοφωνικό, ή είναι πήλινα χειροποίητα εύθραυστα αντικείμενα που κατασκεύασαν και τα στέλνουν Αθήνα για να τα πουλήσουν και από αυτό να ζήσουν. κλπ. Έτσι τα κάνουν και σε προσωπικό επίπεδο. Στείλε το λοιπόν με αυτούς που σου λέει. Διότι αν δεν στείλεις πίσω αυτά που σου ζητά δεν γίνετε να τα διορθώσει.

Όσο αφορά τώρα τα 50 χιλιόμετρα κλπ εδώ σε καταλαβαίνω διότι κι εγώ ζω στην Σαρωνίδα και για το παραμικρό (για κάτι που έχει μισό ευρώ) τρέχω και δεν φτάνω. Έ τι να κάνουμε τώρα. Βάλε κι αυτό στο πλαίσιο της γενικής ατυχίας του όλου θέματος και προχώρα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ο νηματοθέτης ακολούθεί - μέχρι τώρα με 17 - απαντήσεις , και μερικές με απρεπείς χαρακτηρισμούς... Ποιό το νόημα πλέον ;;;;

 

Ενημερωθήκαμε ...ευχαριστούμε για την ενημέρωση ... τέλος της ιστορίας!

 

 

Θα μπορούσε η απάντηση μου να ήταν σε μια ανάρτηση ή σε δύο. Δεν ενημερωθήκατε, και αν ενημερωθήκατε μην διαβάζεται άλλο, δεν είναι υποχρεωτικό.

Απλά απαντάω σε πράγματα που έχουν δημοσιευθεί, με αφορούν και με προσβάλουν. Ενοχλεί κάποιους;;

 

Όσο για τους απρεπείς χαρακτηρισμούς όποιος δεν λέει την αλήθεια λέει ψέματα. Ποιος είναι ο απρεπής;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ Βρε Πάνω αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού σου ζήτησε να το στείλεις πίσω το τηλεσκόπιο δεν το έκανες και δεν το κάνεις.

 

Δεν μπορεί να κάνει ελέγχους χωρίς ολόκληρο το τηλεσκόπιο Γιάννη μου. Δεν είναι προφανές;;; Κοροϊδεύει.....

Όσο για την μεταφορά, εσύ εαν είχες με τρομερές στερήσεις υλοποίηση ένα όνειρο χρόνων, θα το έστελνες χωρίς ασφάλεια, για λάθος άλλου;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky, εν ολίγοις, θες από ατυχία, θες από καλοσύνη, θες απ'ό,τιδήποτε, έχουν περάσει πια δυο χρόνια που έχεις ένα προβληματικό όργανο στα χέρια σου. Το κακό έγινε, και τα λάθη ήταν και από τις δύο πλευρές, από σένα που αργούσες και είχες τόση υπομονή κι ελπίδα, και από τον Μανούσο για αστοχία κατασκευής. Τι μπορεί να γίνει τώρα, έχεις κάποια σκέψη; Με τι θα ήσουν ευχαριστημένος; Πρέπει να βρεθεί μια λύση, και αυτή πρέπει να την επιλέξεις εσύ. Φαντάζομαι ότι ακόμη και μετά από όλα αυτά, ο Μανούσος θα προθυμοποιηθεί να βοηθήσει, οπότε πρέπει να τα βρείτε με κάποιον τρόπο και να λήξει η ταλαιπωρία σου πια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κακώς λοιπόν Πανό περίμενες τόσον καιρό με προβληματικό μηχάνημα και βγαίνεις μετά από δύο χρόνια και αρχίζεις τις "ρουκέτες" λέγοντας ότι "ήξερε ότι δεν θα το στείλω κτλ" τα οποία μου ακούγονται σαν υποθέσεις του αέρα.

 

Πράγματι έπρεπε να βγω από την πρώτη στιγμή. Και να μην σου έλεγα ψέματα, ότι όλα ήτα καλά, ώστε να μην έφτιαχνες ούτε εσύ το 24αρι. Πως το βλέπεις θα είχα εκτονωθεί τότε;; Θα ήμουν καλός άνθρωπος;;;

 

Ή γνώμη μου δεν θα σου αρέσει αλλά πραγματικότητα δεν θα ήταν να σου χαϊδέψω τα αυτιά. Στο Ebay Δηλαδή αν ο καθρέπτης τότε που ήρθε είχε ελλάτωμα τι θα έκανες; Τι θα σου πρότεινε το ebay αν είχες ανοίξει υπόθεση; Μετά απο πόσο καιρο κλεινουν οι υποθέσεις στο ebay;

 

Μιλάμε για χειροποίητο τηλεσκόπιο Βασίλη. Σε σένα έβαλε χαρτονάκι πάνω από το τεφλόν του αζιμούθιου και βελτιώθηκε η κίνηση ....έτσι δεν είναι;; Βγήκατε και εξόρμηση μαζί και το ελέγξατε.....έτσι δεν είναι;;

Σε μένα δεν έκανε κανέναν έλεγχο. Μου το πέταξε στη μούρη γιατί βιαζόταν. Και τώρα μου λέει ότι πέρασαν 2 χρόνια. Αν ήταν το ebay, θα είχε κλείσει......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να είχε κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε και τίποτα δεν θα γινόταν.

 

Γιατί φίλε Βασίλη, αν ήταν κάποιο λάθος θα ήμουν άτιμος, αν έκανα όλη αυτή τη φασαρία. Κάθε άνθρωπος που εργάζεται κάνει λάθη.

 

Ήταν όμως αμέλια σεβασμού. Δεν έκανε καμιά δοκιμή, παρότι τον εκλιπαρούσα συνεχώς. Και μετά είχε το θράσος να μου πει "δεν αναγνωρίζω τίποτα, πέρασε ο χρόνος".

 

Κανένα hard feeling Βασίλη. Δύο χρόνια τώρα ήθελα να σου ζητήσω συγνώμη για αυτό το ψέμα.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιας και ειμαι νεος εδω αλλα εχοντας διαβασει εκπληκτος ολο το θεμα που εχει δημιουργηθει, εχω καποιες αποριες. Σε τι υψος μπορει να φτασει μια τετοια κατασκευη και ποιο το κερδος να παρεις κατι ιδιο ετοιμο και αμεσα απο καποιο μαγαζι, απο το να περιμενεις 2-3 μηνες για κατι αμφιβολου ποιοτητας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι αν τα πράγματα πάνε κατ’ ευχήν, τότε ουδεμία σχέση έχει αυτό του εμπορίου με το χειροποίητο. Εδώ όμως το πράγμα για λόγους που μέχρι τώρα δεν καταλαβαίνουμε, στράβωσε.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι, ότι επειδή το πρόβλημα είναι τεχνικό, αν μπουν στην άκρη τα όποια έντονα αισθήματα και από τις δύο πλευρές, θα λυθεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ πιστεύω οτι αν υπάρχει καλή θέληση και απο τις 2 πλευρές το πρόβλημα θα λυθεί. Τεχνικό είναι θα διορθωθεί.

Και μή μένετε στο τρόπο μεταφοράς και αποστολής. Μή νομίζετε οτι οι εταιρίες courier μεταφέρουν κάτι με εγγύηση! Εχω δεί πώς πετάνε τις τηλεοράσεις και τα κουτάκια με τα κινητά. Γι αυτο όταν πάς να στείλεις κάτι σου λένε είναι η εργοστασιακή συσκευασία? Εχεις απόδειξη αγοράς? Αν ναι τότε είναι ασφαλισμένο. Γιατί ο κατασκευαστής πχ ενα κινητό το βάζει σε σωστό κουτί, αφρολέξ κλπ και ξέρι τις ανοχές στις πτώσεις. Το τηλεσκόπιο τώρα το χειροποιητο, φυσικά δε θα έχει απόδειξη ούτε και κουτί εργοστασίου! Οπότε σε μια μεταφορική που ξέρεις μπορεί να το προσέξει ο μπαρμπα Μήτσος, γιατί αν πάθει κάτι θα χαλάσει το όνομα, ενώ η courier εχει τα ψιλά γράμματα! (ψάξτε το αυτο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τους κατασκευαστές, ακομη και μεγάλης φήμης κατασκευαστές κάνουν λάθη. Ποιο είναι το παλικάρι με το 18" Obsession που χάνει ευθυγράμμιση με την κίνηση πάνω κατω; Το laser φεύγει πιλύ σπο το κέντρο. Αυτός ζήτησε τη βοήθεια του Δημήτρη για να λύσει το θέμα του. Ένα θέμα χωρίς λύση γιατί αν θυμάμαι καλά θα έπρεπε το Ultra compact 18" να έχει 4 ζευγάρια trust αντί για 3 αλλά για compact λογους ειναι ετσι. Δηλαδή το τηλεσκόπιο ταλαντεύεται.

 

Από Αμερική εννοείται έφαγε πόρτα για το θέμα του. Ή σιγά μην τ στείλει πίσω με 1000+ μεταφορικά + ξανά τελωνείο + να πιάνουν οι τελωνειακοί τον καθρέφτη με τις δαχτυλάρες τους.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης