Jump to content

Unistellar eVscope, το μέλον των ερασιτεχνικών τηλεσκοπίων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετυχε δέν υπάρχει προβλημα!!!

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και σημερα σκεπτόμαστε ετσι, αύριο μπορεί αλλιώς!!!

Οπως λένε και οι αμερικανοί το μόνο σιγουρο σε αυτη τη ζωή είναι οι φόροι και ο θάνατος!!!

:D

 

Να γιατί λατρεύω το astrovox! :D

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Όλα τα βίντεο του συγκεκριμένου στο youtube είναι απίστευτα και γενικά ο τρόπος και τα θέματα που παρουσιάζει είναι ευφυέστατα και τελείως διασκεδαστικά παρόλο που αγγίζει δυσκολα θέματα.

Ενα τελευταίο έχει να κάνει με το stellina:

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astro biscuit!

 

Πολύ διαφωτιστικό. Κατάλαβα πως αυτά τα τηλεσκόπια δεν έχουν πλάκα για άτομα σαν και εμένα. Εγώ θέλω γυαλί, γυαλί και από επάνω γυαλί. Υπολογιστές χρησιμοποιώ 40 χρόνια, χώρια τα Palm, Tablet, Smartphone. Μπούχτισα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το ίδιο, και μαλιστα vintage japanese glass στο προσοφθαλμιο με σχημα volcano smoothie κλπ χωρις eyecaps λαστιχάκια (παρόλο που είναι χρησιμα) για αμεσότερη επαφη μεταλλου, δέρματος, γυαλιου, ματιου και συμπαντος!!! δεν υπάρχει ωραιότερη εμπείρία.

Ακόμα και στους es κατεβαζω τα λαστιχακια πιά.... Δεν ξέρω αν οφείλεται σε ηλικιακό παράγοντα ή είναι αλλαγή προτιμησης. Τα μάτια είναι παντως τσεκαρισμένα πρόσφατα.

Και οι ληψεις που κανω με την dslr είναι μονές, χωρις στακαρίσματα, οτι αποτυπωσει η μηχανη.

Το πολυ πολύ να δωσω λιγο boost σε φωτεινοτητα ευκρίνια κλπ ωστε να αναδειχθεί λίγο παραπάνω το αντικείμενο.

Κακά τα ψεματα οταν κάτι σου σερβίρεται τοσο ετοιμο χανει την αξία του...

Η χαρά του να βγάζεις τις πρωτες αστρο φωτο με τα δικά σου μεσα ανεξαρτητως αποτελεσματος είναι οπως όταν βρίσκεις το πρωτο σου αντικείμενο χειροκίνητα.

Αλλά ο astrobiscuit είναι φοβερος!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θα ήθελα να δώ απο την αρχή μεχρι το τελος τη διαδικασία είναι η φιλμάτη αστροφωτογραφία...

Απο τη ληψη με κλασσική μηχανή φιλμ, μεχρι την εμφάνιση σε σκοτεινό δωμάτιο.

Είναι εξαιρετικά δυσκολο.

Ο giorgosgr το κάνει αυτό και πρέπει να είναι και ο μοναδικός στον πλανήτη πια.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα βίντεο του συγκεκριμένου στο youtube είναι απίστευτα και γενικά ο τρόπος και τα θέματα που παρουσιάζει είναι ευφυέστατα και τελείως διασκεδαστικά παρόλο που αγγίζει δυσκολα θέματα.

Ενα τελευταίο έχει να κάνει με το stellina:

Όντως πολύ ωραία παρουσίαση και ευχάριστη. Αυτό που κρατάω είναι ότι πρέπει να πληρώσω 4000€ για κάτι που θα μου στερήσει το 80% της απόλαυσης της διαδικασίας και θα μου δώσει 50% χειρότερο αποτέλεσμα στους εύκολους κιόλας στόχους. Thanks but no thanks

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα βίντεο του συγκεκριμένου στο youtube είναι απίστευτα και γενικά ο τρόπος και τα θέματα που παρουσιάζει είναι ευφυέστατα και τελείως διασκεδαστικά παρόλο που αγγίζει δυσκολα θέματα.

Ενα τελευταίο έχει να κάνει με το stellina:

Όντως πολύ ωραία παρουσίαση και ευχάριστη. Αυτό που κρατάω είναι ότι πρέπει να πληρώσω 4000€ για κάτι που θα μου στερήσει το 80% της απόλαυσης της διαδικασίας και θα μου δώσει 50% χειρότερο αποτέλεσμα στους εύκολους κιόλας στόχους. Thanks but no thanks

 

Έχει και άλλα θεματα αν ο ψάξετε στο κανάλι του πολύ ενδιαφέροντα και έξυπνα παρουσιασμένα...

Απο χαμηλού κόστους αστροφωτογράφισή, μεχρι και για το σύμπαν θεωρίες.

Βλέπονται όλα πολύ ευχάριστα.

οσο για τα 4000 δεν έχεις άδικο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γέλιο είναι ότι έχω ένα φίλο που θέλει να το πάρει για να κάνει πλανητική μόνο χωρίς να κουράζεται και προσπαθώ μάταια να τον πείσω ότι ΔΕΝ κάνει για Πλανητική λόγω μικρού εστιακού μήκους. Αν έχεις βέβαια 4000 για πέταμα τι να πω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γέλιο είναι ότι έχω ένα φίλο που θέλει να το πάρει για να κάνει πλανητική μόνο χωρίς να κουράζεται και προσπαθώ μάταια να τον πείσω ότι ΔΕΝ κάνει για Πλανητική λόγω μικρού εστιακού μήκους. Αν έχεις βέβαια 4000 για πέταμα τι να πω...

 

Πέστου να το παρει αφου επιμένει. Μην προσπαθείς να βάλεις μυαλό και να χαλάσεις το αφήγημα σε όποιον θέλει να πιστεύει ό,τι του έρθει χωρίς να γνωρίζει. Παρότι δεν είμαι θρήσκος θα πω ότι: «Αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν καί δευτέραν νουθεσίαν παραιτού». Να πληρώσει για να μάθει!

Για το stellina-unistellar-evscope και όλα τα συναφή η απάντηση είναι πως όχι μόνο δεν αξίζουν τα 4000€ αλλά ούτε τζάμπα

Με λιγότερο από 1200-1500 στήνεις ανάλογο σύστημα (πχ Meade LX65, Skywatcher 102/500, κάποια ASI ή ανάλογη κάμερα, laptop όλοι έχουν).

Παιχνίδια για μπουρζουάδες που νομίζουν πως η αστρονομία κατακτάται χωρίς κόπο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Αναρωτιέμαι, 2.5 χρόνια μετά, πόσοι το έχουν αγοράσει ή δοκιμάσει από εδώ;

Ως εργαλείο αντιμετώπισης της φωτορρύπανσης περισσότερο, για μέσα στην πόλη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα !

Σελίδα 7 παρακάτω το σχόλιο του Loukas123 είναι το πιο πρόσφατο που έχω δει. Έχει και φωτό

https://www.astrovox.gr/forums/topic/24851-παρατήρηση-βιντεοαστρονομίας/page/7/#comment-282198

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 30/10/2023 at 9:48 ΜΜ, vagkaf said:

Καλησπέρα !

Σελίδα 7 παρακάτω το σχόλιο του Loukas123 είναι το πιο πρόσφατο που έχω δει. Έχει και φωτό

https://www.astrovox.gr/forums/topic/24851-παρατήρηση-βιντεοαστρονομίας/page/7/#comment-282198

 

Ευχαριστώ πολύ.

Πήρα τις πληροφορίες μου. 

Είναι μεν εντυπωσιακό, αλλά όχι αληθοφανές. Καταστρέφεται το βίωμα της ζωντανής θέασης. 

Ενδέχεται φυσικά στο μέλλον να μην μπορείς να δεις κυριολεκτικά τίποτε χωρίς ψηφιοποίηση.

  • Μου αρέσει 2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης