Jump to content

Καταγραφη sqm στα σημεια παρατηρησης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καταγραψει μεχρι τωρα το sqm σε 3 σημεια που κανουμε εξορμησεις με το SQM-L. Η μετρατροπη σε NELM, naked eye limiting magnitude, δεν ειναι απολυτη, αλλα ενδεικτικη και ειναι βαση αυτης της φορμουλας του Don Pensack η οποια ειναι NELM=[(SQM-8.89)/2) +0.5] και δουλευει αρκετα καλα σε ουρανους με sqm πανω απο 20.5.

Αυτο που μας ενδιαφερει ομως κυριως σαν κοινο σημειο αναφορας ειναι το SQM το οποιο ειναι αντικειμενικο και δεν βασιζεται στον καθε παρατηρητη που βλεπει περισσοτερα η λιγοτερα αναλογα με την οξυτητα των ματιων, την προσαρμογη στο σκοταδι, την ηλικια κλπ.

 

Κιθαιρωνας: SQM 20.92 σε μια απο τις καλυτερες βραδιες που εχω δει εκει. NELM 6.51

 

Κρυονερι Κορινθιας στο αστεροσκοπειο με πολυ καλη βραδια: SQM 21.12, NELM 6.61

 

Παρνωνας, με καμποση υγρασια: SQM 21.65, NELM 6.88

 

Τα παιδια απο τον Σκινακα εχουνε δωσει μεσο ορο SQM 21.5. Αν και πιστευω σε καλες βραδιες θα ειναι μεγαλυτερο, αν μπορουν ας διαφωτισουν πανω στο θεμα.

 

Στο χωριο μου, το Χιλιομοδι Κορινθιας μετρησα SQM 20.55 NELM 6.3 Βεβαιως 6.3 αστερι δεν μπορεις να δεις καθοτι δεν υπαρχει προσαρμογη στο σκοταδι λογω των διαφορων φωτων και λαμπων τριγυρω που ακομη και αν δεν πεφτουν αμεσα στο ματι, επηρεαζουν ωστε να βλεπεις μικροτερο mag.

 

Το SQM 22.00 ειναι NELM 7+ mag.

 

Οσοι εχετε το SQM-L μπορειτε να δωσετε εδω τις δικες σας μετρησεις.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρακτικά τι σημαίνουν αυτές οι διαφορές; Στοιχειοθετείται να κουβαληθείς στο Κρυονέρι από τον Κιθαιρώνα ώστε να πας στο 6.61 από το 6.51; Οριακά μου φαίνονται τα πράγματα.

Για την ιστορία, στην Αθήνα τι μέτρηση παίρνεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ιστορία, στην Αθήνα τι μέτρηση παίρνεις;

 

Για σύγκριση, έχω μετρήσει 16,6 κέντρο Αθήνας (Πλάκα), 17,8 στον Καρέα και 18,5 στην Παιανία σε μια σειρά μετρήσεων που είχα κάνει γύρω από τον Υμηττό φέτος την Άνοιξη. Σε αστικό περιβάλλον οι μετρήσεις έχουν μεγαλύτερη διακύμανση καθώς επηρεάζονται από τοπικό φωτισμό.

 

Γενικά η κλίμακα του SQM είναι λογαριθμική και οι διαφορές είναι μεγαλύτερες από όσο φαίνονται αριθμητικά σε πρώτη ανάγνωση.

 

Έχω στα σκαριά και μια σειρά μετρήσεων στην περιοχή της Αχαΐας, στα πλαίσια ανεύρεσης σημείων παρατήρησης. Θα ενημερώσω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον θέμα για όποιον ψάχνει πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Γενικά έχω προσέξει πως τα πιο σκοτεινά σημεία που έχουμε βρει παίζουν γύρω στο 21.5-21.6, πολύ δύσκολα να πάει παραπάνω. Βέβαια έχει τύχει να μετρήσουμε 21.7 στο Σκίνακα βραδιά με πολλή υγρασία ενώ άλλη φορά που δεν είχε καθόλου υγρασία και μετρήσαμε 21.5 ήταν πολύ καλύτερα παρατηρησιακά. Τυπικό νούμερο στο Σκίνακα: γύρω στο 21.5-21.55. Στη Χρυσή, ένα νησάκι νότια της Κρήτης μέτρησα πριν μερικές μέρες γύρω στο 21.6 στις 45 μοίρες ύψος καθώς ο γαλαξίας ήταν στο ζενίθ. Πανέμορφος ουρανός εκεί!

 

Θα κρατάμε το εργαλείο στα Γρεβενά φέτος να δούμε κι εκεί τί παίζει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στιγμή έγραφε κάποιος για το εργαλείο και που το βρίσκουμε κλπ....θυμάται κανείς σε ποιο thread;
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στιγμή έγραφε κάποιος για το εργαλείο και που το βρίσκουμε κλπ....θυμάται κανείς σε ποιο thread;
Τάσο εδώ μπορείς να το βρεις

www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12805&highlight=sqm

 

Επίσης αν ψάξεις sqm με το search του astrovox θα σου βγάλει 5-6 αποτελέσματα όλο κιολλα... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο ήθελα να σας ρωτήσω και δόθηκε τώρα η ευκαιρία.

 

Το Γιόφυρο (Γιόφυρος; ) ποιο μέρος είναι; Πάνω από τη αμουδάρα;

 

Μου έκανε εντύπωση ότι βρήκατε και εκεί 21.75 όπως στον Σκίνακα.

 

http://unihedron.com/projects/darksky/database/?allreadings=true

 

Αν είναι αυτό το μέρος, νομίζω ότι είναι αδύνατο να έχει 21.75 οπότε μήπως είναι λάθος η καταχώρηση;

 

 

 

Φιλικά,

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη ωραίο θέμα. Ίσως σιγά -σιγά να έχουμε καταγραφές SQM από πολλά μέρη στην Ελλάδα.

 

Μερικές από τις υψηλότερες στο Πήλιο:

 

Πορταριά Βόρεια - ανατολικά έως νότια -- SQM 20.7

Πορταριά Δυτικά +70 μοίρες -- SQM 20.2

 

Χάνια 1200 μέτρα Ζενίθ -- SQM 21.58

 

Κισσός 1030 μ Ζενίθ -- SQM 21.74

 

Συκή ( προς το Ν Πήλιο) 250 μ Ζενίθ -- 21.53

 

 

Συνεχίζω τις καταγραφές...

 

397928303_SQMHania.thumb.jpg.3e948966fc28d27ca1db5e8b8ac9ee45.jpg

Χάνια Πήλιο

 

387195345_SQMKissos.thumb.jpg.a072431e184b74e3a48e5260a4240ebb.jpg

Κισσός

 

41311796_SQMSyki.thumb.jpg.eaf5afa1bba7915254ce707a71f6be3b.jpg

Συκή

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γνωριζει κανεις πως δουλευει ηλεκτρονικα ή και πως μπορουμε να φτιαξουμε και εμεις κατι αντιστοιχο;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει μετρήσεις σε 10 περίπου σημεία σε όλη την Κρήτη. Όσο αφορά τις διαφορές ναι έχει διαφορά ακόμη και μερικά δέκατα. Εγώ τουλάχιστο το βλέπω. Το πρόβλημα είναι ότι όταν παίρνεις νούμερα πάνω από 21,6 περίπου τότε έχουμε παρατηρήσει ότι έχει υγρασία. Το 21,75 που είχαμε μετρήσει ήταν στο Σκίνακα και όχι στο Γιόφυρο (που είναι το σπίτι μου στο Ηράκλειο). Είχα κάνει λάθος στην καταχώρηση και την διόρθωσα. Θυμάμαι ότι εκείνη την μέρα ή την προηγούμενη έβρεχε και ο ουρανός ήταν κρύσταλλο.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις ένα τέτοιο εργαλείο. Νομίζω έχει μέσα αισθητήρα CCD. Δεν ξέρω περισσότερα.

 

Εδώ είναι οι καταγραφές που έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Οι ώρες είναι σε UTC.

 

2010-08-25 23:10:00 SQM-L 17.51 Greece - Herakleio - Giofyro

2010-09-04 23:00:00 SQM-L 21.53 Greece - Rethymno - Skinakas

2010-09-05 18:00:00 SQM-L 18.20 Greece - Sitia

2010-09-10 23:00:00 SQM-L 21.53 Greece - Lasithi - Limnakaro

2010-09-18 01:00:00 SQM-L 20.80 Greece - Chania - Palaioxora

2010-10-05 22:00:00 SQM-L 21.40 Greece - Herakleio - Asterousia

2010-10-07 22:00:00 SQM-L 21.40 Greece - Herakleio - Gonies

2011-02-07 00:00:00 SQM-L 21.60 Greece - Herakleio - Gergeri

2011-04-29 22:00:00 SQM-L 21.75 Greece - Rethymno - Skinakas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη κάτι δεν μου πάει καλά με την φόρμουλα και τις μετρήσεις.

 

- Πρώτα η φόρμουλα:

 

Η μετρατροπη σε NELM, naked eye limiting magnitude, δεν ειναι απολυτη, αλλα ενδεικτικη και ειναι βαση αυτης της φορμουλας του Don Pensack η οποια ειναι NELM=[(SQM-8.89)/2) +0.5] και δουλευει αρκετα καλα σε ουρανους με sqm πανω απο 20.5.

 

Ξέρουμε από που έχει βγάλει ο Don Pensack την φόρμουλα αυτή; Είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα; Έχουμε κάποια πηγή;

 

Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί η φόρμουλα στο site του κατασκευαστή του SQL Meter είναι η NELM=7.93-5*log(10^(4.316-(Bmpsas/5))+1) .

Με αυτήν οι μετρήσεις:

 

Κιθαιρωνας: SQM 20.92 σε μια απο τις καλυτερες βραδιες που εχω δει εκει. NELM 6.51

 

Κρυονερι Κορινθιας στο αστεροσκοπειο με πολυ καλη βραδια: SQM 21.12, NELM 6.61

 

Παρνωνας, με καμποση υγρασια: SQM 21.65, NELM 6.88

 

βγαίνουν:

 

Κιθαιρώνας SQM 20.92 άρα NELM 6.06

Κρυονερι Κορινθιας SQM 21.12, NELM 6.18

Παρνωνας SQM 21.65, NELM 6.45

 

Οπότε, υπάρχει απόκλιση στο NELM

 

 

 

- Κατόπιν με προβληματίζουν οι ίδιες οι μετρήσεις.

Κιθαιρώνας 20.92 στα καλύτερά του και η φωτισμένη Πορταριά 20.7 στο καλύτερο (συνήθως είναι 20.4); Το βλέπω πολύ χαμηλά για Κιθαιρώνα. Για παράδειγμα η μέτρηση των παιδιών στην Κρήτη που πλησιάζει αυτή την μέτρηση, είναι στην Παλαιόχωρα με 20.80. Υποθέτω, (μέχρι να μας απαντήσουν στο ερώτημα) ότι η περιοχή εκεί, δεν είναι και από τις πιο σκοτεινές.

Κρυονέρι στο αστεροσκοπείο 21.12 και τα Χάνια στο Πήλιο 21.58;

 

Εντάξει για Πάρνωνα αναφέρεις υγρασία άρα ίσως η βραδιά να μην είχε καλή διαύγεια οπότε 21.65. Είχα την εντύπωση ότι θα άκουγα παραπάνω στον Πάρνωνα.

Αλλά έχοντας πάρει 21.74 στον Κισσό κάπου όλες οι μετρήσεις μας με κάνουν να τις βλέπω με κάποιο σκεπτικισμό. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει πρόβλημα στις μετρήσεις, σε κάποιο από τα όργανα ή κάτι άλλο;

 

Τι λέτε και εσείς;

 

Φιλικά,

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τις διαφορές ναι έχει διαφορά ακόμη και μερικά δέκατα.

 

Οπωσδήποτε το πρώτο δεκαδικό ψηφία είναι πολύ σημαντικό στο SQM. Προσοχή, όμωε, στο να μη δίνεται βάρος στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο του SQM. Η χρήση έχει δείξει ότι η πραγματική ακρίβεια που δίνει είναι στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο. Σε επαναλαμβανόμενες μετρήσει το δεύτερο ψηφίο παίζει πολύ. Μια καλή λύση είναι να παίρνονται μερικές μετρήσεις με δεύτερο δεκαδικό ψηφίο και να βγαίνει ο μέσος όρος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τις διαφορές ναι έχει διαφορά ακόμη και μερικά δέκατα.

 

Οπωσδήποτε το πρώτο δεκαδικό ψηφία είναι πολύ σημαντικό στο SQM. Προσοχή, όμωε, στο να μη δίνεται βάρος στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο του SQM. Η χρήση έχει δείξει ότι η πραγματική ακρίβεια που δίνει είναι στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο. Σε επαναλαμβανόμενες μετρήσει το δεύτερο ψηφίο παίζει πολύ. Μια καλή λύση είναι να παίρνονται μερικές μετρήσεις με δεύτερο δεκαδικό ψηφίο και να βγαίνει ο μέσος όρος.

Ανδρέα συμφωνώ. Ήθελα να πω πχ από 21,4 σε 21,5 έχει διαφορά ο ουρανός. Πάντως ναι κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι μέτρηση στη μέτρηση διαφέρουν σε εκατοστά (πχ 21,54, 21,50) και πάντα παίρνουμε το Μ.Ο. Μετράμε κάθε 1 ώρα περίπου για όλο το βράδυ.

 

Όσο αφορά την Παλαιόχωρα η περιοχή ήταν κοντά στη θάλασσα και η ώρα ήταν αργά το βράδυ (3 τα ξημερώματα αν προσθέσεις +2 στο UTC) οπότε και τα φώτα της πόλης λιγοστεύουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπα η φορμουλα και γενικες οι φορμουλες που χρησιμοποιουνται ειναι καθαρα ενδεικτικες. Η συγκεκριμενη που χρησιμοποιησα δινει μεγαλες τιμες NELM αλλα λιγο πολυ ερχεται σε συμφωνια με καμποσους παρατηρητες στο εξωτερικο. Ενδεικτικα η συζητηση ειναι εδω http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3572029/Main/3570104 και εχει λινκ και σε παλαιοτερη συζητηση. Ενας λοιπον λεει

 

My personal observations are consistent with the following table:

 

SQM = 22.0 => NELM = 7.0

SQM = 21.0 => NELM = 6.4

SQM = 20.0 => NELM = 5.7

SQM = 19.0 => NELM = 4.9

 

Αυτες οι τιμες ειναι κοντα στην φορμουλα που χρησιμοποιησα, αν υποθεσουμε οτι το sqm 22 ειναι mag 7+

Επομενως ο Παρνωνας και ο Σκινακας ειναι αναμεσα στο 6.4 με 7.0 NELM.

 

Αν χρησιμοποιησουμε τη φορμουλα του κατασκευαστη του SQM meter η οποια νομιζω ειναι ιδια με αυτου του site http://www.omahaastro.com/sqm.php

τοτε με SQM 7.0 παιρνουμε NELM 6.62

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο χαμηλο το sqm 7.0

 

Επομενως η φορμουλα που παρεθεσα νομιζω ερχεται αρκετα πιο κοντα στο πραγματικο NELM. Οι μετρησεις που δινεις απο Πηλιο ειναι αυτες που ειναι, δεν υπαρχει καποιο λαθος. Ειναι φυσικο σε μεγαλο υψομετρο και στο ζενιθ να εχει τετοια SQM. Και το σημαντικο ειναι αυτο, οτι το SQM μας δειχνει τη φωτεινοτητα του ουρανου ανεξαρτητως απο το τι NELM παρατηρει ο καθενας.

 

Επομενως η μετατροπη σε NELM ειναι μονο ενδεικτικη.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα οσον αφορα το τι αντικατοπτριζουν οι μετρησεις και γιατι το 20.92 του Κιθαιρωνα σου φαινεται χαμηλο:

Στο χωριο εχω απο 20.30 με 20.55 που ηταν απο τις καλυτερες βραδιες που εχω μετρησει. Στο 20.55 εβλεπες τη διχαλα που κανει ο γαλαξιας, αλλα σε καμια περιπτσωση δεν ειναι ιδιος με τον γαλαξια που βλεπεις στον Κιθαιρωνα. Εκει ειναι λιγο πιο φωτεινος, λιγο πιο πυκνος και πιο ευδιακριτος κυριως λογω της απουσιας φωτων κοντα και με το 20.92 εβλεπες και λιγακι δομη στον Νοτο. Στο κρυονερι με 21.12 ο γαλαξιας ητανε πιο φωτεινος, πιο πυκνος και εβλεπες αρκετη δομη. Πλησιαζε αρκετα τον γαλαξια στον παρνωνα, που ομως ανεξαρτητως που ειχε sqm 21.65 λογω υγρασιας εβλεπες μεν και λιγη περισσοτερη δομη, αλλα σιγουρα οχι οσο αν ειχε καλυτερη διαυγεια.

 

Γενικα οι διαφορες 0.20 στο sqm ειναι παρατηρησιμες, αν υποθεσουμε οτι και στις 2 τοποθεσιες εχει διαυγεις συνθηκες.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη ευχαριστώ. Χαίρομαι που είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις. Βέβαια δεν σου κρύβω ότι μπήκα σε αμφιβολία. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τα βάλουμε δίπλα - δίπλα να σιγουρευτώ ότι οι μετρήσεις που παίρνω είναι σωστές.

Πολύ σκοτεινά μοιάζουν τα πράγματα εδώ, χωρίς αυτό να με χαλάει βέβαια.

 

Είδα το link που αναφέρεις. Πρόσεξα ότι ο ίδιος, στο #3570793 αναφέρει:

 

"Yeah. Anyone who can see M81 with the naked eye needs to add 1.5 to 2.0 on the end of that equation instead of 0.5."

 

Αυτό το, "από 0.5 να προσθέσει 1.5εως 2.0" από μόνο του είναι γενικό και αυθαίρετο. Δεν μου μοιάζει για αξιόπιστο γιατί δεν έχει σταθερά την ώρα που όλο το θέμα γίνεται για να υπάρχει κάτι περισσότερο σταθερό. Οπότε νομίζω ότι είναι καλύτερα να κρατήσουμε την φόρμουλα μετατροπέα του κατασκευαστή στην σελίδα του

 

http://www.unihedron.com/projects/darksky/NELM2BCalc.html

 

 

Τώρα βέβαια στην τελική δεν παίζει τόσο ρόλο η μετατροπή σε NELM ή τι θέλει να χρησιμοποιεί ο κάθε ένας για την μετατροπή. Και νομίζω δεν πρέπει να συνεχίσουμε να αναφερόμαστε στην NELM. Έτσι και αλλιώς το ότι υπάρχει η μέτρηση σε MPSAS (SQM) είναι πολύ σημαντικό για εμάς για να έχουμε ένα κοινό παράγοντα μετρήσεων όλοι, ανεξαρτήτως την οπτική ικανότητα του ματιού του καθ' ενός.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως, τωρα ξερουμε βαση sqm οτι ο Παρνωνας ειναι περιπου στα ιδια με Σκινακα. Βεβαια μια μετρηση εκανα Παρνωνα, οταν με το καλο ξανανεβω θα ξαναμετρησω και καλο ειναι να γινει και μετρηση και το χειμωνα. :)
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει σημασία και προς τα πού σημαδεύεις, αν είναι χαμηλά ή ψηλά, αν παρεμβάλει ο γαλαξίας κτλ. Για παράδειγμα μια καλή μέτρηση μπορείς να πάρεις στο σημείο που είναι ο αστερισμός της Κόμης. Το χειμώνα δεν έχουμε κάνει ούτε κι εμείς μέτρηση από Σκίνακα (είχε πολύ χιόνι).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης