Jump to content

Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χθεσινη παρατηρηση βιντεοαστρονομιας εξοπλισμος az gte 102/500 asi224 0.5 focal reducer uv/ir cut filter η 224 σταθερη αξια εξαιρετικη ευαισθησια και χαμηλο θορυβο στους λιγους χρονους παρατηρησης του καθε αντικειμενου..με τη σειρα ειναι το νεφελωμα του ωριωνα το running man nebula το monkey head nebula και το νεφελωμα ροζετα

Stack_144frames_576s_WithDisplayStretch.png

Stack_180frames_720s_WithDisplayStretch.png

Stack_76frames_608s_WithDisplayStretch.png

Stack_126frames_504s_WithDisplayStretch.png

Το επεξεργάστηκε ο Kondylis
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

• 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα σε ολη την ομαδα, διαβασα σε πολυ λιγο χρονο ολες τις σελιδες!
ειναι πολυ ομορφα αυτα που ανεβαζετε!!
στα δικα μου τωρα... εχω ενα dob 12" και μενω στην Αθηνα.
το προβλημα το φανταζεστε ολοι!   χωρις υπερβολες, βλεπω σχεδον τα παντα εκτος απο νεφελωματα.
τα πλανητικα τα βλεπω καθαρα, τα σμηνη δεν το συζηταμε, τους γαλαξιες τωρα που ειναι το θεμα μου βλεπω σε ολους τους mag 9,9.5 και κατω μονο τους θαμπους πυρηνες τους.
διαβαζοντας ολο το thead ειδα οτι μπορεις να δεις πραγματα παραπανω με τη χρηση καμερας.

καταλαβαινω οτι σε dob δεν μπορεις να εχει εκθεσεις, αλλα με το να κινεις  το σωληνα πιστευω καποια δευτερολεπτα θα τα παρεις.  (οχι οτι ειναι το καλυτερο)  απλα ο στοχος μου ειναι να μπορω να βλεπω στο λαπτοπ οτι βλεπω στο προσοφθαλμιο, αντε και λιγο καλυτερα τους γαλαξιες.

οσο αφορα τους πλανητες, στο 12"  και με το κινητο να τους βγαλεις, θαυμασιοι θα ειναι.

με λιγο ψαξιμο ειδα οτι μια οικονομικη καμερα -με πολυ καλο Chip-  βαθεος ουρανου ειναι αυτη εδω.
https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/omegon-camera-guide-2000c-color/p,61034#tab_bar_1_select

αν υπαρχει
καποια αλλη γνωμη η προταση με ταβανη τα 300 ευρω, πολυ ευχαριστως να την ακουσω!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημοσιεύτηκε (επιμελήθηκε)

Η κάμερα κάνει. Και για "βιντεοαστρονομια" (eaa) και για πλανητική.

Όμως με το χειροκίνητο dob (+ την πολύ μεγάλη εστιακή) είναι πρακτικά αδύνατο να καταφέρεις να κάνεις βιντεοαστρονομια. Ακόμα κ με equatorial platform είναι πολύ δύσκολο. Πλανητική όμως γίνεται.

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχόλιο

1 hour ago, diorip said:

Η κάμερα κάνει. Και για "βιντεοαστρονομια" (eaa) και για πλανητική.

Όμως με το χειροκίνητο dob (+ την πολύ μεγάλη εστιακή) είναι πρακτικά αδύνατο να φέρεις να κάνεις βιντεοαστρονομια. Ακόμα κ με equatorial platform είναι πολύ δύσκολο. Πλανητική όμως γίνεται.

ωραια! τον τροπο θα τον βρω, απλα η καμερα με ενδιαφει να κανει εστο για να βγαζω 2-3 φωτο αυτο που βλεπω στο προσοφθαλμιο, η εστο ενα βιντεακι μεχρι να γινει η διελευση του αντικειμενου... (εκει κανει καποια δευτερολεπτα)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σε πλανητική και σε φωτογράφηση της σελήνης θα είσαι παρά πολύ καλά (δύσκολα αλλά καλά).

Για EAA όμως, εγώ με χειροκίνητο 8αρι Dob και την ASI224 δεν κατάφερα  τίποτα.

Εάν προχωρήσεις να χρησιμοποιήσεις των ερευνητή 9-50 και να τον ρυθμίζεις πριν από κάθε προσπάθεια (μέρα και με την κάμερα στο προσοφθάλμιο ) με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

Το πεδίο σου θα είναι κάτω από 0,2 της μοίρας όποτε τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

astronomy_tools_fov (3).png

• Like 1

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο

7 hours ago, Nikos SaM said:

Σε πλανητική και σε φωτογράφηση της σελήνης θα είσαι παρά πολύ καλά (δύσκολα αλλά καλά).

Για EAA όμως, εγώ με χειροκίνητο 8αρι Dob και την ASI224 δεν κατάφερα  τίποτα.

Εάν προχωρήσεις να χρησιμοποιήσεις των ερευνητή 9-50 και να τον ρυθμίζεις πριν από κάθε προσπάθεια (μέρα και με την κάμερα στο προσοφθάλμιο ) με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

Το πεδίο σου θα είναι κάτω από 0,2 της μοίρας όποτε τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

astronomy_tools_fov (3).png

Το εχω υπ οψην μου! οτι εχει πολυ μικρο καδρο, με ενα μειωτη διορθωνεται καπως το θεμα, ο βασικος μου στοχος ειναι τα πλανητικα νεφελωματα, μιας και τα βλεπω  πεντακαθαρα με το ματι...
υστερα, το δευτερο που σκεφτομαι ειναι οτι κραταω το βιντεο και δεν το κανω φωτογραφια, (εχω αρκετα απο το παλιο μου τηλεσκοπιο) απλα κανει τη διελευση του απο το καδρο και το εχεις!
-και εκει ειναι που πονταρω, στην απλη διελευση, αντε και λιγο να βοηθησεις απαλα  το σωληνα να κεντραρει, ειναι μερικα δευετρολεπτα, που ειναι αρκετα καρε για staking-

αν κανω λαθος διορθωσε με, δεν εχω μεγαλη πειρα, απλα με τα λιγα που εχω δει με μια καμερουλα της πλακας ( https://www.bresser.de/Astronomie/Zubehoer/Astrophotographie/BRESSER-MikrOkular-Full-HD-Okularkamera.html) που εχω στην κατοχη μου τωρα και μου εχει ανοιξει η ορεξη!

Σύνδεσμος για σχόλιο

• 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια εκανα χθες μια παρατηρηση γαλαξιων και σφαιρωτων σμηνων με το azgte 102/500 και με την καμερα asi178mm mono..εξαιρετικη καμερα ωραια αναλυση οχι ευαισθητη σαν την 290 την μονοχρωμη αλλα αποδιδει πολυ καλα για τους μικρους χρονους οι εκθεσεις μου ηταν 8 δευτερολεπτα με τον καθε στοχο εως 8 λεπτα το πολυ με τη σειρα ειναι τα δυο σφαιρωτα σμηνη μ13 και μ5(το μεσιε 5 εχει αστρα ηλικιας 12 δισεκατομμυριων ετων απο τα παλαιοτερα σμηνη) και ετα ο γαλαξιας μ63 και ο γαλαξιας μ51 

Stack_62frames_248s_WithDisplayStretch.png

Stack_64frames_256s_WithDisplayStretch.png

Stack_68frames_544s_WithDisplayStretch.png

Stack_69frames_552s_WithDisplayStretch.png

• Like 4
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης