Jump to content

προταση για τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ειμαι καινουριος και θα ηθελα να μου προτεινετε ενα τηλεσκοπιο μεχρι 1000 ευρω θελω να βλεπω και περα απο το ηλιακο συστημα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλώς ήρθες φίλε μου!!!!!!!!

Για αρχή σου πρωτείνω να πάρεις αυτό:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

 

Έχω το ίδιο και είναι πάρα πολύ καλό.

Στο συνιστώ!!!!!!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι βέβαια μπορείς!!!!!!!!!!!!!!

Μπορείς να δείς γαλαξίες,ανοιχτά και σφαιρωτά σμήνη κ.α

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση.

Για τα νεφελώματα υπάρχουν ειδικά φίλτρα για να τα δεις.

Ένα από τα πιο γνωστα είναι το ΟΙΙΙ

ή το UCH.Επειδή τα έχω σου λέω πως είναι πάρα πολύ καλά!!!!!

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=930

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=933

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία ερώτηση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι! Όλες αποσκοπούν στη διεύρυνση των γνώσεών μας!

Φυσικά και μπορείτε να δείτε νεφελώματα, ακόμα και με πολύ λιγότερες ίντσες δηλαδή. Καλό θα ήταν όμως να μας διασαφηνίσετε τις ανάγκες σας ως παρατηρητής (φωτορύπανση, στόχοι, φωτογραφία, δυνατότητα μετακίνησης κτλ.). Βέβαια, αν δεν τα έχετε προσδιορίσει όλα αυτά, μπορείτε πάντα να κάνετε μία αναζήτηση στο φόρουμ σε παλαιότερες δημοσιεύσεις που πιθανόν θα σας φανούν χρήσιμες.

 

Καλή συνέχεια! :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση.

Για τα νεφελώματα υπάρχουν ειδικά φίλτρα για να τα δεις.

Ένα από τα πιο γνωστα είναι το ΟΙΙΙ

ή το UCH.Επειδή τα έχω σου λέω πως είναι πάρα πολύ καλά!!!!!

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=930

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=933

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να γνωριστεί από κοντά με το τηλεσκόπιό του, πριν εισάγεις νέους όρους που μπορεί να τον αποπροσανατολίσουν. Εννοώ, ότι συνετό θα ήταν να πάρει μία γεύση πρώτα από το τι εστί αστροπαρατήρηση κι έπειτα να χρησιμοποιήσει ειδικότερα εξαρτήματα στον εξοπλισμό του. :D

 

Φιλικά,

Ελένη

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νεφελώματα φαίνονται και χωρίς φίλτρα. Καλύτερα να δείτε στο μέλλον τι θα χρειαστείτε αφού έχετε αγοράσει το τηλεσκόπιο. Πριν αγοράσετε το τηλεσκόπιο καλύτερα να πάρετε κάποιο βιβλίο όπως το Night Watch(http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598) ή το the backyard astronomer's guide (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765) και τα δύο είναι πολύ καλά!
π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε με τόσα χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο από Κινέζικο Sky Watcher.Δες τα orion optics που είναι σαφώς καλύτερα http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonianrange.html

Στην Ελλάδα τα εμπορεύεται η Ακτίς http://www.aktistar.com/

Αλλά καλύτερα πριν προχωρήσεις σε αγορά να διαβάσεις όπως πολύ σωστά σου επεσήμανε ο gialouris το Night Watch.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλήσπέρα Νότη,

 

Επειδή είχα και εγώ το ίδιο δίλλημα με εσένα οταν ξεκίνησα όσον αφορά την επιλογή του τηλεσκοπίου θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Επειδή η επιλογή του τηλεσκοπίου είναι ένα πολύπλοκο θέμα και ορίζετε απο τις ανάγκες του καθενός πρέπει πρώτα να σκεφτείς τι θεωρείς πιο σημαντικό για εσένα και τι είναι αυτό που θα σου προσφέρει περισσότερη ευχαρίστηση απο την χρήση ενός τηλεσκοπίου. Σημαντικοί παράγοντες για εμένα είναι:

1. Φορητότητα. Θες να μετακινείς συχνά το τηλεσκόπιο σου απο ένα σημείο σε κάποιο άλλο? Θα κουβαλάς το τηλεσκόπιο στο αμάξι σου και θα βγαίνεις εκτός πόλης για παρατήρηση? Πόσο συχνά έχεις σκοπό να κάνεις παρατήρηση?

2. Ώρα που απαιτείτε για να στήσεις το τηλεσκόπιο. Θες να το βγάζεις στο μπαλκόνι και μέσα σε 2 λεπτά να κάνεις παρατήρηση ή δεν σε πειράζει ο χρόνος προετοιμασίας? η επιλογή που θα κάνεις μπορεί στο τέλος να επηρεάσει το πόσο συχνα θα κάνεις παρατήρηση το οποίο είναι λάθος. Πρώτα σκέφτεσαι κάθε συχνά θές να κάνεις παρατήρηση και μετά επιλέγεις το τηλεσκόπιο.

3. Ποιοί στόχοι σε ενδιαφέρουν περισσότερο? Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το απαντήσεις πρίν παρατηρήσεις γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι σαρεσει πριν το δεις. Μία πολύ καλή λύση θα ήταν να πάς σε μία συνάντηση και να παρατηρήσεις μέσα απο πολλά τηλεσκόπια.

4. Θα σε ενδιέφερε η φωτογράφηση μελλοντικά? Αυτό βέβαια θα έπρεπε να σε απασχολεί απτην στιγμή που σκέφτεσαι να πάρεις ένα τηλεσκόπιο το οποίο θα το κρατήσεις χρόνια και μελλοντικά θα κάνεις και φωτογράφηση.

Αν απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις θα μπορούσαν τα πεδιά να σε κατευθύνουν πιο σωστά.

Πολλοί κάνουν λάθος επιλογή τηλεσκοπίου το οποίο έχεις ως αποτέλεσμα να μην το χρησιμοποιούν στο τέλος. Το καλό τηλεσκόπιο δεν είναι αυτό που σου δίνει τις πιο εντυπωσιακές εικόνες αλλά αυτό που θα το χρησιμοποιείς πιο συχνά.

Το τηλεσκόπιο που σου πρότεινε ο Μάκης είναι πολύ καλό για αρχή και όταν λέμε για αρχή μην θεωρείς πως είναι ΜΟΝΟ για αρχή, αυτό το τηλεσκόπιο μπορείς να το κρατήσεις και για μία ζωή. Πάρτο δοκίμασε το, δες στόχους, εξοικειώσου με τον ουρανό και αν θεωρείς πως δεν σε ικανοποιεί πούλα του και πάρε κάποιο άλλο (μετά θα έχεις την εμπειρία και θα έχεις επισημάνει τι σαρέσει και περισσότερο). Είναι ένα φτηνό τηλεσκόπιο σε σχέση με αυτά που προσφέρει γιατί μπορείς να δείς τα πάντα με αυτό. Ακόμα και με το πιο μικρό σε ίντζες (8") μπορείς να δείς τα πάντα.

Μήν αγχώνεσαι με το πρώτο τηλεσκόπιο που θα πάρεις, είναι αυτό που θα σε κάνει να επιλέξεις το δεύτερο μόνος σου χωρίς την βοήθεια κανενός. Επέλεξε κάτι φτηνό (δεν σημαίνει απαραίτητα και κακό) για αρχή :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγόρασε πρωτα το Nightwatch και μην βιαστεις στην αγορά τηλεσκοπίου. Η αποψή μου είναι να πάρεις ένα dob 8" :http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχε υπ' όψιν πως θα χρειαστεί να πάρεις και μερικούς προσοφθαλμίους φακούς, πρέπει να τους υπολογίσεις και αυτούς λοιπόν. Κατά τ' άλλα, υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιθυμίες και ανάγκες και αναλόγως πολλά διαφορετικά τηλεσκόπια, αν όμως έχεις τα χρήματα, τον χώρο αποθήκευσης και τις δυνατότητες μεταφοράς, ένα μεγαλύτερο σε διάμετρο τηλεσκόπιο πάντοτε υπερτερεί από ένα μικρότερο, με τις 6-12 ίντσες (150-300mm) να είναι τα συνήθη μεγέθη που δίνουν αρκετές δυνατότητες χωρίς να προβληματίζει η μεταφορά και το στήσιμό τους. Με τα μικρότερα θα επιδιώξεις κυρίως τους πλανήτες και λιγότερα αντικείμενα βαθέος ουρανού.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το backyard astronomers guide μεταφρασμενο απορω γιατι ακομα προτεινουμε το nightwatch για αρχικη ενημερωση...τα λεει ολα και πολυ πιο αναλυτικα.

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως επειδή το ύφος του nightgwatch είναι πιο απλό από το backyard astronomer's guide.

Επειδή όμως έχω την τύχη να έχω και τα δυο βιβλία και επομένως έχω να προτείνω να πω

πως το nightwatch είναι πιο απλά γραμμένο ενώ το backyard astronomer's guide

αναφέρεται κυρίως για τον προχωρημένο ερασιτέχνη αστρονόμο!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια που μπορείς να πάρεις για ξεκίνημα είναι τα εξής σε γενικές γραμμές:

Διοπτρικό αχρωματικό (μακρύκανο) 4" και πάνω

Νευτώνιο ισημερινό 6" και πάνω

Νευτώνιο dobsonian 8" και πάνω

Καταδιοπτρικό 6" (μιλώ για Celestron Nexstar, δεν ξέρω αν επαρκεί το χιλιάρικο)

και ΝΑΙ πλέον το λέω να μην πάρεις dob την καραμέλα "πάρε dob και Nightwatch" την έχω βαρεθεί...

Πάρε ΙΣΗΜΕΡΙΝΟ τηλεσκόπιο με μοτέρ στην ορθή ανφορά ακόμα και ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΝΟΙΓΜΑ. Να μάθεις να στήνεις, να ευθυγραμμίζεις πολικά και να έχεις την άνεση του να παρακολουθεί τα ουράνια σώματα που στοχεύεις αντί να σπρωχνεις κάθε τόσον και να παίξεις και με τη στοιχειώδη αστροφωτογραφία. Είμαι της γνώμης πως καλύτερη επιλογή είναι το ισημερινό νευτώνιο με δεύτερη καλύτερη αν έχεις πρόβλημα χώρου και μεταφοράς ή αν βαριέσαι το στήσιμο το 6" SC ή και μεγαλύτερο (ξεφεύγεις όμως από τον προυπολογισμό σου).

Για προσοφθάλμιους μη σπρώξεις χρήμα ΔΕΝ είναι το μισό τηλεσκόπιο. Με δυο plossl 25 και 12mm και barlow 3x είσαι μια χαρά για το 90% των παρατηρήσεών σου. Το μεγαλύτερο πεδίο δεν σημαίνει πως βλέπεις και καλύτερα και δεν είναι κριτήριο ποιότητας το μέγεθος του πεδίου αλλά η οξύτητα των ειδώλων, το κοντράστ και η έλλειψη γεωμετρικών παραμορφώσεων. Με εκνευρίζει η ερώτηση όταν βλέπουν έναν προσοφθάλμιο "πόσο πεδίο έχει;" Τα dobsonian το έφεραν αυτό γιατι βοηθάει στο "σπρώξε". Αν αργότερα θελήσεις τηλεσκόπιο με μεγαλύτερο άνοιγμα πας σε dobsonian 10-12" ή και παραπάνω που τα ισημερινά νευτώνια δεν είναι πρακτικά στη μεταφορά.

ΥΓ το Nightwatch είναι φυσικά άριστο βιβλίο αλλά υπάρχει άλλο ένα άριστο βιβλίο για αρχάριους το οποίο δεν βλέπω να αναφέρεται εδώ. Το "Turn left at Orion".

Επίσης και τον pocket sky atlas χρειάζεσαι. Είναι ο μόνος που δεν θα δυσκολεύεσαι να χρησιμοποιείς δίπλα στο τηλεσκόπιο. Έχω τον Herald Bobroff που είναι άριστος αλλα με τις Α3 διαστάσεις του άντε χρησιμοποίησε τον... Το ίδιο ισχύει και για τον sky atlas 2000.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια που μπορείς να πάρεις για ξεκίνημα είναι τα εξής σε γενικές γραμμές:

Νευτώνιο ισημερινό 6" και πάνω .

=D>
και ΝΑΙ πλέον το λέω να μην πάρεις dob την καραμέλα "πάρε dob και Nightwatch" την έχω βαρεθεί... .
=D> =D> =D>
Πάρε ΙΣΗΜΕΡΙΝΟ τηλεσκόπιο με μοτέρ στην ορθή ανφορά ακόμα και ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΝΟΙΓΜΑ. Να μάθεις να στήνεις, να ευθυγραμμίζεις πολικά και να έχεις την άνεση του να παρακολουθεί τα ουράνια σώματα που στοχεύεις αντί να σπρωχνεις κάθε τόσον
=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Το μεγαλύτερο πεδίο δεν σημαίνει πως βλέπεις και καλύτερα και δεν είναι κριτήριο ποιότητας το μέγεθος του πεδίου αλλά η οξύτητα των ειδώλων, το κοντράστ και η έλλειψη γεωμετρικών παραμορφώσεων. .
=D> =D>

Έχω τον Herald Bobroff που είναι άριστος αλλα με τις Α3 διαστάσεις του άντε χρησιμοποίησε τον... Το ίδιο ισχύει και για τον sky atlas 2000.
=D> Γιώργο δεν είναι το μέγεθος του χάρτη το θέμα. Θα έλεγα η έλλειψη διάθεσης.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τον Herald Bobroff που είναι άριστος αλλα με τις Α3 διαστάσεις του άντε χρησιμοποίησε τον...

Είσαι από τους τυχερούς που τον πρόλαβαν...

+1 στο "turn left at orion" αλλά οπωσδήποτε ναι και στο Nightwatch - είναι καλογραμμένο και must για κάθε αρχάριο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και ΝΑΙ πλέον το λέω να μην πάρεις dob την καραμέλα "πάρε dob και Nightwatch" την έχω βαρεθεί...

Γιώργο η αλήθεια είναι πως κ εγώ έχω βαρεθεί να δίνω την ίδια συμβουλή αλλά θα συνεχίσω να την δίνω γιατί απλά είναι ο καταλληλότερος (αν κ όχι ο μόνος) συνδυασμός για έναν αρχάριο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες στην κοινότητα! Θα σου πρότεινα το βιβλίο με τίτλο THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE που θα το βρεις εδώ:http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765 επειδή ένα μεγάλο τμήμα του βιβλίου αναλύει τους τύπους των τηλεσκοπίων, τους προσοφθάλμιους φακούς καθώς και τα χρήσιμα αξεσουάρ. Εμένα σαν αρχάριο με βοήθησε περισσότερο από το Nihgtwatch που επίσης κατέχω. Κατόπιν αφού θα είσαι ενημερωμένος για τους τύπους των τηλεσκοπίων και πως λειτουργούν πάνω κάτω, θα κατανοήσεις καλύτερα τις προτάσεις που σου έχουν κάνει τα παιδιά εδώ, και θα κάνεις την επιλογή σου.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το nightwatch αφιερωνει για εξοπλισμο καμια 10αρια σελιδες ενω το backyard πολλαπλασιες...

παρε κατευθειαν το 2ο θα σε βοηθησει πιο πολυ...

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ. Καλύτερα πλέον το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE κατ' ευθείαν. Και ενημέρωση από το Site http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Backyard_Astronomers_Guide.html

 

Μέχρι να το πάρεις, δες τον online οδηγό αγοράς εισαγωγικού τηλεσκοπίου: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/The_Best_Beginner_Telescopes.html

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν λες προσθαλαμιους ποσο εχει ενας καλος ααα και τα φιλτρα για τους πλανιτεσ ποιο ρολο παιζουν???

 

Ξέχνα τα φίλτρα για την ώρα. Είναι εντυπωσιακά στην όψη αλλά κάνουν ελάχιστα πράγματα. Ειδικά σε ένα μικρό τηλεσκόπιο κάνουν περισσότερη ζημιά (σκοτεινό είδωλο).

Πόσο κοστίζουν οι φακοί; Μεγάλο θέμα. Για να το απλοποιήσω, με τιμές καινούριων στην Ελλάδα, έχουμε εκείνους που κοστίζουν:

1. Κάτω από 90 ευρώ

2. 100-190 ευρώ

3. 200-390 ευρώ

4. 400-790 ευρώ

 

Υπάρχουν πάντα και ακριβότεροι.

Με την κατηγορία 1 θα δεις.

Με την κατηγορία 2 θα δεις πολύ καλύτερα

Με την κατηγορία 3 ακόμη καλύτερα, σε ορισμένους τομείς

από εκεί και πάνω πρόκειται για ένα μείγμα lifestyle και τελειοθηρίας.

Εγώ, όπως πολλοί άλλοι, πήγα τα βήματα με την σειρά, πρώτα το 1, μετά το 2, τώρα είμαι στο 3, για παρακάτω δεν ξέρω.

Μερικοί θα σου προτείνουν να πας κατευθείαν στο 3, εγώ να ξεκινήσεις από το 2 αν βλέπεις τα πράγματα σοβαρά, ή και να μείνεις στο 1 αν απλά θέλεις να έχεις ένα τηλεσκόπιο να δεις κάποια πράγματα, χωρίς να προβλέπεται να γίνεις μανιώδης ερασιτέχνης αστρονόμος.

Ξέρω και έναν που ξεκίνησε από το 4 βέβαια.

Διάβασε το βιβλίο που λέμε να καταλάβεις τις διαφορές των προσοφθαλμίων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν λες προσθαλαμιους ποσο εχει ενας καλος ααα και τα φιλτρα για τους πλανιτεσ ποιο ρολο παιζουν???

 

Ξέχνα τα φίλτρα για την ώρα. Είναι εντυπωσιακά στην όψη αλλά κάνουν ελάχιστα πράγματα. Ειδικά σε ένα μικρό τηλεσκόπιο κάνουν περισσότερη ζημιά (σκοτεινό είδωλο).

Πόσο κοστίζουν οι φακοί; Μεγάλο θέμα. Για να το απλοποιήσω, με τιμές καινούριων στην Ελλάδα, έχουμε εκείνους που κοστίζουν:

1. Κάτω από 90 ευρώ

2. 100-190 ευρώ

3. 200-390 ευρώ

4. 400-790 ευρώ

 

Υπάρχουν πάντα και ακριβότεροι.

Με την κατηγορία 1 θα δεις.

Με την κατηγορία 2 θα δεις πολύ καλύτερα

Με την κατηγορία 3 ακόμη καλύτερα, σε ορισμένους τομείς

από εκεί και πάνω πρόκειται για ένα μείγμα lifestyle και τελειοθηρίας.

Εγώ, όπως πολλοί άλλοι, πήγα τα βήματα με την σειρά, πρώτα το 1, μετά το 2, τώρα είμαι στο 3, για παρακάτω δεν ξέρω.

Μερικοί θα σου προτείνουν να πας κατευθείαν στο 3, εγώ να ξεκινήσεις από το 2 αν βλέπεις τα πράγματα σοβαρά, ή και να μείνεις στο 1 αν απλά θέλεις να έχεις ένα τηλεσκόπιο να δεις κάποια πράγματα, χωρίς να προβλέπεται να γίνεις μανιώδης ερασιτέχνης αστρονόμος.

Ξέρω και έναν που ξεκίνησε από το 4 βέβαια.

Διάβασε το βιβλίο που λέμε να καταλάβεις τις διαφορές των προσοφθαλμίων.

 

Ωραία λίστα τιμών-κατηγοριών Κώστα! Καλύτερα όπως λες και εσύ, είναι αφού διαβάσει το "The Backyard" (έστω τις πρώτες σελίδες) και αποφασίσει πιο τηλεσκόπιο του ταιριάζει, να επιλέξει πάνω κάτω φακούς στην "κατηγορία 2" την οποία αναλύει όμορφα, και να μην προβεί από τώρα σε υπερβολικές και πολυέξοδες αγορές εφ'όσον το budget είναι στα 1.000€.

@Notis...Συμφωνώ ότι για τώρα δεν χρειάζεσαι φίλτρο. Αν τελικά πάρεις τηλεσκόπιο διαμετρήματος 8" και πάνω, θα διαβάσεις τι νεφελώματα βλέπεις με το κάθε φίλτρο για να επιλέξεις (Υπάρχει λίστα στο εν λόγω βιβλίο). Εγώ έχω πάρει το Baader UHC-S και δεν έμεινα ικανοποιημένος.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης